SCOREBOARD

Preliminary Round I
BC Slovakofarma   Hiefenech Telekurs
8178
45-38   36-40  
First game: Hiefenech Telekurs - BC Slovakofarma   83 - 96
BC Slovakofarma wins 177 - 161
Universitatea   Vllaznia
8372
41-32   42-40  
First game: Vllaznia - Universitatea   86 - 87
Universitatea wins 170 - 158
Norrköping Dolphins   ABB
9185
50-39   41-46  
First game: ABB - Norrköping Dolphins   85 - 90
Norrköping Dolphins wins 181 - 170
BC Marc   Zenica Celik
9268
42-33   50-35  
First game: Zenica Celik - BC Marc   55 - 76
BC Marc wins 168 - 123
Atletas   MZT 2000
6044
32-18   28-26  
First game: MZT 2000 - Atletas   80 - 74
Atletas wins 134 - 124
Anwil   Honka Playboys
9682
55-48   41-34  
First game: Honka Playboys - Anwil   81 - 90
Anwil wins 186 - 163
BHC SKP Pardubice   UKJ Süba
7176
35-36   36-40  
First game: UKJ Süba - BHC SKP Pardubice   89 - 86
UKJ Süba wins 165 - 157
Avtodor   Bonus
8891
42-44   46-47  
First game: Bonus - Avtodor   95 - 79
Bonus wins 186 - 167
BC Plama   Elma Apoel
9882
43-38   55-44  
First game: Elma Apoel - BC Plama   78 - 64
BC Plama wins 162 - 160
Directbank Noordkop BC   Dendi-Basket
8970
39-37   50-33  
First game: Dendi-Basket - Directbank Noordkop BC   89 - 63
Dendi-Basket wins 159 - 152
Preliminary Round II
TAU CERAMICA   BC Slovakofarma
9086
49-49   41-37  
First game: BC Slovakofarma - TAU CERAMICA   65 - 84
TAU CERAMICA wins 174 - 151
Strasbourg IG   Universitatea
8466
50-31   34-35  
First game: Universitatea - Strasbourg IG   54 - 88
Strasbourg IG wins 172 - 120
KK Zagreb   Norrköping Dolphins
9574
42-42   53-32  
First game: Norrköping Dolphins - KK Zagreb   83 - 74
KK Zagreb wins 169 - 157
Iraklis BC SA   BC Marc
8866
50-33   38-33  
First game: BC Marc - Iraklis BC SA   51 - 60
Iraklis BC SA wins 148 - 117
Hapoel Migdal Jerusalem   Atletas
7656
39-33   37-23  
First game: Atletas - Hapoel Migdal Jerusalem   77 - 62
Hapoel Migdal Jerusalem wins 138 - 133
Ovarense Aerosoles   Anwil
9984
52-48   47-36  
First game: Anwil - Ovarense Aerosoles   75 - 58
Anwil wins 159 - 157
Fenerbahçe SK   UKJ Süba
13167
60-29   71-38  
First game: UKJ Süba - Fenerbahçe SK   81 - 79
Fenerbahçe SK wins 210 - 148
KK Savinjski Hopsi   Bonus
8267
43-36   39-31  
First game: Bonus - KK Savinjski Hopsi   89 - 84
KK Savinjski Hopsi wins 166 - 156
Benetton   BC Plama
11076
56-44   54-32  
First game: BC Plama - Benetton   77 - 87
Benetton wins 197 - 153
Brandt Hagen   Dendi-Basket
9092
39-45   51-47  
First game: Dendi-Basket - Brandt Hagen   77 - 70
Dendi-Basket wins 169 - 160
Preliminary Round III
Split Croatia Insurance   Thames Tigers
7669
40-33   36-36  
First game: Thames Tigers - Split Croatia Insurance   77 - 72
Split Croatia Insurance wins 148 - 146
Dendi-Basket   BC Budivelnik Kiev
10195
54-43   47-52  
First game: BC Budivelnik Kiev - Dendi-Basket   91 - 118
Dendi-Basket wins 219 - 186
Anwil   BC Zalgiris
8973
43-41   46-32  
First game: BC Zalgiris - Anwil   99 - 88
Anwil wins 177 - 172
Olympique d'Antibes   KK Zagreb
8361
48-28   35-33  
First game: KK Zagreb - Olympique d'Antibes   82 - 79
Olympique d'Antibes wins 162 - 143
Hapoel Philips   BC BVV Brno
8666
40-21   46-45  
First game: BC BVV Brno - Hapoel Philips   72 - 79
Hapoel Philips wins 165 - 138
WATCO   Danone Honved
9170
48-33   43-37  
First game: Danone Honved - WATCO   80 - 94
WATCO wins 185 - 150
TAU CERAMICA   Hapoel Migdal Jerusalem
7966
48-30   31-36  
First game: Hapoel Migdal Jerusalem - TAU CERAMICA   91 - 82
TAU CERAMICA wins 161 - 157
Fidefinanz   Strasbourg IG
7773
38-29   39-44  
First game: Strasbourg IG - Fidefinanz   72 - 72
Fidefinanz wins 149 - 145
Iraklis BC SA   KK Savinjski Hopsi
9464
54-34   40-30  
First game: KK Savinjski Hopsi - Iraklis BC SA   66 - 69
Iraklis BC SA wins 163 - 130
New Wave   Fenerbahçe SK
9579
40-37   55-42  
First game: Fenerbahçe SK - New Wave   81 - 62
Fenerbahçe SK wins 160 - 157
Benetton   AEK
11049
59-32   51-17  
First game: AEK - Benetton   91 - 109
Benetton wins 219 - 140
BK Baník Cígel   ASK Brocéni
6682
29-31   37-51  
First game: ASK Brocéni - BK Baník Cígel   86 - 65
ASK Brocéni wins 168 - 131

Semi-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. OLYMPIQUE D'ANTIBES109/1857/75219
2. IRAKLIS BC SA THESSALONIKI109/1809/71519
3. SPLIT CROATIA INSURANCE105/5766/73115
4. WATCO ANTWERPEN104/6805/80714
5. DENDI-BASKET102/8817/93412
6. FIDEFINANZ BELLINZONA BASKET101/9669/78411
Dendi-Basket   Split Croatia Insurance
9586
43-47   52-39  
Olympique d'Antibes   Iraklis BC SA
8878
45-39   43-39  
WATCO   Fidefinanz
7867
43-42   35-25  
 TeamPW/LF/APts
1. TAU CERAMICA109/1909/84019
2. BENETTON TREVISO108/2967/84318
3. FENERBAHCE SK ISTANBUL104/6847/86314
4. ANWIL WLOCLAWEK103/7878/94813
5. HAPOEL PHILIPS TEL AVIV103/7824/89413
6. ASK BROCENI LMT103/7881/91813
Fenerbahçe SK   Anwil
10893
59-46   49-47  
Benetton   Hapoel Philips
12882
70-40   58-42  
TAU CERAMICA   ASK Brocéni
10592
53-45   52-47  

Final

Benetton   TAU CERAMICA
9486
43-38   51-48  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagBenetton
2.flagTAU CERAMICA

STATISTICS

Points

Walter Berry

Iraklis BC SA
Born : 13.05.1964
Height:

Avg: 28.4

NameAvg.
1.Berry, W. 28.4
2.Perasovic, V. 24.1
3.Johnson, A. 23.0
4.Griszczuk, I. 22.8
5.Woolridge, O. 22.5

Rebounds

Kenneth Anthony Green

TAU CERAMICA
Born : 13.10.1967
Height: 2030

Avg: 12.5

NameAvg.
1.Green, K. 12.5
2.Smith, M. 11.1
3.Berry, W. 10.8
4.Struelens, E. 8.9
5.Fields, A. 8.8

Assists

Pablo Laso

TAU CERAMICA
Born : 13.10.1967
Height: 1.78

Avg: 6.9

NameAvg.
1.Laso, P. 6.9
2.Pittis, R. 4.3
3.Podkovyrov, A. 4.3
4.Kakiousis, E. 4.3
5.Yörükoglu, H. 4.1