SCOREBOARD

Additional Preliminary Round
Dexia Hainaut   Clube Atlético
7560
35-27   40-33  
First game: Clube Atlético - Dexia Hainaut   79 - 89
Dexia Hainaut wins 164 - 139
Racing Club   TSV Bayer 04
7089
40-39   30-50  
First game: TSV Bayer 04 - Racing Club   109 - 65
TSV Bayer 04 wins 198 - 135
CSCA Ukrtatnafta   Gomel Wildcats
11570
49-27   66-43  
First game: Gomel Wildcats - CSCA Ukrtatnafta   67 - 73
CSCA Ukrtatnafta wins 188 - 137
KK Borac Nektar   BC Levski
8681
40-35   46-46  
First game: BC Levski - KK Borac Nektar   72 - 57
BC Levski wins 153 - 143
Pizzaexpress Apollon   Benetton Olympic
7162
36-27   35-35  
First game: Benetton Olympic - Pizzaexpress Apollon   81 - 88
Pizzaexpress Apollon wins 159 - 143
Maccabi Ironi   AEL Limassol
10371
63-37   40-34  
First game: AEL Limassol - Maccabi Ironi   66 - 102
Maccabi Ironi wins 205 - 137
Arkadia Lions   CSA Sparta
6778
38-37   29-41  
First game: CSA Sparta - Arkadia Lions   63 - 70
CSA Sparta wins 141 - 137
KK Zagreb   KK Sloboda Dita
6459
34-36   30-23  
First game: KK Sloboda Dita - KK Zagreb   54 - 60
KK Zagreb wins 124 - 113
Seixal FC   Lugano Snakes
7672
41-33   35-39  
First game: Lugano Snakes - Seixal FC   83 - 71
Lugano Snakes wins 155 - 147
Ratiopharm   Äänekosken Huima
8684
53-43   33-41  
First game: Äänekosken Huima - Ratiopharm   100 - 87
Äänekosken Huima wins 184 - 173
The London Leopards   IRB
8078
47-39   33-39  
Second game: IRB - The London Leopards   111 - 75
Brother Gent   UBC Oberwart Gunners
6157
28-32   33-25  
First game: UBC Oberwart Gunners - Brother Gent   58 - 66
Brother Gent wins 127 - 115
MPC Donar   AB Vacallo
6178
30-44   31-34  
First game: AB Vacallo - MPC Donar   86 - 73
AB Vacallo wins 164 - 134
Inter Slovnaft   Rogla Atras
8764
39-27   48-37  
First game: Rogla Atras - Inter Slovnaft   58 - 70
Inter Slovnaft wins 157 - 122
Hapoel Galil Elyon   CSU
10753
47-22   60-31  
First game: CSU - Hapoel Galil Elyon   61 - 74
Hapoel Galil Elyon wins 181 - 114
Besiktas JK   KK Posusje
7965
44-35   35-30  
First game: KK Posusje - Besiktas JK   43 - 62
Besiktas JK wins 141 - 108
LOKA KAVA   CBC Siroki
9180
38-39   40-31   13-10  
First game: CBC Siroki - LOKA KAVA   75 - 67
LOKA KAVA wins 158 - 155
BC Zrinjevac   Montan
6358
23-25   40-33  
First game: Montan - BC Zrinjevac   69 - 67
BC Zrinjevac wins 130 - 127
Telindus   BBC Etzella
10549
55-27   50-22  
First game: BBC Etzella - Telindus   63 - 99
Telindus wins 204 - 112
CAB Madeira   Hans Verkerk
7253
41-24   31-29  
First game: Hans Verkerk - CAB Madeira   68 - 80
CAB Madeira wins 152 - 121
BC Kyiv   Azot Rustavi
9072
44-38   46-34  
First game: Azot Rustavi - BC Kyiv   74 - 100
BC Kyiv wins 190 - 146
Azoty Unia   Piiloset
8085
48-39   32-46  
First game: Piiloset - Azoty Unia   92 - 86
Piiloset wins 177 - 166
HERZOGtel   PAO Panathinaikos
9775
49-32   48-43  
First game: PAO Panathinaikos - HERZOGtel   65 - 63
HERZOGtel wins 160 - 140
DONA Dubrava   HKK Brotnjo
7467
32-34   42-33  
First game: HKK Brotnjo - DONA Dubrava   67 - 59
HKK Brotnjo wins 134 - 133
Stadt Sport   Ovarense Aerosoles
7462
43-41   31-21  
First game: Ovarense Aerosoles - Stadt Sport   94 - 55
Ovarense Aerosoles wins 156 - 129
WATCO   Basket Sparta
8548
38-18   47-30  
Second game: Basket Sparta - WATCO   57 - 95
Luhta   SBC Grodno 93
8174
36-40   45-34  
First game: SBC Grodno 93 - Luhta   73 - 63
SBC Grodno 93 wins 147 - 144
Maccabi Haifa   Keravnos Keo
6657
34-26   32-31  
First game: Keravnos Keo - Maccabi Haifa   67 - 67
Maccabi Haifa wins 133 - 124
KK Zagorje   Nikol Fert
8097
44-37   29-41   7-19  
First game: Nikol Fert - KK Zagorje   82 - 87
Nikol Fert wins 179 - 167
Pinar Karsiyaka Spor Kulubu   Yambolgas
8159
35-31   46-28  
First game: Yambolgas - Pinar Karsiyaka Spor Kulubu   62 - 54
Pinar Karsiyaka Spor Kulubu wins 135 - 121
Geoplin Slovan   Atomerömü SE
7065
39-31   31-34  
First game: Atomerömü SE - Geoplin Slovan   85 - 86
Geoplin Slovan wins 156 - 150

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. CASADEMONT GIRONA66/0516/44412
2. ASSOCIAZIONE BASKET VACALLO64/2456/44410
3. OLYMPIQUE D'ANTIBES62/4423/4478
4. BROTHER GENT60/6414/4746
Brother Gent   Olympique d'Antibes
8186
33-35   48-51  
Casademont Girona   AB Vacallo
9881
43-38   55-43  
 TeamPW/LF/APts
1. GALATASARAY ISTANBUL66/0501/40312
2. LINELTEX IMOLA BASKET64/2466/42410
3. BC ZRINJEVAC ZAGREB61/5432/4517
4. LOKA KAVA SKOFJA LOKA61/5342/4637
Galatasaray   LinelTEX Basket
8983
44-40   45-43  
LOKA KAVA   BC Zrinjevac
6058
37-35   23-23  
 TeamPW/LF/APts
1. MACCABI HAIFA B.C.43/1318/2617
2. BIPOP CARIRE PALL. REGGIANA42/2297/3006
3. NIKOL FERT GOSTIVAR41/3277/3315
Nikol Fert   Bipop Carire
7571
43-41   32-30  
 TeamPW/LF/APts
1. UNICAJA MALAGA64/2460/38910
2. PEPSI BASKET FIERA DI RIMINI64/2439/43010
3. DEXIA MONS HAINAUT63/3420/4999
4. TSV BAYER 04 LEVERKUSEN61/5436/4377
Pepsi Basket Fiera   TSV Bayer 04
8174
39-37   42-37  
UNICAJA   Dexia Hainaut
8952
49-18   40-34  
 TeamPW/LF/APts
1. AEROPORTI DI ROMA66/0451/38112
2. HAPOEL GALIL ELYON64/2455/44510
3. BESIKTAS JK ISTANBUL62/4397/4108
4. INTER SLOVNAFT BRATISLAVA60/6407/4746
Hapoel Galil Elyon   Besiktas JK
7875
39-46   39-29  
Aeroporti   Inter Slovnaft
8068
37-37   43-31  
 TeamPW/LF/APts
1. BC ALITA ALYTUS64/2496/48510
2. LOKOMOTIV MINERALNYE VODY64/2489/48310
3. PIILOSET TURKU62/4504/5168
4. BC KYIV KIEV62/4528/5338
BC Alita   Piiloset
8670
43-32   43-38  
Lokomotiv   BC Kyiv
9686
39-42   57-44  
 TeamPW/LF/APts
1. MACCABI IRONI RAMAT GAN65/1493/43311
2. MAROUSSI ATHENS64/2487/45010
3. KK ZAGREB63/3427/4199
4. CSA SPARTA PRAHA60/6397/5026
Maccabi Ironi    Maroussi Athens
8969
38-29   51-40  
CSA Sparta   KK Zagreb
5162
33-31   18-31  
 TeamPW/LF/APts
1. MAGIC M7 BORAS65/1539/47211
2. SSA POGON RUDA SLASKA65/1489/45111
3. NEPTUNAS KLAIPEDA61/5437/4817
4. KOUVOT61/5427/4887
Neptunas   SSA Pogon
6277
29-40   33-37  
Magic M7   Kouvot
8467
47-35   37-32  
 TeamPW/LF/APts
1. LIMOGES CSP65/1473/42411
2. WATCO ANTWERPEN63/3414/3979
3. JABONES PARDO FUENLABRADA63/3429/4339
4. OVARENSE AEROSOLES OVAR61/5406/4687
Limoges CSP   Jabones Pardo
9077
52-37   38-40  
Ovarense Aerosoles   WATCO
7465
34-32   40-33  
 TeamPW/LF/APts
1. BC SIAULIAI65/1435/36811
2. UNICS KAZAN64/2469/40910
3. ERICSSON BOBRY BYTOM62/4419/4368
4. SBC GRODNO 9361/5376/4867
Ericsson Bobry   BC Siauliai
5987
41-44   18-43  
UNICS   SBC Grodno 93
10663
49-39   57-24  
 TeamPW/LF/APts
1. SLUC NANCY BASKET66/0494/42312
2. LUGANO SNAKES64/2506/44910
3. IRB REYKJANESBAER62/4472/5188
4. ÄÄNEKOSKEN HUIMA60/6440/5226
SLUC Basket   IRB
9073
49-46   41-27  
Lugano Snakes   Äänekosken Huima
9580
47-36   48-44  
 TeamPW/LF/APts
1. ANWIL WLOCLAWEK64/2488/42710
2. CSCA UKRTATNAFTA KIEV64/2493/47010
3. URAL GREAT PERM64/2481/43710
4. BC SEMA PANEVEZYS60/6356/4846
Ural Great   BC Sema
6653
32-27   34-26  
CSCA Ukrtatnafta   Anwil
8679
51-37   35-42  
 TeamPW/LF/APts
1. PINAR KARSIYAKA SK IZMIR43/1302/2917
2. BC NEAR EAST KLIMATAIR ATHENS42/2293/3116
3. GEOPLIN SLOVAN LJUBLJANA41/3301/2945
Pinar Karsiyaka Spor Kulubu   Geoplin Slovan
8375
40-38   43-37  
 TeamPW/LF/APts
1. RADIO KORASIDI ATHENS64/2481/41110
2. TÜRK TELEKOM SC ANKARA64/2477/45110
3. HKK BROTNJO CITLUK64/2526/54510
4. HERZOGTEL TRIER60/6501/5786
HKK Brotnjo   Radio Korasidi
8584
36-34   49-50  
Türk Telekom SC   HERZOGtel
8576
33-34   52-42  
 TeamPW/LF/APts
1. ARIS BSA THESSALONIKI43/1331/3057
2. PIZZAEXPRESS APOLLON LIMASSOL42/2313/3576
3. BC LEVSKI SOFIA41/3343/3255
BC Levski   Pizzaexpress Apollon
11072
55-50   55-22  
 TeamPW/LF/APts
1. ADECCO ESTUDIANTES MADRID65/1543/48511
2. TELINDUS OOSTENDE63/3442/4689
3. CAB MADEIRA FUNCHAL62/4470/4978
4. LE MANS SARTHE BASKET62/4472/4778
Telindus   CAB Madeira
7259
36-38   36-21  
Sarthe Basket   Adecco Estudiantes
8883
51-32   37-51  
Sixteenth-Finals
Galatasaray   AB Vacallo
8266
36-38   46-28  
First game: AB Vacallo - Galatasaray   58 - 69
Galatasaray wins 151 - 124
Casademont Girona   LinelTEX Basket
8578
39-36   46-42  
First game: LinelTEX Basket - Casademont Girona   72 - 83
Casademont Girona wins 168 - 150
UNICAJA   Bipop Carire
6155
22-27   39-28  
First game: Bipop Carire - UNICAJA   67 - 74
UNICAJA wins 135 - 122
Maccabi Haifa   Pepsi Basket Fiera
6658
35-28   31-30  
First game: Pepsi Basket Fiera - Maccabi Haifa   81 - 61
Pepsi Basket Fiera wins 139 - 127
BC Alita   Hapoel Galil Elyon
8165
42-34   39-31  
First game: Hapoel Galil Elyon - BC Alita   88 - 61
Hapoel Galil Elyon wins 153 - 142
Aeroporti   Lokomotiv
8659
55-19   31-40  
First game: Lokomotiv - Aeroporti   72 - 69
Aeroporti wins 155 - 131
Magic M7    Maroussi Athens
8175
36-39   45-36  
First game: Maroussi Athens - Magic M7   89 - 74
Maroussi Athens wins 164 - 155
Maccabi Ironi   SSA Pogon
9170
39-36   52-34  
First game: SSA Pogon - Maccabi Ironi   100 - 68
SSA Pogon wins 170 - 159
BC Siauliai   WATCO
6971
26-33   43-38  
First game: WATCO - BC Siauliai   69 - 66
WATCO wins 140 - 135
Limoges CSP   UNICS
9369
44-37   49-32  
First game: UNICS - Limoges CSP   64 - 86
Limoges CSP wins 179 - 133
Anwil   Lugano Snakes
7267
39-33   33-34  
First game: Lugano Snakes - Anwil   60 - 71
Anwil wins 143 - 127
SLUC Basket   CSCA Ukrtatnafta
6873
34-39   34-34  
First game: CSCA Ukrtatnafta - SLUC Basket   74 - 73
CSCA Ukrtatnafta wins 147 - 141
Radio Korasidi   BC Near East
6663
37-37   29-26  
First game: BC Near East - Radio Korasidi   73 - 80
Radio Korasidi wins 146 - 136
Pinar Karsiyaka Spor Kulubu   Türk Telekom SC
6665
37-30   29-35  
First game: Türk Telekom SC - Pinar Karsiyaka Spor Kulubu   78 - 72
Türk Telekom SC wins 143 - 138
Adecco Estudiantes   Pizzaexpress Apollon
11479
56-36   58-43  
First game: Pizzaexpress Apollon - Adecco Estudiantes   56 - 91
Adecco Estudiantes wins 205 - 135
Aris BSA   Telindus
8771
41-36   46-35  
First game: Telindus - Aris BSA   75 - 65
Aris BSA wins 152 - 146
Eighth-Finals
UNICAJA   Galatasaray
8668
47-35   39-33  
First game: Galatasaray - UNICAJA   67 - 64
UNICAJA wins 150 - 135
Pepsi Basket Fiera   Casademont Girona
7279
39-43   33-36  
First game: Casademont Girona - Pepsi Basket Fiera   67 - 65
Casademont Girona wins 146 - 137
Maroussi Athens   Hapoel Galil Elyon
7054
35-30   35-24  
First game: Hapoel Galil Elyon - Maroussi Athens   80 - 77
Maroussi Athens wins 147 - 134
SSA Pogon   Aeroporti
7577
39-41   36-36  
First game: Aeroporti - SSA Pogon   66 - 64
Aeroporti wins 143 - 139
Anwil   WATCO
7556
31-28   44-28  
First game: WATCO - Anwil   71 - 65
Anwil wins 140 - 127
CSCA Ukrtatnafta   Limoges CSP
71100
36-43   35-57  
First game: Limoges CSP - CSCA Ukrtatnafta   86 - 73
Limoges CSP wins 186 - 144
Adecco Estudiantes   Radio Korasidi
7971
36-36   43-35  
First game: Radio Korasidi - Adecco Estudiantes   75 - 85
Adecco Estudiantes wins 164 - 146
Aris BSA   Türk Telekom SC
6273
20-32   42-41  
First game: Türk Telekom SC - Aris BSA   82 - 59
Türk Telekom SC wins 155 - 121
Quarter-Finals
Maroussi Athens   UNICAJA
6063
28-29   32-34  
First game: UNICAJA - Maroussi Athens   77 - 58
UNICAJA wins 140 - 118
Aeroporti   Casademont Girona
6678
29-39   37-39  
First game: Casademont Girona - Aeroporti   61 - 67
Casademont Girona wins 139 - 133
Adecco Estudiantes   Anwil
8455
44-27   40-28  
First game: Anwil - Adecco Estudiantes   74 - 69
Adecco Estudiantes wins 153 - 129
Türk Telekom SC   Limoges CSP
7567
37-32   38-35  
First game: Limoges CSP - Türk Telekom SC   71 - 57
Limoges CSP wins 138 - 132
Semi-Finals
Adecco Estudiantes   UNICAJA
5347
26-22   27-25  
First game: UNICAJA - Adecco Estudiantes   85 - 72
UNICAJA wins 132 - 125
Limoges CSP   Casademont Girona
6957
35-22   34-35  
First game: Casademont Girona - Limoges CSP   77 - 77
Limoges CSP wins 146 - 134
Final
UNICAJA   Limoges CSP
6051
43-29   17-22  
First game: Limoges CSP - UNICAJA   80 - 58
Limoges CSP wins 131 - 118

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagLimoges CSP
2.flagUNICAJA

STATISTICS

Points

Brian Keith Evans

LinelTEX Basket
Born : 13.09.1973
Height: 2.04

Avg: 23.1

NameAvg.
1.Evans, B. 23.1
2.Laaksonen, S. 22.6
3.Brown, C. 22.3
4.Mujagic, D. 21.8
5.Austin, C. 21.6

Rebounds

Prince Mark Antonio Dean

Maccabi Haifa
Born : 30.12.1970
Height:

Avg: 14.8

NameAvg.
1.Dean, P. 14.8
2.Mc Ghee, T. 14.0
3.Kidd, W. 11.9
4.Meek, E. 11.3
5.Lockhart, I. 11.1

Assists

Teemu Rannikko

Piiloset
Born : 09.09.1980
Height: 1.89

Avg: 9.5

NameAvg.
1.Rannikko, T. 9.5
2.Tapiro, M. 6.9
3.Miglinieks, R. 6.4
4.Patiejunas, K. 6.1
5.Laso, P. 5.8