NEWS

04.04.2005
Fenerbahçe SK 45 vs. Phard Napoli 53

Phard Napoli became the first winner of a FIBA Europe club competition in 2005 on Sunday night in Italy. Napoli defeated Fenerbahce 45-53 to win the FIBA Europe Cup Women in a game characterised by its defensive intensity.

While nerves also contributed to a poor shooting display from both sides, it was Napoli's ability to disrupt Fenerbahce's offense in the final quarter that saw them take a deserved victory.

03.04.2005
Phard Napoli 72 vs. Anda Ramat Hasharon 59

A fired-up Phard Napoli ended Anda Ramat Hasharon's FIBA Europe Cup hopes on Saturday night. Playing in front of 2,500 home fans, Napoli produced an emotionally charged performance and swept to victory behind a strong second half showing.

While it was the visitors who had the better start to the game, Napoli always seemed to want the win a little bit more than their opponents.

02.04.2005
ZKK Croatia 61 vs. Fenerbahçe SK 62

Fenerbahce banished the last year’s final disappointment on Saturday evening in Napoli on Friday evening. The Turkish side hosted the 2004 FIBA Europe Cup Women Final Four, but fell at the semi-final stage of the competition.

Here in Napoli on Saturday evening, Fenerbahce edged ZKK Croatia Zagreb 61-62 in a tight fought contest to advance to Sunday’s final.

SCOREBOARD

Conference West - Qualifying Round

 TeamPW/LF/APts
1. Pays d'Aix Basket 1365/1461/41011
2. Halcón Avenida64/2485/43110
3. Trentino Rovereto Basket63/3463/4179
4. CAB Madeira60/6401/5526
CAB Madeira   Rovereto
7196
14-23   21-26   18-21   18-26  
Halcón   Pays d'Aix
7376
 TeamPW/LF/APts
1. Faience Pallacanestro65/1438/38711
2. Reyer Venezia64/2424/37510
3. ESB Lille Metropole63/3413/4129
4. Coca Cola Rhondda Rebels 60/6407/5086
Rhondda Rebels   Faience
6390
22-17   22-24   12-24   7-25  
Venezia   ESB Lille
7346
18-20   17-14   17-4   21-8  
 TeamPW/LF/APts
1. Phard Napoli Basket64/2481/40710
2. USO Mondeville Basket64/2456/43110
3. CajaCanarias64/2458/44110
4. Polisportiva Ares Ribera60/6398/5146
USO Mondeville   Ribera
9170
25-24   22-13   18-17   26-16  
Caja Canarias   Phard Napoli
7266
18-24   14-16   15-14   25-12  
Conferene West - Play-Offs
Faience   Rovereto
6868
12-19   19-15   16-17   21-17  
First game: Rovereto - Faience   58 - 69
Faience wins 137 - 126
Pays d'Aix   Caja Canarias
7769
14-22   24-16   20-10   19-21  
First game: Caja Canarias - Pays d'Aix   67 - 71
Pays d'Aix wins 148 - 136
Phard Napoli   USO Mondeville
7962
14-13   24-9   18-21   23-19  
First game: USO Mondeville - Phard Napoli   52 - 53
Phard Napoli wins 132 - 114
Venezia   Halcón
7058
23-15   16-15   22-17   9-11  
First game: Halcón - Venezia   72 - 69
Venezia wins 139 - 130

Semi-Finals

Pays d'Aix   Phard Napoli
5468
16-20   14-15   9-15   15-18  
Faience   Venezia
6257
14-14   14-19   15-13   19-11  

Finals

Faience   Phard Napoli
5476
10-26   17-8   14-26   13-16  
Venezia   Pays d'Aix
7161
23-19   23-15   21-4   4-23  

Conference South - Qualifying Round

 TeamPW/LF/APts
1. Fenerbahçe SK Istanbul65/1490/36911
2. Lukoil Neftochimik64/2456/44810
3. Apollon Ptolemaida63/3474/4839
4. WBC Kimico Struga60/6403/5236
Fenerbahçe   Ptolemaida
8556
20-13   23-16   19-12   23-15  
Lukoil   WBC Kimico
8160
17-11   22-13   18-15   24-21  
 TeamPW/LF/APts
1. Anda Ramat Hasharon44/0391/2358
2. Ceyhan Belediyespor42/2294/3206
3. BC Stara Zagora40/4273/4034
Ramat Hasharon   Stara Zagora
10853
34-17   24-5   31-12   19-19  
 TeamPW/LF/APts
1. Dynamo Novosibirsk43/1311/2817
2. JBK Levski Spartak Sofia42/2284/2946
3. Clubul Sportiv Livas Targoviste41/3266/2865
Novosibirsk   Levski Spartak
8273
27-19   14-19   27-16   14-19  
Conference South - Play-Offs
Ramat Hasharon   Targoviste
200
First game: Targoviste - Ramat Hasharon   73 - 95
Fenerbahçe   Ceyhan
8454
25-16   17-21   21-10   21-7  
First game: Ceyhan - Fenerbahçe   72 - 71
Fenerbahçe wins 155 - 126
Novosibirsk   Levski Spartak
8964
15-14   16-15   32-15   26-20  
First game: Levski Spartak - Novosibirsk   90 - 79
Novosibirsk wins 168 - 154
Lukoil   Ptolemaida
8476
19-25   16-11   27-18   22-22  
First game: Ptolemaida - Lukoil   87 - 94
Lukoil wins 178 - 163

Semi-Finals

Ramat Hasharon   Lukoil
8766
23-23   25-18   23-9   16-16  
Fenerbahçe   Novosibirsk
8163
17-21   26-13   16-16   22-13  

Finals

Lukoil   Novosibirsk
6075
20-25   17-17   12-18   11-15  
Ramat Hasharon   Fenerbahçe
5878
15-18   17-20   12-21   14-19  

Central Conference - Qualifying Round

 TeamPW/LF/APts
1. TV 1872 Saarlouis64/2474/43610
2. Zala Volán ZTE64/2480/41110
3. BC Enge Kazan64/2463/43110
4. Martigny Ourannaz Basket60/6400/5396
Martigny   Zala Volán
53100
Saarlouis   Kazan
7651
10-14   19-10   21-18   26-9  
 TeamPW/LF/APts
1. USK Blex Prague66/0527/34512
2. MBK Ruzomberok64/2486/40110
3. Ventwest-Foton Sopron62/4387/4688
4. ZKK Medvescak Zagreb60/6343/5296
USK Prague   Ruzomberok
7159
28-14   17-11   15-18   11-16  
Sopron   ZKK Zagreb
6756
13-18   21-10   18-19   15-9  
 TeamPW/LF/APts
1. Nadezhda64/2486/44210
2. BG Dorsten63/3456/4389
3. Gospic Industrogradnja63/3476/4889
4. Szeviép Szeged62/4415/4658
Szeviép   Gospic
8086
19-21   13-25   25-26   23-14  
BG Dorsten   Nadezhda
7076
16-10   12-20   22-20   20-26  
 TeamPW/LF/APts
1. BSE ESMA Budapest64/2483/45210
2. ZKK Croatia Zagreb64/2454/42510
3. TSV 1880 Wasserburg64/2426/45910
4. BC Chevakata60/6423/4506
Wasserburg   Chevakata
6463
24-19   11-21   8-17   21-6  
ZKK Croatia   Budapest
8367
20-16   17-11   20-18   26-22  
 TeamPW/LF/APts
1. Sibenik Jolly JBS44/0305/2588
2. BC Gustino Powerbasket Wels42/2266/2906
3. DKSK Miskolc40/4273/2964
Sibenik   Miskolc
6963
17-20   12-15   19-8   21-20  

Central Conference Eighth-Final

Kazan   Wasserburg
8250
20-15   21-16   17-12   24-7  
Ruzomberok   Szeviép
6059
22-19   16-12   8-17   14-11  
USK Prague   Miskolc
5774
10-18   17-26   19-16   11-14  
Zala Volán   Wels
7465
19-11   21-21   14-19   20-14  
Budapest   ZKK Croatia
8379
13-19   28-21   18-15   24-24  
Saarlouis   BG Dorsten
6468
19-14   9-16   17-20   19-18  
Sibenik   Sopron
6443
22-6   16-13   8-17   18-7  
Nadezhda   Gospic
6553
20-14   17-14   12-16   16-9  
Central Conference -Quarter Final Play-Offs
USK Prague   ZKK Croatia
5063
13-15   13-17   14-12   10-19  
First game: ZKK Croatia - USK Prague   88 - 66
ZKK Croatia wins 151 - 116
Sibenik   Kazan
5853
20-18   13-11   8-10   17-14  
First game: Kazan - Sibenik   64 - 61
Sibenik wins 119 - 117
BG Dorsten   Szeviép
6253
6-9   27-19   10-13   19-12  
First game: Szeviép - BG Dorsten   91 - 68
Szeviép wins 144 - 130
Zala Volán   Nadezhda
5853
13-9   13-15   15-16   17-13  
First game: Nadezhda - Zala Volán   63 - 55
Nadezhda wins 116 - 113

Semi-Finals

ZKK Croatia   Nadezhda
6860
19-12   20-14   22-13   7-21  
Sibenik   Szeviép
5262
11-15   19-8   15-23   7-16  

Finals

Nadezhda   Sibenik
8074
17-18   18-11   19-23   26-22  
ZKK Croatia   Szeviép
6556
14-12   8-10   20-16   23-18  

Pan-European Play-Offs

Szeviép   Ramat Hasharon
7073
13-17   22-11   13-27   22-18  
ZKK Croatia   Faience
8172
20-17   19-21   22-8   20-26  
Fenerbahçe   Nadezhda
8965
27-13   17-14   19-15   26-23  
Phard Napoli   Sibenik
7456
25-19   21-13   17-6   11-18  

Semi-Finals

ZKK Croatia   Fenerbahçe
6162
18-14   6-18   20-20   17-10  
Phard Napoli   Ramat Hasharon
7259
19-17   18-15   19-14   16-13  

Finals

ZKK Croatia   Ramat Hasharon
7286
18-20   16-27   22-20   16-19  
Fenerbahçe   Phard Napoli
4553
16-17   8-4   10-16   11-16  

HEADLINES

ZKK Croatia 61 vs. Fenerbahçe SK 6202.04.2005
FIBA Europe Cup Women Final Four Venue Determined04.03.2005
Petra Beats Dad25.02.2005
Israel: In The Game Of The Father23.02.2005
FIBA Europe Cup Women Pan-European Play-Off Pairings Complete11.02.2005
Conference Final Four Venues Determined02.02.2005
Daley Loving Time In France01.02.2005
FIBA Europe Cup Women - The Road To The Final Four21.01.2005
Hungary: Holland-Corn Impresses Both On And Off Court20.01.2005
USK Blex 50 vs. ZKK Croatia 6319.01.2005

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagPhard Napoli
2.flagFenerbahçe
3.flagRamat Hasharon
4.flagZKK Croatia

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Kedra Holland-Corn

Budapest
Born : 05.11.1974
Height: 1.74

Avg: 30.3

NameAvg.
1.Holland-Corn, K. 30.3
2.Moore, J. 26.1
3.Whitmore, T. 23.3
4.Mujanovic, R. 21.4
5.Ratay, A. 18.5

Rebounds

Jacqueline Anita Moore

Ptolemaida
Born : 06.11.1979
Height: 1.90

Avg: 12.1

NameAvg.
1.Moore, J. 12.1
2.Garifullina, M. 11.4
3.Laaksonen, N. 11.2
4.Melvin, C. 10.8
5.Santos, A. 10.7

Assists

Nilay Kartaltepe

Fenerbahçe
Born : 13.01.1979
Height: 1.71

Avg: 6.9

NameAvg.
1.Kartaltepe, N. 6.9
2.Pop, D. 5.9
3.Dettmann, M. 5.1
4.Ose-Hlebovicka, I. 4.3
5.Berseneva, E. 4.3