NEWS

24.04.2004
Unics Kazan 87 TIM Maroussi 63
Unics Kazan have been on a mission all season in the FIBA Europe League. Today it was “mission accomplished” and they overpowered Greek side Maroussi to win the first European trophy in the club’s history.
24.04.2004
Ural Great 104 Hapoel Tel Aviv 112
Russia has been a happy hunting ground for Hapoel Tel Aviv this season. They defeated Ural Great early on in the FIBA Europe League in Perm and beat Dynamo Moscow away in the play-offs. Today in Kazan, they beat Ural Great for the 2nd time to claim 3rd place in the FEL.
23.04.2004
FIBA Europe League Final Preview - Unics Kazan v. TIM Maroussi
After a long and gruelling club competition season, Unics Kazan and Maroussi Athens will take the floor at 19:30 (local time) on Saturday to decide who becomes the 2004 FEL Champion.

SCOREBOARD

Qualifying Round

 TeamPW/LF/APts
1. UNICS KAZAN1211/11058/80423
2. BC AZOVMASH MARIUPOL127/5919/87519
3. TÜRK TELEKOM S.C. ANKARA126/6899/91418
4. TELINDUS BC OOSTENDE126/6979/100018
5. CBC SIROKI HERCEGTISAK126/6899/95218
6. STB LE HAVRE124/8797/89016
7. BC ALITA ALYTUS122/10852/96814
Telindus BC   BC Alita
8575
23-26   24-14   16-21   22-14  
CBC Siroki   UNICS
8580
30-15   9-15   16-16   30-34  
STB Le Havre   Azovmash
6577
17-22   18-18   15-18   15-19  
 TeamPW/LF/APts
1. ANWIL WLOCLAWEK129/3902/86721
2. KK HEMOFARM VRSAC128/4960/88220
3. EKA AEL Lemesos127/5842/84019
4. BC KHIMKI126/6972/96818
5. GS PERISTERI 125/7914/94817
6. Paris Basket Racing124/8885/94616
7. Dexia Mons Hainaut123/9897/92115
Anwil   GS Peristeri
8075
14-18   27-15   13-21   26-21  
Dexia   EKA AEL
7681
23-23   19-19   15-17   19-22  
Basket Racing   KK Hemofarm
7994
13-19   13-28   23-23   30-24  
 TeamPW/LF/APts
1. URAL GREAT PERM1411/31253/106425
2. HAPOEL SAMSUNG TEL AVIV1410/41154/99024
3. GHP BAMBERG1410/41045/105324
4. ARIS BSA THESSALONIKI149/51171/107223
5. POLONIA WARBUD WARSZAWA147/71145/115621
6. BC KYIV145/91046/110719
7. SKONTO RIGA143/111031/119317
8. HONKA PLAYBOYS ESPOO141/13941/115115
Honka Playboys   Ural Great
7499
17-25   17-22   20-29   20-23  
Aris BSA   Polonia Warbud
11192
32-26   19-16   35-29   25-21  
GHP Bamberg   BC Kyiv
7773
18-22   21-21   20-14   18-16  
Hapoel   Skonto
9967
28-24   25-20   22-11   24-12  
 TeamPW/LF/APts
1. DYNAMO MOSCOW1411/31233/109025
2. STRAUSS ISCAR NAHARIYA1411/31251/113425
3. TIM-MAROUSSI ATHENS1410/41161/103724
4. KK Vojvodina 149/51193/111523
5. ECM NYMBURK146/81172/117920
6. SLUC NANCY145/91107/114819
7. MBC ODESSA143/111084/118217
8. TALLINN KALEV141/13984/130015
Strauss Iscar   ECM Nymburk
10883
29-28   26-18   28-19   25-18  
SLUC Nancy   KK Vojvodina
9693
23-20   18-17   17-23   28-26   10-7  
Dynamo   Tallinn Kalev
9070
12-15   31-14   19-20   28-21  
TIM-Maroussi   MBC Odessa
9166
21-24   23-10   28-18   19-14  
Eighth-Final Play-Offs
KK Vojvodina    UNICS
7385
23-24   11-20   19-21   20-20  
Game 1: UNICS - KK Vojvodina  77-67
Play-off standings0 - 2
TIM-Maroussi   Azovmash
8884
23-16   27-18   17-20   21-30  
Game 1: Azovmash - TIM-Maroussi 70-76
Play-off standings2 - 0
Türk Telekom   Strauss Iscar
7598
22-21   19-33   17-19   17-25  
Game 1: Strauss Iscar - Türk Telekom 101-78
Play-off standings0 - 2
Telindus BC   Dynamo
7072
16-13   18-24   19-14   17-21  
Game 1: Dynamo - Telindus BC 94-74
Play-off standings0 - 2
Aris BSA   Anwil
9892
14-12   27-21   19-24   15-18   11-11   12-6  
Game 1: Anwil - Aris BSA 85-96
Play-off standings2 - 0
GHP Bamberg   KK Hemofarm
7079
17-18   23-16   16-28   14-17  
Game 1: KK Hemofarm - GHP Bamberg 80-66
Play-off standings0 - 2
EKA AEL   Hapoel
7389
20-25   17-25   17-19   19-20  
Game 1: Hapoel - EKA AEL 87-66
Play-off standings0 - 2
Ural Great   BC Khimki
8867
31-22   21-11   22-16   14-18  
Game 1: Ural Great - BC Khimki 100-94
Game 2: BC Khimki - Ural Great 85-79
Play-off standings2 - 1
Quarter-Final Play-Offs
UNICS   KK Hemofarm
8758
15-18   18-5   26-13   28-22  
Game 1: UNICS - KK Hemofarm 76-52
Game 2: KK Hemofarm - UNICS 71-70
Play-off standings2 - 1
TIM-Maroussi   Aris BSA
9990
27-13   30-21   12-18   30-38  
Game 1: TIM-Maroussi - Aris BSA 85-76
Game 2: Aris BSA - TIM-Maroussi 101-93
Play-off standings2 - 1
Ural Great   Strauss Iscar
8173
18-24   22-17   24-14   17-18  
Game 1: Ural Great - Strauss Iscar 96-91
Game 2: Strauss Iscar - Ural Great 89-77
Play-off standings2 - 1
Hapoel   Dynamo
8380
21-24   22-15   19-20   21-21  
Game 1: Dynamo - Hapoel 82-92
Play-off standings2 - 0

Semi-Final

UNICS   Ural Great
9368
32-16   16-17   20-18   25-17  
TIM-Maroussi   Hapoel
9274
10-17   27-24   31-13   24-20  

Finals

Ural Great   Hapoel
104112
26-17   23-27   24-28   22-23   9-17  
UNICS   TIM-Maroussi
8763
30-16   16-18   16-12   25-17  

HEADLINES

FIBA Europe League Final Preview - Unics Kazan v. TIM Maroussi23.04.2004
Maroussi Athens 92 Hapoel Tel Aviv 7422.04.2004
Unics Kazan 93 Ural Great 6822.04.2004
Belov No Stranger to Winning20.04.2004
FIBA Europe League Final Four Live Online20.04.2004
Russia: Ural-Great Clain Cup Triumph Over CSKA16.04.2004
Russia: Unics Close to Russian Semis10.04.2004
FIBA Europe League Final Four Host Announced16.03.2004
Maroussi 99 Aris 9010.03.2004
Ural Great 81 Strauss Iscar Nahariya 7310.03.2004

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagUNICS
2.flagTIM-Maroussi
3.flagHapoel
4.flagUral Great

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Duane Woodward

EKA AEL
Born : 04.06.1976
Height: 1.96

Avg: 21.4

NameAvg.
1.Woodward, D. 21.4
2.Hill, D. 20.2
3.Johnson, A. 19.5
4.Kommatos, N. 18.9
5.Biedrins, A. 18.6

Rebounds

Chris Ensminger

GHP Bamberg
Born : 08.12.1973
Height: 2.08

Avg: 12.6

NameAvg.
1.Ensminger, C. 12.6
2.Beghin, C. 8.4
3.Biedrins, A. 8.2
4.Lavrinovic, K. 8.1
5.Garcia, J. 7.9

Assists

Stevin Smith

Strauss Iscar
Born : 23.01.1972
Height: 1.87

Avg: 6.8

NameAvg.
1.Smith, S. 6.8
2.Childress, R. 5.4
3.Whitfield, M. 5.4
4.Samoylenko, P. 5.1
5.Ginevicius, V. 4.6