SCOREBOARD

Additional Preliminary Round
Aveiro Esgueira   BBC Résidence
10178
57-39   44-39  
First game: BBC Résidence - Aveiro Esgueira   81 - 89
Aveiro Esgueira wins 190 - 159
KK Strumica Tabac   Erbasu-Dinamo
8872
37-38   51-34  
First game: Erbasu-Dinamo - KK Strumica Tabac   63 - 53
KK Strumica Tabac wins 141 - 135
Slavia Vis-II   SC "Nikolaev"
6661
30-32   36-29  
First game: SC "Nikolaev" - Slavia Vis-II   66 - 67
Slavia Vis-II wins 133 - 127
Astra Basket   Saab Uusikaupunki
8379
45-34   38-45  
First game: Saab Uusikaupunki - Astra Basket   80 - 83
Astra Basket wins 166 - 159
Albacomp-UPC   Montan
7465
40-21   22-23   12-21  
First game: Montan - Albacomp-UPC   78 - 60
Montan wins 143 - 134
PAO Panathinaikos   KK Crvena Zvezda
7789
34-50   43-39  
First game: KK Crvena Zvezda - PAO Panathinaikos   90 - 54
KK Crvena Zvezda wins 179 - 131
Dinamo   KK Cesko 93
7764
40-29   37-35  
First game: KK Cesko 93 - Dinamo   72 - 68
Dinamo wins 145 - 136
Benetton Olympic   Lisboa e Benfica
6378
31-33   32-45  
First game: Lisboa e Benfica - Benetton Olympic   66 - 67
Lisboa e Benfica wins 144 - 130
Basket Sparta   Hans Verkerk
4754
21-31   26-23  
First game: Hans Verkerk - Basket Sparta   93 - 64
Hans Verkerk wins 147 - 111
Polonia-Parte   CSA Sparta
6775
30-36   37-39  
First game: CSA Sparta - Polonia-Parte   63 - 60
CSA Sparta wins 138 - 127
Arkadia Lions   Echo Houthalen BC
9279
43-46   49-33  
First game: Echo Houthalen BC - Arkadia Lions   88 - 74
Echo Houthalen BC wins 167 - 166
BC Orka   Ficosota
10596
53-39   34-48   18-9  
First game: Ficosota - BC Orka   85 - 85
BC Orka wins 190 - 181
BC Compakt   KK Zito
8171
42-37   39-34  
First game: KK Zito - BC Compakt   84 - 70
KK Zito wins 155 - 151
DONA Dubrava   UBC 49ers
6750
34-22   33-28  
First game: UBC 49ers - DONA Dubrava   75 - 83
DONA Dubrava wins 150 - 125
Dexia Hainaut   Ricoh Astronauts
7971
38-32   41-39  
First game: Ricoh Astronauts - Dexia Hainaut   57 - 81
Dexia Hainaut wins 160 - 128
BK Ventspils   Luhta
7473
40-39   34-34  
First game: Luhta - BK Ventspils   80 - 89
BK Ventspils wins 163 - 153
Falco Leptek   HKK Brotnjo
200
First game: HKK Brotnjo - Falco Leptek   0 - 20
UBC Oberwart Gunners   Clube Atlético
6865
38-29   30-36  
First game: Clube Atlético - UBC Oberwart Gunners   67 - 66
UBC Oberwart Gunners wins 134 - 132
Estonian Fairs   Azot Rustavi
9067
40-26   50-41  
First game: Azot Rustavi - Estonian Fairs   81 - 75
Estonian Fairs wins 165 - 148
KK Vojvodina    Nemetali-Ograzden
9653
44-22   52-31  
First game: Nemetali-Ograzden - KK Vojvodina   66 - 108
KK Vojvodina wins 204 - 119
Spartak   Tcherno More
9889
46-39   52-50  
First game: Tcherno More - Spartak   97 - 70
Tcherno More wins 186 - 168

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. BALONCESTO LEON CAJA ESPANA66/0549/46512
2. Comerson Siena64/2498/47710
3. AVEIRO ESGUEIRA BASKET SAD61/5469/5217
4. SV-TALLY OBERELCHINGEN61/5453/5067
SV-Tally   Aveiro Esgueira
7587
38-39   37-48  
Comerson Siena   Leon Caja España
99104
49-40   50-64  
 TeamPW/LF/APts
1. KK CRVENA ZVEZDA BELGRADE65/1513/43111
2. RADIO KORASIDI ATHENS64/2472/41910
3. BNEI HERZLIYA62/4446/4718
4. MONTAN KAPFENBERG61/5430/5407
KK Crvena Zvezda   Radio Korasidi
7783
37-37   30-30   10-16  
Montan   Bnei Herzliya
7974
36-32   43-42  
 TeamPW/LF/APts
1. BC LIETUVOS RYTAS VILNIUS64/2516/46610
2. FORBO-KOMFORT63/3446/4339
3. UNICS KAZAN63/3447/4749
4. ASTRA BASKET62/4500/5368
UNICS   Astra Basket
7977
40-41   39-36  
BC Lietuvos Rytas   Forbo-Komfort
7176
34-40   37-36  
 TeamPW/LF/APts
1. DARÜSSAFAKA DERNEGI ISTANBUL65/1476/39911
2. KK BUDUCNOST65/1506/43411
3. SLAVIA VIS-II61/5490/5307
4. KK STRUMICA TABAC61/5446/5557
Slavia Vis-II   Darüssafaka Dernegi
6873
40-37   28-36  
KK Buducnost   KK Strumica Tabac
9770
36-33   61-37  
 TeamPW/LF/APts
1. HAPOEL GALIL ELYON65/1471/44111
2. TAK PAPAGOS KATSELIS63/3424/3929
3. DINAMO BUCAREST63/3450/4619
4. AEL LIMASSOL61/5469/5207
Dinamo   TAK Papagos
7757
30-27   47-30  
AEL Limassol   Hapoel Galil Elyon
8883
38-50   50-33  
 TeamPW/LF/APts
1. FC 01 Bamberg66/0515/43912
2. MONTPELLIER BASKET64/2462/44010
3. SPORT LISBOA E BENFICA62/4479/4658
4. HANS VERKERK KEUKENS60/6350/4626
FC 01 Bamberg   Lisboa e Benfica
8977
51-32   38-45  
Montpellier Basket   Hans Verkerk
7867
42-36   36-31  
 TeamPW/LF/APts
1. SCALIGERA BASKET VERONA64/2495/45710
2. KOMBASSAN KONYA SPOR KULÜBÜ64/2430/40210
3. BC ORKA63/3446/4889
4. KK ZADAR61/5408/4327
BC Orka   Scaligera Basket
8682
41-36   45-46  
Kombassan Konya   KK Zadar
6549
35-26   30-23  
 TeamPW/LF/APts
1. SLUC NANCY BASKET65/1517/42511
2. TAU CERAMICA64/2491/38910
3. ECHO HOUTHALEN BC62/4435/4898
4. CSA SPARTA PRAHA61/5374/5147
CSA Sparta   TAU CERAMICA
5291
26-38   26-53  
SLUC Basket   Echo Houthalen BC
9163
43-35   48-28  
 TeamPW/LF/APts
1. ARIS BSA THESSALONIKI65/1528/39111
2. HERZOGTEL TRIER64/2508/47810
3. FALCO LEPTEK KC63/3491/5359
4. KK ZM MARIBOR OVNI60/6376/4996
Falco Leptek   Aris BSA
8197
38-46   43-51  
Maribor Ovni   HERZOGtel
5380
30-44   23-36  
 TeamPW/LF/APts
1. CHOLET BASKET66/0454/38312
2. TDK MANRESA64/2479/45610
3. OVARENSE AEROSOLES OVAR61/5428/4677
4. DEXIA MONS HAINAUT61/5433/4887
TDK Manresa   Cholet Basket
6980
34-46   35-34  
Ovarense Aerosoles   Dexia Hainaut
8886
41-41   37-37   10-8  
 TeamPW/LF/APts
1. BK VENTSPILS64/2514/42310
2. SPARTAK MOSCOW64/2492/42610
3. CSCA UKRTATNAFTA KIEV64/2428/44310
4. ANWIL WLOCLAWEK60/6384/5266
Anwil   Spartak
7684
41-39   35-45  
CSCA Ukrtatnafta   BK Ventspils
7774
40-34   37-40  
 TeamPW/LF/APts
1. VARESE ROOSTERS65/1505/42411
2. GALATASARAY ISTANBUL64/2506/42810
3. DONA DUBRAVA ZAGREB63/3482/4769
4. KK ZITO60/6411/5766
DONA Dubrava   KK Zito
9868
48-31   50-37  
Varese Roosters   Galatasaray
8065
42-33   38-32  
 TeamPW/LF/APts
1. AEROPORTI DI ROMA66/0434/34312
2. MACCABI RISHON LE ZION63/3431/4179
3. KK Vojvodina 63/3378/4109
4. HELIOS DOMZALE60/6389/4626
Helios   KK Vojvodina
6568
38-33   27-35  
Maccabi   Aeroporti
6777
31-42   36-35  
 TeamPW/LF/APts
1. ERICSSON BOBRY BYTOM64/2487/47610
2. TCHERNO MORE VARNA63/3471/4649
3. TUBORG SPOR KULÜBÜ63/3514/4799
4. A.C. SPORTING62/4425/4788
Tuborg SK   Ericsson Bobry
8666
43-39   43-27  
AC Sporting   Tcherno More
6475
45-44   19-31  
 TeamPW/LF/APts
1. UNICAJA MALAGA65/1486/41111
2. SAOS JDA DIJON BOURGOGNE64/2454/43510
3. TELEKOM BASKETS BONN EV62/4475/4788
4. UBC OBERWART GUNNERS61/5453/5447
UBC Oberwart Gunners   Telekom Baskets
84105
50-55   34-50  
UNICAJA   SAOS JDA Dijon
7160
42-29   29-31  
 TeamPW/LF/APts
1. DENDI-BASKET65/1494/44411
2. BC SIAULIAI64/2509/44610
3. SHAKHTER IRKUTSK62/4431/4598
4. ESTONIAN FAIRS61/5419/5047
Shakhter   Dendi-Basket
7885
38-44   40-41  
BC Siauliai   Estonian Fairs
8578
46-40   39-38  
Sixteenth-Finals
KK Crvena Zvezda   Comerson Siena
9173
49-44   42-29  
First game: Comerson Siena - KK Crvena Zvezda   81 - 72
KK Crvena Zvezda wins 163 - 154
Leon Caja España   Radio Korasidi
6867
30-31   38-36  
First game: Radio Korasidi - Leon Caja España   78 - 69
Radio Korasidi wins 145 - 137
Darüssafaka Dernegi   Forbo-Komfort
6855
43-31   25-24  
First game: Forbo-Komfort - Darüssafaka Dernegi   78 - 69
Darüssafaka Dernegi wins 137 - 133
BC Lietuvos Rytas   KK Buducnost
6961
35-30   34-31  
First game: KK Buducnost - BC Lietuvos Rytas   83 - 69
KK Buducnost wins 144 - 138
FC 01 Bamberg   TAK Papagos
4669
26-34   20-35  
First game: TAK Papagos - FC 01 Bamberg   60 - 71
TAK Papagos wins 129 - 117
Hapoel Galil Elyon   Montpellier Basket
8057
38-19   42-38  
First game: Montpellier Basket - Hapoel Galil Elyon   61 - 56
Hapoel Galil Elyon wins 136 - 118
SLUC Basket   Kombassan Konya
6966
36-38   33-28  
First game: Kombassan Konya - SLUC Basket   74 - 68
Kombassan Konya wins 140 - 137
Scaligera Basket   TAU CERAMICA
7985
35-38   44-47  
First game: TAU CERAMICA - Scaligera Basket   70 - 90
Scaligera Basket wins 169 - 155
Cholet Basket   HERZOGtel
8570
44-44   41-26  
First game: HERZOGtel - Cholet Basket   75 - 85
Cholet Basket wins 170 - 145
Aris BSA   TDK Manresa
9674
48-39   48-35  
First game: TDK Manresa - Aris BSA   84 - 67
Aris BSA wins 163 - 158
Varese Roosters   Spartak
9494
44-56   50-38  
First game: Spartak - Varese Roosters   79 - 104
Varese Roosters wins 198 - 173
BK Ventspils   Galatasaray
7064
32-36   38-28  
First game: Galatasaray - BK Ventspils   77 - 76
BK Ventspils wins 146 - 141
Ericsson Bobry   Maccabi
8286
37-38   45-48  
First game: Maccabi - Ericsson Bobry   63 - 81
Ericsson Bobry wins 163 - 149
Aeroporti   Tcherno More
8555
45-32   40-23  
First game: Tcherno More - Aeroporti   79 - 78
Aeroporti wins 163 - 134
Dendi-Basket   SAOS JDA Dijon
7386
43-44   30-42  
First game: SAOS JDA Dijon - Dendi-Basket   85 - 79
SAOS JDA Dijon wins 171 - 152
UNICAJA   BC Siauliai
6959
33-21   36-38  
First game: BC Siauliai - UNICAJA   74 - 73
UNICAJA wins 142 - 133
Eighth-Finals
Darüssafaka Dernegi   KK Crvena Zvezda
7781
44-44   33-37  
First game: KK Crvena Zvezda - Darüssafaka Dernegi   67 - 62
KK Crvena Zvezda wins 148 - 139
KK Buducnost   Radio Korasidi
7860
38-32   40-28  
First game: Radio Korasidi - KK Buducnost   76 - 57
Radio Korasidi wins 136 - 135
Kombassan Konya   TAK Papagos
6655
37-28   29-27  
First game: TAK Papagos - Kombassan Konya   79 - 76
Kombassan Konya wins 142 - 134
Scaligera Basket   Hapoel Galil Elyon
7160
40-27   31-33  
First game: Hapoel Galil Elyon - Scaligera Basket   86 - 83
Scaligera Basket wins 154 - 146
Varese Roosters   Cholet Basket
8982
47-45   42-37  
First game: Cholet Basket - Varese Roosters   95 - 70
Cholet Basket wins 177 - 159
BK Ventspils   Aris BSA
6773
33-32   34-41  
First game: Aris BSA - BK Ventspils   102 - 66
Aris BSA wins 175 - 133
SAOS JDA Dijon   Ericsson Bobry
7556
45-33   30-23  
First game: Ericsson Bobry - SAOS JDA Dijon   77 - 63
SAOS JDA Dijon wins 138 - 133
UNICAJA   Aeroporti
7465
34-23   40-42  
First game: Aeroporti - UNICAJA   73 - 55
Aeroporti wins 138 - 129
Quarter-Finals
Kombassan Konya   KK Crvena Zvezda
6763
38-30   29-33  
First game: KK Crvena Zvezda - Kombassan Konya   81 - 66
KK Crvena Zvezda wins 144 - 133
Scaligera Basket   Radio Korasidi
9079
42-29   48-50  
First game: Radio Korasidi - Scaligera Basket   72 - 68
Scaligera Basket wins 158 - 151
SAOS JDA Dijon   Cholet Basket
6257
35-30   27-27  
First game: Cholet Basket - SAOS JDA Dijon   82 - 62
Cholet Basket wins 139 - 124
Aeroporti   Aris BSA
8679
41-28   45-51  
First game: Aris BSA - Aeroporti   79 - 80
Aeroporti wins 166 - 158
Semi-Finals
Cholet Basket   KK Crvena Zvezda
9674
52-41   44-33  
First game: KK Crvena Zvezda - Cholet Basket   81 - 49
KK Crvena Zvezda wins 155 - 145
Aeroporti   Scaligera Basket
7270
34-36   38-34  
First game: Scaligera Basket - Aeroporti   96 - 82
Scaligera Basket wins 166 - 154
Final
KK Crvena Zvezda   Scaligera Basket
6473
29-32   35-41  
First game: Scaligera Basket - KK Crvena Zvezda   68 - 74
Scaligera Basket wins 141 - 138

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagScaligera Basket
2.flagKK Crvena Zvezda

STATISTICS

Points

Michael Iuzzolino

Scaligera Basket
Born : 22.01.1968
Height: 1.88

Avg: 22.9

NameAvg.
1.Iuzzolino, M. 22.9
2.Ansley, M. 22.0
3.Gurovic, M. 20.6
4.Natsvlishvili, V. 20.4
5.Sanders, J. 20.3

Rebounds

Michael Antonio Ansley

Darüssafaka Dernegi
Born : 08.02.1967
Height: 2.04

Avg: 9.2

NameAvg.
1.Ansley, M. 9.2
2.Woods, M. 8.6
3.Hill, K. 8.2
4.Mc Clendon, C. 8.1
5.Bondarenko, A. 7.9

Assists

Gianmarco Pozzecco

Varese Roosters
Born : 15.09.1972
Height: 1.80

Avg: 5.4

NameAvg.
1.Pozzecco, G. 5.4
2.Rodriguez Marín, I. 5.3
3.Limniatis, G. 5.2
4.Blackwell, E. 5.0
5.Shelef, G. 4.8