NEWS

21.03.2006
Spartak Claim EuroCup Women Title

Spartak Moscow claimed the 2005-2006 EuroCup Women’s title following a 72-66 win over Pays D’Aix and won the two-game series by a combined score of 152-131.

Spartak entered the game knowing they need only a victory or loss of 14 points or less to claim the best-of-two series.

21.03.2006
Russia: Lazic Cautious As Spartak Look To Clinch Title

Spartak Moscow are taking nothing despite holding a 15-point advantage from the first leg of their EuroCup Women final against Pays D´Aix.

The Russians, who boast an incredible line-up which includes Lisa Leslie (United States), Ticha Penicheiro (Portugal), Linda Frohlich (Germany) and Gordana Grubin (Serbia & Montenegro) - all seasoned internationals - are huge favourites as the second leg will be staged in Moscow on Tuesday evening.

14.03.2006
Fab Four Lead The Way For Spartak

Spartak Moscow are in command of the EuroCup Women final after thrashing hosts Pays D´Aix in the opening leg the championship tie on Tuesday evening.

The fabulous four of Lisa Leslie, Gordana Grubin, Ticha Penicheiro and Linda Frohlich (pictured) led the Russian team to an 80-65 triumph in Aix-en-Provence.

SCOREBOARD

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. MBK Ruzomberok66/0503/36712
2. TSV 1880 Wasserburg64/2482/43410
3. BSE ESMA Budapest62/4451/4338
4. ZKK Medvescak Zagreb60/6319/5216
MBK   TSV Wasserburg
9263
24-17   26-17   21-18   21-11  
ZKK Medvescak   BSE ESMA
5484
13-21   7-18   18-17   16-28  
 TeamPW/LF/APts
1. Dynamo Kursk64/2443/39110
2. Zala Volán ZTE64/2438/40210
3. Sibenik Jolly JBS64/2436/40610
4. BC Powerbasket Wels60/6402/5206
BC Powerbasket   Dynamo Kursk
7188
15-20   20-20   15-24   21-24  
Jolly JBS   Zala Volán
7472
29-21   18-15   17-23   10-13  
 TeamPW/LF/APts
1. Gospic Croatia Osiguranje65/1477/40611
2. Arvi Marijampole64/2430/42810
3. Szeviép Szeged62/4399/4188
4. ZKK Merkur Celje61/5387/4417
Gospic   Szeviép
7565
20-15   21-18   17-18   17-14  
ZKK Merkur   Arvi
6777
10-25   27-17   15-15   15-20  
 TeamPW/LF/APts
1. Nadezhda66/0500/39512
2. ZKK Croatia Zagreb63/3452/4399
3. DKSK Miskolc63/3418/4099
4. BK Siemens Poprad60/6340/4676
ZKK Croatia   DKSK Miskolc
9167
29-14   20-21   17-9   25-23  
BK Siemens   Nadezhda
6997
13-27   13-22   17-21   26-27  
 TeamPW/LF/APts
1. Besiktas Colaturka Istanbul66/0484/41212
2. Kozachka-Zalk Zaporozhye63/3428/4049
3. Kastoria CAC/Cosmopel63/3456/4409
4. BC Stara Zagora Terra Group60/6381/4936
BC Stara Zagora   Kastoria CAC
7490
13-22   28-27   15-20   18-21  
Besiktas   Kozachka-Zalk
6965
24-15   14-21   17-12   14-17  
 TeamPW/LF/APts
1. Spartak Moscow Region65/1446/40111
2. KK Hemofarm Vrsac64/2443/43410
3. Fenerbahce SK Istanbul63/3483/4339
4. Lukoil Neftochimik60/6382/4866
Lukoil   Hemofarm
6870
19-14   23-20   8-19   18-17  
Fenerbahce   Spartak
7276
21-17   24-28   12-20   15-11  
 TeamPW/LF/APts
1. Anda Ramat Hasharon66/0518/28712
2. Mersin Büyüksehir Belediye64/2460/37810
3. WBC Kimico Struga62/4446/4468
4. KK Jedinstvo60/6298/6116
Mersin   Anda
4360
7-15   12-17   16-11   8-17  
KK Jedinstvo   WBC Kimico
67108
20-28   12-23   24-20   11-37  
 TeamPW/LF/APts
1. BC Chevakata43/1297/2857
2. Ceyhan Belediyespor42/2299/2706
3. ZKK Vojvodina Nis-Gas41/3259/3005
Ceyhan   BC Chevakata
7969
17-23   25-20   17-15   20-11  
 TeamPW/LF/APts
1. Polisportiva Ares Ribera65/1411/35411
2. Pays D´Aix Basket 1364/2479/35210
3. CajaCanarias63/3435/3709
4. Haukar60/6312/5616
Ribera   Haukar
8058
19-20   15-14   29-13   17-11  
CajaCanarias   Pays D´Aix
6762
16-20   21-11   15-13   15-18  
 TeamPW/LF/APts
1. Lavezzini Parma64/2454/41710
2. ESB Lille Metropole64/2425/37210
3. Acis Incosa Leon63/3407/3759
4. CAB Madeira61/5342/4647
Lavezzini Parma   CAB Madeira
8752
27-19   19-15   18-12   23-6  
Acis Incosa   ESB Lille Metropole
6876
15-17   20-21   10-23   23-15  
 TeamPW/LF/APts
1. Tarbes Gespe Bigorre65/1460/41811
2. H.S. Penta Faenza64/2419/41610
3. Hondarribia-Irun62/4408/4048
4. Coca Cola Rhondda Rebels61/5431/4807
Hondarribia-Irun   Tarbes
4553
17-11   13-23   10-7   5-12  
Faenza   Rhondda Rebels
7590
12-20   13-24   26-21   24-25  
 TeamPW/LF/APts
1. Halcon Avenida Salamanca65/1426/33311
2. Coconuda Maddaloni 64/2416/38610
3. Stade Clermontois Auvergne Basket 6363/3386/4179
4. BG Dorsten60/6345/4376
Coconuda   BG Dorsten
7262
25-13   16-22   15-20   16-7  
Halcon Avenida   SCAB 63
6761
17-12   18-17   17-17   15-15  
Sixteenth-Finals
Anda   BSE ESMA
7468
19-19   18-13   18-17   19-19  
First game: BSE ESMA - Anda   65 - 90
Anda wins 164 - 133
MBK   SCAB 63
9377
23-29   24-17   19-10   27-21  
First game: SCAB 63 - MBK   67 - 66
MBK wins 159 - 144
Nadezhda   DKSK Miskolc
8161
18-7   25-21   13-20   25-13  
First game: DKSK Miskolc - Nadezhda   79 - 70
Nadezhda wins 151 - 140
Besiktas   ZKK Croatia
7161
19-14   18-11   17-11   17-25  
First game: ZKK Croatia - Besiktas   71 - 71
Besiktas wins 142 - 132
Halcon Avenida   Kastoria CAC
8756
21-17   16-13   26-13   24-13  
First game: Kastoria CAC - Halcon Avenida   67 - 80
Halcon Avenida wins 167 - 123
Gospic   Kozachka-Zalk
7753
16-15   22-11   14-14   25-13  
First game: Kozachka-Zalk - Gospic   64 - 58
Gospic wins 135 - 117
Ribera   Acis Incosa
5862
12-20   17-18   16-20   13-4  
First game: Acis Incosa - Ribera   62 - 69
Ribera wins 127 - 124
Spartak   Ceyhan
10072
28-21   25-14   28-17   19-20  
First game: Ceyhan - Spartak   67 - 70
Spartak wins 170 - 139
Tarbes   Fenerbahce
6069
11-16   20-21   16-16   13-16  
First game: Fenerbahce - Tarbes   82 - 58
Fenerbahce wins 151 - 118
BC Chevakata   CajaCanarias
9068
22-14   15-21   26-12   27-21  
First game: CajaCanarias - BC Chevakata   61 - 64
BC Chevakata wins 154 - 129
Pays D´Aix   Arvi
8150
17-9   22-11   13-13   29-17  
First game: Arvi - Pays D´Aix   83 - 65
Pays D´Aix wins 146 - 133
Mersin   Faenza
8074
20-24   20-20   21-11   19-19  
First game: Faenza - Mersin   80 - 87
Mersin wins 167 - 154
ESB Lille Metropole   Hemofarm
7973
25-19   14-21   22-15   18-18  
First game: Hemofarm - ESB Lille Metropole   56 - 69
ESB Lille Metropole wins 148 - 129
Dynamo Kursk   Jolly JBS
7466
20-10   21-19   22-21   11-16  
First game: Jolly JBS - Dynamo Kursk   83 - 68
Jolly JBS wins 149 - 142
TSV Wasserburg   Coconuda
5957
13-8   16-19   22-18   8-12  
First game: Coconuda - TSV Wasserburg   89 - 60
Coconuda wins 146 - 119
Zala Volán   Lavezzini Parma
5667
13-24   15-15   8-13   20-15  
First game: Lavezzini Parma - Zala Volán   66 - 63
Lavezzini Parma wins 133 - 119
Eighth-Finals
Anda   Lavezzini Parma
8975
31-23   16-21   19-15   23-16  
First game: Lavezzini Parma - Anda   61 - 86
Anda wins 175 - 136
MBK   Coconuda
6680
11-16   18-18   20-24   17-22  
First game: Coconuda - MBK   64 - 61
Coconuda wins 144 - 127
Nadezhda   Jolly JBS
6265
18-19   16-20   12-14   16-12  
First game: Jolly JBS - Nadezhda   61 - 65
Nadezhda wins 127 - 126
Besiktas   ESB Lille Metropole
7344
26-7   18-12   15-7   14-18  
First game: ESB Lille Metropole - Besiktas   79 - 77
Besiktas wins 150 - 123
Halcon Avenida   Mersin
6643
13-8   20-11   16-11   17-13  
First game: Mersin - Halcon Avenida   73 - 77
Halcon Avenida wins 143 - 116
Gospic   Pays D´Aix
6967
19-13   8-13   15-16   27-25  
First game: Pays D´Aix - Gospic   65 - 62
Pays D´Aix wins 132 - 131
Ribera   BC Chevakata
7766
22-17   14-9   19-15   22-25  
First game: BC Chevakata - Ribera   86 - 61
BC Chevakata wins 152 - 138
Spartak   Fenerbahce
7862
20-15   23-14   16-12   19-21  
First game: Fenerbahce - Spartak   74 - 66
Spartak wins 144 - 136
Quarter-Finals
Anda   Spartak
6973
17-18   21-18   14-20   17-17  
First game: Spartak - Anda   74 - 67
Spartak wins 147 - 136
BC Chevakata   Coconuda
95103
13-24   17-10   13-17   29-22   13-13   10-17  
First game: Coconuda - BC Chevakata   63 - 64
Coconuda wins 166 - 159
Nadezhda   Pays D´Aix
6766
14-22   22-19   13-15   18-10  
First game: Pays D´Aix - Nadezhda   73 - 57
Pays D´Aix wins 139 - 124
Besiktas   Halcon Avenida
6859
13-14   12-10   17-18   26-17  
First game: Halcon Avenida - Besiktas   78 - 60
Halcon Avenida wins 137 - 128
Semi-Finals
Halcon Avenida   Spartak
6161
22-18   12-8   13-18   14-17  
First game: Spartak - Halcon Avenida   71 - 55
Spartak wins 132 - 116
Pays D´Aix   Coconuda
7173
13-24   18-24   28-13   12-12  
First game: Coconuda - Pays D´Aix   65 - 79
Pays D´Aix wins 150 - 138
Finals
Spartak   Pays D´Aix
7266
21-25   18-12   15-14   18-15  
First game: Pays D´Aix - Spartak   65 - 80
Spartak wins 152 - 131

HEADLINES

Fab Four Lead The Way For Spartak14.03.2006
Russia: All Is Well As Leslie Leads Spartak Attack10.03.2006
Spartak And Pays D’Aix Advance To EuroCup Women Finals03.03.2006
Leslie Leads Spartak, Pays D'Aix Prevail 24.02.2006
Spartak, Coconuda, Pays D´Aix and Halcon Avenida Advance10.02.2006
Leslie And Fröhlich Lead Spartak To Victory In Quarter-finals02.02.2006
Czech Star Nemcova Retires 25.01.2006
Quarter-finals Set20.01.2006
Sixteenth-Finals Pairings Determined24.11.2005
Zimerle Aiming To Build On Success17.11.2005

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagSpartak
2.flagPays D´Aix

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Lenae Williams

Kastoria CAC
Born : 14.07.1979
Height: 1.82

Avg: 23.1

NameAvg.
1.Williams, L. 23.1
2.Powell, N. 21.7
3.Baranovic-Urukalo, V. 20.2
4.Snow, M. 19.7
5.Johnson, J. 19.3

Rebounds

Wanda Guyton

TSV Wasserburg
Born : 14.10.1965
Height: 1.85

Avg: 15.5

NameAvg.
1.Guyton, W. 15.5
2.Ford, C. 12.3
3.Snow, M. 12.3
4.Leslie, L. 10.6
5.Hoffman, E. 10.4

Assists

Anastasia Kostaki

Pays D´Aix
Born : 26.03.1978
Height: 1.72

Avg: 7.1

NameAvg.
1.Kostaki, A. 7.1
2.Németh, B. 6.8
3.Berseneva, E. 5.9
4.Penicheiro, T. 5.8
5.Stankovic, B. 5.4