SCOREBOARD

Elimination Round I
Triglav Osiguranje   KK Kaposvári
6580
17-24   15-20   17-15   16-21  
First game: KK Kaposvári - Triglav Osiguranje   90 - 73
KK Kaposvári wins 170 - 138
Geoplin Slovan   WTC San Marino
12331
35-8   27-10   28-7   33-6  
First game: WTC San Marino - Geoplin Slovan   47 - 121
Geoplin Slovan wins 244 - 78
Wörthersee Piraten   Garmon San Marino
9265
28-25   19-13   23-12   22-15  
First game: Garmon San Marino - Wörthersee Piraten   54 - 76
Wörthersee Piraten wins 168 - 119
Elimination Round II
Scaligera Basket   Wörthersee Piraten
8382
20-19   21-26   27-16   15-21  
First game: Wörthersee Piraten - Scaligera Basket   59 - 103
Scaligera Basket wins 186 - 141
Maroussi Athens   CBC Siroki
8761
27-13   20-15   21-18   19-15  
First game: CBC Siroki - Maroussi Athens   94 - 85
Maroussi Athens wins 172 - 155
Elan Chalon   UD Oliveirense
7967
23-22   25-15   9-15   22-15  
First game: UD Oliveirense - Elan Chalon   76 - 73
Elan Chalon wins 152 - 143
Paris Basket Racing   Liege BC
8874
25-22   29-16   24-17   10-19  
First game: Liege BC - Paris Basket Racing   62 - 83
Paris Basket Racing wins 171 - 136
Avtodor   Maccabi Brinkford
14564
37-11   33-22   41-14   34-17  
First game: Maccabi Brinkford - Avtodor   91 - 141
Avtodor wins 286 - 155
FC Porto   BBC Amicale
11353
31-14   30-17   33-11   19-11  
First game: BBC Amicale - FC Porto   65 - 109
FC Porto wins 222 - 118
KK Hemofarm   Montan
8658
22-15   15-13   25-15   24-15  
First game: Montan - KK Hemofarm   56 - 66
KK Hemofarm wins 152 - 114
PAOK BC   Pizzaexpress Apollon
9571
31-10   25-23   18-24   21-14  
First game: Pizzaexpress Apollon - PAOK BC   65 - 69
PAOK BC wins 164 - 136
Fenerbahçe SK   EURAS
7877
17-13   20-20   20-18   21-26  
First game: EURAS - Fenerbahçe SK   71 - 62
EURAS wins 148 - 140
Mazowiecki KS   KK Kaposvári
9893
17-26   29-22   34-19   18-26  
First game: KK Kaposvári - Mazowiecki KS   96 - 81
KK Kaposvári wins 189 - 179
Pivovarna   CSA Sparta
10265
34-26   22-10   27-12   19-17  
First game: CSA Sparta - Pivovarna   86 - 111
Pivovarna wins 213 - 151
SAOS JDA Dijon   BBC Etzella
10965
30-12   31-11   18-18   30-24  
First game: BBC Etzella - SAOS JDA Dijon   40 - 118
SAOS JDA Dijon wins 227 - 105
KK Zagreb   BK Opava
8284
24-21   23-16   21-22   14-25  
First game: BK Opava - KK Zagreb   96 - 72
BK Opava wins 180 - 154
Maccabi Ironi   AEK
7861
25-11   15-19   21-15   17-16  
First game: AEK - Maccabi Ironi   77 - 87
Maccabi Ironi wins 165 - 138
BC Khimki   Lukoil Academic
6555
25-10   14-11   16-12   10-22  
First game: Lukoil Academic - BC Khimki   74 - 76
BC Khimki wins 141 - 129
BC Zrinjevac   Geoplin Slovan
6785
21-12   17-16   14-29   15-28  
First game: Geoplin Slovan - BC Zrinjevac   87 - 64
Geoplin Slovan wins 172 - 131
FORUM VALLADOLID   CAB Madeira
7870
24-21   16-17   19-15   19-17  
First game: CAB Madeira - FORUM VALLADOLID   85 - 84
FORUM VALLADOLID wins 162 - 155
Jabones Pardo   Stretch Top BBC
8490
17-25   22-20   19-26   26-19  
First game: Stretch Top BBC - Jabones Pardo   77 - 92
Jabones Pardo wins 176 - 167
HERZOGtel   Telindus Mons
92101
15-16   23-19   21-19   19-24   14-23  
First game: Telindus Mons - HERZOGtel   87 - 87
Telindus Mons wins 188 - 179
Mlekarna Kunin   Debreceni Vadkakasok
7878
15-20   17-21   20-17   26-20  
First game: Debreceni Vadkakasok - Mlekarna Kunin   81 - 95
Mlekarna Kunin wins 173 - 159
WATCO   EiffelTowers Nijmegen
8883
28-20   27-23   25-19   8-21  
First game: EiffelTowers Nijmegen - WATCO   60 - 80
WATCO wins 168 - 143
Besiktas JK   KK Zdravlje
8470
17-19   12-13   23-8   20-21   12-9  
First game: KK Zdravlje - Besiktas JK   88 - 77
Besiktas JK wins 161 - 158
TSV Bayer 04   Racing Club
10946
23-12   25-8   33-15   28-11  
First game: Racing Club - TSV Bayer 04   70 - 111
TSV Bayer 04 wins 220 - 116
Maccabi Ness   Elma Apoel
8472
19-16   12-27   29-13   24-16  
First game: Elma Apoel - Maccabi Ness   70 - 84
Maccabi Ness wins 168 - 142
Roseto Basket   AEL Limassol
020
First game: AEL Limassol - Roseto Basket   20 - 0
SLUC Basket   Stadt Sport
10380
33-19   26-26   23-18   21-17  
First game: Stadt Sport - SLUC Basket   74 - 93
SLUC Basket wins 196 - 154
Ovarense Aerosoles   Avitos
8578
22-7   15-23   16-23   32-25  
First game: Avitos - Ovarense Aerosoles   90 - 85
Ovarense Aerosoles wins 170 - 168
Prokom Trefl   BC BVV Brno
10560
15-11   33-20   31-11   26-18  
First game: BC BVV Brno - Prokom Trefl   84 - 103
Prokom Trefl wins 208 - 144
Lokomotiv   West Petrom
10447
33-13   21-11   24-16   26-7  
First game: West Petrom - Lokomotiv   65 - 105
Lokomotiv wins 209 - 112
Büyük Kolej SK   Zenica Celik
6363
15-21   10-8   22-14   16-20  
First game: Zenica Celik - Büyük Kolej SK   54 - 68
Büyük Kolej SK wins 131 - 117
UKJ Süba   AB Contern
9482
27-22   14-13   20-25   33-22  
First game: AB Contern - UKJ Süba   68 - 112
UKJ Süba wins 206 - 150
DONA Dubrava   Atomerömü SE
6786
18-19   23-24   6-25   20-18  
First game: Atomerömü SE - DONA Dubrava   89 - 68
Atomerömü SE wins 175 - 135

Qualification Round

 TeamPW/LF/APts
1. JABONES PARDO FUENLABRADA63/3501/4659
2. TSV BAYER 04 LEVERKUSEN63/3458/4459
3. TELINDUS MONS63/3454/4799
4. ELAN CHALON63/3431/4559
Telindus Mons   TSV Bayer 04
6572
7-21   15-11   21-24   22-16  
Jabones Pardo   Elan Chalon
8355
22-17   21-13   23-10   17-15  
 TeamPW/LF/APts
1. SLUC NANCY BASKET65/1555/51111
2. FC PORTO63/3547/5789
3. SCALIGERA BASKET VERONA62/4521/5208
4. WATCO ANTWERPEN62/4486/5008
SLUC Basket   WATCO
8481
26-18   17-17   22-23   19-23  
FC Porto   Scaligera Basket
8781
23-19   27-17   16-23   21-22  
 TeamPW/LF/APts
1. MAROUSSI ATHENS65/1464/46811
2. SAOS JDA DIJON BOURGOGNE63/3486/4539
3. OVARENSE AEROSOLES OVAR62/4447/4638
4. FORUM VALLADOLID CB62/4451/4648
Ovarense Aerosoles   FORUM VALLADOLID
8068
33-6   16-21   11-26   20-15  
SAOS JDA Dijon    Maroussi Athens
9463
19-22   19-6   19-12   37-23  
 TeamPW/LF/APts
1. MACCABI NESS RAANANA64/2399/34810
2. KK HEMOFARM VRSAC63/3436/4529
3. PARIS BASKET RACING63/3378/3888
4. BESIKTAS JK ISTANBUL62/4463/4888
Besiktas JK   Maccabi Ness
8175
18-15   19-16   19-24   25-20  
KK Hemofarm   Paris Basket Racing
8072
21-15   16-16   20-18   23-23  
 TeamPW/LF/APts
1. LOKOMOTIV MINERALNYE VODY65/1549/43811
2. MACCABI IRONI RAMAT GAN64/2468/47410
3. PAOK THESSALONIKI BC63/3464/4449
4. AEL LIMASSOL60/6475/6006
PAOK BC   AEL Limassol
10262
26-18   19-13   31-14   26-17  
Maccabi Ironi   Lokomotiv
8780
25-21   21-15   26-28   15-16  
 TeamPW/LF/APts
1. BK OPAVA65/1560/51011
2. ATOMERÖMÜ SE PAKS64/2513/48910
3. BC KHIMKI63/3530/5259
4. BÜYÜK KOLEJ SK ANKARA60/6459/5386
BK Opava   BC Khimki
11794
25-17   44-27   19-33   29-17  
Atomerömü SE   Büyük Kolej SK
8271
29-19   22-17   12-13   19-22  
 TeamPW/LF/APts
1. PROKOM TREFL SOPOT65/1569/49511
2. PIVOVARNA LASKO64/2555/51410
3. MLEKARNA KUNIN NOVY JICIN63/3560/5659
4. EURAS EKATERINBURG60/6467/5776
EURAS   Mlekarna Kunin
8287
22-31   25-22   18-19   17-15  
Pivovarna   Prokom Trefl
8676
14-24   25-19   26-19   21-14  
 TeamPW/LF/APts
1. AVTODOR SARATOV64/2564/48710
2. KLIMA-VILL KK KAPOSVARI64/2531/48310
3. GEOPLIN SLOVAN LJUBLJANA64/2478/46610
4. UKJ SÜBA ST.PÖLTEN60/6460/5976
KK Kaposvári   Geoplin Slovan
7874
26-11   18-23   19-26   15-14  
UKJ Süba   Avtodor
7598
23-22   17-25   15-27   20-24  
Eighth-Finals
SLUC Basket   TSV Bayer 04
10495
39-22   22-19   18-30   25-24  
First game: TSV Bayer 04 - SLUC Basket   87 - 80
SLUC Basket wins 184 - 182
Jabones Pardo   FC Porto
10171
30-16   22-16   22-17   27-22  
First game: FC Porto - Jabones Pardo   85 - 85
Jabones Pardo wins 186 - 156
Maccabi Ness   SAOS JDA Dijon
6864
22-13   7-17   22-15   17-19  
First game: SAOS JDA Dijon - Maccabi Ness   71 - 66
SAOS JDA Dijon wins 135 - 134
Maroussi Athens   KK Hemofarm
8571
25-25   20-14   14-19   26-13  
First game: KK Hemofarm - Maroussi Athens   69 - 71
Maroussi Athens wins 156 - 140
BK Opava   Maccabi Ironi
8069
15-16   30-16   13-22   22-15  
First game: Maccabi Ironi - BK Opava   86 - 64
Maccabi Ironi wins 155 - 144
Lokomotiv   Atomerömü SE
9289
22-25   32-13   22-22   16-29  
First game: Atomerömü SE - Lokomotiv   88 - 90
Lokomotiv wins 182 - 177
Avtodor   Pivovarna
9281
28-16   21-21   29-25   14-19  
First game: Pivovarna - Avtodor   96 - 74
Pivovarna wins 177 - 166
Prokom Trefl   KK Kaposvári
9895
27-27   21-20   32-19   18-29  
First game: KK Kaposvári - Prokom Trefl   78 - 88
Prokom Trefl wins 186 - 173
Quarter-Finals
SAOS JDA Dijon   SLUC Basket
7966
18-18   28-17   10-13   23-18  
First game: SLUC Basket - SAOS JDA Dijon   95 - 72
SLUC Basket wins 161 - 151
Maroussi Athens   Jabones Pardo
7363
17-21   17-14   20-12   19-16  
First game: Jabones Pardo - Maroussi Athens   84 - 82
Maroussi Athens wins 155 - 147
Pivovarna   Maccabi Ironi
7565
21-15   20-11   17-23   17-16  
First game: Maccabi Ironi - Pivovarna   58 - 68
Pivovarna wins 143 - 123
Prokom Trefl   Lokomotiv
6693
18-23   13-30   19-21   16-19  
First game: Lokomotiv - Prokom Trefl   87 - 74
Lokomotiv wins 180 - 140
Semi-Finals
Lokomotiv    Maroussi Athens
7567
17-15   16-16   17-19   25-17  
First game: Maroussi Athens - Lokomotiv   91 - 86
Lokomotiv wins 161 - 158
Pivovarna   SLUC Basket
9483
31-19   16-13   21-23   26-28  
First game: SLUC Basket - Pivovarna   89 - 58
SLUC Basket wins 172 - 152
Final
Lokomotiv   SLUC Basket
9574
17-12   22-21   26-17   30-24  
First game: SLUC Basket - Lokomotiv   98 - 72
SLUC Basket wins 172 - 167

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagSLUC Basket
2.flagLokomotiv

STATISTICS

Points

Velimir Perasovic

Jabones Pardo
Born : 09.02.1965
Height:

Avg: 23.8

NameAvg.
1.Perasovic, V. 23.8
2.Dzunic, B. 22.8
3.Oliver, J. 22.5
4.Marçal, N. 20.6
5.Davis, T. 20.2

Rebounds

Kebu Stewart

Avtodor
Born : 19.12.1973
Height: 2.04

Avg: 11.7

NameAvg.
1.Stewart, K. 11.7
2.Johnston, N. 10.8
3.Soloviev, M. 10.4
4.Czigler, L. 10.3
5.Mackey, M. 10.3

Assists

Petr Czudek

BK Opava
Born : 30.10.1971
Height: 1.87

Avg: 7.9

NameAvg.
1.Czudek, P. 7.9
2.Bedard, A. 5.6
3.Milicic, I. 5.6
4.Davis, T. 5.0
5.Khryapa, V. 4.9