SCOREBOARD

Preliminary Round I
BC BVV Brno   BBC Résidence
7953
36-29   43-24  
First game: BBC Résidence - BC BVV Brno   73 - 89
BC BVV Brno wins 168 - 126
BC Levski Spartak   AEK
020
First game: AEK - BC Levski Spartak   20 - 0
Split Croatia Insurance   KK Sloboda Dita
8156
39-32   42-24  
First game: KK Sloboda Dita - Split Croatia Insurance   68 - 99
Split Croatia Insurance wins 180 - 124
ZEPTER IDEA   BC Budivelnik Kiev
8399
49-33   34-66  
First game: BC Budivelnik Kiev - ZEPTER IDEA   100 - 70
BC Budivelnik Kiev wins 199 - 153
ASK Brocéni   Vita
10095
57-45   43-50  
First game: Vita - ASK Brocéni   80 - 88
ASK Brocéni wins 188 - 175
BK Baník Cígel   SK Adelin
12373
53-32   70-41  
First game: SK Adelin - BK Baník Cígel   78 - 99
BK Baník Cígel wins 222 - 151
KK Rabotnicki   Danone Honved
7364
49-38   24-26  
First game: Danone Honved - KK Rabotnicki   99 - 82
Danone Honved wins 163 - 155
New Wave   BC Tallinn
9498
41-39   53-59  
First game: BC Tallinn - New Wave   70 - 105
New Wave wins 199 - 168
Lanèche Cosmetics   Thames Tigers
6278
34-33   28-45  
First game: Thames Tigers - Lanèche Cosmetics   96 - 94
Thames Tigers wins 174 - 156
CSKA   Dinamo
9865
54-35   44-30  
First game: Dinamo - CSKA   64 - 92
CSKA wins 190 - 129
Hapoel Philips   Arkadia Lions
9258
40-30   52-28  
First game: Arkadia Lions - Hapoel Philips   75 - 86
Hapoel Philips wins 178 - 133
Fidefinanz   KTP
11183
51-39   60-44  
First game: KTP - Fidefinanz   74 - 86
Fidefinanz wins 197 - 157
Preliminary Round II
Limoges CSP   BC BVV Brno
8457
46-29   38-28  
First game: BC BVV Brno - Limoges CSP   52 - 71
Limoges CSP wins 155 - 109
FC Barcelona   AEK
12859
66-34   62-25  
First game: AEK - FC Barcelona   95 - 122
FC Barcelona wins 250 - 154
TSV Bayer 04   Split Croatia Insurance
9069
46-25   44-44  
First game: Split Croatia Insurance - TSV Bayer 04   73 - 65
TSV Bayer 04 wins 155 - 142
Panathinaikos AC   BC Budivelnik Kiev
8368
38-34   45-34  
First game: BC Budivelnik Kiev - Panathinaikos AC   87 - 79
Panathinaikos AC wins 162 - 155
Montigala-Joventut   ASK Brocéni
10079
45-37   55-42  
First game: ASK Brocéni - Montigala-Joventut   77 - 68
Montigala-Joventut wins 168 - 156
KK Cibona   BK Baník Cígel
10375
49-43   54-32  
First game: BK Baník Cígel - KK Cibona   82 - 105
KK Cibona wins 208 - 157
VL Scavolini Basket   BC Zalgiris
11673
55-38   61-35  
First game: BC Zalgiris - VL Scavolini Basket   77 - 91
VL Scavolini Basket wins 207 - 150
Lisboa e Benfica   Danone Honved
9689
53-46   43-43  
First game: Danone Honved - Lisboa e Benfica   85 - 94
Lisboa e Benfica wins 190 - 174
Efes Pilsen   New Wave
8863
43-36   45-27  
First game: New Wave - Efes Pilsen   81 - 85
Efes Pilsen wins 173 - 144
Virtus Buckler Bologna   Thames Tigers
9876
57-43   41-33  
First game: Thames Tigers - Virtus Buckler Bologna   62 - 82
Virtus Buckler Bologna wins 180 - 138
Olympique d'Antibes    CSKA
8974
33-31   56-43  
First game: CSKA - Olympique d'Antibes   104 - 77
CSKA wins 178 - 166
PAOK BC   Hapoel Philips
8266
36-31   46-35  
First game: Hapoel Philips - PAOK BC   82 - 70
PAOK BC wins 152 - 148
Maccabi    Fidefinanz
8962
47-25   42-37  
First game: Fidefinanz - Maccabi   49 - 55
Maccabi wins 144 - 111
WATCO   Union Olimpija
7563
27-25   48-38  
First game: Union Olimpija - WATCO   85 - 61
Union Olimpija wins 148 - 136

Semi-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. PANATHINAIKOS BSA ATHENS1410/41059/98224
2. REAL MADRID TEKA149/51052/98923
3. CSKA MOSCOW149/51203/116223
4. VL SCAVOLINI PALLACANESTRO PESARO149/51148/110823
5. MACCABI TEL AVIV148/61113/110422
6. PAOK THESSALONIKI BC146/81037/104620
7. UNION OLIMPIJA LJUBLJANA143/111026/110217
8. SPORT LISBOA E BENFICA142/12970/111516
Union Olimpija    CSKA
8588
44-37   33-40   8-11  
PAOK BC   VL Scavolini Basket
8479
43-36   41-43  
Real Madrid Teka   Panathinaikos AC
6668
31-32   35-36  
Maccabi    Lisboa e Benfica
8675
44-43   42-32  
 TeamPW/LF/APts
1. LIMOGES CSP1410/4983/91124
2. OLYMPIAKOS BC PIRAEUS149/51086/95823
3. KK CIBONA ZAGREB148/61049/106022
4. VIRTUS BUCKLER BOLOGNA148/61072/102322
5. EFES PILSEN ISTANBUL148/6900/91222
6. FC BARCELONA148/61095/107922
7. TSV BAYER 04 LEVERKUSEN144/101009/110018
8. Montigala-Joventut Badalona141/13923/107415
KK Cibona   Efes Pilsen
7959
39-40   40-19  
Limoges CSP   TSV Bayer 04
6347
27-26   36-21  
FC Barcelona   Olympiakos BC
7964
44-21   35-43  
Montigala-Joventut   Virtus Buckler Bologna
6081
31-41   29-40  

Final Four

Limoges CSP   Real Madrid Teka
4962
19-27   30-35  
Panathinaikos AC   Olympiakos BC
5258
29-27   23-31  
Limoges CSP   Panathinaikos AC
7791
35-48   42-43  
Real Madrid Teka   Olympiakos BC
7361
38-28   35-33  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagReal Madrid Teka
2.flagOlympiakos BC
3.flagPanathinaikos AC
4.flagLimoges CSP

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Predrag Danilovic

Virtus Buckler Bologna
Born : 26.02.1970
Height: 2.02

Avg: 22.1

NameAvg.
1.Danilovic, P. 22.1
2.Johnson, E. 21.9
3.Sabonis, A. 21.8
4.Young, M. 20.2
5.Paspalj, Z. 19.8

Rebounds

Stojan Vrankovic

Panathinaikos AC
Born : 22.01.1964
Height: 2.18

Avg: 12.2

NameAvg.
1.Vrankovic, S. 12.2
2.Nzadi Conceicao, J. 11.5
3.Sabonis, A. 11.2
4.Binion, J. 10.2
5.Garrett, D. 9.6

Assists

Charles Lee Evans

CSKA
Born : 17.12.1971
Height: 1.80

Avg: 6.2

NameAvg.
1.Evans, C. 6.2
2.Goodes, G. 4.5
3.Rodrigues Neves, P. 4.3
4.Karasev, V. 4.2
5.Garrick, T. 3.8