SCOREBOARD

Preliminary Round I
USK Erpet Praha   Helios
10675
55-33   51-42  
First game: Helios - USK Erpet Praha   77 - 100
USK Erpet Praha wins 206 - 152
Ozeta Trencín   KK Neca
8365
37-23   46-42  
First game: KK Neca - Ozeta Trencín   72 - 57
Ozeta Trencín wins 140 - 137
CSU   Floare
7064
41-37   29-27  
First game: Floare - CSU   94 - 97
CSU wins 167 - 158
Baník TMG Handlová   MKS Polonia
75100
33-50   42-50  
First game: MKS Polonia - Baník TMG Handlová   82 - 69
MKS Polonia wins 182 - 144
Luhta   STG-Stroitel
8193
46-44   35-49  
First game: STG-Stroitel - Luhta   112 - 101
STG-Stroitel wins 205 - 182
BC Aarhus   Go Pass Pepinster
8898
53-49   35-49  
First game: Go Pass Pepinster - BC Aarhus   86 - 54
Go Pass Pepinster wins 184 - 142
BG Bramsche   Clube Atlético
9789
50-43   47-46  
First game: Clube Atlético - BG Bramsche   88 - 91
BG Bramsche wins 188 - 177
Türk Telekom SC   Shakhtyor
8174
43-38   38-36  
First game: Shakhtyor - Türk Telekom SC   73 - 89
Türk Telekom SC wins 170 - 147
Geneve Basket   Montan
8578
41-41   44-37  
First game: Montan - Geneve Basket   88 - 79
Montan wins 166 - 164
SAOS JDA Dijon   Basket Sparta
10267
51-29   51-38  
First game: Basket Sparta - SAOS JDA Dijon   58 - 102
SAOS JDA Dijon wins 204 - 125
ZTE KK   Nová Hut
6962
33-34   36-28  
First game: Nová Hut - ZTE KK   61 - 55
ZTE KK wins 124 - 123
Lavera   Plannja Basket
9080
45-18   45-62  
First game: Plannja Basket - Lavera   71 - 87
Lavera wins 177 - 151
Albacomp-UPC   Universitatea-Elba
10484
46-41   58-43  
First game: Universitatea-Elba - Albacomp-UPC   87 - 103
Albacomp-UPC wins 207 - 171
Mlekarna Kunin   KK "Franck"
102101
45-43   46-45   11-13  
First game: KK "Franck" - Mlekarna Kunin   73 - 70
KK "Franck" wins 174 - 172
BC Kalev   KK Strumica Tabac
200
First game: KK Strumica Tabac - BC Kalev   0 - 20
KK Koper   KS Dinamo
9491
45-37   49-54  
First game: KS Dinamo - KK Koper   64 - 92
KK Koper wins 186 - 155
Hapoel Galil Elyon   Achilleas
8870
43-32   45-38  
First game: Achilleas - Hapoel Galil Elyon   76 - 89
Hapoel Galil Elyon wins 177 - 146
HERZOGtel   Den Braven Goba
7065
26-39   44-26  
First game: Den Braven Goba - HERZOGtel   100 - 69
Den Braven Goba wins 165 - 139
SC Beira-Mar   Volksbank Gmunden
10980
50-44   59-36  
First game: Volksbank Gmunden - SC Beira-Mar   79 - 114
SC Beira-Mar wins 223 - 159
BC Lietuvos Rytas   Maccabi Brinkford
9492
47-40   47-52  
First game: Maccabi Brinkford - BC Lietuvos Rytas   85 - 110
BC Lietuvos Rytas wins 204 - 177
Mazowiecki KS   KK Cesko 93
200
First game: KK Cesko 93 - Mazowiecki KS   81 - 101
Arsenal   BC Kaktus
11689
50-37   66-52  
First game: BC Kaktus - Arsenal   81 - 62
Arsenal wins 178 - 170
BC Compakt   Mol-Szolnok
9494
44-46   41-36   9-12  
First game: Mol-Szolnok - BC Compakt   78 - 75
Mol-Szolnok wins 172 - 169
Soproni Aszok   KK Vardar
7779
30-44   47-35  
First game: KK Vardar - Soproni Aszok   74 - 90
Soproni Aszok wins 167 - 153
Bipa Moda   Merani
9476
53-46   41-30  
First game: Merani - Bipa Moda   73 - 100
Bipa Moda wins 194 - 149
Telindus   Union Neuchâtel
8166
43-35   38-31  
First game: Union Neuchâtel - Telindus   62 - 104
Telindus wins 185 - 128
CSA Sparta   BBC Okapi Maes
6860
43-30   25-30  
First game: BBC Okapi Maes - CSA Sparta   91 - 75
BBC Okapi Maes wins 151 - 143
BK VSDS Zilina   KK Tam Bus
7488
42-47   32-41  
First game: KK Tam Bus - BK VSDS Zilina   85 - 83
KK Tam Bus wins 173 - 157
Police Academy   Ericsson Bobry
9179
45-34   46-45  
First game: Ericsson Bobry - Police Academy   81 - 82
Police Academy wins 173 - 160
CSCA Ukrtatnafta   Metropole-Adazhi
7369
36-35   37-34  
First game: Metropole-Adazhi - CSCA Ukrtatnafta   87 - 85
CSCA Ukrtatnafta wins 158 - 156
Magic M7   UMF Grindavik
97105
55-55   42-50  
First game: UMF Grindavik - Magic M7   96 - 108
Magic M7 wins 205 - 201
Tofas SC   Nemetali-Ograzden
9354
42-33   51-21  
First game: Nemetali-Ograzden - Tofas SC   66 - 95
Tofas SC wins 188 - 120
Exide Manchester   Sangalhos Desporto
10184
45-41   56-43  
First game: Sangalhos Desporto - Exide Manchester   81 - 77
Exide Manchester wins 178 - 165
Preliminary Round II
Bnei Herzliya   USK Erpet Praha
9381
59-42   34-39  
First game: USK Erpet Praha - Bnei Herzliya   95 - 82
USK Erpet Praha wins 176 - 175
Winnington Group   Ozeta Trencín
8458
45-32   39-26  
First game: Ozeta Trencín - Winnington Group   60 - 94
Winnington Group wins 178 - 118
WBC Dynamo   CSU
11859
61-31   57-28  
First game: CSU - WBC Dynamo   68 - 91
WBC Dynamo wins 209 - 127
Aris BSA   MKS Polonia
8890
52-41   36-49  
First game: MKS Polonia - Aris BSA   75 - 81
Aris BSA wins 169 - 165
Ratiopharm   STG-Stroitel
9777
45-32   52-45  
First game: STG-Stroitel - Ratiopharm   92 - 88
Ratiopharm wins 185 - 169
Caja San Fernando   Go Pass Pepinster
8674
46-34   40-40  
First game: Go Pass Pepinster - Caja San Fernando   71 - 78
Caja San Fernando wins 164 - 145
Türk Telekom SC   BG Bramsche
200
First game: BG Bramsche - Türk Telekom SC   0 - 20
Cholet Basket   Montan
8754
38-38   49-16  
First game: Montan - Cholet Basket   89 - 119
Cholet Basket wins 206 - 143
SAOS JDA Dijon   BC Zrinjevac
9176
55-50   36-26  
First game: BC Zrinjevac - SAOS JDA Dijon   85 - 85
SAOS JDA Dijon wins 176 - 161
ALBA   ZTE KK
7959
36-11   43-48  
First game: ZTE KK - ALBA   60 - 76
ALBA wins 155 - 119
Galatasaray   Lavera
6470
37-39   27-31  
First game: Lavera - Galatasaray   42 - 49
Galatasaray wins 113 - 112
TDK   Albacomp-UPC
10473
56-36   48-37  
First game: Albacomp-UPC - TDK   78 - 80
TDK wins 184 - 151
BC Kalev   KK "Franck"
11481
55-45   59-36  
First game: KK "Franck" - BC Kalev   88 - 80
BC Kalev wins 194 - 169
Hapoel Galil Elyon   KK Koper
11087
55-36   55-51  
First game: KK Koper - Hapoel Galil Elyon   81 - 89
Hapoel Galil Elyon wins 199 - 168
Caceres CB   Den Braven Goba
10085
49-41   51-44  
First game: Den Braven Goba - Caceres CB   80 - 80
Caceres CB wins 180 - 165
Paris Basket Racing   SC Beira-Mar
10265
44-38   58-27  
First game: SC Beira-Mar - Paris Basket Racing   58 - 77
Paris Basket Racing wins 179 - 123
Ülker SC   Region Wallonne
9168
51-42   40-26  
First game: Region Wallonne - Ülker SC   71 - 54
Ülker SC wins 145 - 139
BC Lietuvos Rytas   Triglav Osiguranje
8073
39-37   41-36  
First game: Triglav Osiguranje - BC Lietuvos Rytas   84 - 69
Triglav Osiguranje wins 157 - 149
Scaligera Basket   Mazowiecki KS
9873
58-36   40-37  
First game: Mazowiecki KS - Scaligera Basket   70 - 75
Scaligera Basket wins 173 - 143
Arsenal   SC "Nikolaev"
8679
41-42   45-37  
First game: SC "Nikolaev" - Arsenal   78 - 80
Arsenal wins 166 - 157
Radio Korasidi   Mol-Szolnok
7455
35-29   39-26  
First game: Mol-Szolnok - Radio Korasidi   85 - 92
Radio Korasidi wins 166 - 140
Bipa Moda   Soproni Aszok
9772
49-38   48-34  
First game: Soproni Aszok - Bipa Moda   100 - 101
Bipa Moda wins 198 - 172
Hapoel   Telindus
7365
44-33   29-32  
First game: Telindus - Hapoel   66 - 69
Hapoel wins 142 - 131
Spartak   KK Delikates
8971
52-36   37-35  
First game: KK Delikates - Spartak   74 - 71
Spartak wins 160 - 145
Telit Pall.Trieste   BBC Okapi Maes
9087
43-46   47-41  
First game: BBC Okapi Maes - Telit Pall.Trieste   80 - 89
Telit Pall.Trieste wins 179 - 167
Maccabi   KK Tam Bus
9573
44-41   51-32  
First game: KK Tam Bus - Maccabi   91 - 85
Maccabi wins 180 - 164
Panionios BC   Police Academy
10159
52-26   49-33  
First game: Police Academy - Panionios BC   69 - 72
Panionios BC wins 173 - 128
KK Sibenik   CSCA Ukrtatnafta
9988
54-41   45-47  
First game: CSCA Ukrtatnafta - KK Sibenik   70 - 77
KK Sibenik wins 176 - 158
Tofas SC   Magic M7
7468
34-44   40-24  
First game: Magic M7 - Tofas SC   76 - 81
Tofas SC wins 155 - 144
Adecco Estudiantes   Exide Manchester
6353
30-30   33-23  
First game: Exide Manchester - Adecco Estudiantes   75 - 80
Adecco Estudiantes wins 143 - 128
Preliminary Round III
Winnington Group   USK Erpet Praha
8280
35-34   47-46  
First game: USK Erpet Praha - Winnington Group   69 - 69
Winnington Group wins 151 - 149
Aris BSA   WBC Dynamo
8986
51-50   38-36  
First game: WBC Dynamo - Aris BSA   99 - 94
WBC Dynamo wins 185 - 183
Caja San Fernando   Ratiopharm
9183
53-36   38-47  
First game: Ratiopharm - Caja San Fernando   70 - 84
Caja San Fernando wins 175 - 153
Cholet Basket   Türk Telekom SC
7972
44-33   35-39  
First game: Türk Telekom SC - Cholet Basket   89 - 96
Cholet Basket wins 175 - 161
ALBA   SAOS JDA Dijon
10688
54-44   52-44  
First game: SAOS JDA Dijon - ALBA   72 - 81
ALBA wins 187 - 160
TDK   Galatasaray
8679
36-32   50-47  
First game: Galatasaray - TDK   80 - 84
TDK wins 170 - 159
Adecco   BC Kalev
7772
34-30   43-42  
First game: BC Kalev - Adecco   68 - 89
Adecco wins 166 - 140
Caceres CB   Hapoel Galil Elyon
8947
40-18   49-29  
First game: Hapoel Galil Elyon - Caceres CB   102 - 83
Caceres CB wins 172 - 149
Ülker SC   Paris Basket Racing
9375
44-34   49-41  
First game: Paris Basket Racing - Ülker SC   84 - 96
Ülker SC wins 189 - 159
Scaligera Basket   Triglav Osiguranje
7775
43-33   34-42  
First game: Triglav Osiguranje - Scaligera Basket   73 - 73
Scaligera Basket wins 150 - 148
Radio Korasidi   Arsenal
9472
38-31   40-35   16-6  
First game: Arsenal - Radio Korasidi   103 - 91
Radio Korasidi wins 185 - 175
Hapoel   Bipa Moda
8094
38-40   42-54  
First game: Bipa Moda - Hapoel   54 - 78
Hapoel wins 158 - 148
Telit Pall.Trieste   Spartak
8471
42-35   42-36  
First game: Spartak - Telit Pall.Trieste   78 - 80
Telit Pall.Trieste wins 164 - 149
Panionios BC   Maccabi
10465
49-22   55-43  
First game: Maccabi - Panionios BC   72 - 84
Panionios BC wins 188 - 137
PAU Orthez   KK Sibenik
7869
41-24   37-45  
First game: KK Sibenik - PAU Orthez   62 - 90
PAU Orthez wins 168 - 131
Adecco Estudiantes   Tofas SC
10572
50-38   55-34  
First game: Tofas SC - Adecco Estudiantes   101 - 91
Adecco Estudiantes wins 196 - 173

Eighth-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. WINNINGTON GROUP BOLOGNA64/2476/45310
2. ÜLKER SC ISTANBUL64/2454/42510
3. TDK MANRESA62/4484/4978
4. CHOLET BASKET62/4432/4718
Cholet Basket   TDK
8493
53-45   31-48  
Ülker SC   Winnington Group
7268
36-37   36-31  
 TeamPW/LF/APts
1. PAU ORTHEZ65/1498/46011
2. ALBA BERLIN BASKETBALLTEAM EV63/3482/4779
3. ADECCO ESTUDIANTES MADRID62/4465/4918
4. SCALIGERA BASKET VERONA62/4450/4678
ALBA   Adecco Estudiantes
10780
47-41   60-39  
PAU Orthez   Scaligera Basket
6256
33-35   29-21  
 TeamPW/LF/APts
1. PANIONIOS BC ATHENS65/1512/44511
2. TELIT PALLACANESTRO TRIESTE64/2496/51510
3. CAJA SAN FERNANDO SEVILLA62/4497/4898
4. WBC DYNAMO MOSCOW61/5491/5477
WBC Dynamo   Panionios BC
8796
47-51   40-45  
Telit Pall.Trieste   Caja San Fernando
10091
45-47   41-39   14-5  
 TeamPW/LF/APts
1. CACERES CLUB BALONCESTO65/1496/47411
2. ADECCO MILANO63/3503/4519
3. HAPOEL CLUB HOTEL EILAT62/4480/4968
4. RADIO KORASIDI ATHENS62/4462/5208
Radio Korasidi   Caceres CB
8691
45-42   41-49  
Hapoel   Adecco
7482
31-36   43-46  
Quarter-Finals
Winnington Group   ALBA
8080
42-32   38-48  
First game: ALBA - Winnington Group   77 - 73
ALBA wins 157 - 153
PAU Orthez   Ülker SC
8873
52-35   36-38  
First game: Ülker SC - PAU Orthez   72 - 65
PAU Orthez wins 153 - 145
Panionios BC   Adecco
7382
31-37   42-45  
First game: Adecco - Panionios BC   73 - 59
Adecco wins 155 - 132
Caceres CB   Telit Pall.Trieste
11896
55-34   63-62  
First game: Telit Pall.Trieste - Caceres CB   93 - 82
Caceres CB wins 200 - 189
Semi-Finals
Caceres CB   ALBA
7274
30-33   42-41  
First game: ALBA - Caceres CB   93 - 70
ALBA wins 167 - 142
Adecco   PAU Orthez
9085
42-29   48-56  
First game: PAU Orthez - Adecco   76 - 82
Adecco wins 172 - 161
Final
ALBA   Adecco
8579
47-48   38-31  
First game: Adecco - ALBA   87 - 87
ALBA wins 172 - 166

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagALBA
2.flagAdecco

STATISTICS

Points

Travis Cortez Mays

Panionios BC
Born : 19.06.1968
Height: 1.89

Avg: 27.8

NameAvg.
1.Mays, T. 27.8
2.Alibegovic, T. 22.7
3.Godfread, D. 22.4
4.Kennedy, A. 21.2
5.Olbrekht, A. 21.1

Rebounds

Kevin Lamont Thompson

Telit Pall.Trieste
Born : 07.02.1971
Height:

Avg: 16.0

NameAvg.
1.Thompson, K. 16.0
2.Gay, D. 9.6
3.Hall, G. 9.6
4.Bailey, T. 9.2
5.Beard, T. 8.9

Assists

Evgueni Pachutine

WBC Dynamo
Born : 06.02.1969
Height: 1.90

Avg: 9.3

NameAvg.
1.Pachutine, E. 9.3
2.Rödl, H. 4.3
3.Angelou, E. 4.3
4.Soler Esperalba, J. 4.0
5.Sims, W. 4.0