SCOREBOARD

Preliminary Round I
Montmontaza   Tory Kosice
7371
35-34   38-37  
First game: Tory Kosice - Montmontaza   69 - 56
Tory Kosice wins 140 - 129
HC Slovan   Gustino Schnitzelpl.
7861
39-29   39-32  
First game: Gustino Schnitzelpl. - HC Slovan   70 - 92
HC Slovan wins 170 - 131
Dorostol   Flamurtari
8060
42-35   38-25  
First game: Flamurtari - Dorostol   81 - 75
Dorostol wins 155 - 141
Elitzur Sela   ENAD
6745
31-25   36-20  
First game: ENAD - Elitzur Sela   37 - 54
Elitzur Sela wins 121 - 82
Chaika   Delta Management
200
First game: Delta Management - Chaika   72 - 59
Rila COOP   Serebranaja Korzina
10352
42-24   61-28  
First game: Serebranaja Korzina - Rila COOP   54 - 89
Rila COOP wins 192 - 106
Preliminary Round II
Wemex Berlin   ELK-Meelis
7162
34-39   37-23  
First game: ELK-Meelis - Wemex Berlin   62 - 55
Wemex Berlin wins 126 - 124
G.S. Aghias Paraskevis   Levski-Totel
5463
21-30   33-33  
First game: Levski-Totel - G.S. Aghias Paraskevis   68 - 55
Levski-Totel wins 131 - 109
Wolfenbüttel e.V.   Istanbul Universitesi SBK
7654
37-32   39-22  
First game: Istanbul Universitesi SBK - Wolfenbüttel e.V.   65 - 69
Wolfenbüttel e.V. wins 145 - 119
Lietuvos Telekomas   Tory Kosice
5156
28-30   23-26  
First game: Tory Kosice - Lietuvos Telekomas   72 - 55
Tory Kosice wins 128 - 106
BC Icim   Elitzur Delek
6556
37-29   28-27  
First game: Elitzur Delek - BC Icim   86 - 83
BC Icim wins 148 - 142
Botasspor Club Adana   HC Slovan
6664
30-33   36-31  
First game: HC Slovan - Botasspor Club Adana   72 - 65
HC Slovan wins 136 - 131
Concern Podolsk   Laisve
58104
22-71   36-33  
First game: Laisve - Concern Podolsk   96 - 74
Laisve wins 200 - 132
Dorostol   Hrvatski Dragovoljac
7061
40-22   30-39  
First game: Hrvatski Dragovoljac - Dorostol   64 - 54
Hrvatski Dragovoljac wins 125 - 124
DKSK BorsodChem   Copia Praha
6058
34-33   26-25  
First game: Copia Praha - DKSK BorsodChem   55 - 70
DKSK BorsodChem wins 130 - 113
El Periodico   KZO Wetzikon
9771
51-46   46-25  
First game: KZO Wetzikon - El Periodico   71 - 103
El Periodico wins 200 - 142
MGS Apollon   Elitzur Sela
7061
32-26   38-35  
First game: Elitzur Sela - MGS Apollon   62 - 65
MGS Apollon wins 135 - 123
Fartec Brasov   Chaika
10393
62-51   41-42  
First game: Chaika - Fartec Brasov   77 - 49
Chaika wins 170 - 152
Tarbes GB   Deniz Nakliyat
9245
43-32   49-13  
First game: Deniz Nakliyat - Tarbes GB   51 - 94
Tarbes GB wins 186 - 96
Sommer Komfort   KPS Brno
8568
40-39   45-29  
First game: KPS Brno - Sommer Komfort   71 - 70
Sommer Komfort wins 155 - 139
A.S. Vicenza   Horizont
11260
59-29   53-31  
First game: Horizont - A.S. Vicenza   62 - 82
A.S. Vicenza wins 194 - 122
Besiktas JK   Rila COOP
7258
39-30   33-28  
First game: Rila COOP - Besiktas JK   90 - 79
Besiktas JK wins 151 - 148
Famila   ZKD Kograd
9657
54-32   42-25  
First game: ZKD Kograd - Famila   56 - 83
Famila wins 179 - 113
Basket Astarac   CB Vigo
7369
28-34   45-35  
First game: CB Vigo - Basket Astarac   82 - 64
CB Vigo wins 151 - 137
Lachen Ramat Hasharon   Acadimia 75
7257
45-30   27-27  
First game: Acadimia 75 - Lachen Ramat Hasharon   69 - 69
Lachen Ramat Hasharon wins 141 - 126
TJ Sokol   Tesmo-Don
7281
32-45   40-36  
First game: Tesmo-Don - TJ Sokol   92 - 56
Tesmo-Don wins 173 - 128
BSE ESMA   Simeks
10636
66-16   40-20  
First game: Simeks - BSE ESMA   46 - 119
BSE ESMA wins 225 - 82
MTK   MENT
7738
38-18   39-20  
First game: MENT - MTK   73 - 63
MTK wins 140 - 111
MTK Polfa   Kozachka - Zalk
020
First game: Kozachka - Zalk - MTK Polfa   20 - 0
BC uniVersa Marburg   BBC Sparta
8148
43-26   38-22  
First game: BBC Sparta - BC uniVersa Marburg   51 - 76
BC uniVersa Marburg wins 157 - 99
BC Sparta Prague   ZKK Rogaska Slatina
80110
39-54   41-56  
First game: ZKK Rogaska Slatina - BC Sparta Prague   75 - 84
ZKK Rogaska Slatina wins 185 - 164
USV Olympic   Mini-Flat Dames
9751
47-19   50-32  
First game: Mini-Flat Dames - USV Olympic   58 - 89
USV Olympic wins 186 - 109
Odeja-Marmor   AMPIC
7556
39-28   36-28  
First game: AMPIC - Odeja-Marmor   73 - 55
Odeja-Marmor wins 130 - 129
Ahena   BK SAM
8254
40-35   42-19  
First game: BK SAM - Ahena   58 - 73
Ahena wins 155 - 112
CAB Levi's   Symel
4882
22-42   26-40  
First game: Symel - CAB Levi's   82 - 46
Symel wins 164 - 94
Preliminary Round III
Levski-Totel   Wemex Berlin
7051
36-23   34-28  
First game: Wemex Berlin - Levski-Totel   74 - 62
Levski-Totel wins 132 - 125
Tory Kosice   Wolfenbüttel e.V.
9289
46-44   46-45  
First game: Wolfenbüttel e.V. - Tory Kosice   88 - 55
Wolfenbüttel e.V. wins 177 - 147
SCAB 63   BC Icim
7953
36-31   43-22  
First game: BC Icim - SCAB 63   67 - 59
SCAB 63 wins 138 - 120
Laisve   HC Slovan
8762
43-34   44-28  
First game: HC Slovan - Laisve   57 - 95
Laisve wins 182 - 119
DKSK BorsodChem   Hrvatski Dragovoljac
7966
47-25   32-41  
First game: Hrvatski Dragovoljac - DKSK BorsodChem   73 - 74
DKSK BorsodChem wins 153 - 139
MGS Apollon   El Periodico
6671
31-38   35-33  
First game: El Periodico - MGS Apollon   70 - 61
El Periodico wins 141 - 127
Tarbes GB   Chaika
200
First game: Chaika - Tarbes GB   68 - 95
A.S. Vicenza   Sommer Komfort
8053
41-20   39-33  
First game: Sommer Komfort - A.S. Vicenza   68 - 67
A.S. Vicenza wins 147 - 121
Famila   Besiktas JK
8563
47-30   38-33  
First game: Besiktas JK - Famila   41 - 75
Famila wins 160 - 104
Lachen Ramat Hasharon   CB Vigo
7372
32-34   41-38  
First game: CB Vigo - Lachen Ramat Hasharon   62 - 65
Lachen Ramat Hasharon wins 138 - 134
BSE ESMA   Tesmo-Don
7181
37-44   34-37  
First game: Tesmo-Don - BSE ESMA   72 - 60
Tesmo-Don wins 153 - 131
Kozachka - Zalk   MTK
7574
29-34   46-40  
First game: MTK - Kozachka - Zalk   93 - 65
MTK wins 167 - 140
Bex Argentaria   BC uniVersa Marburg
9738
50-21   47-17  
First game: BC uniVersa Marburg - Bex Argentaria   40 - 92
Bex Argentaria wins 189 - 78
USV Olympic   ZKK Rogaska Slatina
13079
64-36   66-43  
First game: ZKK Rogaska Slatina - USV Olympic   65 - 95
USV Olympic wins 225 - 144
Ahena   Odeja-Marmor
7963
34-37   45-26  
First game: Odeja-Marmor - Ahena   56 - 85
Ahena wins 164 - 119
Lavezzini Parma   Symel
8469
38-32   46-37  
First game: Symel - Lavezzini Parma   54 - 80
Lavezzini Parma wins 164 - 123

Eighth-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. AS Vicenza Primigi64/2437/37510
2. US VALENCIENNES OLYMPIC64/2450/40810
3. LACHEN RAMAT HASHARON63/3438/4629
4. TESMO-DON61/5408/4887
Tesmo-Don   Lachen Ramat Hasharon
7479
39-37   35-42  
A.S. Vicenza   USV Olympic
7065
33-37   37-28  
 TeamPW/LF/APts
1. T.M.C. AHENA CESENA64/2460/41710
2. TARBES GESPE BIGORRE64/2459/43010
3. LAISVE KAUNAS63/3479/4919
4. DKSK BORSODCHEM MISKOLC61/5428/4887
Laisve   Tarbes GB
8883
43-34   45-49  
DKSK BorsodChem   Ahena
6772
33-34   34-38  
 TeamPW/LF/APts
1. BEX ARGENTARIA65/1464/36211
2. FAMILA SCHIO63/3434/4449
3. WOLFENBÜTTEL BASKETS E.V.63/3441/4209
4. LEVSKI-TOTEL61/5370/4837
Levski-Totel   Famila
9070
33-39   57-31  
Bex Argentaria   Wolfenbüttel e.V.
8451
38-28   46-23  
 TeamPW/LF/APts
1. LAVEZZINI PARMA66/0539/41212
2. S C A B 6363/3433/4269
3. MTK-BUDAPEST63/3430/4329
4. EL PERIODICO DE ARAGON60/6350/4826
MTK   El Periodico
8046
47-26   33-20  
Lavezzini Parma   SCAB 63
8359
44-36   39-23  
Quarter-Finals
A.S. Vicenza   Tarbes GB
6483
30-37   34-46  
First game: Tarbes GB - A.S. Vicenza   71 - 61
Tarbes GB wins 154 - 125
Ahena   USV Olympic
6859
35-29   33-30  
First game: USV Olympic - Ahena   59 - 59
Ahena wins 127 - 118
Bex Argentaria   SCAB 63
7263
31-41   41-22  
First game: SCAB 63 - Bex Argentaria   66 - 76
Bex Argentaria wins 148 - 129
Lavezzini Parma   Famila
8062
47-35   33-27  
First game: Famila - Lavezzini Parma   74 - 67
Lavezzini Parma wins 147 - 136
Semi-Finals
Lavezzini Parma   Tarbes GB
8863
43-34   45-29  
First game: Tarbes GB - Lavezzini Parma   69 - 62
Lavezzini Parma wins 150 - 132
Bex Argentaria   Ahena
5361
24-30   29-31  
First game: Ahena - Bex Argentaria   61 - 59
Ahena wins 122 - 112
Final
Lavezzini Parma   Ahena
6866
27-22   41-44  
First game: Ahena - Lavezzini Parma   78 - 65
Ahena wins 144 - 133

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagAhena
2.flagLavezzini Parma

STATISTICS

Points

Andrea Maria Stinson

Tarbes GB
Born : 25.11.1967
Height:

Avg: 27.3

NameAvg.
1.Stinson, A. 27.3
2.Braxton, J. 25.8
3.Cooper, C. 24.8
4.Hodgins, K. 22.3
5.Burgess (Ertan), L. 21.5

Rebounds

Marlies Askamp

Wolfenbüttel e.V.
Born : 07.08.1970
Height: 1.96

Avg: 14.0

NameAvg.
1.Askamp, M. 14.0
2.Lacey, V. 11.7
3.Braxton, J. 10.9
4.Jones, A. 10.2
5.Bullett , V. 9.6

Assists

Aluma Goren

Lachen Ramat Hasharon
Born : 10.12.1969
Height: 1.80

Avg: 6.9

NameAvg.
1.Goren, A. 6.9
2.Clezardin, C. 5.8
3.Ledeunf, K. 5.0
4.Sauret-Gillespie, A. 4.8
5.Hodgins, K. 4.6