SCOREBOARD

Preliminary Round I
Tinex Norik Medvode   New Wave Basket
9091
46-42   44-49  
First game: New Wave Basket - Tinex Norik Medvode   99 - 85
New Wave Basket wins 190 - 175
Dinamo   Asto Basket
9386
50-50   43-36  
First game: Asto Basket - Dinamo   86 - 85
Dinamo wins 178 - 172
Slavia Vis-II   Luxol Fitgar
10058
44-26   56-32  
First game: Luxol Fitgar - Slavia Vis-II   82 - 104
Slavia Vis-II wins 204 - 140
TTL Universa   Arkadia Lions
11383
42-38   71-45  
First game: Arkadia Lions - TTL Universa   104 - 108
TTL Universa wins 221 - 187
Pro-Specs   BC BVV Brno
8862
40-31   48-31  
First game: BC BVV Brno - Pro-Specs   73 - 101
Pro-Specs wins 189 - 135
KS Dinamo   Honvéd SE
62115
26-69   36-46  
Second game: Honvéd SE - KS Dinamo   103 - 47
Nasas Genclik   KBBK Ast
8074
36-34   44-40  
First game: KBBK Ast - Nasas Genclik   78 - 81
Nasas Genclik wins 161 - 152
Preliminary Round II
Nike Pully Basket   New Wave Basket
112105
50-43   62-62  
First game: New Wave Basket - Nike Pully Basket   77 - 91
Nike Pully Basket wins 203 - 182
Spartak   Dinamo
02
First game: Dinamo - Spartak   2 - 0
Telit Pall.Trieste   Slavia Vis-II
10153
55-30   46-23  
First game: Slavia Vis-II - Telit Pall.Trieste   71 - 75
Telit Pall.Trieste wins 176 - 124
Natwest Zaragoza   TTL Universa
8151
43-31   38-20  
First game: TTL Universa - Natwest Zaragoza   66 - 69
Natwest Zaragoza wins 150 - 117
Pro-Specs   STG-Stroitel
9581
57-47   38-34  
First game: STG-Stroitel - Pro-Specs   91 - 101
Pro-Specs wins 196 - 172
SC "Nikolaev"   Honvéd SE
9694
46-39   50-55  
First game: Honvéd SE - SC "Nikolaev"   108 - 76
Honvéd SE wins 202 - 172
Ovarense Aerosoles   Nasas Genclik
10293
55-46   47-47  
First game: Nasas Genclik - Ovarense Aerosoles   98 - 92
Ovarense Aerosoles wins 194 - 191
Hapoel Galil Elyon   Atletas
9895
55-46   43-49  
First game: Atletas - Hapoel Galil Elyon   87 - 94
Hapoel Galil Elyon wins 192 - 182
Aris BSA   RTI Minsk
10770
47-34   60-36  
First game: RTI Minsk - Aris BSA   59 - 117
Aris BSA wins 224 - 129
Cholet Basket   T71
9245
46-25   46-20  
First game: T71 - Cholet Basket   53 - 114
Cholet Basket wins 206 - 98
Split Croatia Insurance   Achilleas
8670
48-28   38-42  
First game: Achilleas - Split Croatia Insurance   90 - 86
Split Croatia Insurance wins 172 - 160
Preliminary Round III
Nike Pully Basket   Union Olimpija
10295
58-40   44-55  
First game: Union Olimpija - Nike Pully Basket   107 - 86
Union Olimpija wins 202 - 188
Natwest Zaragoza   Pro-Specs
9588
54-43   41-45  
Second game: Pro-Specs - Natwest Zaragoza   79 - 73
Guildford Kings   ASK Brocéni
7676
34-33   42-43  
First game: ASK Brocéni - Guildford Kings   80 - 77
ASK Brocéni wins 156 - 153
Dinamo   Efes Pilsen
6481
28-35   36-46  
First game: Efes Pilsen - Dinamo   96 - 54
Efes Pilsen wins 177 - 118
CSKA   USK Erpet Praha
10889
57-43   51-46  
First game: USK Erpet Praha - CSKA   96 - 113
CSKA wins 221 - 185
CSKA Septembrijsko   Lisboa e Benfica
8084
38-37   42-47  
First game: Lisboa e Benfica - CSKA Septembrijsko   111 - 83
Lisboa e Benfica wins 195 - 163
Honvéd SE   Hapoel Philips
6962
35-31   34-31  
First game: Hapoel Philips - Honvéd SE   92 - 74
Hapoel Philips wins 154 - 143
Hapoel Galil Elyon   Telit Pall.Trieste
9994
54-46   45-48  
First game: Telit Pall.Trieste - Hapoel Galil Elyon   69 - 69
Hapoel Galil Elyon wins 168 - 163
Aris BSA   ZEPTER IDEA
10275
47-39   55-36  
First game: ZEPTER IDEA - Aris BSA   80 - 90
Aris BSA wins 192 - 155
Cholet Basket   Ovarense Aerosoles
8661
42-37   44-24  
First game: Ovarense Aerosoles - Cholet Basket   91 - 85
Cholet Basket wins 171 - 152
BC Budivelnik Kiev   Helsingin NMKY
7072
44-29   26-43  
First game: Helsingin NMKY - BC Budivelnik Kiev   89 - 100
BC Budivelnik Kiev wins 170 - 161

Semi-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. EFES PILSEN ISTANBUL109/1787/70719
2. NATWEST ZARAGOZA107/3788/70117
3. UNION OLIMPIJA LJUBLJANA106/4800/81116
4. CSKA MOSCOW103/7871/90213
5. HAPOEL PHILIPS TEL AVIV103/7816/83713
6. ASK BROCENI LMT102/8821/92512
Efes Pilsen   Hapoel Philips
7566
43-40   32-26  
Union Olimpija    CSKA
104118
51-55   53-63  
Natwest Zaragoza   ASK Brocéni
9063
47-26   43-37  
 TeamPW/LF/APts
1. ARIS BSA THESSALONIKI109/1815/68919
2. HAPOEL GALIL ELYON107/3818/78517
3. SPLIT CROATIA INSURANCE107/3741/69817
4. SPORT LISBOA E BENFICA104/6768/77014
5. CHOLET BASKET102/8758/84412
6. BC BUDIVELNIK KIEV101/9736/85011
BC Budivelnik Kiev   Aris BSA
8094
36-45   44-49  
Cholet Basket   Split Croatia Insurance
8083
47-52   33-31  
Lisboa e Benfica   Hapoel Galil Elyon
7380
34-40   39-40  
Play-Offs
Efes Pilsen   Hapoel Galil Elyon
6562
34-23   31-39  
Game 1: Hapoel Galil Elyon - Efes Pilsen 71-73
Play-off standings2 - 0
Aris BSA   Natwest Zaragoza
8266
39-38   43-28  
Game 1: Natwest Zaragoza - Aris BSA 84-86
Play-off standings2 - 0

Final

Efes Pilsen   Aris BSA
4850
32-29   16-21  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagAris BSA
2.flagEfes Pilsen

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Roy James Tarpley

Aris BSA
Born : 28.11.1964
Height:

Avg: 25.6

NameAvg.
1.Tarpley, R. 25.6
2.Muiznieks, K. 22.0
3.Dobras, R. 21.3
4.Santos, C. 20.2
5.Thirdkill, D. 19.8

Rebounds

Roy James Tarpley

Aris BSA
Born : 28.11.1964
Height:

Avg: 14.9

NameAvg.
1.Tarpley, R. 14.9
2.Richard, L. 14.3
3.Nzadi Conceicao, J. 10.8
4.Gibson, M. 10.3
5.Kitchen, C. 9.9

Assists

Antoine Rigaudeau

Cholet Basket
Born : 17.12.1971
Height: 2.00

Avg: 4.5

NameAvg.
1.Rigaudeau, A. 4.5
2.Naumoski, P. 4.4
3.Rodrigues Neves, P. 4.2
4.Giannakis, P. 3.7
5.Muiznieks, K. 3.7