expandU18 European Championship Men
expandU18 European Championship Women
Classification Game for 15th to 16th Place

Turkey
   
Sweden
5452
Classification Game for 13th to 14th Place

Lithuania
   
Greece
5242
Classification Game for 11th to 12th Place

Poland
   
Czech Republic
6573
Classification Game for 9th to 10th Place

Slovenia
   
Portugal
5161
Classification Game for 7th to 8th Place

Italy
   
Croatia
5351
Classification Game for 5th to 6th Place

Netherlands
   
Belgium
5563
Classification Game for 3rd to 4th Place

Serbia
   
Spain
6974
Final

France
   
Russia
5357
expandU16 European Championship Women



LATEST STORIES

YouthEuroBasketFeaturesEuroBasket WomenBasketball In Europe
Top 5 Plays: 28 July
U18 MEN

Greek big man Georgios Papagiannis headlines the top on the fourth game day at the U18 European Championship. Find out who else made the list.
Charalampopoulos Inspired By ’08 Champs
U18 MEN

Vasileios Charalampopoulos may say his favourite players are Nowitzki and Ginobili, but Greece's Mr. Do-It-All at the U18 European Championship looks up to a past set of U18 champs for inspiration.
Highlights: Poland v Croatia
U18 MEN

Croatia use a balanced offence and a late spurt to down Poland and remain the only undefeated team at the U18 European Championship.
Croatia Continue To Roll, Beat Poland
U18 MEN

Croatia continued to roll through the U18 European Championship by pulling away in the fourth quarter for a 101-81 victory over Poland in Second Group Group E.

FIBA Europe TV


Follow FIBA Europe


Youth Events 2014

U18 EUROPEAN CHAMPIONSHIP WOMEN
U18 EUROPEAN CHAMPIONSHIP MEN
U16 EUROPEAN CHAMPIONSHIP WOMEN
U16 EUROPEAN CHAMPIONSHIP MEN
U20 EUROPEAN CHAMPIONSHIP WOMEN
U20 EUROPEAN CHAMPIONSHIP MEN
U18WA
Division A
17-27 July
Matosinhos, POR
U16WB
Division B
17-27 July
Timisoara, Oradea, ROU
U18MA
Division A
24 July - 3 August
Konya, TUR
U18MB
Division B
24 July - 3 August
Sofia, BUL
U16WA
Division A
31 July - 10 August
Debrecen, HUN
U16WB
Division B
31 July - 10 August
Tallinn, EST
U16MA
Division A
20-30 August
Ogre, Grobina, Liepaja, Riga, LAT
U16MB
Division B
20-30 August
Strumica, MKD
U20WA
Division A
3-13 July
Udine, ITA
U20WB
Division B
3-13 July
Sofia, BUL
U20MA
Division A
8-20 July
Crete, GRE
U20MB
Division B
10-20 July
Sarajevo, BIH

PHOTO GALLERY

LINKS