SCOREBOARD

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. AEK BC ATHENS109/1827/66319
2. HAPOEL MIGDAL JERUSALEM106/4789/72616
3. TCHERNO MORE VARNA105/5809/87615
4. REGION WALLONNE CHARLEROI105/5756/75015
5. HONKA PLAYBOYS ESPOO103/7748/82713
6. AVTODOR SARATOV102/8682/76912
AEK   Avtodor
8359
37-34   46-25  
Region Wallonne   Tcherno More
90102
45-46   45-56  
Honka Playboys   Hapoel Migdal Jerusalem
80102
48-51   32-51  
 TeamPW/LF/APts
1. PAMESA VALENCIA BC SAD109/1855/65019
2. KK ZADAR108/2817/67518
3. ACHILLEAS NICOSIA104/6705/77614
4. KK SAVINJSKI HOPSI POLZELA104/6755/77914
5. ARSENAL TULA104/6698/81214
6. SPORTSCLUB DELTA TARTU101/9649/78711
KK Zadar   Achilleas
10370
55-29   48-41  
KK Savinjski Hopsi   DELTA
8466
47-32   37-34  
Pamesa BC SAD   Arsenal
11355
65-24   48-31  
 TeamPW/LF/APts
1. BC LIETUVOS RYTAS VILNIUS108/2814/66718
2. MACCABI NESS RAANANA106/4696/60816
3. ELAN CHALON106/4649/60416
4. RICOH ASTRONAUTS AMSTERDAM105/5622/62315
5. ALBACOMP-UPC105/5751/69715
6. ELMA APOEL NICOSIA100/10513/84610
Albacomp-UPC   Ricoh Astronauts
6466
37-25   27-41  
Maccabi Ness   Elma Apoel
9341
51-22   42-19  
Elan Chalon   BC Lietuvos Rytas
6772
36-33   31-39  
 TeamPW/LF/APts
1. PARIS BASKET RACING109/1771/60019
2. MAZOWIECKI KS SSA PRUSZKOW108/2760/66818
3. TAU CERAMICA107/3808/65917
4. BOSNA ASA SARAJEVO104/6644/71414
5. ILLIABUM TEKA ILHAVO101/9692/85511
6. RABOTNICKI SKOPJE101/9550/72911
Paris Basket Racing   Bosna Asa
6852
34-18   34-34  
TAU CERAMICA   Mazowiecki KS
8392
46-44   37-48  
Illiabum Teka   Rabotnicki
6768
37-36   30-32  
 TeamPW/LF/APts
1. IRAKLIS BC SA THESSALONIKI109/1743/65619
2. FC PORTO106/4726/68616
3. BC SLOVAKOFARMA PEZINOK105/5786/78215
4. TELEKOM BASKETS BONN EV105/5731/71815
5. Partizan 105/5734/71915
6. UKJ SÜBA ST.PÖLTEN100/10639/79810
Partizan    Iraklis BC SA
5460
25-29   29-31  
Telekom Baskets   UKJ Süba
6958
31-36   38-22  
FC Porto   BC Slovakofarma
8063
42-21   38-42  
 TeamPW/LF/APts
1. VIRTUS BUCKLER BOLOGNA1010/0885/58620
2. ZEPTER SLASK IDEA WROCLAW107/3743/69217
3. BK VENTSPILS105/5705/73215
4. NORRKÖPING DOLPHINS104/6805/92914
5. FENERBAHCE SK ISTANBUL103/7708/76513
6. MATAV PECS101/9651/79311
ZEPTER IDEA   Mátav
7457
39-23   35-34  
Norrköping Dolphins   BK Ventspils
8791
46-54   41-37  
Virtus Buckler Bologna   Fenerbahçe SK
8639
52-22   34-17  
 TeamPW/LF/APts
1. DARÜSSAFAKA DERNEGI ISTANBUL108/2825/75918
2. BC SPLIT106/4787/77316
3. PLANNJA BASKET LULEA105/5753/77215
4. ADECCO MILANO104/6749/71914
5. BBC OKAPI MAES AALST104/6789/83114
6. HARIBO LONDON TOWERS103/7789/83813
Darüssafaka Dernegi   Plannja Basket
8879
46-46   42-33  
Adecco   BC Split
7284
32-48   40-36  
BBC Okapi Maes   Haribo London Towers
109101
51-55   58-46  
 TeamPW/LF/APts
1. BC KRKA TELEKOM NOVO MESTO107/3774/65917
2. SKYLINERS FRANKFURT107/3750/68117
3. BC SAKALAI VILNIUS107/3791/77117
4. RADNICKI JUGOPETROL BEOGRAD104/6746/73614
5. TEAMWARE HELSINKI103/7673/80813
6. MLEKARNA KUNIN NOVY JICIN102/8723/80212
BC KRKA Telekom   Mlekarna Kunin
7972
43-42   36-30  
Skyliners   Teamware
8958
33-33   56-25  
BC Sakalai   Radnicki Jugopetrol
10095
48-53   52-42  
Sixteenth-Finals
AEK   KK Savinjski Hopsi
6844
40-21   28-23  
First game: KK Savinjski Hopsi - AEK   51 - 86
AEK wins 154 - 95
Hapoel Migdal Jerusalem   Achilleas
9566
53-32   42-34  
First game: Achilleas - Hapoel Migdal Jerusalem   67 - 93
Hapoel Migdal Jerusalem wins 188 - 133
KK Zadar   Tcherno More
9970
39-33   60-37  
First game: Tcherno More - KK Zadar   63 - 73
KK Zadar wins 172 - 133
Pamesa BC SAD   Region Wallonne
8275
43-38   39-37  
First game: Region Wallonne - Pamesa BC SAD   74 - 81
Pamesa BC SAD wins 163 - 149
BC Lietuvos Rytas   Bosna Asa
10373
52-31   51-42  
First game: Bosna Asa - BC Lietuvos Rytas   65 - 71
BC Lietuvos Rytas wins 174 - 138
Maccabi Ness   TAU CERAMICA
6771
30-32   37-39  
First game: TAU CERAMICA - Maccabi Ness   68 - 62
TAU CERAMICA wins 139 - 129
Mazowiecki KS   Elan Chalon
8877
45-29   43-48  
First game: Elan Chalon - Mazowiecki KS   76 - 57
Elan Chalon wins 153 - 145
Paris Basket Racing   Ricoh Astronauts
7570
31-36   31-27   13-7  
First game: Ricoh Astronauts - Paris Basket Racing   60 - 61
Paris Basket Racing wins 136 - 130
Iraklis BC SA   Norrköping Dolphins
11980
61-49   58-31  
First game: Norrköping Dolphins - Iraklis BC SA   64 - 87
Iraklis BC SA wins 206 - 144
FC Porto   BK Ventspils
8075
37-33   43-42  
First game: BK Ventspils - FC Porto   47 - 77
FC Porto wins 157 - 122
ZEPTER IDEA   BC Slovakofarma
8481
41-45   43-36  
First game: BC Slovakofarma - ZEPTER IDEA   79 - 86
ZEPTER IDEA wins 170 - 160
Virtus Buckler Bologna   Telekom Baskets
8769
40-31   47-38  
First game: Telekom Baskets - Virtus Buckler Bologna   56 - 67
Virtus Buckler Bologna wins 154 - 125
Darüssafaka Dernegi   Radnicki Jugopetrol
7560
42-33   33-27  
First game: Radnicki Jugopetrol - Darüssafaka Dernegi   77 - 66
Darüssafaka Dernegi wins 141 - 137
BC Split   BC Sakalai
8980
37-37   52-43  
First game: BC Sakalai - BC Split   86 - 97
BC Split wins 186 - 166
Skyliners   Plannja Basket
7158
32-27   39-31  
First game: Plannja Basket - Skyliners   63 - 74
Skyliners wins 145 - 121
BC KRKA Telekom   Adecco
5756
36-36   21-20  
First game: Adecco - BC KRKA Telekom   62 - 55
Adecco wins 118 - 112
Eighth-Finals
AEK   TAU CERAMICA
8565
40-32   45-33  
First game: TAU CERAMICA - AEK   67 - 71
AEK wins 156 - 132
Pamesa BC SAD   Elan Chalon
7136
44-19   27-17  
First game: Elan Chalon - Pamesa BC SAD   83 - 75
Pamesa BC SAD wins 146 - 119
BC Lietuvos Rytas   Hapoel Migdal Jerusalem
6670
36-37   30-33  
First game: Hapoel Migdal Jerusalem - BC Lietuvos Rytas   78 - 91
BC Lietuvos Rytas wins 157 - 148
Paris Basket Racing   KK Zadar
7267
36-33   36-34  
First game: KK Zadar - Paris Basket Racing   76 - 57
KK Zadar wins 143 - 129
Iraklis BC SA   BC Split
7966
35-32   44-34  
First game: BC Split - Iraklis BC SA   63 - 71
Iraklis BC SA wins 150 - 129
Virtus Buckler Bologna   Skyliners
8353
47-25   36-28  
First game: Skyliners - Virtus Buckler Bologna   62 - 57
Virtus Buckler Bologna wins 140 - 115
Darüssafaka Dernegi   FC Porto
4954
22-26   27-28  
First game: FC Porto - Darüssafaka Dernegi   81 - 78
FC Porto wins 135 - 127
Adecco   ZEPTER IDEA
6462
29-30   35-32  
First game: ZEPTER IDEA - Adecco   75 - 57
ZEPTER IDEA wins 137 - 121
Quarter-Finals
Iraklis BC SA   AEK
7370
41-34   32-36  
First game: AEK - Iraklis BC SA   84 - 73
AEK wins 154 - 146
Pamesa BC SAD   Virtus Buckler Bologna
7859
37-25   41-34  
First game: Virtus Buckler Bologna - Pamesa BC SAD   85 - 61
Virtus Buckler Bologna wins 144 - 139
FC Porto   BC Lietuvos Rytas
8777
45-33   42-44  
First game: BC Lietuvos Rytas - FC Porto   93 - 73
BC Lietuvos Rytas wins 170 - 160
KK Zadar   ZEPTER IDEA
6964
39-32   30-32  
First game: ZEPTER IDEA - KK Zadar   56 - 63
KK Zadar wins 132 - 120
Semi-Finals
AEK   KK Zadar
8267
43-43   39-24  
First game: KK Zadar - AEK   75 - 70
AEK wins 152 - 142
Virtus Buckler Bologna   BC Lietuvos Rytas
8371
39-37   44-34  
First game: BC Lietuvos Rytas - Virtus Buckler Bologna   70 - 60
Virtus Buckler Bologna wins 143 - 141

Final

AEK   Virtus Buckler Bologna
8376
46-33   37-43  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagAEK
2.flagVirtus Buckler Bologna

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Mike Doyle

BBC Okapi Maes
Born : 26.04.1968
Height: 2.00

Avg: 24.9

NameAvg.
1.Doyle, M. 24.9
2.Tvrdic, D. 23.9
3.Stoykov, T. 23.4
4.Lewis, D. 23.1
5.Ansley, M. 22.6

Rebounds

Daren Clarence Engellant

BBC Okapi Maes
Born : 15.04.1970
Height:

Avg: 12.5

NameAvg.
1.Engellant, D. 12.5
2.Beard, T. 11.9
3.Radja, D. 10.6
4.Miller, J. 10.6
5.Doyle, M. 10.0

Assists

Elmer Bennett

TAU CERAMICA
Born : 13.02.1970
Height: 1.83

Avg: 7.7

NameAvg.
1.Bennett, E. 7.7
2.Sciarra, L. 6.5
3.Burke, P. 5.8
4.Turgeman, C. 5.4
5.Sanders, L. 5.4