SCOREBOARD

Preliminary Round I
CSKA Septembrijsko   SK Partizani
12558
66-29   59-29  
First game: SK Partizani - CSKA Septembrijsko   75 - 107
CSKA Septembrijsko wins 232 - 133
ZEPTER IDEA   Dinamo
11395
56-43   57-52  
First game: Dinamo - ZEPTER IDEA   85 - 124
ZEPTER IDEA wins 237 - 180
USK Erpet Praha   Universitatea
10387
65-33   38-54  
First game: Universitatea - USK Erpet Praha   59 - 85
USK Erpet Praha wins 188 - 146
BC Budivelnik Kiev   ZTE KK
9975
58-47   41-28  
First game: ZTE KK - BC Budivelnik Kiev   79 - 86
BC Budivelnik Kiev wins 185 - 154
TSV Bayer 04   SC Keflavik
12691
53-47   73-44  
First game: SC Keflavik - TSV Bayer 04   100 - 130
TSV Bayer 04 wins 256 - 191
PAOK BC   AEK
10769
60-40   47-29  
First game: AEK - PAOK BC   61 - 104
PAOK BC wins 211 - 130
Union Olimpija   BC Zalgiris
10389
53-52   50-37  
First game: BC Zalgiris - Union Olimpija   80 - 74
Union Olimpija wins 177 - 169
Guildford Kings   BC Kalev
7973
38-26   41-47  
First game: BC Kalev - Guildford Kings   80 - 75
Guildford Kings wins 154 - 153
Benetton Olympic   Efes Pilsen
6483
25-41   39-42  
First game: Efes Pilsen - Benetton Olympic   91 - 59
Efes Pilsen wins 174 - 123
Basket Flyers   Helsingin NMKY
8965
50-31   39-34  
First game: Helsingin NMKY - Basket Flyers   95 - 63
Helsingin NMKY wins 160 - 152
Direktbank Den Helder    CSKA
7479
37-42   37-37  
First game: CSKA - Direktbank Den Helder   95 - 94
CSKA wins 174 - 168
Lisboa e Benfica   BBC Etzella
10558
56-29   49-29  
First game: BBC Etzella - Lisboa e Benfica   72 - 113
Lisboa e Benfica wins 218 - 130
WATCO   Astra Basket
9783
41-32   56-51  
First game: Astra Basket - WATCO   86 - 93
WATCO wins 190 - 169
Preliminary Round II
Real Madrid Teka   CSKA Septembrijsko
9778
49-37   48-41  
First game: CSKA Septembrijsko - Real Madrid Teka   73 - 103
Real Madrid Teka wins 200 - 151
Scavolini Basket   ZEPTER IDEA
10482
52-42   52-40  
First game: ZEPTER IDEA - Scavolini Basket   72 - 91
Scavolini Basket wins 195 - 154
Adecco Estudiantes   USK Erpet Praha
7668
40-35   36-33  
First game: USK Erpet Praha - Adecco Estudiantes   84 - 99
Adecco Estudiantes wins 175 - 152
Virtus Buckler Bologna   BC Budivelnik Kiev
9685
51-45   45-40  
First game: BC Budivelnik Kiev - Virtus Buckler Bologna   80 - 114
Virtus Buckler Bologna wins 210 - 165
ASK Brocéni   TSV Bayer 04
88119
36-65   52-54  
First game: TSV Bayer 04 - ASK Brocéni   126 - 103
TSV Bayer 04 wins 245 - 191
PAOK BC   KK Crvena Zvezda
20
First game: KK Crvena Zvezda - PAOK BC   0 - 2
Olympiakos BC   Union Olimpija
8881
44-40   44-41  
First game: Union Olimpija - Olympiakos BC   85 - 88
Olympiakos BC wins 176 - 166
Limoges CSP   Guildford Kings
7157
41-20   30-37  
First game: Guildford Kings - Limoges CSP   72 - 72
Limoges CSP wins 143 - 129
EB PAU Orthez   Efes Pilsen
6455
39-28   25-27  
First game: Efes Pilsen - EB PAU Orthez   65 - 67
EB PAU Orthez wins 131 - 120
KK Cibona   Helsingin NMKY
10988
60-43   49-45  
First game: Helsingin NMKY - KK Cibona   87 - 83
KK Cibona wins 192 - 175
KK Zadar    CSKA
8878
46-40   42-38  
First game: CSKA - KK Zadar   95 - 86
KK Zadar wins 174 - 173
Maccabi    Lisboa e Benfica
10081
42-42   58-39  
First game: Lisboa e Benfica - Maccabi   75 - 89
Maccabi wins 189 - 156
WATCO   Hapoel Philips
9076
50-37   40-39  
First game: Hapoel Philips - WATCO   88 - 80
WATCO wins 170 - 164

Semi-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. PAOK THESSALONIKI BC128/4879/83920
2. LIMOGES CSP127/5816/75719
3. SCAVOLINI PALLACANESTRO PESARO127/5887/87719
4. VIRTUS BUCKLER BOLOGNA126/6938/89318
5. Montigala-Joventut Badalona126/6945/94618
6. KK CIBONA ZAGREB125/7909/97617
7. MACCABI TEL AVIV123/9934/102015
Maccabi    Limoges CSP
7069
46-37   24-32  
Montigala-Joventut   Virtus Buckler Bologna
8173
32-31   49-42  
PAOK BC   KK Cibona
8167
38-26   43-41  
 TeamPW/LF/APts
1. REAL MADRID TEKA1412/21181/103126
2. BENETTON TREVISO1410/41127/107324
3. OLYMPIAKOS BC PIRAEUS148/61057/102322
4. ELAN BEARNAIS PAU ORTHEZ148/61113/110022
5. TSV BAYER 04 LEVERKUSEN148/61099/110522
6. KK ZADAR145/91096/119819
7. ADECCO ESTUDIANTES MADRID144/101132/113118
8. WATCO ANTWERPEN141/131092/123615
WATCO   Olympiakos BC
6685
32-38   34-47  
TSV Bayer 04   Adecco Estudiantes
9280
47-39   45-41  
EB PAU Orthez   Benetton
8255
49-38   33-17  
Real Madrid Teka   KK Zadar
10576
48-31   57-45  
Play-Offs
PAOK BC   EB PAU Orthez
8165
32-31   49-34  
Game 1: EB PAU Orthez - PAOK BC 86-103
Play-off standings2 - 0
Limoges CSP   Olympiakos BC
6058
34-31   26-27  
Game 1: Olympiakos BC - Limoges CSP 70-67
Game 2: Limoges CSP - Olympiakos BC 59-53
Play-off standings2 - 1
Real Madrid Teka   Virtus Buckler Bologna
7958
44-34   35-24  
Game 1: Virtus Buckler Bologna - Real Madrid Teka 56-76
Play-off standings2 - 0
Benetton   Scavolini Basket
7758
37-25   40-33  
Game 1: Scavolini Basket - Benetton 94-92
Game 2: Benetton - Scavolini Basket 101-94
Play-off standings2 - 1

Final Four

Real Madrid Teka   Limoges CSP
5262
26-36   26-26  
PAOK BC   Benetton
7779
51-45   26-34  
Real Madrid Teka   PAOK BC
7076
38-46   32-30  
Benetton   Limoges CSP
5559
28-22   27-37  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagLimoges CSP
2.flagBenetton
3.flagPAOK BC
4.flagReal Madrid Teka

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Zdravko Radulovic

KK Cibona
Born : 12.12.1966
Height:

Avg: 23.9

NameAvg.
1.Radulovic, Z. 23.9
2.Paspalj, Z. 23.8
3.Prelevits, B. 21.6
4.Varner, W. 21.5
5.Kukoc, T. 21.1

Rebounds

Arvydas Sabonis

Real Madrid Teka
Born : 19.12.1964
Height: 2.20

Avg: 12.0

NameAvg.
1.Sabonis, A. 12.0
2.Levingston, C. 11.5
3.Berry, W. 9.9
4.Thompson, C. 9.7
5.Rusconi, S. 9.1

Assists

Ignacio Azofra de la Cuesta

Adecco Estudiantes
Born : 23.07.1969
Height: 1.81

Avg: 5.6

NameAvg.
1.Azofra de la Cuesta, I. 5.6
2.Kukoc, T. 5.0
3.Demory, V. 4.1
4.Gadou, D. 3.9
5.Wheeler, C. 3.6