SCOREBOARD

Qualification Round

 TeamPW/LF/APts
1. PAMESA VALENCIA BC SAD107/3806/73517
2. SNAIDERO BASKETBALL UDINE107/3790/75617
3. TÜRK TELEKOM SC ANKARA106/4892/85016
4. STRASBOURG IG106/4852/81816
5. PORTUGAL TELECOM LISBOA102/8852/88912
6. LUGANO SNAKES102/8802/94612
Strasbourg IG   Lugano Snakes
11285
27-24   33-13   25-27   27-21  
Pamesa BC SAD   Türk Telekom SC
7677
29-10   17-13   15-22   15-32  
Portugal Telecom   Snaidero Basketball
7074
19-18   17-19   18-18   16-19  
 TeamPW/LF/APts
1. Comerson Siena107/3851/76017
2. PANIONIOS BC ATHENS106/4876/84716
3. HAPOEL MIGDAL JERUSALEM106/4785/75516
4. ADECCO ESTUDIANTES MADRID106/4883/84816
5. Sport Club Moderne Le Mans104/6743/80713
6. DARÜSSAFAKA DERNEGI ISTANBUL101/9758/87911
Darüssafaka Dernegi   Hapoel Migdal Jerusalem
7988
24-27   24-15   17-25   14-21  
Adecco Estudiantes   Panionios BC
8284
25-18   21-30   24-22   12-14  
Comerson Siena   SC Moderne
9186
25-18   27-21   19-21   20-26  
 TeamPW/LF/APts
1. BC LIETUVOS RYTAS VILNIUS109/1912/74619
2. TELEKOM BASKETS BONN EV107/3854/80417
3. UNICS KAZAN107/3876/74317
4. ANWIL WLOCLAWEK105/5791/79315
5. RICOH ASTRONAUTS AMSTERDAM102/8710/78412
6. ARKADIA TRAISKIRCHEN LIONS100/10686/95910
UNICS   Ricoh Astronauts
9878
26-17   18-17   24-22   30-22  
BC Lietuvos Rytas   Arkadia Lions
10665
28-15   23-15   31-10   24-25  
Anwil   Telekom Baskets
8284
16-19   18-19   23-19   25-27  
 TeamPW/LF/APts
1. BC SLOVAKOFARMA PEZINOK108/2827/73618
2. IRAKLIS BC SA THESSALONIKI107/3815/70717
3. BC FMP ZELEZNIK BELGRADE107/3818/77017
4. SPLIT CROATIA INSURANCE105/5863/87315
5. KK IGOKEA ALEKSANDROVAC103/7768/82713
6. KERAVNOS KEO NICOSIA100/10696/87410
Split Croatia Insurance   BC FMP Zeleznik
7378
19-30   15-12   19-14   20-22  
BC Slovakofarma   Iraklis BC SA
8674
23-17   29-13   19-23   15-21  
KK Igokea   Keravnos Keo
9183
18-23   18-22   31-18   24-20  
Eighth-Finals
Pamesa BC SAD   Adecco Estudiantes
8968
23-13   22-18   25-17   19-20  
First game: Adecco Estudiantes - Pamesa BC SAD   77 - 80
Pamesa BC SAD wins 169 - 145
Snaidero Basketball   Hapoel Migdal Jerusalem
7887
18-23   16-20   22-27   22-17  
First game: Hapoel Migdal Jerusalem - Snaidero Basketball   71 - 74
Hapoel Migdal Jerusalem wins 158 - 152
Panionios BC   Türk Telekom SC
7163
17-19   21-16   17-11   16-17  
First game: Türk Telekom SC - Panionios BC   80 - 74
Panionios BC wins 145 - 143
Comerson Siena   Strasbourg IG
7466
16-22   19-14   16-10   23-20  
First game: Strasbourg IG - Comerson Siena   78 - 78
Comerson Siena wins 152 - 144
BC Lietuvos Rytas   Split Croatia Insurance
8470
22-17   17-20   10-16   35-17  
First game: Split Croatia Insurance - BC Lietuvos Rytas   67 - 100
BC Lietuvos Rytas wins 184 - 137
Telekom Baskets   BC FMP Zeleznik
8384
23-19   22-29   16-20   22-16  
First game: BC FMP Zeleznik - Telekom Baskets   88 - 91
Telekom Baskets wins 174 - 172
Iraklis BC SA   UNICS
8476
18-13   20-19   22-18   16-14   8-12  
First game: UNICS - Iraklis BC SA   91 - 79
UNICS wins 167 - 163
BC Slovakofarma   Anwil
7468
18-15   21-16   13-15   22-22  
First game: Anwil - BC Slovakofarma   95 - 78
Anwil wins 163 - 152
Quarter-Finals
Pamesa BC SAD   Telekom Baskets
8468
17-16   26-20   15-13   26-19  
First game: Telekom Baskets - Pamesa BC SAD   88 - 92
Pamesa BC SAD wins 176 - 156
Comerson Siena   UNICS
6858
17-13   18-15   15-17   18-13  
First game: UNICS - Comerson Siena   73 - 70
Comerson Siena wins 138 - 131
BC Lietuvos Rytas   Hapoel Migdal Jerusalem
6575
12-20   14-15   21-18   18-22  
First game: Hapoel Migdal Jerusalem - BC Lietuvos Rytas   88 - 90
Hapoel Migdal Jerusalem wins 163 - 155
Anwil   Panionios BC
7559
17-14   11-14   24-17   23-14  
First game: Panionios BC - Anwil   83 - 74
Anwil wins 149 - 142
Semi-Finals
Anwil   Pamesa BC SAD
5358
12-23   18-16   12-6   11-13  
First game: Pamesa BC SAD - Anwil   77 - 65
Pamesa BC SAD wins 135 - 118
Hapoel Migdal Jerusalem   Comerson Siena
7194
18-25   23-13   20-26   10-30  
First game: Comerson Siena - Hapoel Migdal Jerusalem   98 - 69
Comerson Siena wins 192 - 140

Final

Pamesa BC SAD   Comerson Siena
7181
17-14   14-22   22-23   18-22  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagComerson Siena
2.flagPamesa BC SAD

STATISTICS

Points

Georgios Diamantopoulos

Panionios BC
Born : 15.02.1980
Height: 1.94

Avg: 22.6

NameAvg.
1.Diamantopoulos, G. 22.6
2.Alexander, D. 21.1
3.Chatzivrettas, N. 20.5
4.Beechum, H. 18.6
5.Nadfeji, A. 18.6

Rebounds

Ante Grgurevic

Split Croatia Insurance
Born : 13.08.1975
Height: 1.98

Avg: 11.2

NameAvg.
1.Grgurevic, A. 11.2
2.Chiacig, R. 10.7
3.Javtokas, R. 10.1
4.O'Bannon, E. 10.1
5.Reid, H. 9.3

Assists

Terrence Lamont Rencher

Telekom Baskets
Born : 19.02.1973
Height: 1.92

Avg: 6.2

NameAvg.
1.Rencher, T. 6.2
2.Blakney, R. 5.0
3.Rogers, S. 4.8
4.Tapiro, M. 4.4
5.Forte, F. 4.3