SCOREBOARD

Additional Preliminary Round
T71 Diddeléng   CAB Levi's
4275
26-36   16-39  
First game: CAB Levi's - T71 Diddeléng   88 - 54
CAB Levi's wins 163 - 96
AB Contern   BK Klosterneuburg
5887
32-51   26-36  
First game: BK Klosterneuburg - AB Contern   85 - 53
BK Klosterneuburg wins 172 - 111
Botasspor Club Adana   Acadimia 75
8168
41-33   40-35  
First game: Acadimia 75 - Botasspor Club Adana   59 - 68
Botasspor Club Adana wins 149 - 127
BC Neftochimic   ZKK Vigor
7652
34-27   42-25  
First game: ZKK Vigor - BC Neftochimic   61 - 65
BC Neftochimic wins 141 - 113
Symel   CD Nacional
5674
28-29   28-45  
First game: CD Nacional - Symel   74 - 50
CD Nacional wins 148 - 106
BCSS Namur   BV Nuva
6634
35-13   31-21  
First game: BV Nuva - BCSS Namur   51 - 61
BCSS Namur wins 127 - 85
BC Red Star   ZKK Profitnes-Ohrid
8846
45-20   43-26  
First game: ZKK Profitnes-Ohrid - BC Red Star   63 - 63
BC Red Star wins 151 - 109
Tim Skuf   Lietuvos Telekomas
02
First game: Lietuvos Telekomas - Tim Skuf   2 - 0
Apollon   WBC Razovojna Banka
9173
49-40   42-33  
First game: WBC Razovojna Banka - Apollon   89 - 56
WBC Razovojna Banka wins 162 - 147
CD Povoa   Mosa Jambes
5645
28-18   28-27  
First game: Mosa Jambes - CD Povoa   52 - 61
CD Povoa wins 117 - 97
Gustino Schnitzelpl.   ZKK Zrinski
11031
49-16   61-15  
First game: ZKK Zrinski - Gustino Schnitzelpl.   31 - 90
Gustino Schnitzelpl. wins 200 - 62
Tapiolan Honka   Nerike Basket
8197
41-42   32-49   8-6  
First game: Nerike Basket - Tapiolan Honka   60 - 78
Tapiolan Honka wins 159 - 157
BBC Résidence   City of the World
7044
42-24   28-20  
First game: City of the World - BBC Résidence   43 - 50
BBC Résidence wins 120 - 87

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. KOZACHKA- ZALK ZAPOROZHYE44/0368/2418
2. KKS COLOR CAP RYBNIK41/3257/2825
3. TAPIOLAN HONKA41/3273/3755
Tapiolan Honka   KKS Color Cap
8078
44-32   23-35   13-11  
 TeamPW/LF/APts
1. BCSS NAMUR43/1254/2417
2. TARBES GESPE BIGORRE42/2264/2596
3. CD NACIONAL FUNCHAL41/3254/2725
Tarbes GB   CD Nacional
7753
26-27   51-26  
 TeamPW/LF/APts
1. BNE YEHUDA ZIONTRONICS43/1326/2867
2. CUS CHIETI43/1337/3177
3. Istanbul Universitesi SBK40/4261/3214
Bne Yehuda Ziontronics   Istanbul Universitesi SBK
8759
38-32   49-27  
 TeamPW/LF/APts
1. GTS Wisla43/1273/2537
2. BK KLOSTERNEUBURG43/1279/2707
3. USK PRAHA40/4238/2674
BK Klosterneuburg   USK Praha
6451
33-24   31-27  
 TeamPW/LF/APts
1. LIETUVOS TELEKOMAS VILNIUS43/1288/2507
2. MTK POLFA PABIANICE42/2278/2786
3. CSKA MOSCOW41/3270/3085
MTK Polfa   CSKA
8878
54-38   34-40  
 TeamPW/LF/APts
1. DJK WILDCATS ASCHAFFENBURG43/1262/2227
2. W BORDEAUX BASKET42/2236/2256
3. CAB LEVI'S FUNCHAL41/3232/2835
DJK Wildcats   W Basket
5159
26-33   25-26  
 TeamPW/LF/APts
1. WBC RAZOVOJNA BANKA BANJA LUKA43/1287/2507
2. GIUSEPPE RESCIFINA MESSINA43/1246/2417
3. ELECTRA GALIL ELYON40/4239/2814
WBC Razovojna Banka   Guiseppe Rescifina
7466
44-33   30-33  
 TeamPW/LF/APts
1. HALCON VIAJES ALBA SALAMANCA44/0306/2598
2. USO MONDEVILLE BASKET42/2270/2596
3. CD POVOA DE VARZIM40/4227/2854
Halcon Viajes Alba   CD Povoa
7558
38-27   37-31  
 TeamPW/LF/APts
1. ZKK CROATIA ZAGREB21/1125/1243
2. DKSK BORSODCHEM MISKOLC21/1124/1253
DKSK BorsodChem   ZKK Croatia
7868
43-34   35-34  
 TeamPW/LF/APts
1. PANATHINAIKOS AC ATHENS21/1122/1193
2. MONTANA21/1119/1223
Montana   Panathinaikos AC
5258
29-29   23-29  
 TeamPW/LF/APts
1. DYNAMO KIEV43/1311/2287
2. LAISVE KAUNAS43/1274/2357
3. SKIF MOSCOW40/4196/3184
Dynamo   Laisve
7763
29-35   48-28  
 TeamPW/LF/APts
1. BOTAS SPOR CLUB ADANA43/1290/2627
2. ISAB ENERGY PRIOLO42/2249/2416
3. Elitzur Holon41/3241/2775
Botasspor Club Adana   Elitzur Holon
7560
30-32   45-28  
 TeamPW/LF/APts
1. LAVEZZINI PARMA43/1299/2287
2. BESIKTAS JK ISTANBUL42/2214/2596
3. GUSTINO SCHNITZELPLATZL WELS41/3249/2755
Besiktas JK   Lavezzini Parma
5046
27-28   23-18  
 TeamPW/LF/APts
1. BRISASPOR IZMIT42/2276/2316
2. MENT THESSALONIKI42/2263/2726
3. BC RED STAR BELGRADE42/2249/2856
MENT   BC Red Star
8660
54-35   32-25  
 TeamPW/LF/APts
1. AIX EN PROVENCE BASKET BALL44/0328/1848
2. CAJA RURAL DE CANARIAS42/2305/2256
3. BBC RESIDENCE WALFERDANGE40/4152/3764
BBC Résidence   Aix en Provence BB
3095
17-46   13-49  
 TeamPW/LF/APts
1. FTC DIEGO BUDAPEST44/0346/2418
2. BC NEFTOCHIMIC BURGAS41/3270/3085
3. ZKK SIRELA MLJEKARA LIVNO41/3236/3035
FTC Diego   BC Neftochimic
7863
40-31   38-32  
Sixteenth-Finals
BCSS Namur   KKS Color Cap
6056
29-29   31-27  
First game: KKS Color Cap - BCSS Namur   63 - 64
BCSS Namur wins 124 - 119
Kozachka - Zalk   Tarbes GB
9264
51-33   41-31  
First game: Tarbes GB - Kozachka - Zalk   66 - 80
Kozachka - Zalk wins 172 - 130
GTS Wisla   CUS Chieti
8363
48-32   35-31  
First game: CUS Chieti - GTS Wisla   93 - 77
GTS Wisla wins 160 - 156
Bne Yehuda Ziontronics   BK Klosterneuburg
8065
42-39   38-26  
First game: BK Klosterneuburg - Bne Yehuda Ziontronics   74 - 72
Bne Yehuda Ziontronics wins 152 - 139
DJK Wildcats   MTK Polfa
7450
39-28   35-22  
First game: MTK Polfa - DJK Wildcats   75 - 59
DJK Wildcats wins 133 - 125
Lietuvos Telekomas   W Basket
6842
38-20   30-22  
First game: W Basket - Lietuvos Telekomas   46 - 62
Lietuvos Telekomas wins 130 - 88
Halcon Viajes Alba   Guiseppe Rescifina
6645
23-24   43-21  
First game: Guiseppe Rescifina - Halcon Viajes Alba   67 - 48
Halcon Viajes Alba wins 114 - 112
WBC Razovojna Banka   USO Basket
7656
38-39   38-17  
First game: USO Basket - WBC Razovojna Banka   67 - 70
WBC Razovojna Banka wins 146 - 123
Panathinaikos AC   DKSK BorsodChem
5360
28-25   25-35  
First game: DKSK BorsodChem - Panathinaikos AC   73 - 68
DKSK BorsodChem wins 133 - 121
ZKK Croatia   Montana
6960
41-32   28-28  
First game: Montana - ZKK Croatia   72 - 52
Montana wins 132 - 121
Botasspor Club Adana   Laisve
7971
39-35   40-36  
First game: Laisve - Botasspor Club Adana   71 - 76
Botasspor Club Adana wins 155 - 142
Dynamo   Isab Energy
9366
48-30   33-27   12-9  
First game: Isab Energy - Dynamo   73 - 49
Dynamo wins 142 - 139
Brisaspor   Besiktas JK
7562
33-28   42-34  
First game: Besiktas JK - Brisaspor   46 - 49
Brisaspor wins 124 - 108
Lavezzini Parma   MENT
7761
42-36   35-25  
First game: MENT - Lavezzini Parma   64 - 99
Lavezzini Parma wins 176 - 125
FTC Diego   Caja Rural
7680
37-44   39-36  
First game: Caja Rural - FTC Diego   64 - 59
Caja Rural wins 144 - 135
Aix en Provence BB   BC Neftochimic
8044
40-30   40-14  
First game: BC Neftochimic - Aix en Provence BB   54 - 57
Aix en Provence BB wins 137 - 98
Eighth-Finals
GTS Wisla   BCSS Namur
7749
33-29   44-20  
First game: BCSS Namur - GTS Wisla   62 - 57
GTS Wisla wins 134 - 111
Bne Yehuda Ziontronics   Kozachka - Zalk
6767
40-37   27-30  
First game: Kozachka - Zalk - Bne Yehuda Ziontronics   83 - 73
Kozachka - Zalk wins 150 - 140
Halcon Viajes Alba   DJK Wildcats
7468
34-31   40-37  
First game: DJK Wildcats - Halcon Viajes Alba   80 - 65
DJK Wildcats wins 148 - 139
WBC Razovojna Banka   Lietuvos Telekomas
6764
39-38   28-26  
First game: Lietuvos Telekomas - WBC Razovojna Banka   72 - 57
Lietuvos Telekomas wins 136 - 124
Botasspor Club Adana   DKSK BorsodChem
7648
38-26   38-22  
First game: DKSK BorsodChem - Botasspor Club Adana   92 - 66
Botasspor Club Adana wins 142 - 140
Dynamo   Montana
6059
28-29   32-30  
First game: Montana - Dynamo   65 - 70
Dynamo wins 130 - 124
Caja Rural   Brisaspor
5044
29-24   21-20  
First game: Brisaspor - Caja Rural   54 - 59
Caja Rural wins 109 - 98
Aix en Provence BB   Lavezzini Parma
7172
36-34   35-38  
First game: Lavezzini Parma - Aix en Provence BB   67 - 62
Lavezzini Parma wins 139 - 133
Quarter-Finals
DJK Wildcats   GTS Wisla
9058
46-36   44-22  
First game: GTS Wisla - DJK Wildcats   87 - 82
DJK Wildcats wins 172 - 145
Lietuvos Telekomas   Kozachka - Zalk
6356
36-30   27-26  
First game: Kozachka - Zalk - Lietuvos Telekomas   93 - 69
Kozachka - Zalk wins 149 - 132
Caja Rural   Botasspor Club Adana
7569
34-45   41-24  
First game: Botasspor Club Adana - Caja Rural   54 - 66
Caja Rural wins 141 - 123
Lavezzini Parma   Dynamo
7249
38-21   34-28  
First game: Dynamo - Lavezzini Parma   72 - 73
Lavezzini Parma wins 145 - 121
Semi-Finals
Caja Rural   DJK Wildcats
6644
34-22   32-22  
First game: DJK Wildcats - Caja Rural   61 - 66
Caja Rural wins 132 - 105
Lavezzini Parma   Kozachka - Zalk
7667
37-36   39-31  
First game: Kozachka - Zalk - Lavezzini Parma   65 - 82
Lavezzini Parma wins 158 - 132
Final
Caja Rural   Lavezzini Parma
5663
28-25   28-38  
First game: Lavezzini Parma - Caja Rural   64 - 60
Lavezzini Parma wins 127 - 116

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagLavezzini Parma
2.flagCaja Rural

STATISTICS

Points

Brandy Carmina Reed

Halcon Viajes Alba
Born : 17.02.1977
Height:

Avg: 26.3

NameAvg.
1.Reed, B. 26.3
2.Mabika, M. 24.0
3.Edwards, S. 22.5
4.Sil'yanova, N. 20.8
5.Grubin, G. 20.1

Rebounds

Simone Ann-Marie Edwards

Bne Yehuda Ziontronics
Born : 17.11.1973
Height: 1900

Avg: 12.3

NameAvg.
1.Edwards, S. 12.3
2.Burras, A. 12.3
3.Hall, V. 10.8
4.Bourmistrova, M. 8.5
5.Sarenac, R. 8.3

Assists

Mirjana Covickovic

WBC Razovojna Banka
Born : 11.02.1963
Height:

Avg: 5.0

NameAvg.
1.Covickovic, M. 5.0
2.Grubin, G. 4.0
3.Valdemoro, A. 3.9
4.Szymanska-Lara, K. 3.7
5.Oguz, M. 3.6