SCOREBOARD

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. FENERBAHCE SK ISTANBUL108/2883/79218
2. ASK RIGA106/4943/89616
3. ANWIL WLOCLAWEK106/4853/86416
4. KK SAVINJSKI HOPSI POLZELA105/5835/85015
5. SCAVOLINI PALLACANESTRO PESARO104/6831/84714
6. RABOTNICKI SKOPJE101/9775/87111
Fenerbahçe SK   Scavolini Basket
6372
46-30   17-42  
Rabotnicki   Anwil
8688
46-44   40-44  
KK Savinjski Hopsi   ASK Riga
101105
52-61   49-44  
 TeamPW/LF/APts
1. BC ZALGIRIS KAUNAS107/3733/62717
2. KK ZAGREB107/3755/70917
3. OLYMPIQUE D'ANTIBES106/4724/70916
4. KK ZM MARIBOR OVNI105/5764/76415
5. UKJ SÜBA ST.PÖLTEN104/6738/74114
6. KK SLOBODA DITA TUZLA101/9679/84311
KK Zagreb   Olympique d'Antibes
8859
47-23   41-36  
UKJ Süba   BC Zalgiris
6670
23-34   43-36  
Maribor Ovni   KK Sloboda Dita
9779
47-42   50-37  
 TeamPW/LF/APts
1. REAL MADRID TEKA107/3815/71517
2. RATIOPHARM ULM105/5875/84415
3. SPORT LISBOA E BENFICA105/5799/79015
4. MZT SKOPJE 2000105/5778/81415
5. HAPOEL GALIL ELYON104/6823/84014
6. BC PLAMA104/6892/97914
Real Madrid Teka   Ratiopharm
9777
56-38   41-39  
MZT 2000   Lisboa e Benfica
7573
39-38   36-35  
Hapoel Galil Elyon   BC Plama
118110
55-47   43-51   20-12  
 TeamPW/LF/APts
1. FC PORTO1010/0866/72120
2. PARIS BASKET RACING107/3872/69717
3. HAPOEL MIGDAL JERUSALEM107/3851/80617
4. BRANDT HAGEN E.V.104/6768/79414
5. NEW WAVE GÖTEBORG101/9731/86511
6. ELMA APOEL NICOSIA101/9626/83111
Brandt Hagen   Paris Basket Racing
5973
31-45   28-28  
Elma Apoel   FC Porto
4851
33-21   15-30  
Hapoel Migdal Jerusalem   New Wave
9886
61-50   37-36  
 TeamPW/LF/APts
1. IRAKLIS BC SA THESSALONIKI108/2914/77518
2. ZEPTER SLASK IDEA WROCLAW107/3853/81117
3. KBBK AST GENT106/4803/77016
4. KK ZADAR106/4817/81016
5. LIBERTEL DOLPHINS103/7847/89513
6. ACHILLEAS NICOSIA100/10760/93310
KBBK Ast   Libertel Dolphins
9484
49-41   45-43  
KK Zadar   Iraklis BC SA
9387
51-45   42-42  
Achilleas   ZEPTER IDEA
83100
50-49   33-51  
 TeamPW/LF/APts
1. AC APOLLON PATRAS108/2924/76118
2. BC BUDIVELNIK KIEV108/2849/71818
3. TELINDUS OOSTENDE107/3825/70117
4. BC BVV BRNO104/6822/81514
5. BASKETBALL CLUB AQUARIUS103/7767/87813
6. UNIVERSITATEA-S.M. INVEST100/10702/101610
BC BVV Brno   BC Budivelnik Kiev
93102
43-57   50-45  
Telindus   Universitatea
11265
56-32   56-33  
BC Aquarius   AC Apollon
87105
43-44   44-61  
 TeamPW/LF/APts
1. AVTODOR SARATOV109/1871/81019
2. TDK MANRESA106/4853/76616
3. TEAMWARE HELSINKI106/4858/80816
4. KK BFC BEOCIN106/4809/73816
5. SHAKHTYOR DONETSK102/8788/92212
6. INTERNACIONAL SLOVNAFT ZTS101/9755/89011
Inter Slovnaft ZTS   Shakhtyor
9390
42-49   51-41  
KK BFC Beocin   Teamware
7382
34-42   39-40  
Avtodor   TDK Manresa
8280
42-44   40-36  
 TeamPW/LF/APts
1. SCALIGERA BASKET VERONA108/2816/70018
2. TÜRK TELEKOM SC ANKARA107/3750/71117
3. BC MARC KÖRMEND106/4828/82516
4. HARIBO LONDON TOWERS104/6713/73114
5. KK BUDUCNOST103/7803/80913
6. "VITA" TBILISI102/8729/86312
Türk Telekom SC   Scaligera Basket
7464
38-24   36-40  
BC Marc   Haribo London Towers
8479
41-40   43-39  
KK Buducnost   Vita
9356
54-25   39-31  
Sixteenth-Finals
Fenerbahçe SK   Maribor Ovni
8676
39-33   47-43  
First game: Maribor Ovni - Fenerbahçe SK   67 - 69
Fenerbahçe SK wins 155 - 143
ASK Riga   Olympique d'Antibes
8680
40-41   46-39  
First game: Olympique d'Antibes - ASK Riga   75 - 75
ASK Riga wins 161 - 155
KK Zagreb   Anwil
8583
42-43   43-40  
First game: Anwil - KK Zagreb   84 - 79
Anwil wins 167 - 164
BC Zalgiris   KK Savinjski Hopsi
7376
34-39   39-37  
First game: KK Savinjski Hopsi - BC Zalgiris   71 - 76
BC Zalgiris wins 149 - 147
Real Madrid Teka   Brandt Hagen
8680
43-44   43-36  
First game: Brandt Hagen - Real Madrid Teka   71 - 98
Real Madrid Teka wins 184 - 151
Ratiopharm   Hapoel Migdal Jerusalem
8087
32-47   48-40  
First game: Hapoel Migdal Jerusalem - Ratiopharm   99 - 97
Hapoel Migdal Jerusalem wins 186 - 177
Paris Basket Racing   Lisboa e Benfica
8086
38-45   42-41  
First game: Lisboa e Benfica - Paris Basket Racing   63 - 81
Paris Basket Racing wins 161 - 149
FC Porto   MZT 2000
8074
43-45   37-29  
First game: MZT 2000 - FC Porto   73 - 69
FC Porto wins 149 - 147
Iraklis BC SA   BC BVV Brno
7661
42-35   34-26  
First game: BC BVV Brno - Iraklis BC SA   86 - 78
Iraklis BC SA wins 154 - 147
ZEPTER IDEA   Telindus
8868
48-30   40-38  
First game: Telindus - ZEPTER IDEA   66 - 62
ZEPTER IDEA wins 150 - 134
BC Budivelnik Kiev   KBBK Ast
10159
51-32   50-27  
First game: KBBK Ast - BC Budivelnik Kiev   65 - 70
BC Budivelnik Kiev wins 171 - 124
AC Apollon   KK Zadar
8264
46-35   36-29  
First game: KK Zadar - AC Apollon   56 - 75
AC Apollon wins 157 - 120
Avtodor   Haribo London Towers
6868
35-34   33-34  
First game: Haribo London Towers - Avtodor   70 - 75
Avtodor wins 143 - 138
TDK Manresa   BC Marc
8979
47-39   42-40  
First game: BC Marc - TDK Manresa   83 - 77
TDK Manresa wins 166 - 162
Türk Telekom SC   Teamware
9689
47-44   49-45  
First game: Teamware - Türk Telekom SC   82 - 84
Türk Telekom SC wins 180 - 171
Scaligera Basket   KK BFC Beocin
9488
38-44   56-44  
First game: KK BFC Beocin - Scaligera Basket   73 - 74
Scaligera Basket wins 168 - 161
Eighth-Finals
Fenerbahçe SK   Hapoel Migdal Jerusalem
6957
34-28   35-29  
First game: Hapoel Migdal Jerusalem - Fenerbahçe SK   91 - 78
Hapoel Migdal Jerusalem wins 148 - 147
BC Zalgiris   Paris Basket Racing
7677
35-31   34-36   7-10  
First game: Paris Basket Racing - BC Zalgiris   60 - 58
Paris Basket Racing wins 137 - 134
Real Madrid Teka   ASK Riga
8488
45-50   39-38  
First game: ASK Riga - Real Madrid Teka   83 - 98
Real Madrid Teka wins 182 - 171
FC Porto   Anwil
9565
53-29   42-36  
First game: Anwil - FC Porto   91 - 81
FC Porto wins 176 - 156
Iraklis BC SA   TDK Manresa
6158
24-31   37-27  
First game: TDK Manresa - Iraklis BC SA   74 - 79
Iraklis BC SA wins 140 - 132
AC Apollon   Türk Telekom SC
6766
37-30   30-36  
First game: Türk Telekom SC - AC Apollon   89 - 73
Türk Telekom SC wins 155 - 140
Avtodor   ZEPTER IDEA
95104
46-44   49-60  
First game: ZEPTER IDEA - Avtodor   90 - 94
ZEPTER IDEA wins 194 - 189
Scaligera Basket   BC Budivelnik Kiev
9073
57-41   33-32  
First game: BC Budivelnik Kiev - Scaligera Basket   80 - 90
Scaligera Basket wins 180 - 153
Quarter-Finals
Iraklis BC SA   Hapoel Migdal Jerusalem
7058
31-17   39-41  
First game: Hapoel Migdal Jerusalem - Iraklis BC SA   68 - 63
Iraklis BC SA wins 133 - 126
Paris Basket Racing   Türk Telekom SC
9250
44-27   48-23  
First game: Türk Telekom SC - Paris Basket Racing   72 - 92
Paris Basket Racing wins 184 - 122
ZEPTER IDEA   Real Madrid Teka
9193
44-44   47-49  
First game: Real Madrid Teka - ZEPTER IDEA   112 - 66
Real Madrid Teka wins 205 - 157
FC Porto   Scaligera Basket
6072
25-27   35-45  
First game: Scaligera Basket - FC Porto   96 - 78
Scaligera Basket wins 168 - 138
Semi-Finals
Iraklis BC SA   Scaligera Basket
7656
42-31   34-25  
First game: Scaligera Basket - Iraklis BC SA   96 - 62
Scaligera Basket wins 152 - 138
Paris Basket Racing   Real Madrid Teka
5658
28-21   28-37  
First game: Real Madrid Teka - Paris Basket Racing   62 - 57
Real Madrid Teka wins 120 - 113

Final

Scaligera Basket   Real Madrid Teka
6478
30-36   34-42  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagReal Madrid Teka
2.flagScaligera Basket

STATISTICS

Points

Georgi Mladenov

BC Plama
Born : 11.05.1962
Height: 1.92

Avg: 29.3

NameAvg.
1.Mladenov, G. 29.3
2.Leak, M. 26.2
3.Jelínek, J. 25.7
4.Madison, D. 25.6
5.Bagatskis, A. 25.2

Rebounds

Dallas Alonso Comegys

Fenerbahçe SK
Born : 17.08.1964
Height: 2.06

Avg: 12.0

NameAvg.
1.Comegys, D. 12.0
2.Miller, J. 10.9
3.Jankowski, T. 10.9
4.Hall, G. 10.9
5.Dean, P. 10.1

Assists

Rui Manuel Amorim dos Santos

FC Porto
Born : 21.03.1970
Height:

Avg: 7.3

NameAvg.
1.Amorim dos Santos, R. 7.3
2.Sciarra, L. 6.8
3.Vetoulas, N. 6.4
4.Pachutine, E. 6.2
5.Smart, O. 5.8