SCOREBOARD

Additional Preliminary Round
Maribor Ovni   Arkadia Lions
11682
64-36   52-46  
First game: Arkadia Lions - Maribor Ovni   76 - 94
Maribor Ovni wins 210 - 158
New Wave Basket   Castors Dr. Pepper
91103
43-52   48-51  
First game: Castors Dr. Pepper - New Wave Basket   98 - 80
Castors Dr. Pepper wins 201 - 171
KK Beobanka   UBC Oberwart Gunners
8949
39-20   50-29  
First game: UBC Oberwart Gunners - KK Beobanka   69 - 94
KK Beobanka wins 183 - 118
Go Pass Pepinster   AB Contern
9660
45-26   51-34  
First game: AB Contern - Go Pass Pepinster   63 - 114
Go Pass Pepinster wins 210 - 123
BC Partizani Tirana   Zorka Pharma
5175
28-28   23-47  
First game: Zorka Pharma - BC Partizani Tirana   135 - 61
Zorka Pharma wins 210 - 112
Omonia   Tcherno More
8599
44-45   41-54  
First game: Tcherno More - Omonia   85 - 58
Tcherno More wins 184 - 143
Interier   Nová Hut
8778
43-38   44-40  
First game: Nová Hut - Interier   64 - 81
Interier wins 168 - 142
KK Idrija   Albacomp-UPC
7272
36-30   36-42  
First game: Albacomp-UPC - KK Idrija   89 - 70
Albacomp-UPC wins 161 - 142
BK Baník Cígel   BBC Okapi Maes
7864
35-31   43-33  
First game: BBC Okapi Maes - BK Baník Cígel   81 - 84
BK Baník Cígel wins 162 - 145
Chemosvit   Spartak
5759
29-30   28-29  
First game: Spartak - Chemosvit   74 - 65
Spartak wins 133 - 122
BC Compakt   KK Crvena Zvezda
6687
32-38   34-49  
First game: KK Crvena Zvezda - BC Compakt   83 - 69
KK Crvena Zvezda wins 170 - 135
Ovarense Aerosoles   Hiefenech Telekurs
9354
44-36   49-18  
First game: Hiefenech Telekurs - Ovarense Aerosoles   78 - 88
Ovarense Aerosoles wins 181 - 132
Keravnos Keo   Rogaska Donat
5564
29-31   26-33  
First game: Rogaska Donat - Keravnos Keo   72 - 73
Rogaska Donat wins 136 - 128
Mlekarna Kunin   Echo Houthalen BC
7764
31-34   46-30  
First game: Echo Houthalen BC - Mlekarna Kunin   110 - 85
Echo Houthalen BC wins 174 - 162
Hans Verkerk   Clube Atlético
7371
41-40   32-31  
First game: Clube Atlético - Hans Verkerk   78 - 73
Clube Atlético wins 149 - 146
USK Erpet Praha   BC Orka
10473
54-30   50-43  
First game: BC Orka - USK Erpet Praha   78 - 77
USK Erpet Praha wins 181 - 151
Dendi-Basket   Metropole-I.O.S.
9275
53-37   39-38  
First game: Metropole-I.O.S. - Dendi-Basket   82 - 75
Dendi-Basket wins 167 - 157
BC Slovakofarma   AZS Elana
9785
48-40   49-45  
First game: AZS Elana - BC Slovakofarma   82 - 81
BC Slovakofarma wins 178 - 167
Debreceni Vadkakasok   Nikol Fert
7056
29-29   41-27  
First game: Nikol Fert - Debreceni Vadkakasok   74 - 43
Nikol Fert wins 130 - 113
Luhta   BC Siauliai
7558
41-32   34-26  
First game: BC Siauliai - Luhta   70 - 61
Luhta wins 136 - 128
Danone Honved   Mazowiecki KS
10195
51-50   50-45  
First game: Mazowiecki KS - Danone Honved   88 - 74
Mazowiecki KS wins 183 - 175
Bipa Moda   Erbasu-Dinamo
8881
41-37   47-44  
First game: Erbasu-Dinamo - Bipa Moda   58 - 80
Bipa Moda wins 168 - 139
BC Kalev   BC Lugan
11674
63-40   53-34  
First game: BC Lugan - BC Kalev   86 - 86
BC Kalev wins 202 - 160
CR Estrelas   Plannja Basket
6188
20-38   41-50  
First game: Plannja Basket - CR Estrelas   89 - 44
Plannja Basket wins 177 - 105
KK Zito   ZTE KK
6971
30-35   39-36  
First game: ZTE KK - KK Zito   98 - 75
ZTE KK wins 169 - 144
Polonia-Parte   CSA Sparta
7068
35-28   35-40  
First game: CSA Sparta - Polonia-Parte   72 - 64
CSA Sparta wins 140 - 134
Forbo-Komfort   Montan
7461
38-35   36-26  
First game: Montan - Forbo-Komfort   89 - 85
Forbo-Komfort wins 159 - 150
Södertälje Kings   Ferro
10187
52-39   49-48  
First game: Ferro - Södertälje Kings   71 - 72
Södertälje Kings wins 173 - 158
Zemaitijos Lokiai   Dinamo
7960
39-28   40-32  
First game: Dinamo - Zemaitijos Lokiai   73 - 80
Zemaitijos Lokiai wins 159 - 133
Aveiro Esgueira   Versoix Basket
7785
35-49   42-36  
First game: Versoix Basket - Aveiro Esgueira   76 - 90
Aveiro Esgueira wins 167 - 161

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. ARIS BSA THESSALONIKI66/0467/41612
2. KK MARIBOR OVNI62/4470/4848
3. USK ERPET PRAHA62/4478/4938
4. BC OLIMPIJA-SLAVONING62/4468/4908
Maribor Ovni   USK Erpet Praha
8178
43-35   38-43  
BC Olimpija   Aris BSA
7174
37-40   34-34  
 TeamPW/LF/APts
1. UNICAJA MALAGA65/1501/40811
2. BESIKTAS JK ISTANBUL63/3427/4429
3. HAPOEL HOLON DANKNER62/4489/4918
4. CLUBE ATLETICO DE QUELUZ62/4429/5058
Besiktas JK   UNICAJA
8074
38-39   42-35  
Hapoel Holon   Clube Atlético
12189
54-47   67-42  
 TeamPW/LF/APts
1. KK BEOBANKA66/0489/38212
2. BC SAMARA62/4463/5088
3. MONTPELLIER BASKET62/4448/4828
4. BC SLOVAKOFARMA PEZINOK62/4447/4758
KK Beobanka   BC Slovakofarma
8573
50-35   35-38  
BC Samara   Montpellier Basket
9775
43-31   54-44  
 TeamPW/LF/APts
1. OLIMPIA BASKET PISTOIA SPA64/2462/44210
2. CASTORS DR. PEPPER BRAINE63/3494/4899
3. DENDI-BASKET63/3469/5019
4. FC 01 Bamberg62/4434/4278
Castors Dr. Pepper   Dendi-Basket
9892
49-46   49-46  
FC 01 Bamberg   Olimpia Pistoia
6465
32-32   32-33  
 TeamPW/LF/APts
1. TAU CERAMICA66/0557/41312
2. KK TELECOMP62/4438/4788
3. ROYAL GO PASS-B-PEPINSTER62/4441/4808
4. NIKOL FERT GOSTIVAR62/4431/4968
KK Telecomp   Go Pass Pepinster
8473
43-23   41-50  
TAU CERAMICA   Nikol Fert
11873
56-29   62-44  
 TeamPW/LF/APts
1. MEYSU SPOR65/1427/41811
2. SLUC NANCY BASKET63/3471/4369
3. INTERIER KRSKO62/4417/4358
4. BIPA MODA SKA62/4443/4698
SLUC Basket   Bipa Moda
8875
45-33   43-42  
Meysu Spor   Interier
6058
28-23   32-35  
 TeamPW/LF/APts
1. RADIO KORASIDI ATHENS66/0533/38812
2. ZORKA PHARMA63/3499/4929
3. AVITOS GIESSEN63/3441/4469
4. LUHTA LAHTI60/6393/5406
Radio Korasidi   Luhta
10170
49-37   52-33  
Avitos   Zorka Pharma
7772
29-32   48-40  
 TeamPW/LF/APts
1. MAZOWIECKI KS SSA PRUSZKOW64/2533/52810
2. VARESE ROOSTERS63/3505/4899
3. BNEI HERZLIYA63/3496/5009
4. TCHERNO MORE VARNA62/4516/5338
Bnei Herzliya   Tcherno More
9977
57-32   42-45  
Varese Roosters   Mazowiecki KS
8896
50-46   38-50  
 TeamPW/LF/APts
1. AEROPORTI DI ROMA65/1476/42611
2. TOFAS SC BURSA64/2510/41410
3. KK SPARTAK SUBOTICA63/3466/5049
4. ZTE KK60/6399/5076
ZTE KK   Spartak
8289
38-39   44-50  
Aeroporti   Tofas SC
7466
38-26   36-40  
 TeamPW/LF/APts
1. BC TALLINN KALEV65/1529/49811
2. TURISMO ANDALUZ64/2507/48710
3. STEINER BAYREUTH63/3482/4729
4. ALBACOMP-UPC60/6447/5086
BC Kalev   Albacomp-UPC
8579
47-49   38-30  
Turismo Andaluz   Steiner Bayreuth
7574
39-40   36-34  
 TeamPW/LF/APts
1. A.C. SPORTING66/0495/39412
2. ARSENAL TULA63/3503/5129
3. PLANNJA BASKET LULEA62/4449/4858
4. BK BANIK CIGEL61/5462/5187
AC Sporting   Arsenal
8864
45-44   43-20  
Plannja Basket   BK Baník Cígel
8960
42-30   47-30  
 TeamPW/LF/APts
1. DONA DUBRAVA ZAGREB66/0468/38312
2. MACCABI RISHON LE ZION64/2501/46110
3. LEVALLOIS SPORTING CLUB BASKET62/4449/4498
4. CSA SPARTA PRAHA60/6357/4826
CSA Sparta   Maccabi
8084
38-34   42-50  
Levallois SC   DONA Dubrava
6573
39-34   26-39  
 TeamPW/LF/APts
1. PAOK THESSALONIKI BC66/0587/42412
2. OVARENSE AEROSOLES OVAR63/3489/4899
3. GALATASARAY ISTANBUL63/3422/4869
4. SÖDERTÄLJE KINGS60/6451/5506
Södertälje Kings   PAOK BC
7988
42-44   37-44  
Ovarense Aerosoles   Galatasaray
9773
53-34   44-39  
 TeamPW/LF/APts
1. CACERES CLUB BALONCESTO66/0554/47112
2. KK CRVENA ZVEZDA BELGRADE64/2520/46810
3. FORBO-KOMFORT61/5447/5117
4. BC SPARTAK LENINGRAD61/5482/5537
Forbo-Komfort   Caceres CB
8995
41-55   48-40  
KK Crvena Zvezda   Spartak Leningrad
9083
44-41   46-42  
 TeamPW/LF/APts
1. BENETTON TREVISO65/1624/49511
2. BC ZRINJEVAC ZAGREB65/1553/49111
3. ZEMAITIJOS LOKIAI62/4496/5388
4. ROGASKA DONAT MG60/6464/6136
Rogaska Donat   BC Zrinjevac
87104
47-56   40-48  
Zemaitijos Lokiai   Benetton
7186
38-41   33-45  
 TeamPW/LF/APts
1. SV-TALLY OBERELCHINGEN65/1520/45811
2. SAOS JDA DIJON BOURGOGNE64/2475/43910
3. ECHO HOUTHALEN BC62/4510/5358
4. AVEIRO ESGUEIRA BASKET SAD61/5457/5307
Aveiro Esgueira   SAOS JDA Dijon
6982
27-43   42-39  
Echo Houthalen BC   SV-Tally
8191
39-51   42-40  
Sixteenth-Finals
UNICAJA   Maribor Ovni
5960
37-27   22-33  
First game: Maribor Ovni - UNICAJA   65 - 90
UNICAJA wins 149 - 125
Aris BSA   Besiktas JK
7764
43-29   34-35  
First game: Besiktas JK - Aris BSA   64 - 65
Aris BSA wins 142 - 128
Olimpia Pistoia   BC Samara
10576
49-33   56-43  
First game: BC Samara - Olimpia Pistoia   48 - 74
Olimpia Pistoia wins 179 - 124
KK Beobanka   Castors Dr. Pepper
9861
44-34   54-27  
First game: Castors Dr. Pepper - KK Beobanka   77 - 69
KK Beobanka wins 167 - 138
Meysu Spor   KK Telecomp
6263
36-38   26-25  
First game: KK Telecomp - Meysu Spor   70 - 72
Meysu Spor wins 134 - 133
TAU CERAMICA   SLUC Basket
10280
57-41   45-39  
First game: SLUC Basket - TAU CERAMICA   84 - 78
TAU CERAMICA wins 180 - 164
Mazowiecki KS   Zorka Pharma
9984
41-33   39-43   19-8  
First game: Zorka Pharma - Mazowiecki KS   81 - 77
Mazowiecki KS wins 176 - 165
Radio Korasidi   Varese Roosters
9281
45-40   47-41  
First game: Varese Roosters - Radio Korasidi   78 - 72
Radio Korasidi wins 164 - 159
BC Kalev   Tofas SC
6362
29-27   34-35  
First game: Tofas SC - BC Kalev   69 - 63
Tofas SC wins 131 - 126
Aeroporti   Turismo Andaluz
9465
47-32   47-33  
First game: Turismo Andaluz - Aeroporti   88 - 70
Aeroporti wins 164 - 153
DONA Dubrava   Arsenal
9371
43-38   50-33  
First game: Arsenal - DONA Dubrava   74 - 86
DONA Dubrava wins 179 - 145
AC Sporting   Maccabi
7976
43-44   36-32  
First game: Maccabi - AC Sporting   62 - 61
AC Sporting wins 140 - 138
Caceres CB   Ovarense Aerosoles
10281
55-46   47-35  
First game: Ovarense Aerosoles - Caceres CB   79 - 73
Caceres CB wins 175 - 160
PAOK BC   KK Crvena Zvezda
10087
54-39   46-48  
First game: KK Crvena Zvezda - PAOK BC   99 - 102
PAOK BC wins 202 - 186
SV-Tally   BC Zrinjevac
7880
39-37   39-43  
First game: BC Zrinjevac - SV-Tally   100 - 89
BC Zrinjevac wins 180 - 167
Benetton   SAOS JDA Dijon
8987
56-39   33-48  
First game: SAOS JDA Dijon - Benetton   62 - 87
Benetton wins 176 - 149
Eighth-Finals
Olimpia Pistoia   UNICAJA
5678
30-39   26-39  
First game: UNICAJA - Olimpia Pistoia   63 - 61
UNICAJA wins 141 - 117
KK Beobanka   Aris BSA
7061
33-23   37-38  
First game: Aris BSA - KK Beobanka   80 - 68
Aris BSA wins 141 - 138
Mazowiecki KS   Meysu Spor
9769
44-33   53-36  
First game: Meysu Spor - Mazowiecki KS   72 - 80
Mazowiecki KS wins 177 - 141
Radio Korasidi   TAU CERAMICA
6651
39-30   27-21  
First game: TAU CERAMICA - Radio Korasidi   83 - 70
Radio Korasidi wins 136 - 134
DONA Dubrava   Tofas SC
5651
32-25   24-26  
First game: Tofas SC - DONA Dubrava   64 - 57
Tofas SC wins 115 - 113
AC Sporting   Aeroporti
8176
36-36   45-40  
First game: Aeroporti - AC Sporting   78 - 66
Aeroporti wins 154 - 147
BC Zrinjevac   Caceres CB
7888
40-41   38-47  
First game: Caceres CB - BC Zrinjevac   81 - 74
Caceres CB wins 169 - 152
Benetton   PAOK BC
8460
44-35   40-25  
First game: PAOK BC - Benetton   85 - 78
Benetton wins 162 - 145
Quarter-Finals
Mazowiecki KS   UNICAJA
8457
46-29   38-28  
First game: UNICAJA - Mazowiecki KS   74 - 60
Mazowiecki KS wins 144 - 131
Radio Korasidi   Aris BSA
7164
43-28   28-36  
First game: Aris BSA - Radio Korasidi   75 - 65
Aris BSA wins 139 - 136
Caceres CB   Tofas SC
7581
31-34   44-47  
First game: Tofas SC - Caceres CB   64 - 59
Tofas SC wins 145 - 134
Benetton   Aeroporti
9162
44-31   47-31  
First game: Aeroporti - Benetton   73 - 63
Benetton wins 154 - 135
Semi-Finals
Tofas SC   Mazowiecki KS
9076
49-32   41-44  
First game: Mazowiecki KS - Tofas SC   74 - 77
Tofas SC wins 167 - 150
Benetton   Aris BSA
8786
29-42   43-26   15-18  
First game: Aris BSA - Benetton   77 - 73
Aris BSA wins 163 - 160
Final
Tofas SC   Aris BSA
7088
34-37   36-51  
First game: Aris BSA - Tofas SC   66 - 77
Aris BSA wins 154 - 147

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagAris BSA
2.flagTofas SC

STATISTICS

Points

Orlando Lamonte Lightfoot

Echo Houthalen BC
Born : 04.12.1970
Height: 2.02

Avg: 28.6

NameAvg.
1.Lightfoot, O. 28.6
2.Loncar Arsenijevic, N. 26.6
3.Howell, L. 22.4
4.Koronios, E. 22.2
5.Grusanovic, M. 22.0

Rebounds

Stephen Gregory Payne Hooks

SAOS JDA Dijon
Born : 27.06.1972
Height: 2.02

Avg: 11.8

NameAvg.
1.Payne Hooks, S. 11.8
2.Griffith, R. 11.1
3.Bonner, A. 10.8
4.Guibert, A. 10.7
5.Shackleford, C. 10.3

Assists

Oleg Ten

Arsenal
Born : 10.01.1974
Height:

Avg: 7.5

NameAvg.
1.Ten, O. 7.5
2.Dukes, A. 6.6
3.Hamm, B. 6.4
4.Babka, F. 5.3
5.Krunic, D. 5.0