NEWS

22.04.2008
Muiznieks Turns Riga Into Title Town

When Barons LMT Riga picked Coach Karlis Muiznieks to lead them last summer they were probably hoping he would bring with him some of his winning mentality.

Muiznieks was one of the best Latvian players during the 1990's and played a couple of times in EuroBasket with the national team in addition to winning local titles.

22.04.2008
Gustas Takes Home Final Four MVP

The 2008 edition of the EuroCup Final Four presented five players who stood out in the two game days of the competition and were named to the All-Tournament team.

The trophy lifters from Riga - Barons LMT sent two representatives, including the MVP while the finalist from Belgium - Dexia Mons-Hainaut are represented by two as well, while hosts Proteas EKA AEL finalize the group of five.

20.04.2008
Barons Edge Dexia In Thriller To Win EuroCup Title

Barons LMT Riga are the 2008 EuroCup champion after beating Dexia Mons-Hainaut 63-62 in a thrilling finals in Limassol, Cyprus on Sunday night.

The champs bring the first European title ever to Latvia as an independent country, and Riga will have a good reason to celebrate tonight. The last Latvian team to win a title was ASK Riga back in 1960.

SCOREBOARD

Elimination Round 1
My Guide Amsterdam   Energy Invest Rustavi
10163
25-13   19-18   27-25   30-7  
First game: Energy Invest Rustavi - My Guide Amsterdam   77 - 87
My Guide Amsterdam wins 188 - 140
Elba Timisoara   BC Dnipro
7182
22-19   16-23   14-14   19-26  
First game: BC Dnipro - Elba Timisoara   64 - 74
BC Dnipro wins 146 - 145
BC Strumica 2005   Cedevita Zagreb
7569
14-23   19-13   23-17   19-16  
First game: Cedevita Zagreb - BC Strumica 2005   76 - 72
BC Strumica 2005 wins 147 - 145
Olympias Patras   Spartak-Pleven
8571
27-20   22-19   20-9   16-23  
First game: Spartak-Pleven - Olympias Patras   76 - 71
Olympias Patras wins 156 - 147
BC Odessa   Spartak St. Petersburg
8688
22-21   21-19   10-21   33-27  
First game: Spartak St. Petersburg - BC Odessa   86 - 76
Spartak St. Petersburg wins 174 - 162
Bakken Bears   KK Igokea Partizan
7171
15-20   21-21   16-9   19-21  
First game: KK Igokea Partizan - Bakken Bears   68 - 62
KK Igokea Partizan wins 139 - 133
Elimination Round 2
Ural Great   Olympias Patras
7760
22-10   17-17   24-17   14-16  
First game: Olympias Patras - Ural Great   66 - 80
Ural Great wins 157 - 126
Maroussi   Spartak St. Petersburg
7584
14-19   26-20   22-18   13-27  
First game: Spartak St. Petersburg - Maroussi   62 - 65
Spartak St. Petersburg wins 146 - 140
Lokomotiv Rostov   BC Strumica 2005
8769
14-17   20-15   29-15   24-22  
First game: BC Strumica 2005 - Lokomotiv Rostov   57 - 67
Lokomotiv Rostov wins 154 - 126
Khimik   KK Igokea Partizan
9969
32-14   17-13   23-20   27-22  
First game: KK Igokea Partizan - Khimik   102 - 80
Khimik wins 179 - 171
Iscar Nahariya   Barons LMT
8380
13-28   23-20   22-23   25-9  
First game: Barons LMT - Iscar Nahariya   81 - 77
Barons LMT wins 161 - 160
Dexia Mons-Hainaut   My Guide Amsterdam
8862
28-16   27-14   20-13   13-19  
First game: My Guide Amsterdam - Dexia Mons-Hainaut   63 - 73
Dexia Mons-Hainaut wins 161 - 125
Proteas EKA AEL    BC Dnipro
10469
19-16   26-17   32-12   27-24  
First game: BC Dnipro - Proteas EKA AEL   53 - 64
Proteas EKA AEL wins 168 - 122
CSK-VVS Samara   Plannja Basket
8470
25-16   14-20   24-13   21-21  
First game: Plannja Basket - CSK-VVS Samara   73 - 91
CSK-VVS Samara wins 175 - 143
Banvit BC   K.R. Basket
9583
23-10   24-24   27-23   21-26  
First game: K.R. Basket - Banvit BC   79 - 96
Banvit BC wins 191 - 162
Olympia   Zlatorog
8382
21-11   19-25   16-17   27-29  
First game: Zlatorog - Olympia   64 - 72
Olympia wins 155 - 146
Keravnos Nicosia   Lappeenranta
9586
18-22   24-22   30-24   23-18  
First game: Lappeenranta - Keravnos Nicosia   87 - 71
Lappeenranta wins 173 - 166
BK Prostejov   Tartu Rock
7276
29-20   19-18   3-19   21-19  
First game: Tartu Rock - BK Prostejov   94 - 69
Tartu Rock wins 170 - 141
U-Mobitelco    PAOK BC
6571
21-15   18-22   13-17   13-17  
First game: PAOK BC - U-Mobitelco   79 - 74
PAOK BC wins 150 - 139
Cholet Basket   AEK
7855
19-14   21-15   21-13   17-13  
First game: AEK - Cholet Basket   91 - 82
Cholet Basket wins 160 - 146
BCM Gravelines   KK Zagreb
88100
0-0   29-23   16-31   29-20  
First game: KK Zagreb - BCM Gravelines   85 - 62
KK Zagreb wins 185 - 150
Cherkaski Mavpy   Apoel Nicosia
10483
31-19   25-16   17-16   15-21   16-11  
First game: Apoel Nicosia - Cherkaski Mavpy   90 - 74
Cherkaski Mavpy wins 178 - 173

Qualifying Round

 TeamPW/LF/APts
1. Tartu University Rock65/1481/43811
2. CSK-VVS Samara65/1459/42611
3. Lappeenranta61/5483/5067
4. PAOK BC61/5418/4717
CSK-VVS Samara   PAOK BC
8061
17-16   24-14   20-16   19-15  
Tartu Rock   Lappeenranta
7872
13-22   22-19   27-14   16-17  
 TeamPW/LF/APts
1. Dexia Mons-Hainaut64/2449/42210
2. Ural Great Perm64/2461/42910
3. Cherkaski Mavpy63/3465/5079
4. Banvit BC61/5473/4907
Cherkaski Mavpy   Banvit BC
8781
26-18   22-18   21-24   18-21  
Dexia Mons-Hainaut   Ural Great
8160
21-12   21-14   21-17   18-17  
 TeamPW/LF/APts
1. Proteas EKA AEL 64/2494/45510
2. KK Zagreb Croatia osiguranje64/2460/46110
3. Olympia Basketball Club63/3400/4169
4. Spartak St. Petersburg61/5436/4587
KK Zagreb   Olympia
6358
19-18   13-11   22-18   9-11  
Proteas EKA AEL    Spartak St. Petersburg
7271
19-30   14-18   24-9   15-14  
 TeamPW/LF/APts
1. Barons LMT Riga64/2463/43910
2. Khimik Yuzhny64/2449/43610
3. Lokomotiv Rostov62/4432/4388
4. Cholet Basket62/4430/4618
Khimik   Lokomotiv Rostov
7862
15-17   22-6   16-21   25-18  
Cholet Basket   Barons LMT
8078
16-21   25-13   20-21   19-23  
Quarter Final Round
Tartu Rock   Ural Great
8977
20-15   20-32   18-17   31-13  
Game 1: Tartu Rock - Ural Great 78-75
Game 2: Ural Great - Tartu Rock 68-61
Play-off standings2 - 1
CSK-VVS Samara   Dexia Mons-Hainaut
8687
26-23   24-23   12-18   24-23  
Game 1: Dexia Mons-Hainaut - CSK-VVS Samara 92-66
Play-off standings0 - 2
Khimik   Proteas EKA AEL
7687
12-31   20-20   18-18   26-18  
Game 1: Proteas EKA AEL - Khimik 70-65
Play-off standings0 - 2
Barons LMT    KK Zagreb
9691
30-27   25-29   20-15   21-20  
Game 1: Barons LMT - KK Zagreb 67-58
Game 2: KK Zagreb - Barons LMT  80-74
Play-off standings2 - 1

Semi-Finals

Tartu Rock   Barons LMT
8288
29-22   20-18   15-23   18-25  
Dexia Mons-Hainaut   Proteas EKA AEL
7055
21-12   20-16   9-13   20-14  

3rd and 4th Place

Tartu Rock   Proteas EKA AEL
7079
15-21   19-20   20-19   16-19  

Final

Barons LMT    Dexia Mons-Hainaut
6362
23-15   12-13   17-21   11-13  

HEADLINES

Barons Edge Dexia In Thriller To Win EuroCup Title20.04.2008
Proteas Hold Off Tartu For Third Place20.04.2008
Final Outcome Will Be A History Maker20.04.2008
More Final Four Facts20.04.2008
Conlan Confident Ahead Of Final19.04.2008
Tsintsadze Blooms18.04.2008
Pride, History On The Line In Baltic Clash18.04.2008
A Final Four Did You Know18.04.2008
Ebong Leads Dexia Into Final18.04.2008
Barons Fight Back To Book Place In Final18.04.2008

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagBarons LMT
2.flagDexia Mons-Hainaut
3.flagProteas EKA AEL
4.flagTartu Rock

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Adrian Henning

Lappeenranta
Born : 18.01.1982
Height: 2.03

Avg: 20.6

NameAvg.
1.Henning, A. 20.6
2.De Colo, N. 19.3
3.Scales, A. 17.4
4.Smith, J. 17.3
5.Aleksic, M. 16.8

Rebounds

Andrew Kehinde Adeleke

Banvit BC
Born : 10.02.1983
Height: 2.06

Avg: 11.0

NameAvg.
1.Adeleke, A. 11.0
2.Green, Y. 8.4
3.Ulander, A. 8.1
4.Marquis, C. 8.1
5.Tomic, A. 7.6

Assists

Jakov Vladovic

KK Zagreb
Born : 17.04.1983
Height: 1.87

Avg: 6.8

NameAvg.
1.Vladovic, J. 6.8
2.Tsintsadze, G. 5.2
3.Conlan, T. 4.5
4.Virtanen, P. 4.4
5.Jarutis, R. 4.4