SCOREBOARD

Preliminary Round I
Avtodor   Plannja Basket
8778
38-39   49-39  
First game: Plannja Basket - Avtodor   82 - 87
Avtodor wins 174 - 160
ZEPTER IDEA   BC Siauliai
7565
41-31   34-34  
First game: BC Siauliai - ZEPTER IDEA   100 - 88
BC Siauliai wins 165 - 163
KK BFC Beocin   Arkadia Lions
10967
57-34   52-33  
First game: Arkadia Lions - KK BFC Beocin   75 - 87
KK BFC Beocin wins 196 - 142
Montan   HKK Brotnjo
9796
50-55   47-41  
First game: HKK Brotnjo - Montan   88 - 79
HKK Brotnjo wins 184 - 176
Region Wallonne   Ovarense Aerosoles
8666
44-43   42-23  
First game: Ovarense Aerosoles - Region Wallonne   82 - 82
Region Wallonne wins 168 - 148
Atomerömü SE   Nemetali-Ograzden
7853
42-20   36-33  
First game: Nemetali-Ograzden - Atomerömü SE   63 - 71
Atomerömü SE wins 149 - 116
Dexia Hainaut   Ozeta Trencín
10368
43-38   60-30  
First game: Ozeta Trencín - Dexia Hainaut   59 - 61
Dexia Hainaut wins 164 - 127
AEK   AC Sporting
8484
45-39   39-45  
First game: AC Sporting - AEK   77 - 61
AC Sporting wins 161 - 145
Spartak   BC Alita
02
First game: BC Alita - Spartak   2 - 0
Ficosota   Floare
8561
33-31   52-30  
First game: Floare - Ficosota   71 - 65
Ficosota wins 150 - 132
KK Kantrida   KK Vitez
10964
55-25   54-39  
First game: KK Vitez - KK Kantrida   56 - 125
KK Kantrida wins 234 - 120
KK Zito   Vllaznia
9366
45-34   48-32  
First game: Vllaznia - KK Zito   53 - 90
KK Zito wins 183 - 119
Split Croatia Insurance   Bosna Asa
20
First game: Bosna Asa - Split Croatia Insurance   0 - 2
Slavia Vis-II   Keravnos Keo
12399
59-48   49-43   15-8  
First game: Keravnos Keo - Slavia Vis-II   86 - 69
Slavia Vis-II wins 192 - 185
BC Aarhus   BC Slovakofarma
95102
44-57   51-45  
First game: BC Slovakofarma - BC Aarhus   95 - 113
BC Aarhus wins 208 - 197
Maccabi   Bipa Moda
8963
45-39   44-24  
First game: Bipa Moda - Maccabi   87 - 78
Maccabi wins 167 - 150
Albacomp-UPC   KK Savinjski Hopsi
7474
35-33   39-41  
First game: KK Savinjski Hopsi - Albacomp-UPC   90 - 72
KK Savinjski Hopsi wins 164 - 146
Chemosvit   BC Slavonska Banka
6267
22-28   40-39  
First game: BC Slavonska Banka - Chemosvit   70 - 59
BC Slavonska Banka wins 137 - 121
FC 01 Bamberg   Nová Hut
8470
38-36   46-34  
First game: Nová Hut - FC 01 Bamberg   81 - 88
FC 01 Bamberg wins 172 - 151
Hapoel Holon   Omonia
9481
44-36   50-45  
First game: Omonia - Hapoel Holon   82 - 76
Hapoel Holon wins 170 - 163
Maribor Ovni   ZTE KK
9095
46-51   44-44  
First game: ZTE KK - Maribor Ovni   63 - 83
Maribor Ovni wins 173 - 158
KK Crvena Zvezda   BC Aquarius
7876
36-38   42-38  
First game: BC Aquarius - KK Crvena Zvezda   74 - 67
BC Aquarius wins 150 - 145
Manchester Giants   ASVEL Lyon
8594
35-56   50-38  
First game: ASVEL Lyon - Manchester Giants   83 - 76
ASVEL Lyon wins 177 - 161
Basket Sparta   BSC Einkaufswelt
8377
37-45   46-32  
First game: BSC Einkaufswelt - Basket Sparta   90 - 72
BSC Einkaufswelt wins 167 - 155
Ericsson Bobry   SBC Grodno 93
8355
41-24   42-31  
First game: SBC Grodno 93 - Ericsson Bobry   73 - 83
Ericsson Bobry wins 166 - 128
Astra Basket   Shakhtyor
8086
40-39   40-47  
First game: Shakhtyor - Astra Basket   66 - 41
Shakhtyor wins 152 - 121
Mol-Szolnok   BC Cenex
20
First game: BC Cenex - Mol-Szolnok   0 - 2
KK "Franck"   MZT 2000
9480
52-40   42-40  
First game: MZT 2000 - KK "Franck"   81 - 64
MZT 2000 wins 161 - 158
Crystal Palace   Magic M7
7258
39-27   33-31  
First game: Magic M7 - Crystal Palace   96 - 77
Magic M7 wins 154 - 149
Steiner Bayreuth   Litostroj
8871
48-26   40-45  
First game: Litostroj - Steiner Bayreuth   86 - 83
Steiner Bayreuth wins 171 - 157
Paris Basket Racing   Haribo London Towers
8879
47-38   41-41  
First game: Haribo London Towers - Paris Basket Racing   68 - 57
Haribo London Towers wins 147 - 145
Tofas SC   Maribor Ovni
7670
44-34   32-36  
First game: Maribor Ovni - Tofas SC   71 - 76
Tofas SC wins 152 - 141
Worthing Bears   UD Oliveirense
10085
45-42   45-31   10-12  
First game: UD Oliveirense - Worthing Bears   92 - 75
UD Oliveirense wins 177 - 175
CSA Sparta   SAOS JDA Dijon
6971
39-35   30-36  
First game: SAOS JDA Dijon - CSA Sparta   78 - 51
SAOS JDA Dijon wins 149 - 120
USK Erpet Praha   Trodat Wels
6576
38-42   27-34  
First game: Trodat Wels - USK Erpet Praha   84 - 82
Trodat Wels wins 160 - 147
Preliminary Round II
Atletas   Avtodor
7170
40-41   31-29  
First game: Avtodor - Atletas   94 - 76
Avtodor wins 164 - 147
KK BFC Beocin   BC Siauliai
8487
34-35   50-52  
First game: BC Siauliai - KK BFC Beocin   82 - 68
BC Siauliai wins 169 - 152
Region Wallonne   HKK Brotnjo
14168
75-31   66-37  
First game: HKK Brotnjo - Region Wallonne   69 - 118
Region Wallonne wins 259 - 137
Adecco Estudiantes   Atomerömü SE
10870
49-37   59-33  
First game: Atomerömü SE - Adecco Estudiantes   68 - 87
Adecco Estudiantes wins 195 - 138
AC Sporting   Dexia Hainaut
10792
49-48   58-44  
First game: Dexia Hainaut - AC Sporting   92 - 92
AC Sporting wins 199 - 184
Cholet Basket   BC Alita
7148
33-20   38-28  
First game: BC Alita - Cholet Basket   65 - 90
Cholet Basket wins 161 - 113
Türk Telekom SC   Ficosota
9287
49-40   43-47  
First game: Ficosota - Türk Telekom SC   81 - 91
Türk Telekom SC wins 183 - 168
VL Scavolini Basket   KK Kantrida
9487
56-42   38-45  
First game: KK Kantrida - VL Scavolini Basket   72 - 75
VL Scavolini Basket wins 169 - 159
Split Croatia Insurance   KK Zito
8266
37-36   45-30  
First game: KK Zito - Split Croatia Insurance   57 - 67
Split Croatia Insurance wins 149 - 123
Car Alarm Ranger   Slavia Vis-II
9770
54-43   43-27  
First game: Slavia Vis-II - Car Alarm Ranger   89 - 104
Car Alarm Ranger wins 201 - 159
Maccabi   BC Aarhus
9873
50-35   48-38  
First game: BC Aarhus - Maccabi   65 - 70
Maccabi wins 168 - 138
Efes Pilsen   KK Savinjski Hopsi
6852
36-28   32-24  
First game: KK Savinjski Hopsi - Efes Pilsen   66 - 76
Efes Pilsen wins 144 - 118
FC 01 Bamberg   BC Slavonska Banka
8679
46-33   40-46  
First game: BC Slavonska Banka - FC 01 Bamberg   78 - 89
FC 01 Bamberg wins 175 - 157
Teamsystem Bologna   Hapoel Holon
8860
47-28   41-32  
First game: Hapoel Holon - Teamsystem Bologna   75 - 89
Teamsystem Bologna wins 177 - 135
BC Aquarius   Maribor Ovni
8382
37-45   46-37  
First game: Maribor Ovni - BC Aquarius   87 - 77
Maribor Ovni wins 169 - 160
Hapoel Philips   ASVEL Lyon
7389
33-43   40-46  
First game: ASVEL Lyon - Hapoel Philips   93 - 68
ASVEL Lyon wins 182 - 141
SC "Nikolaev"   BC Silute
9984
36-37   63-47  
First game: BC Silute - SC "Nikolaev"   100 - 76
BC Silute wins 184 - 175
AEK   BSC Einkaufswelt
10063
45-26   55-37  
First game: BSC Einkaufswelt - AEK   88 - 118
AEK wins 218 - 151
Shakhtyor   Ericsson Bobry
8078
35-44   45-34  
First game: Ericsson Bobry - Shakhtyor   79 - 69
Ericsson Bobry wins 157 - 149
Aris BSA   Mol-Szolnok
10672
46-35   60-37  
First game: Mol-Szolnok - Aris BSA   64 - 66
Aris BSA wins 172 - 136
Arsenal   MZT 2000
9470
49-41   45-29  
First game: MZT 2000 - Arsenal   91 - 78
Arsenal wins 172 - 161
Amway Zaragoza   SC Beira-Mar
8486
43-53   41-33  
First game: SC Beira-Mar - Amway Zaragoza   92 - 116
Amway Zaragoza wins 200 - 178
BC Borovica   Magic M7
8376
43-32   40-44  
First game: Magic M7 - BC Borovica   78 - 117
BC Borovica wins 200 - 154
Panionios BC   Steiner Bayreuth
7867
37-27   41-40  
First game: Steiner Bayreuth - Panionios BC   64 - 85
Panionios BC wins 163 - 131
Tofas SC   Haribo London Towers
9770
48-37   49-33  
First game: Haribo London Towers - Tofas SC   83 - 74
Tofas SC wins 171 - 153
TDK Manresa   Go Pass Pepinster
8464
42-30   42-34  
First game: Go Pass Pepinster - TDK Manresa   77 - 81
TDK Manresa wins 165 - 141
SAOS JDA Dijon   UD Oliveirense
8860
44-31   44-29  
First game: UD Oliveirense - SAOS JDA Dijon   71 - 71
SAOS JDA Dijon wins 159 - 131
WATCO   Fenerbahçe SK
6567
40-36   25-31  
First game: Fenerbahçe SK - WATCO   92 - 61
Fenerbahçe SK wins 159 - 126
KK Vojvodina    Brandt Hagen
7650
31-31   45-19  
First game: Brandt Hagen - KK Vojvodina   85 - 77
KK Vojvodina wins 153 - 135
BC Andorra   Trodat Wels
8472
41-34   43-38  
First game: Trodat Wels - BC Andorra   75 - 81
BC Andorra wins 165 - 147
Preliminary Round III
ALBA   Avtodor
10697
44-62   62-35  
First game: Avtodor - ALBA   86 - 98
ALBA wins 204 - 183
Adecco   BC Siauliai
9156
49-32   42-24  
First game: BC Siauliai - Adecco   74 - 81
Adecco wins 172 - 130
Adecco Estudiantes   Region Wallonne
9790
50-41   47-49  
First game: Region Wallonne - Adecco Estudiantes   80 - 85
Adecco Estudiantes wins 182 - 170
Cholet Basket   AC Sporting
8071
35-36   45-35  
First game: AC Sporting - Cholet Basket   95 - 76
AC Sporting wins 166 - 156
VL Scavolini Basket   Türk Telekom SC
7560
39-26   36-34  
First game: Türk Telekom SC - VL Scavolini Basket   61 - 73
VL Scavolini Basket wins 148 - 121
Car Alarm Ranger   Split Croatia Insurance
7261
31-28   41-33  
First game: Split Croatia Insurance - Car Alarm Ranger   54 - 60
Car Alarm Ranger wins 132 - 115
Efes Pilsen   Maccabi
8259
39-34   43-25  
First game: Maccabi - Efes Pilsen   59 - 79
Efes Pilsen wins 161 - 118
Teamsystem Bologna   FC 01 Bamberg
8070
49-28   31-42  
First game: FC 01 Bamberg - Teamsystem Bologna   62 - 72
Teamsystem Bologna wins 152 - 132
ASVEL Lyon   Maribor Ovni
8163
44-27   37-36  
First game: Maribor Ovni - ASVEL Lyon   98 - 103
ASVEL Lyon wins 184 - 161
AEK   BC Silute
121100
59-46   62-54  
First game: BC Silute - AEK   79 - 93
AEK wins 214 - 179
Aris BSA   Ericsson Bobry
9451
42-23   52-28  
First game: Ericsson Bobry - Aris BSA   80 - 54
Aris BSA wins 148 - 131
Amway Zaragoza   Arsenal
9269
43-39   49-30  
First game: Arsenal - Amway Zaragoza   102 - 100
Amway Zaragoza wins 192 - 171
Panionios BC   BC Borovica
8565
43-28   42-37  
First game: BC Borovica - Panionios BC   75 - 77
Panionios BC wins 162 - 140
TDK Manresa   Tofas SC
7364
33-32   40-32  
First game: Tofas SC - TDK Manresa   70 - 64
TDK Manresa wins 137 - 134
Fenerbahçe SK   SAOS JDA Dijon
9168
47-26   44-42  
First game: SAOS JDA Dijon - Fenerbahçe SK   69 - 72
Fenerbahçe SK wins 163 - 137
BC Andorra   KK Vojvodina
7964
36-36   43-28  
First game: KK Vojvodina - BC Andorra   81 - 69
BC Andorra wins 148 - 145

Eighth-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. ADECCO MILANO65/1533/47311
2. FENERBAHCE SK ISTANBUL63/3511/5099
3. ADECCO ESTUDIANTES MADRID62/4493/5188
4. A.C. SPORTING62/4535/5728
Adecco Estudiantes   AC Sporting
8688
48-30   38-58  
Adecco   Fenerbahçe SK
7973
38-30   41-43  
 TeamPW/LF/APts
1. EFES PILSEN ISTANBUL65/1429/38911
2. CAR ALARM RANGER64/2458/42910
3. PANIONIOS BC ATHENS63/3445/4319
4. BASQUET CLUB FESTINA ANDORRA60/6380/4636
Efes Pilsen   BC Andorra
7852
38-21   40-31  
Car Alarm Ranger   Panionios BC
9691
43-38   53-53  
 TeamPW/LF/APts
1. Teamsystem Bologna64/2486/48910
2. ALBA BERLIN BASKETBALLTEAM EV64/2538/52510
3. ARIS BSA THESSALONIKI63/3499/4909
4. AMWAY ZARAGOZA61/5495/5147
Teamsystem Bologna   Aris BSA
8884
44-30   44-54  
Amway Zaragoza   ALBA
92101
47-41   45-60  
 TeamPW/LF/APts
1. ASVEL LYON VILLEURBANNE65/1463/45411
2. VL SCAVOLINI PALLACANESTRO PESARO63/3468/4609
3. TDK MANRESA62/4476/4928
4. AEK BC ATHENS62/4480/4818
AEK   TDK Manresa
8380
39-34   44-46  
ASVEL Lyon   VL Scavolini Basket
6658
28-38   38-20  
Quarter-Finals
Adecco   Car Alarm Ranger
8990
45-48   44-42  
First game: Car Alarm Ranger - Adecco   72 - 81
Adecco wins 170 - 162
Efes Pilsen   Fenerbahçe SK
5674
40-44   16-30  
First game: Fenerbahçe SK - Efes Pilsen   68 - 95
Efes Pilsen wins 151 - 142
Teamsystem Bologna   VL Scavolini Basket
10089
62-40   38-49  
First game: VL Scavolini Basket - Teamsystem Bologna   81 - 84
Teamsystem Bologna wins 184 - 170
ASVEL Lyon   ALBA
8276
49-43   33-33  
First game: ALBA - ASVEL Lyon   79 - 75
ASVEL Lyon wins 157 - 155
Semi-Finals
ASVEL Lyon   Adecco
7281
34-42   38-39  
First game: Adecco - ASVEL Lyon   73 - 69
Adecco wins 154 - 141
Teamsystem Bologna   Efes Pilsen
9791
51-46   46-45  
First game: Efes Pilsen - Teamsystem Bologna   102 - 78
Efes Pilsen wins 193 - 175
Final
Adecco   Efes Pilsen
7770
34-32   43-38  
First game: Efes Pilsen - Adecco   76 - 68
Efes Pilsen wins 146 - 145

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagEfes Pilsen
2.flagAdecco

STATISTICS

Points

Mitchell Lee Wiggins

AC Sporting
Born : 28.10.1959
Height:

Avg: 27.1

NameAvg.
1.Wiggins, M. 27.1
2.Turner, H. 22.4
3.Myers, C. 21.8
4.Alibegovic, T. 21.7
5.Obradovic, S. 21.2

Rebounds

Dallas Alonso Comegys

Fenerbahçe SK
Born : 17.08.1964
Height: 2.06

Avg: 12.1

NameAvg.
1.Comegys, D. 12.1
2.Costner, A. 11.4
3.Gay, D. 9.8
4.Petruska, R. 9.8
5.Williams, H. 9.5

Assists

Edward Delane Rudd

ASVEL Lyon
Born : 08.11.1962
Height:

Avg: 6.5

NameAvg.
1.Rudd, E. 6.5
2.Naumoski, P. 5.2
3.Turner, A. 5.1
4.Rödl, H. 4.9
5.Obradovic, S. 4.8