SCOREBOARD

Preliminary Round I
Helsingin NMKY   Vaerlose
12485
68-34   56-51  
First game: Vaerlose - Helsingin NMKY   93 - 107
Helsingin NMKY wins 231 - 178
Panionios BC   Slavia Vis-II
9870
60-39   38-31  
First game: Slavia Vis-II - Panionios BC   77 - 83
Panionios BC wins 181 - 147
Basket Flyers   K.R. Basket
7465
45-30   29-35  
First game: K.R. Basket - Basket Flyers   87 - 89
Basket Flyers wins 163 - 152
Stadt Sport   VEF Riga
7996
36-45   43-51  
First game: VEF Riga - Stadt Sport   109 - 99
VEF Riga wins 205 - 178
Pro-Specs   SOLNA IF
8675
50-33   36-42  
First game: SOLNA IF - Pro-Specs   72 - 68
Pro-Specs wins 154 - 147
KKS Lech   Honvéd SE
8192
43-48   38-44  
First game: Honvéd SE - KKS Lech   84 - 69
Honvéd SE wins 176 - 150
Preliminary Round II
ALBA   Helsingin NMKY
8164
42-32   39-32  
First game: Helsingin NMKY - ALBA   71 - 69
ALBA wins 150 - 135
Panionios BC   CSA Sparta
10384
44-33   59-51  
First game: CSA Sparta - Panionios BC   87 - 81
Panionios BC wins 184 - 171
Hapoel Galil Elyon   Basket Flyers
9369
47-27   46-42  
First game: Basket Flyers - Hapoel Galil Elyon   67 - 87
Hapoel Galil Elyon wins 180 - 136
Union Olimpija   VEF Riga
7775
35-32   42-43  
First game: VEF Riga - Union Olimpija   81 - 89
Union Olimpija wins 166 - 156
Real Madrid Teka   Pro-Specs
9675
47-35   49-40  
First game: Pro-Specs - Real Madrid Teka   94 - 94
Real Madrid Teka wins 190 - 169
Hapoel Holon   Honvéd SE
11167
46-31   65-36  
First game: Honvéd SE - Hapoel Holon   90 - 99
Hapoel Holon wins 210 - 157
FC Porto   Spartak
8477
46-41   38-36  
First game: Spartak - FC Porto   109 - 69
Spartak wins 186 - 153
PAOK BC   Elma Apoel
10654
65-26   41-28  
First game: Elma Apoel - PAOK BC   53 - 111
PAOK BC wins 217 - 107
Telindus   Bestmate Akrides
8866
41-28   47-38  
First game: Bestmate Akrides - Telindus   68 - 63
Telindus wins 151 - 134
Limoges CSP   BBC Etzella
11972
57-29   62-43  
First game: BBC Etzella - Limoges CSP   68 - 123
Limoges CSP wins 242 - 140
Scaligera Basket   Tofas SC
9867
54-29   44-38  
First game: Tofas SC - Scaligera Basket   77 - 101
Scaligera Basket wins 199 - 144
PAU Orthez   Universitatea
10089
46-43   54-46  
First game: Universitatea - PAU Orthez   107 - 101
PAU Orthez wins 201 - 196
Preliminary Round III
Maccabi   Slask-ESKA
10186
63-37   38-49  
First game: Slask-ESKA - Maccabi   92 - 85
Maccabi wins 186 - 178
Limoges CSP   KTP
9874
43-47   55-27  
First game: KTP - Limoges CSP   86 - 110
Limoges CSP wins 208 - 160
Scaligera Basket   Astra Basket
9571
49-42   46-29  
First game: Astra Basket - Scaligera Basket   81 - 88
Scaligera Basket wins 183 - 152
Vevey Basket   Union Olimpija
8887
31-40   57-47  
First game: Union Olimpija - Vevey Basket   114 - 86
Union Olimpija wins 201 - 174
Telindus   Spartak
8892
39-42   49-50  
First game: Spartak - Telindus   75 - 86
Telindus wins 174 - 167
AEK   Panionios BC
85104
33-51   52-53  
First game: Panionios BC - AEK   118 - 95
Panionios BC wins 222 - 180
Fenerbahçe SK   ALBA
7882
31-39   47-43  
First game: ALBA - Fenerbahçe SK   99 - 83
ALBA wins 181 - 161
Hapoel Holon   Hapoel Galil Elyon
8190
35-47   46-43  
First game: Hapoel Galil Elyon - Hapoel Holon   100 - 89
Hapoel Galil Elyon wins 190 - 170
Mol-Szolnok   Lisboa e Benfica
8475
39-50   45-25  
First game: Lisboa e Benfica - Mol-Szolnok   100 - 69
Lisboa e Benfica wins 175 - 153

Semi-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. PAOK THESSALONIKI BC109/1829/76219
2. SCALIGERA BASKET VERONA108/2862/81818
3. LIMOGES CSP104/6855/84114
4. TELINDUS OOSTENDE104/6935/90314
5. MACCABI RISHON LE ZION103/7891/95913
6. ALBA BERLIN BASKETBALLTEAM EV102/8758/84712
Scaligera Basket   Telindus
9590
46-50   49-40  
ALBA   PAOK BC
6579
32-32   33-47  
Limoges CSP   Maccabi
9277
48-43   44-34  
 TeamPW/LF/APts
1. REAL MADRID TEKA109/1917/83219
2. UNION OLIMPIJA LJUBLJANA107/3878/82917
3. PAU ORTHEZ106/4899/88916
4. PANIONIOS BC ATHENS103/7832/84713
5. SPORT LISBOA E BENFICA103/7787/85113
6. HAPOEL GALIL ELYON102/8877/94212
Real Madrid Teka   Panionios BC
8771
40-43   47-28  
Lisboa e Benfica   PAU Orthez
7990
42-48   37-42  
Hapoel Galil Elyon   Union Olimpija
8792
36-46   51-46  
Play-Offs
PAOK BC   Union Olimpija
10486
47-35   57-51  
Game 1: Union Olimpija - PAOK BC 81-68
Game 2: PAOK BC - Union Olimpija 79-61
Play-off standings2 - 1
Real Madrid Teka   Scaligera Basket
7472
35-38   39-34  
Game 1: Scaligera Basket - Real Madrid Teka 71-79
Play-off standings2 - 0

Final

PAOK BC   Real Madrid Teka
6365
28-43   35-22  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagReal Madrid Teka
2.flagPAOK BC

STATISTICS

Points

Branislav Prelevits

PAOK BC
Born : 19.12.1966
Height: 1.94

Avg: 25.6

NameAvg.
1.Prelevits, B. 25.6
2.Santos, C. 23.7
3.Hudson, J. 22.4
4.Radovic, Z. 22.1
5.Hauptman, D. 21.8

Rebounds

Uwe Blab

ALBA
Born : 26.03.1962
Height:

Avg: 10.6

NameAvg.
1.Blab, U. 10.6
2.Kempton, T. 10.3
3.Hudson, J. 10.1
4.Nzadi Conceicao, J. 9.8
5.Brown, R. 9.5

Assists

Emir Mutapcic

ALBA
Born : 27.05.1960
Height:

Avg: 4.4

NameAvg.
1.Mutapcic, E. 4.4
2.Rodrigues Neves, P. 4.1
3.Radovic, Z. 3.6
4.Llorente Gento, J. 3.6
5.Kempton, T. 3.3