SCOREBOARD

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. PINTURAS BRUGUER BADALONA109/1884/78219
2. TOFAS SC BURSA107/3793/69817
3. BIPA MODA SKA107/3731/64417
4. TEAMWARE HELSINKI105/5738/73515
5. ZEMAITIJOS LOKIAI102/8734/85412
6. RABOTNICKI SKOPJE100/10653/82010
Pinturas Bruguer   Teamware
9486
39-42   55-44  
Rabotnicki   Zemaitijos Lokiai
7888
39-40   39-48  
Tofas SC   Bipa Moda
6756
31-30   36-26  
 TeamPW/LF/APts
1. Sport Club Moderne Le Mans107/3794/79217
2. ZEPTER SLASK IDEA WROCLAW106/4760/75116
3. PIVOVARNA LASKO106/4800/78316
4. FENERBAHCE SK ISTANBUL105/5783/76315
5. ASK BROCENI LMT105/5879/83215
6. BK OPAVA101/9745/84011
ZEPTER IDEA   Fenerbahçe SK
6858
41-25   27-33  
Pivovarna   BK Opava
9175
36-37   55-38  
SCM Le Mans   ASK Brocéni
84107
46-54   38-53  
 TeamPW/LF/APts
1. BC ZALGIRIS KAUNAS107/3777/67217
2. ASVEL LYON VILLEURBANNE107/3677/64217
3. MAZOWIECKI KS SSA PRUSZKOW106/4827/79016
4. KK ZAGREB106/4776/70416
5. BC TALLINN KALEV104/6690/73714
6. MZT SKOPJE 2000100/10634/83610
Mazowiecki KS   BC Zalgiris
7690
35-46   41-44  
KK Zagreb   BC Kalev
8967
50-38   39-29  
ASVEL Lyon   MZT 2000
6848
38-25   30-23  
 TeamPW/LF/APts
1. CACERES CLUB BALONCESTO106/4836/76716
2. BC SAMARA106/4801/77416
3. BC FMP ZELEZNIK BELGRADE106/4793/71916
4. KERAVNOS KEO NICOSIA105/5681/74315
5. UNIAO DESPORTIVA OLIVEIRENSE104/6713/78714
6. PLANNJA BASKET LULEA103/7819/85313
Plannja Basket   BC Samara
8491
43-48   41-43  
Caceres CB   Keravnos Keo
6566
28-29   37-37  
UD Oliveirense   BC FMP Zeleznik
6081
35-43   25-38  
 TeamPW/LF/APts
1. ADECCO MILANO108/2840/72918
2. KK BEOBANKA107/3784/71617
3. HAPOEL CLUB HOTEL EILAT107/3805/78717
4. SKYLINERS FRANKFURT105/5765/81415
5. DANONE HONVED BT102/8721/77912
6. HARIBO LONDON TOWERS101/9692/78211
Skyliners   Haribo London Towers
7164
26-24   45-40  
KK Beobanka   Hapoel
8562
41-36   44-26  
Adecco   Danone Honved
9166
48-47   43-19  
 TeamPW/LF/APts
1. REGION WALLONNE CHARLEROI108/2855/71018
2. AC APOLLON PATRAS107/3910/79517
3. BC ZRINJEVAC ZAGREB106/4836/82216
4. KK SAVINJSKI HOPSI POLZELA105/5859/84215
5. LIBERTEL DOLPHINS103/7761/88913
6. USK ERPET PRAHA101/9730/89311
BC Zrinjevac   USK Erpet Praha
9068
44-38   46-30  
Libertel Dolphins   AC Apollon
7996
32-47   47-49  
Region Wallonne   KK Savinjski Hopsi
9277
45-39   47-38  
 TeamPW/LF/APts
1. Pallacanestro Polti Cantu109/1916/76219
2. TELINDUS OOSTENDE107/3860/82017
3. BC MARC KÖRMEND106/4822/80716
4. TSV BAYER 04 LEVERKUSEN105/5820/88415
5. PORTUGAL TELECOM LISBOA103/7863/87313
6. KK SLOBODA DITA TUZLA100/10735/87010
Telindus   Portugal Telecom
9685
39-39   57-46  
Pallacanestro Polti   KK Sloboda Dita
10162
47-30   54-32  
TSV Bayer 04   BC Marc
10097
49-55   51-42  
 TeamPW/LF/APts
1. PANATHINAIKOS BSA ATHENS109/1865/64519
2. AVTODOR SARATOV108/2879/83418
3. MACCABI NESS RAANANA105/5778/78415
4. BC SLOVAKOFARMA PEZINOK104/6756/85614
5. UKJ SÜBA ST.PÖLTEN102/8707/80212
6. BC BUDIVELNIK KIEV102/8695/75912
Avtodor   BC Slovakofarma
9867
48-30   50-37  
Panathinaikos AC   UKJ Süba
10162
58-31   43-31  
BC Budivelnik Kiev   Maccabi Ness
6368
34-36   29-32  
Sixteenth-Finals
Pinturas Bruguer   Fenerbahçe SK
8772
44-34   43-38  
First game: Fenerbahçe SK - Pinturas Bruguer   78 - 75
Pinturas Bruguer wins 162 - 150
Tofas SC   Pivovarna
8578
34-40   51-38  
First game: Pivovarna - Tofas SC   79 - 85
Tofas SC wins 170 - 157
ZEPTER IDEA   Bipa Moda
8769
44-29   43-40  
First game: Bipa Moda - ZEPTER IDEA   74 - 84
ZEPTER IDEA wins 171 - 143
SCM Le Mans   Teamware
6267
33-30   29-37  
First game: Teamware - SCM Le Mans   77 - 69
Teamware wins 144 - 131
BC Zalgiris   Keravnos Keo
7340
34-15   39-25  
First game: Keravnos Keo - BC Zalgiris   61 - 57
BC Zalgiris wins 130 - 101
ASVEL Lyon   BC FMP Zeleznik
7965
43-33   36-32  
First game: BC FMP Zeleznik - ASVEL Lyon   71 - 66
ASVEL Lyon wins 145 - 136
BC Samara   Mazowiecki KS
7072
31-31   39-41  
First game: Mazowiecki KS - BC Samara   78 - 94
BC Samara wins 164 - 150
Caceres CB   KK Zagreb
8353
35-26   48-27  
First game: KK Zagreb - Caceres CB   98 - 63
KK Zagreb wins 151 - 146
Adecco   KK Savinjski Hopsi
7055
28-25   42-30  
First game: KK Savinjski Hopsi - Adecco   56 - 98
Adecco wins 168 - 111
KK Beobanka   BC Zrinjevac
6055
30-22   30-33  
First game: BC Zrinjevac - KK Beobanka   59 - 59
KK Beobanka wins 119 - 114
AC Apollon   Hapoel
8979
43-46   46-33  
First game: Hapoel - AC Apollon   101 - 84
Hapoel wins 180 - 173
Region Wallonne   Skyliners
8294
40-39   42-55  
First game: Skyliners - Region Wallonne   83 - 77
Skyliners wins 177 - 159
Pallacanestro Polti   BC Slovakofarma
7959
42-25   37-34  
First game: BC Slovakofarma - Pallacanestro Polti   95 - 87
Pallacanestro Polti wins 166 - 154
Telindus   Maccabi Ness
7469
45-39   29-30  
First game: Maccabi Ness - Telindus   86 - 82
Telindus wins 156 - 155
Avtodor   BC Marc
9976
59-37   40-39  
First game: BC Marc - Avtodor   83 - 85
Avtodor wins 184 - 159
Panathinaikos AC   TSV Bayer 04
8371
45-29   38-42  
First game: TSV Bayer 04 - Panathinaikos AC   64 - 86
Panathinaikos AC wins 169 - 135
Eighth-Finals
Pinturas Bruguer   ASVEL Lyon
7882
34-33   44-49  
First game: ASVEL Lyon - Pinturas Bruguer   82 - 74
ASVEL Lyon wins 164 - 152
Teamware   BC Samara
5150
32-24   19-26  
First game: BC Samara - Teamware   77 - 74
BC Samara wins 127 - 125
BC Zalgiris   Tofas SC
7165
37-35   34-30  
First game: Tofas SC - BC Zalgiris   66 - 62
BC Zalgiris wins 133 - 131
KK Zagreb   ZEPTER IDEA
7166
34-24   37-42  
First game: ZEPTER IDEA - KK Zagreb   76 - 60
ZEPTER IDEA wins 142 - 131
Adecco   Telindus
8272
43-35   39-37  
First game: Telindus - Adecco   68 - 80
Adecco wins 162 - 140
Skyliners   Avtodor
7689
39-44   37-45  
First game: Avtodor - Skyliners   71 - 50
Avtodor wins 160 - 126
Pallacanestro Polti   KK Beobanka
7875
37-36   41-39  
First game: KK Beobanka - Pallacanestro Polti   88 - 58
KK Beobanka wins 163 - 136
Panathinaikos AC   Hapoel
8668
52-28   34-40  
First game: Hapoel - Panathinaikos AC   80 - 78
Panathinaikos AC wins 164 - 148
Quarter-Finals
Adecco   ASVEL Lyon
6270
33-32   29-38  
First game: ASVEL Lyon - Adecco   58 - 67
Adecco wins 129 - 128
BC Samara   Avtodor
11089
45-37   65-52  
First game: Avtodor - BC Samara   92 - 65
Avtodor wins 181 - 175
KK Beobanka   BC Zalgiris
5459
24-28   30-31  
First game: BC Zalgiris - KK Beobanka   78 - 65
BC Zalgiris wins 137 - 119
ZEPTER IDEA   Panathinaikos AC
6161
32-34   29-27  
First game: Panathinaikos AC - ZEPTER IDEA   82 - 58
Panathinaikos AC wins 143 - 119
Semi-Finals
Adecco   Panathinaikos AC
8661
45-30   41-31  
First game: Panathinaikos AC - Adecco   77 - 58
Adecco wins 144 - 138
Avtodor   BC Zalgiris
7763
32-31   45-32  
First game: BC Zalgiris - Avtodor   96 - 74
BC Zalgiris wins 159 - 151

Final

Adecco   BC Zalgiris
6782
33-37   34-45  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagBC Zalgiris
2.flagAdecco

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Eric Elliot

Plannja Basket
Born : 26.09.1969
Height: 1.82

Avg: 25.9

NameAvg.
1.Elliot, E. 25.9
2.Monroe, R. 24.8
3.Dawson, A. 23.9
4.Clay, C. 23.5
5.Simpson, G. 23.0

Rebounds

Joseph McNaull

ZEPTER IDEA
Born : 23.06.1972
Height: 2.08

Avg: 11.8

NameAvg.
1.McNaull, J. 11.8
2.Comegys, D. 11.1
3.Cyrulik, D. 11.0
4.Jackson, M. 10.9
5.Elisma, E. 10.9

Assists

Evgueni Pachutine

Avtodor
Born : 06.02.1969
Height: 1.90

Avg: 8.9

NameAvg.
1.Pachutine, E. 8.9
2.Miglinieks, R. 6.3
3.Vetoulas, N. 6.3
4.Brooks, T. 5.7
5.Jennings, K. 5.4