SCOREBOARD

Regional Qualifying Round

 TeamPW/LF/APts
1. TENERIFE CLUB DE BALONCESTO SAD109/1804/73219
2. JDA DIJON BOURGOGNE106/4829/77616
3. BIRMINGHAM BULLETS106/4746/76416
4. DEXIA MONS-HAINAUT105/5806/79115
5. BENETTON FRIBOURG OLYMPIC102/8690/77612
6. UNIAO DESPORTIVA OLIVEIRENSE102/8797/83312
Birmingham Bullets    SAOS JDA Dijon
8485
25-22   20-26   22-17   17-20  
Benetton Olympic   Dexia Mons-Hainaut
7278
21-20   13-25   19-12   19-21  
Tenerife CB SAD   UD Oliveirense
7673
12-15   21-11   18-28   25-19  
 TeamPW/LF/APts
1. STRASBOURG IG107/3865/81817
2. CLUB OURENSE BALONCESTO106/4910/86116
3. OVARENSE AEROSOLES105/5878/85115
4. PORTUGAL TELECOM LISBOA105/5819/82715
5. MONTAN KAPFENBERG104/6871/90614
6. BC EUPHONY LIEGE103/7799/87913
Euphony Liege   Montan
8180
27-21   24-12   18-24   12-23  
Portugal Telecom   Strasbourg IG
7075
20-21   14-16   23-10   13-28  
Ovarense Aerosoles   CB Ourense
9490
24-31   14-19   36-17   20-23  
 TeamPW/LF/APts
1. EIFFELTOWERS NIJMEGEN108/2856/79418
2. BIPOP CARIRE REGGIO EMILIA107/3858/83817
3. PORTO FERPINTA105/5858/83015
4. SLUC NANCY BASKET105/5814/76415
5. QUATRO BASKET BREE103/7770/84813
6. CAB MADEIRA102/8812/89412
Bipop Carire Reggio Emilia   CAB Madeira
7166
22-12   15-17   23-21   11-16  
Quatro Basket Bree   EiffelTowers Nijmegen
6471
16-23   13-9   9-21   26-18  
Porto Ferpinta   SLUC Basket
8776
32-18   19-13   16-17   20-28  

Regional Qualifying Round

 TeamPW/LF/APts
1. UNICS KAZAN109/1896/72419
2. BC VENTSPILS107/3914/79717
3. BC SIAULIAI104/6821/88614
4. GIPSAR STAL OSTROW WLKP104/6805/83714
5. BK OPAVA104/6829/87414
6. PLANNJA BASKET LULEA102/8767/91412
BK Opava   BC Ventspils
9584
26-27   22-19   28-18   19-20  
Gipsar Stal Ostrow   UNICS
7686
20-19   18-16   14-29   24-22  
Plannja Basket   BC Siauliai
7271
24-20   9-23   24-11   15-17  
 TeamPW/LF/APts
1. ANWIL WLOCLAWEK88/0666/53716
2. MBC ODESSA84/4655/68612
3. BC COPENHAGEN83/5586/57911
4. EURAS EKATERINBURG83/5567/58911
5. TARTU ROCK82/6589/67210
Tartu Rock   MBC Odessa
9694
26-18   20-22   14-21   23-22   13-11  
EURAS   Anwil
7379
16-25   21-14   19-16   17-24  
 TeamPW/LF/APts
1. PROKOM TREFL SOPOT1010/0951/71820
2. SKONTO107/3975/88217
3. AVTODOR SARATOV106/4881/90316
4. MLEKARNA KUNIN NOVY JICIN103/7895/98513
5. BDF GRODNO-93102/8764/87612
6. BC ALITA102/8819/92112
Avtodor   Prokom Trefl
6681
20-21   17-11   12-22   17-27  
BDF Grodno-93   BC Alita
9688
21-33   24-14   12-25   23-8   16-8  
Mlekarna Kunin   Skonto
9395
29-31   28-23   20-19   16-22  
 TeamPW/LF/APts
1. LIETUVOS RYTAS VILNIUS1010/0938/67020
2. BC KHIMKI106/4875/83016
3. POLONIA WARBUD WARSZAWA105/5830/84715
4. BC KYIV KYIV104/6859/90114
5. ATOMERÖMÜ SE PAKS103/7770/88313
6. BC TALLINN KALEV102/8706/84712
Polonia Warbud   Atomerömü SE
8492
31-25   21-21   20-19   12-27  
BC Kyiv   BC Kalev
9684
28-21   31-19   16-24   21-20  
BC Khimki   Lietuvos Rytas
7782
20-27   20-19   20-16   17-20  

Semi-Finals

Lietuvos Rytas   Anwil
9463
24-25   25-16   21-12   24-10  
Prokom Trefl   UNICS
80114
19-30   20-34   24-27   17-23  

Finals

Anwil   Prokom Trefl
7865
26-15   23-13   15-18   14-19  
Lietuvos Rytas   UNICS
9093
23-23   21-28   18-22   28-20  

Regional Qualifying Round

 TeamPW/LF/APts
1. GS PERISTERI 109/1844/71819
2. HAPOEL MIGDAL JERUSALEM107/3878/82617
3. YAMBOLGAS YAMBOL105/5771/79015
4. KK Vojvodina 104/6850/86214
5. PINAR KARSIYAKA SK IZMIR104/6792/81514
6. BC FERSPED RABOTNICKI101/9747/87111
GS Peristeri   BC Fersped Rabotnicki
8572
20-16   19-13   19-25   27-18  
Yambolgas   KK Vojvodina
9791
22-24   27-27   20-17   28-23  
Hapoel Migdal Jerusalem   Pinar Karsiyaka Spor Kulubu
8772
21-19   21-20   18-15   27-18  
 TeamPW/LF/APts
1. TÜRK TELEKOM SC ANKARA108/2801/74918
2. KK HEMOFARM VRSAC107/3825/72617
3. HAPOEL SAMSUNG TEL AVIV107/3806/74217
4. PANIONIOS BC ATHENS106/4820/79916
5. BC SPARTAK SOFIA101/9793/87211
6. KK SLOBODA DITA TUZLA101/9684/84111
KK Hemofarm   BC Levski Spartak
9291
18-28   31-22   20-20   23-21  
Hapoel Samsung   Türk Telekom SC
8371
18-17   23-23   26-20   16-11  
Panionios BC   KK Sloboda Dita
9372
25-12   25-17   26-15   17-28  
 TeamPW/LF/APts
1. ARIS BSA THESSALONIKI86/2701/63314
2. BNEI SK HASHARON RA'ANANA & HERZELIYA85/3668/63213
3. MAROUSSI ATHENS85/3731/69413
4. SPLIT CROATIA INSURANCE82/6679/75210
5. KERAVNOS KEO NICOSIA82/6567/63510
Bnei SK Hasharon   Keravnos Keo
7677
17-21   19-19   17-18   23-19  
Aris BSA   Split Croatia Insurance
11188
28-24   25-24   30-19   28-21  
 TeamPW/LF/APts
1. LUKOIL ACADEMIC SOFIA108/2878/72018
2. PAOK THESSALONIKI BC107/3858/77817
3. GEOPLIN SLOVAN LJUBLJANA106/4753/70516
4. KK ZAGREB104/6783/79014
5. CBC FEAL SIROKI SIROKI BRIJEG104/6772/84814
6. ELMA APOEL NICOSIA101/9644/84711
Lukoil Academic   CBC Feal Siroki
10678
32-22   20-27   26-10   28-19  
PAOK BC   KK Zagreb
7888
17-22   21-21   20-17   20-28  
Geoplin Slovan   Elma Apoel
8759
21-22   19-10   29-10   18-17  

Semi-Final

Lukoil Academic   Türk Telekom SC
9983
20-23   32-17   22-27   25-16  
GS Peristeri   Aris BSA
8486
18-22   26-23   21-20   19-21  

Final

Türk Telekom SC   GS Peristeri
8670
20-20   18-15   21-22   27-13  
Lukoil Academic   Aris BSA
8180
20-22   24-13   24-24   13-21  

Qualifying Round

 TeamPW/LF/APts
1. UNICS KAZAN66/0544/42812
2. MBC ODESSA63/3522/5579
3. HAPOEL MIGDAL JERUSALEM62/4511/5258
4. TÜRK TELEKOM SC ANKARA61/5478/5457
UNICS   Türk Telekom SC
9472
29-18   21-16   25-15   19-23  
MBC Odessa   Hapoel Migdal Jerusalem
8974
24-26   26-10   19-25   20-13  
 TeamPW/LF/APts
1. KK HEMOFARM VRSAC65/1533/45711
2. LIETUVOS RYTAS VILNIUS63/3494/4689
3. SKONTO52/3446/4777
4. PAOK THESSALONIKI BC51/4380/4516
Lietuvos Rytas   KK Hemofarm
7071
13-17   15-17   23-18   19-19  
PAOK BC   Skonto
9084
26-23   21-27   24-11   19-23  
 TeamPW/LF/APts
1. PROKOM TREFL SOPOT65/1499/46311
2. BC VENTSPILS63/3531/4809
3. EIFFELTOWERS NIJMEGEN62/4527/5448
4. CLUB OURENSE BALONCESTO62/4450/5208
Prokom Trefl   BC Ventspils
8381
29-13   21-24   11-22   22-22  
EiffelTowers Nijmegen   CB Ourense
10484
22-30   18-19   30-22   34-13  
 TeamPW/LF/APts
1. JDA DIJON BOURGOGNE43/1326/3057
2. PORTO FERPINTA42/2300/3176
3. ANWIL WLOCLAWEK41/3295/2995
Porto Ferpinta   SAOS JDA Dijon
7889
29-17   15-22   11-14   23-36  
 TeamPW/LF/APts
1. ARIS BSA THESSALONIKI64/2505/50410
2. HAPOEL SAMSUNG TEL AVIV64/2439/42910
3. BC KHIMKI62/4528/5178
4. STRASBOURG IG62/4459/4817
Strasbourg IG   BC Khimki
10696
27-18   23-19   23-28   33-31  
Hapoel Samsung   Aris BSA
7571
15-13   27-21   16-19   17-18  

Play-Offs

Lukoil Academic   Aris BSA
7767
27-20   20-16   15-13   15-18  
Prokom Trefl   SAOS JDA Dijon
10387
29-18   30-22   24-21   20-26  
KK Hemofarm   Hapoel Samsung
8275
17-19   21-16   24-22   20-18  
UNICS   BC Ventspils
7976
21-18   20-16   14-14   24-28  

Semi-Finals

BC Ventspils   Prokom Trefl
5779
15-16   13-24   19-20   10-19  
KK Hemofarm   Aris BSA
6673
17-18   24-19   11-19   14-17  

Final

BC Ventspils   KK Hemofarm
9190
23-24   21-16   22-27   13-12   12-11  
Prokom Trefl   Aris BSA
8384
20-18   20-18   23-21   20-27  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagAris BSA
2.flagProkom Trefl
3.flagBC Ventspils
4.flagKK Hemofarm

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Todor Stoykov

Lukoil Academic
Born : 03.03.1977
Height: 1.98

Avg: 24.0

NameAvg.
1.Stoykov, T. 24.0
2.Macijauskas, A. 22.9
3.Solomon, W. 21.9
4.Ostlers, T. 20.3
5.Moon, T. 19.8

Rebounds

Priest Lamar Lauderdale

Lukoil Academic
Born : 31.08.1973
Height: 2.22

Avg: 12.0

NameAvg.
1.Lauderdale, P. 12.0
2.Stewart, K. 10.6
3.Hamilton, S. 9.8
4.Poole, E. 9.6
5.McNaull, J. 9.2

Assists

Kristaps Valters

Skonto
Born : 18.09.1981
Height: 1.88

Avg: 7.3

NameAvg.
1.Valters, K. 7.3
2.Robertson, R. 5.9
3.Buskevics, S. 5.6
4.Barry, D. 5.4
5.Pacesas, T. 5.2