Cancel

EuroChallenge 2011/12 Draw Complete

07 July 2011
EUROCHALLENGE 2011/12

A total of 45 teams from all corners of Europe were involved in the Draws for the Eurocup Qualifying Round and the EuroChallenge Qualifying Round and Regular Seasons which took place in Barcelona, Spain on Thursday morning.

16 clubs will play in the Eurocup Qualifying Round, with the winners moving on to play in the Eurocup Regular Season while the losing teams will enter the EuroChallenge Regular Season.

A total of 19 teams have already qualified directly into the EuroChallenge Regular Season groups.


The Draw results:

EUROCUP QUALIFYING ROUND:

BC Azovmash - BK Ventspils (EC Qualifier 1)
Gran Canaria 2014 - Artland Dragons (EC Qualifier 2)
Dexia Mons Hainaut - Besiktas JK (EC Qualifier 3)
Cedevita Zagreb - Elan Chalon (EC Qualifier 4)
Le Mans Sarthe Basket - Pinar Karsiyaka (EC Qualifier 5)
BC Telenet Oostende - Norrkoeping Dolphins (EC Qualifier 6)
BC Spartak St. Petersburg - Etha Engomis (EC Qualifier 7)
BK Prostejov - PBC Lukoil Academic (EC Qualifier 8)

 

EUROCHALLENGE QUALIFYING ROUND:

Spartak Primorie (RUS -Enisey Krasnoyask (RUS) (EuroChallenge Qualifier 1)
Triumph Lyubertsy (RUS) - Krasnye Krylia (RUS) (EuroChallenge Qualifier 2)
BC Sokhumi (GEO) - Minsk 2006 (BLR) (EuroChallenge Qualifier 3)
Atomerömü (HUN) - Arkadia Traiskirchen (AUT) (EuroChallenge Qualifier 4)
Pyrintö Tampere (FIN) - Szolnoki Olaj KK (HUN) (EuroChallenge Qualifier 5)

 

EUROCHALLENGE REGULAR SEASON:

GROUP A
1. BK Bemaco SPU Nitra
2. Fuenlabrada
3. EC Qualifier 6
4. EWE Baskets Oldenburg

GROUP B
1. Armia
2. ZZ Leiden Basket
3. EC Qualifier 3
4. BG Göttingen

GROUP C
1. BK Pardubice
2. BC Goverla
3. EC Qualifier 8
4. Chorale de Roanne

GROUP D
1.(Arkadia Traiskirchen/Atomerömü)
2. BC Khimik Yuzhny
3. EC Qualifier 1
4. Nizhny Novgorod

GROUP E
1.(Enisey/Spartak Primorie)
2. U-Mobitel Cluj
3. EC Qualifier 4
4. Antwerp Giants

GROUP F
1.(Krasnye Krylia/Triumph)
2. Olin Edirne Basket
3. EC Qualifier 7
4. Generali Okapi Aalstar

GROUP G
1.(Minsk 2006/Sokhumi)
2. Turk Telekom
3. EC Qualifier 5
4. Telekom Bonn

GROUP H
1.(Szolnoki/Pyrintö Tampere)
2. Keravnos
3. EC Qualifier 2
4. Pau-Orthez

RELATED NEWS

18.12.2012 - EUROCHALLENGE
03.05.2012 - EUROCHALLENGE FINAL FOUR
02.05.2012 - EUROCHALLENGE FINAL FOUR
30.04.2012 - EUROCHALLENGE FINAL FOUR
29.04.2012 - EUROCHALLENGE FINAL FOUR

Follow Us On Twitter

Like Us On Facebook

Larnaca, CYP
Mechelen, BEL
Villeurbanne, FRA
Risskov, DEN
Astana, KAZ
Zagreb, CRO
Krasnoyarsk, RUS
Tallinn, EST
Siauliai, LTU
Ventspils, LAT
Boras, SWE
Nymburk, CZE
Groningen, NED
Kapfenberg, AUT
Chalon-sur-Saone, FRA
Targu Jiu, ROU
Nicosia, CYP
Szombathely, HUN
Porto, POR
Cremenate, ITA
Frankfurt, GER
Domzale, SLO
Dublin 24, IRL
Bratislava, SVK
Utena, LTU
Joensuu, FIN
Yuzhny, UKR
Körmend, HUN
Novo Mesto, SLO
Kotka, FIN
Kumanovo, MKD
Lisbon, POR
Sofia, BUL
Rishon Le Zion, ISR
Güssing, AUT
Komarno, SVK
Mons, BEL
Zgorzelec, POL
Pasvalys, LTU
Samokov, BUL
Radom, POL
Gaziantep, TUR
Prishtina, KOS
Wroclaw, POL
Södertälje, SWE
Sopron, HUN
's-Hertogenbosch, NED
Le Havre, FRA
Sentjur, SLO
Tartu, EST
Oostende, BEL
Minsk, BLR
Ankara, TUR
Varese, ITA
Lasko, SLO
Leiden, NED