2003 European Championships for Cadets and Cadettes - Draws determined

14 May 2003

The draw for the European Championships for Cadets and Cadettes was held today in Madrid, Spain, hosted by the Spanish Basketball Federation.

Proceedings were conducted by FIBA Europe Executive Director Mr. Nar Zanolin and Sports Director Mr. Kosta Iliev.

The results are as follows:

15th European Championship for Cadettes - 18th - 27th July 2003, Nevsehir, Turkey

Group A: Russia, Germany, Italy, Czech Republic, Serbia and Montenegro, Belarus

Group B: France, Turkey, Ukraine, Greece, Croatia, Spain

Preliminary Round Schedule

18th July
Group A: Russia v. Belarus, Germany v. Serbia and Montenegro, Czech Republic v. Italy
Group B: France v. Spain, Turkey v. Croatia, Greece v. Ukraine

19th July:
Group A: Serbia and Montenegro v. Russia, Czech Republic v. Belarus, Italy v. Germany
Group B: Croatia v. France, Greece v. Spain, Ukraine v. Turkey

20th July:
Group A: Russia v. Czech Republic, Serbia and Montenegro v. Italy, Belarus v. Germany
Group B: France v. Greece, Croatia v. Ukraine, Spain v. Turkey

21st July:
Rest day

22nd July:
Group A: Italy v. Russia, Germany v. Czech Republic, Belarus v. Serbia and Montenegro
Group B: Ukraine v. France, Turkey v. Greece, Spain v. Croatia

23rd July:
Group A: Russia v. Germany, Italy v. Belarus, Czech Republic v. Serbia and Montenegro
Group B: France v. Turkey, Ukraine v. Spain, Greece v. Croatia

17th European Championship for Cadets - 18th - 27th July 2003, Madrid, Spain

Group A: Turkey, France, Russia, Lithuania, FYROM, Bulgaria

Group B: Spain, Greece, Serbia and Montenegro, Italy, Slovenia, Israel

Preliminary Round Schedule

18th July:
Group A: Turkey v. Bulgaria, France v. FYROM, Lithuania v. Russia
Group B: Spain v. Israel, Greece v. Slovenia, Italy v. Serbia and Montenegro

19th July:
Group A: FYROM v. Turkey, Lithuania v. Bulgaria, Russia v. France
Group B: Slovenia v. Spain, Italy v. Israel, Serbia and Montenegro v. Greece

20th July:
Group A: Turkey v. Lithuania, FYROM v. Russia, Bulgaria v. France
Group B: Spain v. Italy, Slovenia v. Serbia and Montenegro, Israel v. Greece

21st July:
Rest day

22nd July
Group A: Russia v. Turkey, France v. Lithuania, Bulgaria v. FYROM
Group B: Serbia and Montenegro v. Spain, Greece v. Italy, Israel v. Slovenia

23rd July:
Group A: Turkey v. France, Russia v. Bulgaria, Lithuania v. FYROM
Group B: Spain v. Greece, Serbia and Montenegro v. Israel, Italy v. Slovenia


RELATED NEWS

FIBA Europe Review 200319.12.2003
Betancor Appointed FIBA Europe Referee Coordinator16.12.2003
FIBA Europe Appoints New Marketing Manager09.12.2003
European Championship Draw Seedings Announced08.12.2003
PAOK Thessaloniki Out of FIBA Europe League27.11.2003
Board of FIBA Europe Meets in Rome, Italy22.11.2003
FIBA Europe President Speaks on the Future of European Basketball09.10.2003
New Television Direction for FIBA and FIBA Europe13.09.2003

Advertisement