SCOREBOARD

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. FC BARCELONA109/1780/68519
2. CSKA MOSCOW107/3754/70517
3. BENETTON TREVISO106/4700/67516
4. PAOK THESSALONIKI BC105/5730/68015
5. CHOLET BASKET102/8640/71112
6. KK CRVENA ZVEZDA BELGRADE101/9636/78411
PAOK BC   FC Barcelona
8387
39-48   44-39  
KK Crvena Zvezda   Cholet Basket
5664
15-32   41-32  
Benetton    CSKA
6181
33-42   28-39  
 TeamPW/LF/APts
1. PANATHINAIKOS BSA ATHENS109/1802/69019
2. UNION OLIMPIJA LJUBLJANA105/5776/79115
3. REAL MADRID TEKA105/5714/74315
4. ALBA BERLIN BASKETBALLTEAM EV105/5734/74715
5. TOFAS SC BURSA104/6715/73814
6. BC ZALGIRIS KAUNAS102/8719/75112
Union Olimpija   BC Zalgiris
7664
42-36   34-28  
Real Madrid Teka   Tofas SC
7773
37-39   40-34  
Panathinaikos AC   ALBA
7072
34-35   36-37  
 TeamPW/LF/APts
1. ASVEL LYON VILLEURBANNE108/2711/64518
2. OLYMPIAKOS BC PIRAEUS106/4668/62716
3. MACCABI TEL AVIV106/4773/71416
4. ÜLKER SC ISTANBUL105/5756/77015
5. VARESE ROOSTERS103/7715/76213
6. PIVOVARNA LASKO102/8712/81712
Pivovarna   Ülker SC
8495
38-52   46-43  
ASVEL Lyon   Maccabi
7065
34-35   36-30  
Varese Roosters   Olympiakos BC
5774
41-42   16-32  
 TeamPW/LF/APts
1. EFES PILSEN ISTANBUL106/4707/67816
2. KK CIBONA VIP ZAGREB106/4744/75916
3. WINNINGTON GROUP BOLOGNA106/4729/70316
4. KK BUDUCNOST105/5760/74615
5. CAJA SAN FERNANDO SEVILLA105/5699/68915
6. PAU ORTHEZ102/8686/75012
Efes Pilsen   KK Cibona VIP
6960
29-32   40-28  
PAU Orthez   Winnington Group
7078
33-36   37-42  
KK Buducnost   Caja San Fernando
8865
44-35   44-30  

Qualification Round

 TeamPW/LF/APts
1. FC BARCELONA1612/41183/109128
2. CSKA MOSCOW169/71216/118225
3. BENETTON TREVISO169/71156/113925
4. ALBA BERLIN BASKETBALLTEAM EV169/71174/118625
5. TOFAS SC BURSA168/81193/117124
6. BC ZALGIRIS KAUNAS164/121148/120020
Benetton   Tofas SC
6677
26-37   40-40  
CSKA   BC Zalgiris
7664
39-36   37-28  
FC Barcelona   ALBA
6667
33-40   33-27  
 TeamPW/LF/APts
1. PANATHINAIKOS BSA ATHENS1613/31246/108429
2. UNION OLIMPIJA LJUBLJANA1610/61201/117526
3. REAL MADRID TEKA1610/61227/118726
4. PAOK THESSALONIKI BC167/91140/111423
5. CHOLET BASKET163/131054/118619
6. KK CRVENA ZVEZDA BELGRADE162/141034/125718
Real Madrid Teka   Cholet Basket
8679
40-40   46-39  
Union Olimpija   KK Crvena Zvezda
5947
38-26   21-21  
Panathinaikos AC   PAOK BC
7175
38-47   33-28  
 TeamPW/LF/APts
1. MACCABI TEL AVIV1612/41182/105028
2. ASVEL LYON VILLEURBANNE1611/51107/105627
3. OLYMPIAKOS BC PIRAEUS1610/61117/104526
4. KK BUDUCNOST167/91164/116823
5. CAJA SAN FERNANDO SEVILLA166/101068/110722
6. PAU ORTHEZ164/121078/116420
Olympiakos BC   PAU Orthez
7773
40-33   37-40  
ASVEL Lyon   KK Buducnost
5783
27-35   30-48  
Maccabi    Caja San Fernando
6654
39-20   27-34  
 TeamPW/LF/APts
1. EFES PILSEN ISTANBUL1611/51221/114227
2. WINNINGTON GROUP BOLOGNA1610/61198/114526
3. KK CIBONA VIP ZAGREB1610/61201/120726
4. ÜLKER SC ISTANBUL168/81204/123524
5. VARESE ROOSTERS165/111186/124021
6. PIVOVARNA LASKO162/141147/131418
Winnington Group   Varese Roosters
9182
41-42   50-40  
Efes Pilsen   Ülker SC
9574
51-36   44-38  
KK Cibona VIP   Pivovarna
8880
38-36   50-44  
Eighth-Final Play Offs
FC Barcelona   Ülker SC
8665
40-37   46-28  
Game 1: FC Barcelona - Ülker SC 78-73
Game 2: Ülker SC - FC Barcelona 63-60
Play-off standings2 - 1
CSKA   KK Cibona VIP
6978
41-36   28-42  
Game 1: CSKA - KK Cibona VIP 72-75
Game 2: KK Cibona VIP - CSKA 55-75
Play-off standings1 - 2
Benetton   Winnington Group
6177
34-38   27-39  
Game 1: Winnington Group - Benetton 82-73
Play-off standings0 - 2
ALBA   Efes Pilsen
7393
37-35   36-58  
Game 1: Efes Pilsen - ALBA 90-81
Play-off standings0 - 2
Panathinaikos AC   KK Buducnost
7861
41-30   37-31  
Game 1: Panathinaikos AC - KK Buducnost 65-59
Game 2: KK Buducnost - Panathinaikos AC 77-64
Play-off standings2 - 1
Union Olimpija   Olympiakos BC
8567
45-35   40-32  
Game 1: Union Olimpija - Olympiakos BC 65-61
Game 2: Olympiakos BC - Union Olimpija 68-52
Play-off standings2 - 1
Real Madrid Teka   ASVEL Lyon
7385
35-40   38-45  
Game 1: ASVEL Lyon - Real Madrid Teka 72-59
Play-off standings0 - 2
Maccabi    PAOK BC
7862
48-25   30-37  
Game 1: Maccabi - PAOK BC 77-62
Game 2: PAOK BC - Maccabi  67-55
Play-off standings2 - 1
Quarter-Final Play-Offs
FC Barcelona   Union Olimpija
7166
32-31   39-35  
Game 1: FC Barcelona - Union Olimpija 70-67
Game 2: Union Olimpija - FC Barcelona 71-64
Play-off standings2 - 1
KK Cibona VIP   Panathinaikos AC
6369
32-41   31-28  
Game 1: Panathinaikos AC - KK Cibona VIP 73-62
Play-off standings0 - 2
Efes Pilsen   ASVEL Lyon
6866
35-28   33-38  
Game 1: Efes Pilsen - ASVEL Lyon 93-85
Game 2: ASVEL Lyon - Efes Pilsen 77-60
Play-off standings2 - 1
Maccabi    Winnington Group
7964
43-42   36-22  
Game 1: Maccabi - Winnington Group 62-65
Game 2: Winnington Group - Maccabi  73-80
Play-off standings2 - 1

Final Four

FC Barcelona   Maccabi
5165
22-38   29-27  
Panathinaikos AC   Efes Pilsen
8171
41-33   40-38  
FC Barcelona   Efes Pilsen
6975
34-41   35-34  
Maccabi    Panathinaikos AC
6773
36-36   31-37  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagPanathinaikos AC
2.flagMaccabi
3.flagEfes Pilsen
4.flagFC Barcelona

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Miljan Goljovic

Pivovarna
Born : 27.08.1971
Height: 2.02

Avg: 20.2

NameAvg.
1.Goljovic, M. 20.2
2.Rivers, D. 19.8
3.Alexis, W. 18.6
4.Huffman, N. 18.2
5.Bodiroga, D. 17.2

Rebounds

Hüseyin Besok

Efes Pilsen
Born : 02.08.1975
Height: 2.12

Avg: 10.0

NameAvg.
1.Besok, H. 10.0
2.Huffman, N. 9.4
3.Griffith, R. 9.1
4.Alexander, V. 8.6
5.Tomasevic, D. 8.4

Assists

David Lee Rivers

Tofas SC
Born : 20.01.1965
Height: 1.86

Avg: 4.9

NameAvg.
1.Rivers, D. 4.9
2.Jasikevicius, S. 4.9
3.Mulaomerovic, D. 4.7
4.Sonko, M. 4.5
5.Djordjevic, A. 4.2