FIBA Europe Club Competition Draw Results

30.07.2002

The draw for the FIBA Europe Champions Cup, Regional Challenge and Cup Women were held today 30th July 2002. The results are as follows:

FIBA Europe Cup Women

Conference West

Group A

W Bordeaux (FRA)
CB Amigos (POR)
NBT Mijdrecht (NED)
CUS Chieti (ITA)

Group B

Delta Alessandria (ITA)
Santarem Basket (POR)
Basket Wels (AUS)
ASPTT Aix en Provence (FRA)

Group C

Basket Taranto (ITA)
BK Klosterneuburg (AUS)
FC Olivais (POR)
USO Mondeville (FRA)

Group D

Dexia Namur (BEL)
Reims (FRA)
CB Canaria (ESP)
Rhondda Rebels (WAL)

Conference South

Group A

Botas Adana (TUR)
Bnei Yehuda Tel Aviv (ISR)
Maccabi Ramat Chen (ISR)
Lukoil Neftochimik Burgas (BUL)

Group B

Lachen Ramat-Hasharon (ISR)
Astir Exarchion Athens (GRE)
Crvena Zvezda Beograd (YUG)
Maccabi Raanana (ISR)

Group C

Anio Liosia Basketball (GRE)
Hemofarm Vrsac (YUG)
Erdemir Karadeniz Eregli (TUR)
Croatia Zagreb (CRO)

Group D

Slavia Sofia (BUL)
Center Maribor (SLO)
ANC Glyfada (GRE)
Nis Vojvodina Novi Sad (YUG)

Group E

Jezica Ljlubljana (SLO)
ZKK Bijeljina (BIH)
Sibenik Jolly (CRO)
Livas Targoviste (ROM)

Group F

Luftetari Gjirokaster (ALB)
Akademik Test Plovdiv (BUL)
Apollon Ptolemaida (GRE)
Buducnost Podgorica (YUG)

Conference North

Group A

Dynamo Moscow (RUS)
MAV Szolnok (HUN)
Quay Pasir Poznan (POL)
Delta Kosice (SVK)
Kozacha Zalk Zaporozhye (UKR)

Group B

SE Budapest (HUN)
Dynamo Kursk (RUS)
USK Blex Praha (CZE)
Riest Wiedel (GER)

Group C

Soproni Postas (HUN)
SGAU Samara (RUS)
Aquapark Polkowice (POL)
Texlen Trutnov (CZE)

Group D

BC Copenhagen (DEN)
BG Dorsten (GER)
Diosgyori Diosgyor (HUN)
Chevakata Vologda (RUS)

FIBA Europe Champions Cup

Conference West

Group A

CB Tenerife (ESP)
JDA Dijon Bourgogne (FRA)
Dexia Mons Hainant (BEL)
UD Oliveirense (POR)
Birmingham Bullets (ENG)
Benetton Fribourg Olympic (SUI)

Group B

Club Ourense Baloncesto (ESP)
Strasbourg IG (FRA)
Euphony Liege (BEL)
Portugal Telecom Lisbon (POR)
Ovarense Aerosoles Ovar (POR)
Montan Kapfenberg (AUS)

Group C

Reggiana Reggio Emilia (ITA)
SLUC Nancy (FRA)
Quatro Basket Bree (BEL)
Porto Ferpinta (POR)
CB Amigos Funchal (POR)
Eiffel Towers (NED)

Conference North

Group A

Unics Kazan (RUS)
SSA Ostruw Vielkopolski (POL)
BC Siauliai (LTU)
BC Ventspils (LAT)
BK Opava (CZE)
Plannja Basket Lulea (SWE)

Group B

Anwil Wloclawek (POL)
Lokomotiv Min. Vody (RUS)
Slovakofarma Pezinok (SVK)
MBC Odessa (UKR)
Rock Tartu (EST)
BC Copenhagen (DEN)

Group C

Prokom Trefl Sopot (POL)
Avtodor Saratov (RUS)
Alita Alytus (LTU)
Skonto Riga (LAT)
Mlekarna Kunin Novi Jicin (CZE)
BC Grodno - 93 (BLR)

Group D

Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)
BC Khimki (RUS)
Polonia Warbud Warsaw (POL)
BC Kyiv (UKR)
Kalev Tallinn (EST)
Atomeromu Paks (HUN)

Conference South

Group A

Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)
Hapoel Migdal Jerusalem (ISR)
Nis Vojvodina Novi Sad (YUG)
Peristeri Athens (GRE)
Yambolgaz Yambol (BUL)
Fersped Rabotnicki Skopje (FYROM)

Group B

Türk Telekom Ankara (TUR)
Hapoel Tel Aviv (ISR)
Hemofarm Vrsac (YUG)
Panionis Athens (GRE)
Levski Sofia (BUL)
Sloboda Dita Tuzla B37 (BIH)

Group C

Keravnos Nicosia (CYP)
Bnei Hasharon (ISR)
FMP Zeleznik Belgrade (YUG)
Aris Thessaloniki (GRE)
Telestet Maroussi Athens (GRE)
Croatia Insurance Split (CRO)

Group D

KK Siroki Brijeg (BIH)
Lukoil Adademik Sofia (BUL)
KK Zagreb (CRO)
APOEL Nicosia (CYP)
PAOK Thessaloniki (GRE)
Geoplin Slovan Ljubljana (SLO)

FIBA Europe Regional Challenge

Conference South

Group A

Hercegovac Bileca (BIH)
KK Kumanovo (FYROM)
ENAD Nicosia (CYP)
Hapoel Galil Elyon (ISR)

Group B

Igokea Aleksandrovac (BIH)
Zito Vardar Veles (FYROM)
Apollon Limassol (CYP)
West Petrom Arad (ROM)

Group C

Brotnjo Citluk (BIH)
Zrinjevac Zagreb (CRO)
AEL Limassol (CYP)
Nikol Fert Tetovo (FYROM)

Conference North

Group A

NTD Baku (AZE)
Dynamo Tbilisi (GEO)
Chimic Yuzhnij (UKR)
Evraz Ekaterinburg (RUS)

Group B

ECM Nymburk (CZE)
Kaposvari Kaposvar (HUN)
Bayer Leverkusen (GER)
Aliens Asker (NOR)

Group C

BC Lucenec (SVK)
Albacomp Szekesfehervar (HUN)
Oliver Wuerzburg (GER)
Ulriken Eeagles Landas (NOR)

Group D

Storm Tromso (NOR)
Azovmash Mariupol (UKR)
YMCA Lappeenranta (FIN)

Group E

Valerenga Kings Oslo (NOR)
Honka Espoo (FIN)
TTU Tallinn (EST)


RELATED NEWS

European Championship for Women 2003 - final 12 participants determined28.11.2002
Board of FIBA Europe meets in Madrid, Spain09.11.2002
Eurobasket 2003 website launched16.10.2002
FIBA Europe confirms new Assistant Executive Director and Assistant Sport Director03.10.2002
Champions Cup to tip off with 64 clubs01.10.2002
ZKK Buducnost confirms EuroLeague Women participation12.09.2002
FIBA Europe EuroLeague Women's draw results06.08.2002

Advertisement