All participants in FIBA Europe 2002/2003 club competitions finalised

26 July 2002

The final registration for FIBA Europe 2002/2003 club competitions is now complete. The following clubs have registered for the EuroLeague Women, the FIBA Europe Cup Women, the FIBA Europe Champions Cup and the Regional Challenge:

FIBA EuroLeague Women

Gambrinus BVV Brno (Czech Republic)
US Valenciennes Olympic (France)
CJM Bourges Basket (France)
BC Tarbes (France)
BTV GoldZack Wuppertal (Germany)
MiZo Pécsi VSK (Hungary)
Gysev Ringa Sopron (Hungary)
Società Ginnastica Commense Como 1872 (Italy)
Lavezzini Basket Parma (Italy)
Pallacanestro Schio (Italy)
Lietuvos Telekomas Vilnius (Lithuania)
MTK Polfa Pabianice (Poland)
Basketball Investments Gdynia (Poland)
UGMK Ekaterinburg(Russia)
SCP Ruzomberok (Slovak Republic)
Ros Casares Godella Valencia (Spain)

FIBA Europe Cup Women

Conference West

BK Klosterneuburg (Austria)
Basket Wels (Austria)
Dexia Namur (Belgium)
W Bordeaux (France)
ASPTT Aix en Provence (France)
USO Mondeville (France)
Reims (France)
Basket Taranto (Italy)
Delta Alessandria (Italy)
CUS Chieti (Italy)
NBT Mijdrecht (Holland)
Santarem Basket (Portugal)
FC Olivais (Portugal)
CB Amigos (Portugal)
CB Canaria (Spain)
Rhondda Rebels (Wales)

Conference South

Luftetari Gjirokaster (Albania)
ZKK Bijeljina (Bosnia and Herzegovina)
Slavia Sofia (Bulgaria)
Akademik Test Plovdiv (Bulgaria)
Lukoil Neftochimik Burgas (Bulgaria)
Croatia Zagreb (Croatia)
Sibenik Jolly (Croatia)
Anio Liosia Basketball (Greece)
ANC Glyfada (Greece)
Astir Exarchion (Greece)
Apollon Ptolemaida (Greece)
Lachen Ramat-Hasharon (Israel)
Maccabi Raanana (Israel)
Bnei Yehuda Tel Aviv (Israel)
Maccabi Ramat Chen (Israel)
Livas Targoviste (Romania)
Jezica Ljlubljana (Slovenia)
Center Maribor (Slovenia)
Botas Adana (Turkey)
Erdemir Karadeniz Eregli (Turkey)
Buducnost Podgorica (Yugoslavia)
Hemofarm Vrsac (Yugoslavia)
Crvena Zvezda Beograd (Yugoslavia)
Nis Vojvodina Novi Sad (Yugoslavia)

Conference North

USK Blex Praha (Czech Republic)
Texlen Trutnov (Czech Republic)
BC Copenhagen (Denmark)
BG Dorsten (Germany)
Riest Wiedel (Germany)
Soproni Postas (Hungary)
SE Budapest (Hungary)
Diosgyori Diosgyor (Hungary)
MAV Szolnok (Hungary)
Aquapark Polkowice (Poland)
SGAU Samara (Russia)
Dynamo Moscow (Russia)
Chevakata Vologda (Russia)
Dynamo Kursk (Russia)
Delta Kosice (Slovak Republic)
Kozacha Zalk Zaporozhye (Ukraine)

FIBA Europe Champions Cup

Conference West

Basket Kapfenberg (Austria)
Basket Bree (Belgium)
Dexia Mons Hainant (Belgium)
BC Liege (Belgium)
Birmingham Bullets (England)
JDA Dijon (France)
SLUC Nancy (France)
Strasbourg IG (France)
Reggio Emilia (Italy)
Eiffel Towers (Netherlands)
Portugal Telecom (Portugal)
Desportiva Oliveirense (Portugal)
FC Porto (Portugal)
Desportiva Ovarense (Portugal)
CB Amigos Funchal (Portugal)
CB Tenerife (Spain)
Club Ourense Baloncesto (Spain)
Fribourg Olympic (Switzerland)

Conference South

KK Siroki Brijeg (Bosnia and Herzegovina)
Sloboda Dita Tuzla B37 (Bosnia and Herzegovina)
Levski Sofia (Bulgaria)
Yambolgaz Yambol (Bulgaria)
Lukoil Adademik Sofia (Bulgaria)
KK Zagreb (Croatia)
Croatia Insurance Split (Croatia)
APOEL Nicosia (Cyprus)
Keravnos Nicosia (Cyprus)
Fersped Rabotnicki Skopje (FYROM)
Panionis Athens (Greece)
Peristeri Athens (Greece)
Telestet Maroussi Athens (Greece)
PAOK Thessaloniki (Greece)
Aris Thessaloniki (Greece)
Hapoel Migdal Jerusalem (Israel)
Bnei Hasharon Raanana (Israel)
Hapoel Tel Aviv (Israel)
Geoplin Slovan Ljubljana (Slovenia)
Türk Telekom Ankara (Turkey)
Pinar Karsiyaka Izmir (Turkey)
FMP Zeleznik (Yugoslavia)
Hemofarm Vrsac (Yugoslavia)
Nis Vojvodina Novi Sad (Yugoslavia)

Conference North

Grodno 93 (Belarus)
BC Opava (Czech Republic)
Mlekarna Kunin (Czech Republic)
BF Copenhagen (Denmark)
Tallin Kalev (Estonia)
Rock Tartu (Estonia)
Atomeromü Paks (Hungary)
BK Ventspils (Latvia)
Skonto Riga (Latvia)
Lietuvos Rytas Vilnius (Lithuania)
Alita Alytus (Lithuania)
BK Siauliai (Lithuania)
Prokom Trefl Sopot (Poland)
Stal Ostrow Wielkopolski (Poland)
Anwill Wloclawek (Poland)
Polonia Warbud Warsaw (Poland)
UNIX Kazan (Russia)
Lokomotiv Min. Vody (Russia)
Avotodor Saratov (Russia)
BC Khimki (Russia)
Slovakofarma Pezinok (Slovak Republic)
Plannja Basket Lulea (Sweden)
MBC Odessa (Ukraine)
BC Kyiv (Ukraine)

FIBA Europe Regional Challenge

Conference South

Igokea Aleksandrovac (Bosnia and Herzegovina)
Hercegovac Bileca (Bosnia and Herzegovina)
Brotnjo Citluk (Bosnia and Herzegovina)
Zrinjevac Zagreb (Croatia)
Apollon Limassol (Cyprus)
AEL Limassol (Cyprus)
ENAD Nicosia (Cyprus)
KK Kumanovo (FYROM)
Nikol Fert Tetovo (FYROM)
Zito Vardar Veles (FYROM)
West Petrom Arad (Romania)

Conference North

NTD Baku (Azerbaijan)
ECM Nymburk (Czech Republic)
TTY/A Le Coq Tallin (Estonia)
YMCA Lappeenranta (Finland)
Honka Playboys Espoo (Finland)
Dinamo Tbilisi (Georgia)
Bayer Leverkusen (Germany)
S. Oliver Würzburg (Germany)
Kaposvari Kaposvar (Hungary)
Albacomp Szekesfehervar (Hungary)
Asker Aliens Oslo (Norway)
Ulriken Eagles Bergen (Norway)
Tromso Storm (Norway)
Valerenga Kings Oslo (Norway)
Evraz Ekaterinburg (Russia)
BC Lucenec (Slovak Republic)
SC Azovmash Mariupol (Ukraine)
BC Chimic Yuzhniy (Ukraine)


RELATED NEWS

European Championship for Women 2003 - final 12 participants determined28.11.2002
Board of FIBA Europe meets in Madrid, Spain09.11.2002
Eurobasket 2003 website launched16.10.2002
FIBA Europe confirms new Assistant Executive Director and Assistant Sport Director03.10.2002
Champions Cup to tip off with 64 clubs01.10.2002
ZKK Buducnost confirms EuroLeague Women participation12.09.2002
FIBA Europe EuroLeague Women's draw results06.08.2002
FIBA Europe Club Competition Draw Results30.07.2002

Advertisement