SCOREBOARD

Eurocup Qualifying Round
Besiktas JK   D. Bank Skyliners
8476
23-11   15-18   15-29   31-18  
First game: D. Bank Skyliners - Besiktas JK   61 - 68
Besiktas JK wins 152 - 137
Hapoel Jerusalem   Belgacom Liege
8473
23-20   20-18   21-11   20-24  
First game: Belgacom Liege - Hapoel Jerusalem   59 - 62
Hapoel Jerusalem wins 146 - 132
Aris   Lukoil Academic
9293
22-24   25-26   25-22   20-21  
First game: Lukoil Academic - Aris   74 - 78
Aris wins 170 - 167
Gran Canaria   KK Zagreb
9660
27-10   28-19   19-14   22-17  
First game: KK Zagreb - Gran Canaria   71 - 69
Gran Canaria wins 165 - 131
Azovmash   Entente Orleanaise
7965
22-18   12-8   25-19   20-20  
First game: Entente Orleanaise - Azovmash   80 - 76
Azovmash wins 155 - 145
Spartak   Galatasaray
7870
23-11   15-22   18-20   22-17  
First game: Galatasaray - Spartak   69 - 58
Galatasaray wins 139 - 136
Benetton   Apoel
8463
22-6   21-16   19-18   22-23  
First game: Apoel - Benetton   55 - 97
Benetton wins 181 - 118
Enterprise BC Dynamo   Cedevita Zagreb
7372
20-22   20-13   15-25   18-12  
First game: Cedevita Zagreb - Enterprise BC Dynamo   97 - 61
Cedevita Zagreb wins 169 - 134
EuroChallenge Qualifying Round
BC Enisey   BC NN
8285
26-25   18-12   19-24   19-24  
First game: BC NN - BC Enisey   92 - 92
BC NN wins 177 - 174
Keravnos   Szolnoki Olaj
5667
18-23   19-15   10-15   9-14  
First game: Szolnoki Olaj - Keravnos   75 - 52
Szolnoki Olaj wins 142 - 108
Maccabi Haifa   Paris Levallois
8966
23-12   31-14   18-19   17-21  
First game: Paris Levallois - Maccabi Haifa   75 - 63
Maccabi Haifa wins 152 - 141
Pinar Karsiyaka   ZZ Leiden
7763
16-15   22-17   20-10   19-21  
First game: ZZ Leiden - Pinar Karsiyaka   65 - 87
Pinar Karsiyaka wins 164 - 128
Artland Dragons   ETHA Encomi
6966
13-17   11-25   29-12   16-12  
First game: ETHA Encomi - Artland Dragons   69 - 61
ETHA Encomi wins 135 - 130
SLUC Nancy   Bosna Asa
7658
20-13   16-15   22-14   18-16  
First game: Bosna Asa - SLUC Nancy   74 - 91
SLUC Nancy wins 167 - 132
Triumph Lyubertsy   Lugano Basket
6681
16-18   19-24   17-20   14-19  
First game: Lugano Basket - Triumph Lyubertsy   85 - 91
Lugano Basket wins 166 - 157
Okapi Aalstar   Norrköping Dolphins
7986
8-21   34-17   14-25   23-23  
First game: Norrköping Dolphins - Okapi Aalstar   85 - 84
Norrköping Dolphins wins 171 - 163
CSU Asesoft Ploiesti   Khimik
9186
27-25   17-19   23-17   24-25  
First game: Khimik - CSU Asesoft Ploiesti   90 - 83
Khimik wins 176 - 174
BC Kyiv   Steaua-Turabo
6679
14-21   15-15   24-24   13-19  
First game: Steaua-Turabo - BC Kyiv   77 - 59
Steaua-Turabo wins 156 - 125
Antwerp Giants   BC "Minsk-2006"
8980
23-21   26-18   20-23   20-18  
First game: BC "Minsk-2006" - Antwerp Giants   87 - 87
Antwerp Giants wins 176 - 167
BK Prostejov   Helios
8469
18-18   18-18   25-6   23-27  
First game: Helios - BK Prostejov   62 - 70
BK Prostejov wins 154 - 131
Trefl Sopot   Dexia Mons-Hainaut
5573
12-28   19-21   16-10   8-14  
First game: Dexia Mons-Hainaut - Trefl Sopot   74 - 71
Dexia Mons-Hainaut wins 147 - 126
Ferro-ZNTU   Lisboa e Benfica
7277
20-16   19-22   16-24   17-15  
First game: Lisboa e Benfica - Ferro-ZNTU   105 - 105
Lisboa e Benfica wins 182 - 177

Regular Season

 TeamPW/LF/APts
1. BC SPARTAK SAINT PETERSBURG65/1507/44111
2. BCM GRAVELINES DUNKERQUE63/3428/4529
3. SZOLNOKI OLAJ KK63/3447/4699
4. BC NIZHNY NOVGOROD61/5434/4547
BC NN   BCM Gravelines
6470
22-13   14-16   11-13   17-28  
Spartak   Szolnoki Olaj
8870
19-17   17-15   23-20   29-18  
Szolnoki Olaj   BC NN
8682
20-26   21-15   26-14   19-27  
BCM Gravelines   Spartak
5898
15-24   17-29   10-21   16-24  
BC NN   Spartak
6572
19-19   19-19   11-16   16-18  
Szolnoki Olaj   BCM Gravelines
7069
16-15   19-20   18-26   17-8  
Szolnoki Olaj   Spartak
8872
29-27   28-9   16-16   15-20  
BCM Gravelines   BC NN
7264
24-19   19-12   18-13   11-20  
Spartak   BCM Gravelines
8577
18-19   24-17   25-22   18-19  
BC NN   Szolnoki Olaj
7662
18-19   19-11   15-11   24-21  
Spartak   BC NN
9283
28-23   19-16   20-23   25-21  
BCM Gravelines   Szolnoki Olaj
8271
24-11   19-27   15-17   24-16  
 TeamPW/LF/APts
1. BK VENTSPILS64/2479/41910
2. Maccabi Haifa B.C.63/3435/4759
3. DEUTSCHE BANK SKYLINERS63/3399/3919
4. BC KHIMIK YUZHNY62/4421/4498
Khimik   BK Ventspils
7182
18-19   19-15   17-28   17-20  
D. Bank Skyliners   Maccabi Haifa
7883
18-19   19-14   13-19   28-31  
BK Ventspils   D. Bank Skyliners
6264
14-7   17-31   15-20   16-6  
Khimik   D. Bank Skyliners
6160
8-10   11-16   18-15   24-19  
Maccabi Haifa   BK Ventspils
8086
14-26   14-21   20-20   32-19  
Maccabi Haifa   D. Bank Skyliners
5453
13-12   16-15   14-16   11-10  
BK Ventspils   Khimik
7970
21-19   17-19   21-18   20-14  
Khimik   Maccabi Haifa
7781
19-26   19-17   22-18   17-20  
D. Bank Skyliners   BK Ventspils
7271
18-15   17-18   20-24   17-14  
Maccabi Haifa   Khimik
7582
16-19   19-15   25-14   15-34  
BK Ventspils   Maccabi Haifa
9962
27-14   29-14   18-15   25-19  
D. Bank Skyliners   Khimik
7260
15-18   20-20   18-16   19-6  
 TeamPW/LF/APts
1. PBC LUKOIL ACADEMIC SOFIA65/1484/44011
2. SPORT LISBOA E BENFICA63/3442/4839
3. HELSINN LUGANO BASKET62/4466/4528
4. UNIVERSITY OF TARTU62/4442/4598
Lukoil Academic   Lisboa e Benfica
9271
28-17   26-25   12-16   26-13  
Lugano Basket   Tartu
7361
17-17   23-13   18-16   15-15  
Tartu    Lukoil Academic
7280
19-22   16-13   19-24   18-21  
Lisboa e Benfica   Lugano Basket
8984
18-22   20-25   27-17   24-20  
Lugano Basket   Lukoil Academic
6669
13-27   27-11   17-16   9-15  
Lisboa e Benfica   Tartu
8074
23-17   23-17   21-22   13-18  
Tartu    Lugano Basket
9188
20-24   20-21   14-22   26-13   11-8  
Lisboa e Benfica   Lukoil Academic
8679
26-18   17-19   11-15   18-20   14-7  
Lukoil Academic   Tartu
7464
17-6   14-19   24-21   19-18  
Lugano Basket   Lisboa e Benfica
7452
20-13   21-11   20-13   13-15  
Lukoil Academic   Lugano Basket
9081
29-22   15-19   21-22   25-18  
Tartu    Lisboa e Benfica
8064
17-31   17-9   23-11   23-13  
 TeamPW/LF/APts
1. NORRKÖPING DOLPHINS64/2474/45310
2. BARAK NETANYA63/3453/4449
3. BELGACOM LIEGE63/3468/4759
4. TÜRK TELEKOM ANKARA62/4501/5248
Norrköping Dolphins   Türk Telekom
10189
41-21   25-21   18-20   17-27  
Belgacom Liege   Barak Netanya
7067
14-22   28-16   13-15   15-14  
Türk Telekom   Belgacom Liege
8594
19-24   27-22   16-18   23-30  
Barak Netanya   Norrköping Dolphins
7164
19-16   16-8   16-20   20-20  
Norrköping Dolphins   Belgacom Liege
9294
27-28   21-25   21-19   23-22  
Barak Netanya   Türk Telekom
11389
33-30   25-21   25-21   30-17  
Türk Telekom   Norrköping Dolphins
7177
13-12   17-27   20-12   21-26  
Barak Netanya   Belgacom Liege
7867
22-19   17-17   18-15   21-16  
Norrköping Dolphins   Barak Netanya
7064
23-25   10-11   15-13   22-15  
Belgacom Liege   Türk Telekom
7983
21-16   20-15   11-28   27-24  
Türk Telekom   Barak Netanya
8460
22-12   14-19   28-18   20-11  
Belgacom Liege   Norrköping Dolphins
6470
18-12   17-18   23-12   6-28  
 TeamPW/LF/APts
1. KK KRKA NOVO MESTO65/1455/42211
2. BK PROSTEJOV65/1478/44011
3. TELEKOM BASKETS BONN62/4453/4698
4. KK ZAGREB CROATIA OSIGURANJE60/6440/4956
BK Prostejov   KRKA
8977
28-21   13-15   18-23   30-18  
KK Zagreb   Telekom Baskets
96100
26-27   23-25   19-14   15-17   13-17  
KRKA   KK Zagreb
7860
18-14   18-17   22-15   20-14  
Telekom Baskets   BK Prostejov
7581
24-24   18-15   16-19   17-23  
KK Zagreb   BK Prostejov
7074
24-17   18-15   6-22   22-20  
Telekom Baskets   KRKA
7174
16-23   18-19   16-19   21-13  
KRKA   BK Prostejov
7862
15-13   17-13   21-9   25-27  
Telekom Baskets   KK Zagreb
7962
20-12   12-14   31-12   16-24  
BK Prostejov   Telekom Baskets
8663
22-16   15-17   25-16   24-14  
KK Zagreb   KRKA
7578
21-17   13-17   18-16   23-28  
BK Prostejov   KK Zagreb
8677
24-14   21-22   18-25   23-16  
KRKA   Telekom Baskets
7065
19-15   20-17   15-14   16-19  
 TeamPW/LF/APts
1. BC LOKOMOTIV KUBAN64/2503/45810
2. ANTWERP GIANTS63/3440/4509
3. STEAUA-TURABO BUCHAREST63/3423/4569
4. ENTERPRISE BASKETBALL CLUB DYNAMO MOSCOW62/4429/4318
Enterprise BC Dynamo   Steaua-Turabo
8860
22-14   25-22   18-6   23-18  
Antwerp Giants   Lokomotiv Kuban
8783
13-12   17-20   16-15   20-19   8-8   13-9  
Steaua-Turabo   Antwerp Giants
8075
19-19   15-15   17-18   29-23  
Lokomotiv Kuban   Enterprise BC Dynamo
9089
17-25   19-23   24-19   30-22  
Lokomotiv Kuban   Steaua-Turabo
7859
15-11   19-17   21-18   23-13  
Antwerp Giants   Enterprise BC Dynamo
7253
18-19   20-18   15-6   19-10  
Steaua-Turabo   Enterprise BC Dynamo
7259
25-16   17-18   12-9   18-16  
Lokomotiv Kuban   Antwerp Giants
9669
22-19   16-20   30-8   28-22  
Enterprise BC Dynamo   Lokomotiv Kuban
6778
15-20   18-20   16-16   18-22  
Antwerp Giants   Steaua-Turabo
7865
20-20   24-12   17-19   17-14  
Steaua-Turabo   Lokomotiv Kuban
8778
22-18   33-21   11-20   21-19  
Enterprise BC Dynamo   Antwerp Giants
7359
23-22   22-15   18-10   10-12  
 TeamPW/LF/APts
1. PINAR KARSIYAKA64/2488/45510
2. BC ZADAR63/3461/4449
3. APOEL NICOSIA63/3437/4409
4. INTERCOLLEGE ETHA ENCOMI62/4420/4678
Apoel   ETHA Encomi
8659
18-25   27-18   24-12   17-4  
Pinar Karsiyaka   BC Zadar
8881
18-21   28-20   24-18   18-22  
BC Zadar   Apoel
9573
27-23   26-12   22-17   20-21  
ETHA Encomi   Pinar Karsiyaka
7582
27-11   17-25   15-18   16-28  
ETHA Encomi   BC Zadar
7866
22-16   22-14   14-16   20-20  
Pinar Karsiyaka   Apoel
7668
20-13   24-23   21-20   11-12  
BC Zadar   Pinar Karsiyaka
8277
26-13   23-14   21-21   12-29  
ETHA Encomi   Apoel
7467
20-12   21-19   14-18   19-18  
Apoel   BC Zadar
6156
20-7   16-17   17-19   8-13  
Pinar Karsiyaka   ETHA Encomi
8567
23-16   26-23   15-13   21-15  
BC Zadar   ETHA Encomi
8167
28-10   22-21   9-21   22-15  
Apoel   Pinar Karsiyaka
8280
21-20   18-15   21-26   22-19  
 TeamPW/LF/APts
1. BC Telenet Oostende64/2431/42410
2. DEXIA MONS-HAINAUT63/3440/4439
3. SLUC NANCY BASKET63/3465/4639
4. ORLEANS LOIRET BASKET62/4439/4458
Entente Orleanaise   Dexia Mons-Hainaut
8276
17-17   26-26   13-16   26-17  
SLUC Nancy   BC Oostende
7269
21-17   15-15   17-18   19-19  
Dexia Mons-Hainaut   SLUC Nancy
7678
15-23   22-14   14-22   25-19  
BC Oostende   Entente Orleanaise
6968
15-21   16-19   25-13   13-15  
SLUC Nancy   Entente Orleanaise
7066
21-20   16-13   19-17   14-16  
Dexia Mons-Hainaut   BC Oostende
7168
15-22   18-13   17-15   21-18  
BC Oostende   SLUC Nancy
7876
22-15   17-17   16-17   23-27  
Dexia Mons-Hainaut   Entente Orleanaise
6861
17-13   11-24   21-12   19-12  
SLUC Nancy   Dexia Mons-Hainaut
7982
20-22   19-20   27-22   13-18  
Entente Orleanaise   BC Oostende
7072
17-14   20-17   19-17   14-24  
Entente Orleanaise   SLUC Nancy
9290
13-27   19-24   28-20   32-19  
BC Oostende   Dexia Mons-Hainaut
7567
16-17   19-21   23-19   17-10  

Last 16

 TeamPW/LF/APts
1. BC SPARTAK SAINT PETERSBURG65/1497/43511
2. PBC LUKOIL ACADEMIC SOFIA64/2486/44710
3. Maccabi Haifa B.C.62/4453/5198
4. BARAK NETANYA61/5433/4687
Spartak   Barak Netanya
7370
18-13   15-17   24-18   16-22  
Maccabi Haifa   Lukoil Academic
7895
23-19   23-14   23-35   9-27  
Lukoil Academic   Spartak
6371
16-20   19-7   14-21   14-23  
Barak Netanya   Maccabi Haifa
7380
21-18   14-21   19-14   19-27  
Lukoil Academic   Barak Netanya
8476
20-21   28-13   17-17   19-25  
Spartak   Maccabi Haifa
10160
33-18   11-15   30-12   27-15  
Lukoil Academic   Maccabi Haifa
8769
24-27   29-10   14-21   20-11  
Barak Netanya   Spartak
7080
17-18   22-18   18-27   13-17  
Spartak   Lukoil Academic
8680
17-21   27-20   23-15   19-24  
Maccabi Haifa   Barak Netanya
7477
21-20   22-16   13-21   18-20  
Maccabi Haifa   Spartak
9286
24-15   20-23   21-17   27-31  
Barak Netanya   Lukoil Academic
6777
24-17   11-19   15-20   17-21  
 TeamPW/LF/APts
1. KK KRKA NOVO MESTO65/1455/41811
2. PINAR KARSIYAKA64/2525/47510
3. DEXIA MONS-HAINAUT62/4441/4818
4. ANTWERP GIANTS61/5390/4377
KRKA   Dexia Mons-Hainaut
8577
17-18   22-24   18-15   28-20  
Antwerp Giants   Pinar Karsiyaka
8289
18-18   17-16   15-27   27-16   5-12  
Pinar Karsiyaka   KRKA
9474
19-24   21-10   19-18   35-22  
Dexia Mons-Hainaut   Antwerp Giants
7773
20-18   15-17   19-23   23-15  
KRKA   Antwerp Giants
6246
12-10   16-14   18-6   16-16  
Pinar Karsiyaka   Dexia Mons-Hainaut
9471
20-17   26-19   31-15   17-20  
Dexia Mons-Hainaut   KRKA
7584
22-18   12-24   24-22   17-20  
Pinar Karsiyaka   Antwerp Giants
8086
24-14   18-22   20-26   18-24  
KRKA   Pinar Karsiyaka
8681
24-19   28-21   15-11   19-30  
Antwerp Giants   Dexia Mons-Hainaut
5865
15-17   17-6   13-17   13-25  
Antwerp Giants   KRKA
4564
9-20   13-8   11-17   12-19  
Dexia Mons-Hainaut   Pinar Karsiyaka
7687
20-17   21-31   11-21   24-18  
 TeamPW/LF/APts
1. BCM GRAVELINES DUNKERQUE65/1463/44811
2. BK VENTSPILS64/2503/41810
3. NORRKÖPING DOLPHINS62/4453/5058
4. SPORT LISBOA E BENFICA61/5439/4877
BK Ventspils   Lisboa e Benfica
10065
27-31   23-10   23-8   27-16  
BCM Gravelines   Norrköping Dolphins
7565
21-22   19-25   15-5   20-13  
Norrköping Dolphins   BK Ventspils
7775
22-23   24-18   15-15   16-19  
Lisboa e Benfica   BCM Gravelines
6467
23-23   18-11   12-19   11-14  
BCM Gravelines   BK Ventspils
7470
23-21   15-21   14-18   22-10  
Lisboa e Benfica   Norrköping Dolphins
8375
27-24   23-17   14-14   19-20  
Norrköping Dolphins   BCM Gravelines
8794
22-21   23-20   16-26   26-27  
Lisboa e Benfica   BK Ventspils
7174
14-22   25-18   17-19   15-15  
BK Ventspils   Norrköping Dolphins
10469
31-19   31-17   18-16   24-17  
BCM Gravelines   Lisboa e Benfica
9182
22-28   23-17   23-15   23-22  
BK Ventspils   BCM Gravelines
8062
18-13   23-10   20-19   19-20  
Norrköping Dolphins   Lisboa e Benfica
8074
9-14   27-13   21-26   23-21  
 TeamPW/LF/APts
1. BC Telenet Oostende65/1464/41811
2. BC LOKOMOTIV KUBAN64/2465/42510
3. BK PROSTEJOV62/4483/4958
4. BC ZADAR61/5444/5187
BK Prostejov   BC Oostende
6674
13-16   22-15   17-27   14-16  
Lokomotiv Kuban   BC Zadar
8769
25-15   18-13   19-18   25-23  
BC Zadar   BK Prostejov
9690
27-20   28-22   22-23   19-25  
BC Oostende   Lokomotiv Kuban
8071
24-23   16-12   17-23   23-13  
BK Prostejov   Lokomotiv Kuban
6766
10-13   23-16   11-23   23-14  
BC Zadar   BC Oostende
7385
20-20   16-28   14-19   23-18  
BC Zadar   Lokomotiv Kuban
7181
24-23   16-23   19-17   12-18  
BC Oostende   BK Prostejov
8785
20-23   22-23   23-16   22-23  
BK Prostejov   BC Zadar
9982
28-26   14-19   35-19   22-18  
Lokomotiv Kuban   BC Oostende
7062
24-10   20-19   6-15   20-18  
Lokomotiv Kuban   BK Prostejov
9076
21-20   29-14   16-27   24-15  
BC Oostende   BC Zadar
7653
21-19   18-9   14-14   23-11  
Quarter Final Round
Pinar Karsiyaka   Spartak
7189
19-21   24-22   14-22   14-24  
Game 1: Spartak - Pinar Karsiyaka 78-73
Play-off standings0 - 2
KRKA   Lukoil Academic
7169
15-15   14-16   20-20   22-18  
Game 1: KRKA - Lukoil Academic 72-78
Game 2: Lukoil Academic - KRKA 61-75
Play-off standings2 - 1
Lokomotiv Kuban   BCM Gravelines
8668
26-14   20-18   25-16   15-20  
Game 1: BCM Gravelines - Lokomotiv Kuban 91-92
Play-off standings2 - 0
BC Oostende   BK Ventspils
7063
18-9   13-19   17-11   22-24  
Game 1: BC Oostende - BK Ventspils 86-74
Game 2: BK Ventspils - BC Oostende 97-92
Play-off standings2 - 1

Semi-Final

Spartak   Lokomotiv Kuban
6474
15-18   15-23   20-19   14-14  
KRKA   BC Oostende
7965
14-19   15-15   20-16   30-15  

3rd and 4th Place

Spartak   BC Oostende
9294
20-20   20-28   24-16   18-18   10-12  

Final

Lokomotiv Kuban   KRKA
7783
20-18   21-25   24-18   12-22