SCOREBOARD

Preliminary Round I
RTI Minsk   Universitatea
10871
46-21   62-50  
First game: Universitatea - RTI Minsk   74 - 94
RTI Minsk wins 202 - 145
Danone Honved   Rabotnicki
7479
32-37   42-42  
First game: Rabotnicki - Danone Honved   73 - 61
Rabotnicki wins 152 - 135
KTP   ASK Brocéni
9893
53-29   45-64  
First game: ASK Brocéni - KTP   110 - 92
ASK Brocéni wins 203 - 190
Fidefinanz   BC Slovakofarma
9172
43-32   48-40  
First game: BC Slovakofarma - Fidefinanz   79 - 76
Fidefinanz wins 167 - 151
Guildford Kings   BC Budivelnik Kiev
8585
41-45   44-40  
First game: BC Budivelnik Kiev - Guildford Kings   58 - 84
Guildford Kings wins 169 - 143
USK Erpet Praha   BBC Résidence
8663
38-36   48-27  
First game: BBC Résidence - USK Erpet Praha   67 - 94
USK Erpet Praha wins 180 - 130
UKJ Süba   Vllaznia
7870
37-27   41-43  
First game: Vllaznia - UKJ Süba   60 - 94
UKJ Süba wins 172 - 130
Lisboa e Benfica   Hapoel Philips
8767
52-32   35-35  
First game: Hapoel Philips - Lisboa e Benfica   83 - 75
Lisboa e Benfica wins 162 - 150
Union Olimpija    CSKA
8962
43-29   46-33  
First game: CSKA - Union Olimpija   85 - 65
Union Olimpija wins 154 - 147
ZEPTER IDEA   Libertel Dolphins
8583
43-35   42-48  
First game: Libertel Dolphins - ZEPTER IDEA   87 - 82
Libertel Dolphins wins 170 - 167
BC Zalgiris   SC Keflavik
12464
67-38   57-26  
First game: SC Keflavik - BC Zalgiris   98 - 128
BC Zalgiris wins 252 - 162
Achilleas   BC Levski
8369
34-35   49-34  
First game: BC Levski - Achilleas   109 - 91
BC Levski wins 178 - 174
Preliminary Round II
FC Barcelona   RTI Minsk
200
First game: RTI Minsk - FC Barcelona   88 - 107
EB PAU Orthez   Rabotnicki
9189
49-48   42-41  
First game: Rabotnicki - EB PAU Orthez   74 - 86
EB PAU Orthez wins 177 - 163
Montigala-Joventut   ASK Brocéni
8869
42-34   46-35  
First game: ASK Brocéni - Montigala-Joventut   79 - 81
Montigala-Joventut wins 169 - 148
Pallacanestro Polti   Fidefinanz
9075
43-38   47-37  
First game: Fidefinanz - Pallacanestro Polti   105 - 104
Pallacanestro Polti wins 194 - 180
Hapoel Galil Elyon   Guildford Kings
7165
36-25   35-40  
First game: Guildford Kings - Hapoel Galil Elyon   86 - 78
Guildford Kings wins 151 - 149
Benetton   USK Erpet Praha
9773
42-29   55-44  
First game: USK Erpet Praha - Benetton   75 - 88
Benetton wins 185 - 148
WATCO   Split Croatia Insurance
8360
36-32   47-28  
First game: Split Croatia Insurance - WATCO   72 - 63
WATCO wins 146 - 132
KK Cibona VIP   UKJ Süba
9478
48-33   46-45  
First game: UKJ Süba - KK Cibona VIP   78 - 85
KK Cibona VIP wins 179 - 156
Union Olimpija   Lisboa e Benfica
9176
47-38   44-38  
First game: Lisboa e Benfica - Union Olimpija   87 - 63
Lisboa e Benfica wins 163 - 154
TSV Bayer 04   Libertel Dolphins
8560
55-28   30-32  
First game: Libertel Dolphins - TSV Bayer 04   84 - 83
TSV Bayer 04 wins 168 - 144
Efes Pilsen   BC Zalgiris
5772
33-41   24-31  
First game: BC Zalgiris - Efes Pilsen   60 - 77
Efes Pilsen wins 134 - 132
Panathinaikos AC   BC Levski
8179
48-41   33-38  
First game: BC Levski - Panathinaikos AC   68 - 84
Panathinaikos AC wins 165 - 147

Semi-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. OLYMPIAKOS BC PIRAEUS1411/31047/89725
2. REAL MADRID TEKA149/51123/97823
3. LIMOGES CSP149/51013/97923
4. FC BARCELONA148/61132/106722
5. WATCO ANTWERPEN148/61040/107222
6. BENETTON TREVISO147/71085/107221
7. TSV BAYER 04 LEVERKUSEN144/101022/104518
8. GUILDFORD KINGS140/14889/124114
WATCO   TSV Bayer 04
7064
38-31   32-33  
Limoges CSP   Olympiakos BC
6759
36-32   31-27  
Guildford Kings   Benetton
7576
36-34   39-42  
FC Barcelona   Real Madrid Teka
8064
36-33   44-31  
 TeamPW/LF/APts
1. EFES PILSEN ISTANBUL1410/41005/95724
2. PANATHINAIKOS BSA ATHENS149/51076/102423
3. Montigala-Joventut Badalona149/51116/102623
4. KINDER PALL. BOLOGNA149/51139/101723
5. KK CIBONA VIP ZAGREB149/51126/106923
6. SPORT LISBOA E BENFICA145/91016/109319
7. ELAN BEARNAIS PAU ORTHEZ143/111044/115517
8. Pallacanestro Polti Cantu142/121011/119216
Pallacanestro Polti   KK Cibona VIP
81114
46-63   35-51  
Montigala-Joventut   Efes Pilsen
6653
31-35   35-18  
Lisboa e Benfica   EB PAU Orthez
7274
44-36   28-38  
Panathinaikos AC   Kinder Pall. Bologna
6875
44-33   24-42  

Final Four

Olympiakos BC   Panathinaikos AC
7772
36-36   41-36  
Montigala-Joventut   FC Barcelona
7965
31-36   48-29  
Panathinaikos AC   FC Barcelona
10083
54-49   46-34  
Olympiakos BC   Montigala-Joventut
5759
39-39   18-20  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagMontigala-Joventut
2.flagOlympiakos BC

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Nikolaos Galis

Panathinaikos AC
Born : 23.07.1957
Height:

Avg: 23.8

NameAvg.
1.Galis, N. 23.8
2.Young, M. 23.5
3.Paspalj, Z. 20.9
4.Tarpley, R. 20.9
5.Danilovic, P. 20.0

Rebounds

Roy James Tarpley

Olympiakos BC
Born : 28.11.1964
Height:

Avg: 12.8

NameAvg.
1.Tarpley, R. 12.8
2.Sabonis, A. 11.9
3.Richard, L. 11.6
4.Nzadi Conceicao, J. 11.2
5.Vrankovic, S. 11.2

Assists

Nikolaos Galis

Panathinaikos AC
Born : 23.07.1957
Height:

Avg: 4.7

NameAvg.
1.Galis, N. 4.7
2.Byrd, J. 4.2
3.Alanovic, V. 3.5
4.Rodrigues Neves, P. 3.5
5.Garrick, T. 3.4