SCOREBOARD

Preliminary Round I
New Wave   Thames Tigers
9074
48-46   42-28  
First game: Thames Tigers - New Wave   93 - 105
New Wave wins 195 - 167
Den Braven Goba   Luhta
7378
28-41   45-37  
First game: Luhta - Den Braven Goba   75 - 78
Luhta wins 153 - 151
PAOK BC   Paeek
11647
61-35   55-12  
First game: Paeek - PAOK BC   40 - 109
PAOK BC wins 225 - 87
KK Sloboda Dita   KK Delikates
7063
31-35   39-28  
First game: KK Delikates - KK Sloboda Dita   93 - 82
KK Delikates wins 156 - 152
Ratiopharm   Mlekarna Kunin
8170
43-47   38-23  
First game: Mlekarna Kunin - Ratiopharm   93 - 94
Ratiopharm wins 175 - 163
UBC Oberwart Gunners   Inter Slovnaft ZTS
7870
43-43   35-27  
First game: Inter Slovnaft ZTS - UBC Oberwart Gunners   88 - 68
Inter Slovnaft ZTS wins 158 - 146
BC Marc   Hiefenech Telekurs
10058
52-31   48-27  
First game: Hiefenech Telekurs - BC Marc   63 - 78
BC Marc wins 178 - 121
Spartak   Universitatea
9661
60-24   36-37  
First game: Universitatea - Spartak   64 - 87
Spartak wins 183 - 125
BC Compakt   SK Partizani
7859
44-22   34-37  
First game: SK Partizani - BC Compakt   56 - 73
BC Compakt wins 151 - 115
Preliminary Round II
Bic Trieste   New Wave
7571
35-33   40-38  
First game: New Wave - Bic Trieste   90 - 78
New Wave wins 161 - 153
TAU CERAMICA   Luhta
9791
53-45   44-46  
First game: Luhta - TAU CERAMICA   81 - 94
TAU CERAMICA wins 191 - 172
Limoges CSP   FC Porto
7772
45-42   32-30  
First game: FC Porto - Limoges CSP   52 - 95
Limoges CSP wins 172 - 124
PAOK BC   KK Postojna
11066
52-31   58-35  
First game: KK Postojna - PAOK BC   71 - 79
PAOK BC wins 189 - 137
KK Zagreb   KK Delikates
6254
38-27   24-27  
First game: KK Delikates - KK Zagreb   68 - 83
KK Zagreb wins 145 - 122
Basket Brussels   Ratiopharm
7168
27-34   44-34  
First game: Ratiopharm - Basket Brussels   85 - 75
Ratiopharm wins 153 - 146
Galatasaray   Inter Slovnaft ZTS
6364
30-29   33-35  
First game: Inter Slovnaft ZTS - Galatasaray   76 - 76
Inter Slovnaft ZTS wins 140 - 139
Anwil   BC Marc
8760
41-23   26-22   10-10   10-5  
First game: BC Marc - Anwil   92 - 70
Anwil wins 157 - 152
Bnei Herzliya   Spartak
8076
33-42   47-34  
First game: Spartak - Bnei Herzliya   79 - 76
Bnei Herzliya wins 156 - 155
Dendi-Basket   BC Compakt
7868
42-40   36-28  
First game: BC Compakt - Dendi-Basket   85 - 85
Dendi-Basket wins 163 - 153
WBC Dynamo   Zemaitijos Lokiai
8775
40-41   47-34  
First game: Zemaitijos Lokiai - WBC Dynamo   81 - 77
WBC Dynamo wins 164 - 156
Preliminary Round III
Hapoel Galil Elyon   Partizan
6487
31-33   33-54  
First game: Partizan - Hapoel Galil Elyon   69 - 76
Partizan wins 156 - 140
Telindus   Sheffield Sharks
8870
48-28   40-42  
First game: Sheffield Sharks - Telindus   58 - 71
Telindus wins 159 - 128
BC Zrinjevac   Ratiopharm
8075
39-31   41-44  
First game: Ratiopharm - BC Zrinjevac   78 - 82
BC Zrinjevac wins 162 - 153
Union Olimpija   BK Baník Cígel
10788
55-41   52-47  
First game: BK Baník Cígel - Union Olimpija   81 - 73
Union Olimpija wins 180 - 169
TAU CERAMICA   KK Zagreb
10474
57-33   47-41  
First game: KK Zagreb - TAU CERAMICA   65 - 65
TAU CERAMICA wins 169 - 139
Dendi-Basket   Limoges CSP
7174
27-30   44-44  
First game: Limoges CSP - Dendi-Basket   97 - 64
Limoges CSP wins 171 - 135
BC Budivelnik Kiev   PAOK BC
7574
36-38   39-36  
First game: PAOK BC - BC Budivelnik Kiev   76 - 68
PAOK BC wins 150 - 143
New Wave   Bnei Herzliya
7471
40-32   34-39  
First game: Bnei Herzliya - New Wave   98 - 86
Bnei Herzliya wins 169 - 160
Fidefinanz   BC Kalev
79101
37-46   42-55  
First game: BC Kalev - Fidefinanz   116 - 76
BC Kalev wins 217 - 155
CSU   WBC Dynamo
5985
28-38   31-47  
First game: WBC Dynamo - CSU   105 - 68
WBC Dynamo wins 190 - 127
BC Zalgiris   Elma Apoel
8751
41-25   46-26  
First game: Elma Apoel - BC Zalgiris   82 - 100
BC Zalgiris wins 187 - 133
Anwil   Inter Slovnaft ZTS
8059
34-31   46-28  
First game: Inter Slovnaft ZTS - Anwil   87 - 76
Anwil wins 156 - 146

Semi-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. TAU CERAMICA107/3821/78817
2. BC ZALGIRIS KAUNAS107/3852/83317
3. LIMOGES CSP106/4817/75216
4. Partizan 104/6886/86714
5. BNEI HERZLIYA103/7776/83713
6. TELINDUS OOSTENDE103/7746/82113
Telindus   Limoges CSP
7675
45-30   31-45  
Bnei Herzliya   BC Zalgiris
9389
47-47   46-42  
TAU CERAMICA   Partizan
9988
49-49   50-39  
 TeamPW/LF/APts
1. PAOK THESSALONIKI BC108/2821/67518
2. WBC DYNAMO MOSCOW107/3812/77217
3. BC ZRINJEVAC ZAGREB105/5839/80815
4. BC TALLINN KALEV104/6821/82014
5. ANWIL WLOCLAWEK103/7798/95613
6. UNION OLIMPIJA LJUBLJANA103/7765/82513
WBC Dynamo   BC Kalev
8690
43-46   43-44  
Anwil   PAOK BC
57112
30-58   27-54  
Union Olimpija   BC Zrinjevac
7267
46-31   26-36  
Play-Offs
TAU CERAMICA   WBC Dynamo
10493
53-45   51-48  
Game 1: WBC Dynamo - TAU CERAMICA 87-98
Play-off standings2 - 0
PAOK BC   BC Zalgiris
10459
60-32   44-27  
Game 1: BC Zalgiris - PAOK BC 76-83
Play-off standings2 - 0

Final

TAU CERAMICA   PAOK BC
8881
44-50   44-31  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagTAU CERAMICA
2.flagPAOK BC

STATISTICS

Points

Igor Griszczuk

Anwil
Born : 09.06.1964
Height: 1.95

Avg: 26.9

NameAvg.
1.Griszczuk, I. 26.9
2.Middleton, L. 22.4
3.Kurtinaitis, R. 22.1
4.Perasovic, V. 21.7
5.Dayneko, V. 21.3

Rebounds

Ikie Lee Corbin

Anwil
Born : 24.06.1966
Height:

Avg: 11.2

NameAvg.
1.Corbin, I. 11.2
2.Garrett, D. 10.1
3.Bryn, T. 9.7
4.Kovacic, E. 9.3
5.Hill, K. 9.2

Assists

Sergey Bazarevich

WBC Dynamo
Born : 16.03.1965
Height: 1.91

Avg: 8.0

NameAvg.
1.Bazarevich, S. 8.0
2.Kabala, M. 5.9
3.Forte, F. 5.5
4.Lukminas, D. 4.6
5.Coner, T. 4.6