SCOREBOARD

Preliminary Round I
BC Zalgiris   Vita
10069
48-25   52-44  
First game: Vita - BC Zalgiris   70 - 78
BC Zalgiris wins 178 - 139
Fidefinanz   BC BVV Brno
9369
45-34   48-35  
First game: BC BVV Brno - Fidefinanz   106 - 93
Fidefinanz wins 186 - 175
Danone Honved   BC Kalev
8196
39-51   42-45  
First game: BC Kalev - Danone Honved   78 - 57
BC Kalev wins 174 - 138
CSU   KS Dinamo
6967
39-36   30-31  
First game: KS Dinamo - CSU   63 - 87
CSU wins 156 - 130
Elma Apoel   UKJ Süba
8671
44-37   42-34  
First game: UKJ Süba - Elma Apoel   60 - 67
Elma Apoel wins 153 - 131
BK Baník Cígel   Zenica Celik
7168
30-32   41-36  
First game: Zenica Celik - BK Baník Cígel   68 - 71
BK Baník Cígel wins 142 - 136
Alvik basket   Telindus
6477
35-40   29-37  
First game: Telindus - Alvik basket   79 - 61
Telindus wins 156 - 125
Sheffield Sharks   BBC Résidence
8582
48-44   37-38  
First game: BBC Résidence - Sheffield Sharks   79 - 99
Sheffield Sharks wins 184 - 161
Hapoel Galil Elyon   Kouvot
10381
42-42   61-39  
First game: Kouvot - Hapoel Galil Elyon   92 - 82
Hapoel Galil Elyon wins 185 - 173
BC Budivelnik Kiev   Rabotnicki
8369
43-32   40-37  
First game: Rabotnicki - BC Budivelnik Kiev   65 - 64
BC Budivelnik Kiev wins 147 - 134
BC Zrinjevac   Mazowiecki KS
9368
39-29   54-39  
First game: Mazowiecki KS - BC Zrinjevac   79 - 74
BC Zrinjevac wins 167 - 147
Partizan    BC Plama
9295
50-53   42-42  
First game: BC Plama - Partizan   83 - 93
Partizan wins 185 - 178
EB PAU Orthez   Directbank Noordkop BC
8857
49-30   39-27  
First game: Directbank Noordkop BC - EB PAU Orthez   72 - 94
EB PAU Orthez wins 182 - 129
Preliminary Round II
Panathinaikos AC   BC Zalgiris
8666
46-30   40-36  
First game: BC Zalgiris - Panathinaikos AC   56 - 59
Panathinaikos AC wins 145 - 122
CSKA   Fidefinanz
11674
65-36   51-38  
First game: Fidefinanz - CSKA   88 - 107
CSKA wins 223 - 162
Kinder Pall. Bologna   BC Kalev
9183
45-42   46-41  
First game: BC Kalev - Kinder Pall. Bologna   65 - 81
Kinder Pall. Bologna wins 172 - 148
Maccabi    CSU
12265
60-33   62-32  
First game: CSU - Maccabi   74 - 99
Maccabi wins 221 - 139
KK Cibona VIP   Elma Apoel
5746
23-21   34-25  
First game: Elma Apoel - KK Cibona VIP   70 - 82
KK Cibona VIP wins 139 - 116
Benetton   BK Baník Cígel
9375
45-43   48-32  
First game: BK Baník Cígel - Benetton   87 - 91
Benetton wins 184 - 162
Ülker SC   Telindus
8675
45-31   41-44  
First game: Telindus - Ülker SC   74 - 69
Ülker SC wins 155 - 149
Real Madrid Teka   Sheffield Sharks
7875
37-46   41-29  
First game: Sheffield Sharks - Real Madrid Teka   57 - 67
Real Madrid Teka wins 145 - 132
Iraklis BC SA   Hapoel Galil Elyon
7654
35-35   41-19  
First game: Hapoel Galil Elyon - Iraklis BC SA   83 - 91
Iraklis BC SA wins 167 - 137
TSV Bayer 04   BC Budivelnik Kiev
10263
53-25   49-38  
First game: BC Budivelnik Kiev - TSV Bayer 04   98 - 77
TSV Bayer 04 wins 179 - 161
UNICAJA   BC Zrinjevac
8066
41-27   39-39  
First game: BC Zrinjevac - UNICAJA   70 - 85
UNICAJA wins 165 - 136
Lisboa e Benfica   Partizan
11295
47-50   65-45  
First game: Partizan - Lisboa e Benfica   64 - 64
Lisboa e Benfica wins 176 - 159
Union Olimpija   EB PAU Orthez
7597
38-47   37-50  
First game: EB PAU Orthez - Union Olimpija   96 - 71
EB PAU Orthez wins 193 - 146

Semi-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. CSKA MOSCOW1410/41162/108124
2. BENETTON TREVISO1410/41157/109624
3. OLYMPIAKOS BC PIRAEUS1410/41132/104624
4. ÜLKER SC ISTANBUL146/81078/110420
5. UNICAJA MALAGA146/81104/108120
6. OLYMPIQUE D'ANTIBES146/81108/116920
7. TSV BAYER 04 LEVERKUSEN145/91067/111219
8. IRAKLIS BC SA THESSALONIKI143/11945/106417
Olympiakos BC   TSV Bayer 04
7369
38-30   35-39  
UNICAJA   Ülker SC
8273
32-30   31-33   19-10  
Benetton   Iraklis BC SA
7368
39-33   34-35  
Olympique d'Antibes    CSKA
7268
35-43   37-25  
 TeamPW/LF/APts
1. FC BARCELONA1410/41145/107724
2. REAL MADRID TEKA149/51108/107923
3. PANATHINAIKOS BSA ATHENS149/51035/100723
4. ELAN BEARNAIS PAU ORTHEZ148/61127/109222
5. KINDER PALL. BOLOGNA146/81181/114920
6. MACCABI TEL AVIV146/81105/114320
7. KK CIBONA VIP ZAGREB146/81011/105220
8. SPORT LISBOA E BENFICA142/121046/115916
FC Barcelona   Lisboa e Benfica
10694
57-53   49-41  
Kinder Pall. Bologna   Real Madrid Teka
96115
39-58   57-57  
EB PAU Orthez   KK Cibona VIP
8062
35-22   45-40  
Maccabi    Panathinaikos AC
7986
44-46   35-40  
Play-Offs
CSKA   EB PAU Orthez
8374
38-30   45-44  
Game 1: EB PAU Orthez - CSKA 78-65
Game 2: CSKA - EB PAU Orthez 104-89
Play-off standings2 - 1
Benetton   Panathinaikos AC
6465
36-33   28-32  
Game 1: Panathinaikos AC - Benetton 70-67
Game 2: Benetton - Panathinaikos AC 83-69
Play-off standings1 - 2
FC Barcelona   Ülker SC
9666
53-34   43-32  
Game 1: Ülker SC - FC Barcelona 77-105
Play-off standings2 - 0
Real Madrid Teka   Olympiakos BC
8065
42-39   38-26  
Game 1: Olympiakos BC - Real Madrid Teka 68-49
Game 2: Real Madrid Teka - Olympiakos BC 80-77
Play-off standings2 - 1

Final Four

CSKA   Panathinaikos AC
7181
33-36   38-45  
FC Barcelona   Real Madrid Teka
7666
34-38   42-28  
CSKA   Real Madrid Teka
7473
34-35   40-38  
Panathinaikos AC   FC Barcelona
6766
35-25   32-41  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagPanathinaikos AC
2.flagFC Barcelona
3.flag CSKA
4.flagReal Madrid Teka

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Joseph John Arlauckas

Real Madrid Teka
Born : 20.07.1965
Height:

Avg: 26.4

NameAvg.
1.Arlauckas, J. 26.4
2.Dawson, A. 24.8
3.Komazec, A. 24.0
4.Williams, H. 22.0
5.White, T. 22.0

Rebounds

Charles Edward Shackleford

Ülker SC
Born : 22.04.1966
Height:

Avg: 12.4

NameAvg.
1.Shackleford, C. 12.4
2.Vrankovic, S. 10.2
3.Miller Tolbert, K. 9.8
4.Nwosu, J. 9.2
5.McDaniel, X. 7.9

Assists

Vasily Karasev

CSKA
Born : 14.04.1971
Height: 1.93

Avg: 7.2

NameAvg.
1.Karasev, V. 7.2
2.Kakiousis, E. 5.5
3.Laso, P. 4.9
4.Rivers, D. 4.2
5.Corchiani, C. 4.2