SCOREBOARD

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. LKS SOMMER KOMFORT43/1361/3167
2. SAMARA SPORT ARMY CLUB42/2329/3536
3. CHAIKA41/3317/3385
Samara Army Club   Chaika
7275
36-39   36-36  
 TeamPW/LF/APts
1. TARBES GESPE BIGORRE66/0471/38212
2. USK BLEX KV PRAHA64/2384/36010
3. FTC DIEGO BUDAPEST61/5423/4397
4. VFL BLUE BASKET BOCHUM 1848 EV61/5378/4757
USK Blex KV   Tarbes GB
6475
33-37   31-38  
FTC Diego   VFL Bochum
10272
58-33   44-39  
 TeamPW/LF/APts
1. ZKK PROFI D PANCEVO65/1531/32811
2. CULTURAL-SPORT CENTER "STAL"65/1440/37511
3. FENERBAHCE SK ISTANBUL61/5352/4747
4. KK AGROOPREMA61/5313/4597
Fenerbahçe SK   Zkk Profi
6893
30-50   38-43  
S.C. Stal   KK Agrooprema
7857
36-30   42-27  
 TeamPW/LF/APts
1. LAVEZZINI BASKET PARMA43/1326/2677
2. ELITZUR CELLCOM HOLON43/1296/2747
3. A.C. PALEO FALIRO40/4246/3274
Elitzur Cellcom   A.C.Faliro
7351
33-26   40-25  
 TeamPW/LF/APts
1. RACING CLUB STRASBOURG44/0318/2878
2. A.S.A. JERUSALEM41/3285/2885
3. BOTAS SPOR CLUB ADANA41/3309/3375
Botasspor Club Adana   Racing Club
9096
48-43   32-37   10-16  
 TeamPW/LF/APts
1. CESTISTICA RIUNITA MESSINESE43/1306/2807
2. OSNABRÜCKER SPORTCLUB43/1313/2907
3. CAB LEVI'S FUNCHAL40/4295/3444
Riunita Messinese   Sportclub
7260
44-30   28-30  
 TeamPW/LF/APts
1. GUSTINO SCHNITZELPLATZL WELS44/0331/2998
2. ZKK MERKUR CELJE41/3315/3175
3. BK ISTROBANKA LS UK BRATISLAVA41/3318/3485
Gustino Schnitzelpl.   BK Istrobanka
9583
47-43   48-40  
 TeamPW/LF/APts
1. GYSEV RINGA SOPRON42/2253/2426
2. BC MONTMONTAZA ZAGREB42/2272/2686
3. BK SAM MYJAVA42/2256/2716
Montmontaza   Gysev Ringa
6353
30-30   33-23  
 TeamPW/LF/APts
1. G.A.S. KOMOTINI21/1144/1303
2. BC RED STAR BELGRADE21/1130/1443
G.A.S. Komotini   BC Red Star
7550
43-25   32-25  
 TeamPW/LF/APts
1. BSE ESMA BUDAPEST65/1544/40911
2. KOZACHKA- ZALK ZAPOROZHYE64/2506/41210
3. FARTEC BRASOV63/3454/4329
4. SC TIRANA60/6321/5726
BSE ESMA   Fartec Brasov
8561
46-22   39-39  
SC Tirana   Kozachka - Zalk
4565
21-44   24-21  
 TeamPW/LF/APts
1. LOTOS VBW CLIMA GDYNIA66/0515/43512
2. FAMILA SCHIO64/2480/47110
3. FORCE-MAJEURE62/4475/4808
4. BK CZ STRAKONICE60/6412/4966
Force-Majeure   BK Strakonice
8263
37-23   45-40  
Famila   Lotos VBW Clima
7177
39-35   32-42  
 TeamPW/LF/APts
1. A.S.MONTFERRANDAISE43/1315/2657
2. BRISASPOR IZMIT42/2281/2816
3. SANTAREM CITY OF THE WORLD41/3240/2905
Montferrandaise   Brisaspor
8663
35-27   51-36  
 TeamPW/LF/APts
1. CSKA MOSCOW64/2442/33910
2. KK HEMOFARM VRSAC64/2437/38810
3. PANATHINAIKOS AC ATHENS64/2420/40810
4. ACRO - OLIMPIA BUCAREST60/6384/5486
Panathinaikos AC   KK Hemofarm Vrsac
7767
36-34   41-33  
ACRO   CSKA
5977
38-39   21-38  
 TeamPW/LF/APts
1. AIX EN PROVENCE BASKET BALL44/0364/1728
2. WOLFENBÜTTEL BASKETS E.V.41/3219/3145
3. UBBC KRESTO HERZOGENBURG41/3196/2935
Wolfenbüttel e.V.   Aix en Provence BB
33112
23-54   10-58  
 TeamPW/LF/APts
1. DKSK BORSODCHEM MISKOLC65/1572/44211
2. ZKK BACKA PALANKA65/1457/42411
3. MENT THESSALONIKI62/4471/4928
4. DENIZ NAKLIYAT SPORT CLUB60/6406/5486
DKSK BorsodChem   MENT
10988
54-41   55-47  
Backa Palanka   Deniz Nakliyat
9469
46-39   48-30  
 TeamPW/LF/APts
1. CAJA RURAL DE CANARIAS43/1300/2147
2. BCSS NAMUR43/1251/2347
3. CD NACIONAL FUNCHAL40/4201/3044
CD Nacional   Caja Rural
5481
30-39   24-42  
Sixteenth-Finals
Tarbes GB   Samara Army Club
8568
35-36   50-32  
First game: Samara Army Club - Tarbes GB   73 - 73
Tarbes GB wins 158 - 141
Sommer Komfort   USK Blex KV
6950
34-24   35-26  
First game: USK Blex KV - Sommer Komfort   97 - 59
USK Blex KV wins 147 - 128
Lavezzini Basket   S.C. Stal
9459
49-33   45-26  
First game: S.C. Stal - Lavezzini Basket   73 - 98
Lavezzini Basket wins 192 - 132
Zkk Profi   Elitzur Cellcom
9567
44-39   51-28  
First game: Elitzur Cellcom - Zkk Profi   82 - 69
Zkk Profi wins 164 - 149
Sportclub   ASA Jerusalem
8786
43-38   44-48  
First game: ASA Jerusalem - Sportclub   74 - 87
Sportclub wins 174 - 160
Racing Club   Riunita Messinese
7256
44-35   28-21  
First game: Riunita Messinese - Racing Club   71 - 44
Riunita Messinese wins 127 - 116
Gysev Ringa   ZKK Merkur
10076
50-43   50-33  
First game: ZKK Merkur - Gysev Ringa   69 - 80
Gysev Ringa wins 180 - 145
Gustino Schnitzelpl.   Montmontaza
9066
51-30   39-36  
First game: Montmontaza - Gustino Schnitzelpl.   76 - 70
Gustino Schnitzelpl. wins 160 - 142
BSE ESMA   BC Red Star
10475
58-35   46-40  
First game: BC Red Star - BSE ESMA   55 - 84
BSE ESMA wins 188 - 130
G.A.S. Komotini   Kozachka - Zalk
7158
27-27   44-31  
First game: Kozachka - Zalk - G.A.S. Komotini   92 - 70
Kozachka - Zalk wins 150 - 141
Montferrandaise   Famila
6663
31-30   35-33  
First game: Famila - Montferrandaise   81 - 63
Famila wins 144 - 129
Lotos VBW Clima   Brisaspor
7356
38-37   35-19  
First game: Brisaspor - Lotos VBW Clima   43 - 76
Lotos VBW Clima wins 149 - 99
Aix en Provence BB   KK Hemofarm Vrsac
9289
44-30   28-43   8-8   12-8  
First game: KK Hemofarm Vrsac - Aix en Provence BB   81 - 82
Aix en Provence BB wins 174 - 170
CSKA   Wolfenbüttel e.V.
12249
63-27   59-22  
First game: Wolfenbüttel e.V. - CSKA   34 - 103
CSKA wins 225 - 83
Caja Rural   Backa Palanka
7781
33-34   44-47  
First game: Backa Palanka - Caja Rural   83 - 78
Backa Palanka wins 164 - 155
DKSK BorsodChem   BCSS Namur
8170
42-33   39-37  
First game: BCSS Namur - DKSK BorsodChem   87 - 91
DKSK BorsodChem wins 172 - 157
Eighth-Finals
Lavezzini Basket   Tarbes GB
7862
36-39   42-23  
First game: Tarbes GB - Lavezzini Basket   77 - 75
Lavezzini Basket wins 153 - 139
Zkk Profi   USK Blex KV
9075
41-35   37-33   12-7  
First game: USK Blex KV - Zkk Profi   66 - 56
Zkk Profi wins 146 - 141
Gysev Ringa   Sportclub
8480
44-37   40-43  
First game: Sportclub - Gysev Ringa   67 - 73
Gysev Ringa wins 157 - 147
Gustino Schnitzelpl.   Riunita Messinese
8085
47-49   33-36  
First game: Riunita Messinese - Gustino Schnitzelpl.   57 - 68
Gustino Schnitzelpl. wins 148 - 142
Famila   BSE ESMA
11086
50-42   42-38   18-6  
First game: BSE ESMA - Famila   85 - 73
Famila wins 183 - 171
Lotos VBW Clima   Kozachka - Zalk
6553
29-32   36-21  
First game: Kozachka - Zalk - Lotos VBW Clima   83 - 77
Lotos VBW Clima wins 142 - 136
Backa Palanka   Aix en Provence BB
5859
29-27   29-32  
First game: Aix en Provence BB - Backa Palanka   55 - 49
Aix en Provence BB wins 114 - 107
DKSK BorsodChem   CSKA
7082
44-48   26-34  
First game: CSKA - DKSK BorsodChem   75 - 59
CSKA wins 157 - 129
Quarter-Finals
Gysev Ringa   Lavezzini Basket
5855
24-35   34-20  
First game: Lavezzini Basket - Gysev Ringa   85 - 74
Lavezzini Basket wins 140 - 132
Gustino Schnitzelpl.   Zkk Profi
9181
53-39   38-42  
First game: Zkk Profi - Gustino Schnitzelpl.   91 - 67
Zkk Profi wins 172 - 158
Aix en Provence BB   Famila
7559
35-20   40-39  
First game: Famila - Aix en Provence BB   66 - 62
Aix en Provence BB wins 137 - 125
CSKA   Lotos VBW Clima
8269
39-31   43-38  
First game: Lotos VBW Clima - CSKA   51 - 73
CSKA wins 155 - 120
Semi-Finals
Aix en Provence BB   Lavezzini Basket
6064
20-25   40-39  
First game: Lavezzini Basket - Aix en Provence BB   62 - 58
Lavezzini Basket wins 126 - 118
CSKA   Zkk Profi
6865
41-36   27-29  
First game: Zkk Profi - CSKA   77 - 98
CSKA wins 166 - 142
Final
Lavezzini Basket   CSKA
5971
30-38   29-33  
First game: CSKA - Lavezzini Basket   72 - 54
CSKA wins 143 - 113

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagCSKA
2.flagLavezzini Basket

STATISTICS

Points

Judith Balogh

BSE ESMA
Born : 16.03.1968
Height: 1.78

Avg: 30.9

NameAvg.
1.Balogh, J. 30.9
2.Cooper, C. 28.7
3.Baranova, E. 24.4
4.Leleka, V. 23.8
5.Braxton, J. 23.6

Rebounds

Janice Faye Braxton

Riunita Messinese
Born : 07.06.1962
Height:

Avg: 12.9

NameAvg.
1.Braxton, J. 12.9
2.Zoric, M. 12.5
3.Baranova, E. 11.6
4.Stepanova, M. 10.0
5.Tzekova, P. 9.4

Assists

Danijela Ilic

KK Hemofarm Vrsac
Born : 20.08.1970
Height:

Avg: 6.3

NameAvg.
1.Ilic, D. 6.3
2.Benintendi, C. 6.0
3.Sil'yanova, N. 5.4
4.Konovalova, L. 5.1
5.Orekhova, S. 5.0