SCOREBOARD

Eurocup Qualifying Round
Enterprise BC Dynamo   Amsterdam
7848
20-17   21-6   16-13   21-12  
First game: Amsterdam - Enterprise BC Dynamo   64 - 63
Enterprise BC Dynamo wins 141 - 112
Valencia BC SAD   Dexia Mons-Hainaut
7961
17-19   21-12   23-16   12-11   6-3  
First game: Dexia Mons-Hainaut - Valencia BC SAD   78 - 63
Valencia BC SAD wins 142 - 139
Besiktas JK   WBC Raiffeisen Wels
10081
26-15   23-20   26-19   25-27  
First game: WBC Raiffeisen Wels - Besiktas JK   74 - 69
Besiktas JK wins 169 - 155
Panellinios   VEF Riga
7479
29-25   19-14   16-21   10-19  
First game: VEF Riga - Panellinios   79 - 94
Panellinios wins 168 - 158
KK Buducnost   Brose Baskets
6765
12-17   16-13   19-17   20-18  
First game: Brose Baskets - KK Buducnost   64 - 61
Brose Baskets wins 129 - 128
Bilbao Basket   BC Donetsk
9079
23-19   30-12   12-29   25-19  
First game: BC Donetsk - Bilbao Basket   71 - 63
Bilbao Basket wins 153 - 150
Tercas Teramo   Apoel
7762
19-19   23-19   19-16   16-8  
First game: Apoel - Tercas Teramo   77 - 63
Tercas Teramo wins 140 - 139
Hapoel Jerusalem   Roanne Basket
8879
18-22   31-17   23-23   16-17  
First game: Roanne Basket - Hapoel Jerusalem   83 - 81
Hapoel Jerusalem wins 169 - 162

Regular Season

 TeamPW/LF/APts
1. BG GÖTTINGEN64/2491/43410
2. KK BUDUCNOST M:TEL64/2435/41510
3. BCM GRAVELINES DUNKERQUE64/2421/42010
4. BC LOKOMOTIV KUBAN60/6386/4646
Lokomotiv Kuban   BG Göttingen
7688
14-23   14-27   20-20   28-18  
BCM Gravelines   KK Buducnost
7059
14-20   13-9   25-16   18-14  
KK Buducnost   Lokomotiv Kuban
6149
12-13   22-14   7-8   20-14  
BG Göttingen   BCM Gravelines
8151
20-13   21-12   21-10   19-16  
Lokomotiv Kuban   BCM Gravelines
6677
16-22   13-11   16-19   21-25  
KK Buducnost   BG Göttingen
9284
16-16   26-21   20-23   30-24  
KK Buducnost   BCM Gravelines
7482
23-24   19-19   13-23   19-16  
BG Göttingen   Lokomotiv Kuban
9271
30-19   22-15   20-18   20-19  
Lokomotiv Kuban   KK Buducnost
5669
15-10   14-21   10-13   17-25  
BCM Gravelines   BG Göttingen
6472
18-21   14-11   9-21   23-19  
BG Göttingen   KK Buducnost
7480
27-23   14-12   17-19   16-26  
BCM Gravelines   Lokomotiv Kuban
7768
18-20   18-18   23-19   18-11  
 TeamPW/LF/APts
1. APOEL NICOSIA64/2495/45610
2. EIFFELTOWERS DEN BOSCH64/2482/47410
3. STRASBOURG IG63/3504/4999
4. BC KHIMIK YUZHNY61/5496/5487
Khimik   EiffelTowers Den Bosch
9192
17-29   22-22   29-23   23-18  
Strasbourg IG   Apoel
7667
18-16   14-19   20-13   24-19  
EiffelTowers Den Bosch   Strasbourg IG
8590
26-20   17-25   19-23   23-22  
Apoel   Khimik
10471
27-17   30-21   22-15   25-18  
Khimik   Strasbourg IG
9588
26-22   16-19   26-15   27-32  
Apoel   EiffelTowers Den Bosch
8166
28-20   13-17   22-14   18-15  
Apoel   Strasbourg IG
8583
22-18   17-16   17-21   19-20   10-8  
EiffelTowers Den Bosch   Khimik
8368
20-19   21-13   27-16   15-20  
Khimik   Apoel
7884
14-20   11-24   27-23   26-17  
Strasbourg IG   EiffelTowers Den Bosch
7074
15-28   13-15   20-13   22-18  
EiffelTowers Den Bosch   Apoel
8274
26-19   22-25   25-19   9-11  
Strasbourg IG   Khimik
9793
31-21   25-25   27-21   14-26  
 TeamPW/LF/APts
1. KRASNYE KRYLIA65/1487/41011
2. Scavolini Spar Pesaro65/1470/39711
3. BC "MINSK-2006"62/4417/4878
4. AMSTERDAM60/6359/4396
Krasnye Krylia   BC "Minsk-2006"
10668
23-7   29-17   30-19   24-25  
Scavolini Spar Pesaro   Amsterdam
6641
20-12   18-8   14-12   14-9  
BC "Minsk-2006"   Scavolini Spar Pesaro
4980
14-19   12-24   9-25   14-12  
Amsterdam   Krasnye Krylia
6978
15-14   9-23   24-16   21-25  
Krasnye Krylia   Scavolini Spar Pesaro
7058
23-18   20-9   12-20   15-11  
Amsterdam   BC "Minsk-2006"
6876
22-18   22-20   15-17   9-21  
BC "Minsk-2006"   Krasnye Krylia
7276
16-13   18-27   26-16   12-20  
Amsterdam   Scavolini Spar Pesaro
6681
17-20   11-19   24-34   14-8  
Krasnye Krylia   Amsterdam
7151
13-10   19-16   19-14   20-11  
Scavolini Spar Pesaro   BC "Minsk-2006"
9385
27-26   27-19   22-25   17-15  
BC "Minsk-2006"   Amsterdam
6764
22-17   12-16   14-17   19-14  
Scavolini Spar Pesaro   Krasnye Krylia
9286
20-25   25-24   28-18   19-19  
 TeamPW/LF/APts
1. ELAN CHALON64/2467/45210
2. PROTEAS EKA AEL63/3466/4739
3. DEXIA MONS-HAINAUT63/3452/4549
4. CEDEVITA ZAGREB62/4482/4888
Elan Chalon   Dexia Mons-Hainaut
8162
21-14   17-13   17-14   26-21  
Proteas EKA AEL    Cedevita Zagreb
8173
21-22   22-21   20-19   18-11  
Dexia Mons-Hainaut   Proteas EKA AEL
8271
20-12   14-11   26-19   22-29  
Cedevita Zagreb   Elan Chalon
8389
13-25   21-21   29-15   20-28  
Proteas EKA AEL    Elan Chalon
7269
17-24   29-21   8-13   18-11  
Cedevita Zagreb   Dexia Mons-Hainaut
8571
22-17   18-14   17-18   28-22  
Cedevita Zagreb   Proteas EKA AEL
10082
26-21   24-14   27-21   23-26  
Dexia Mons-Hainaut   Elan Chalon
8467
29-24   20-16   15-15   20-12  
Proteas EKA AEL    Dexia Mons-Hainaut
8668
18-12   24-20   17-12   27-24  
Elan Chalon   Cedevita Zagreb
8077
23-23   22-15   17-16   18-23  
Dexia Mons-Hainaut   Cedevita Zagreb
8564
21-16   25-10   14-19   25-19  
Elan Chalon   Proteas EKA AEL
8174
27-16   15-20   15-20   24-18  
 TeamPW/LF/APts
1. BELGACOM LIEGE65/1479/45411
2. ENISEY KRASNOYARSK63/3470/4669
3. BC DONETSK62/4502/5168
4. CSU ASESOFT PLOIESTI62/4470/4858
Enisey Krasnoyarsk   CSU Asesoft Ploiesti
7473
15-18   18-17   24-20   17-18  
Belgacom Liege   BC Donetsk
7479
14-23   24-15   18-21   18-20  
BC Donetsk   Enisey Krasnoyarsk
8090
16-20   19-25   20-26   25-19  
CSU Asesoft Ploiesti   Belgacom Liege
7273
23-22   23-17   11-20   15-14  
Enisey Krasnoyarsk   Belgacom Liege
7884
17-19   19-16   22-19   20-30  
BC Donetsk   CSU Asesoft Ploiesti
8674
19-21   28-19   14-12   25-22  
CSU Asesoft Ploiesti   Enisey Krasnoyarsk
7571
20-19   24-24   15-15   16-13  
BC Donetsk   Belgacom Liege
8189
26-23   19-16   17-26   19-24  
Enisey Krasnoyarsk   BC Donetsk
9281
25-24   26-17   24-20   17-20  
Belgacom Liege   CSU Asesoft Ploiesti
8679
21-15   18-26   14-8   33-30  
CSU Asesoft Ploiesti   BC Donetsk
9795
19-22   30-23   20-20   20-24   8-6  
Belgacom Liege   Enisey Krasnoyarsk
7365
16-17   14-14   21-22   22-12  
 TeamPW/LF/APts
1. BANVIT BASKETBALL CLUB65/1538/47911
2. BC FMP BELGRADE65/1523/48811
3. VEF RIGA62/4493/5398
4. GENERALI OKAPI AALSTAR60/6474/5226
Banvit BC   VEF Riga
10379
27-23   27-20   20-21   29-15  
Okapi Aalstar   BC FMP
7879
16-20   22-18   19-18   21-23  
BC FMP   Banvit BC
8274
17-19   21-26   21-12   23-17  
VEF Riga   Okapi Aalstar
7976
21-21   22-17   19-23   17-15  
VEF Riga   BC FMP
8185
21-25   23-20   18-21   19-19  
Okapi Aalstar   Banvit BC
7888
28-27   18-25   22-17   10-19  
BC FMP   Okapi Aalstar
9077
18-25   25-18   27-17   20-17  
VEF Riga   Banvit BC
7885
24-22   18-19   12-16   24-28  
Banvit BC   BC FMP
8978
19-13   20-20   27-25   23-20  
Okapi Aalstar   VEF Riga
8187
14-23   27-20   20-18   20-26  
BC FMP   VEF Riga
10989
27-20   24-22   27-31   31-16  
Banvit BC   Okapi Aalstar
9984
19-19   30-29   27-12   23-24  
 TeamPW/LF/APts
1. ARTLAND DRAGONS65/1474/41511
2. ANTWERP GIANTS63/3438/4429
3. WBC RAIFFEISEN WELS63/3409/4249
4. UNIVERSITY OF TARTU61/5410/4507
Tartu    WBC Raiffeisen Wels
5853
12-21   13-9   13-7   20-16  
Antwerp Giants   Artland Dragons
7377
25-13   15-27   18-13   15-24  
Artland Dragons   Tartu
9471
12-25   23-20   32-12   27-14  
WBC Raiffeisen Wels   Antwerp Giants
8290
21-23   21-32   18-14   22-21  
WBC Raiffeisen Wels   Artland Dragons
7473
22-17   17-19   19-23   16-14  
Antwerp Giants   Tartu
6863
25-21   9-14   15-14   19-14  
Artland Dragons   Antwerp Giants
7053
17-16   18-12   21-13   14-12  
WBC Raiffeisen Wels   Tartu
6460
15-17   14-9   8-20   19-10   8-4  
Tartu    Artland Dragons
7681
16-18   14-22   18-19   28-22  
Antwerp Giants   WBC Raiffeisen Wels
6468
21-19   8-17   20-13   15-19  
Tartu    Antwerp Giants
8290
26-28   13-18   12-22   31-22  
Artland Dragons   WBC Raiffeisen Wels
7968
25-20   19-22   10-10   25-16  
 TeamPW/LF/APts
1. CHORALE ROANNE BASKET65/1507/44311
2. KK ZAGREB CROATIA OSIGURANJE63/3461/4819
3. KERAVNOS STROVOLOU NICOSIA62/4444/4678
4. BC KYIV62/4398/4198
Keravnos   Roanne Basket
7789
17-26   23-31   19-20   18-12  
BC Kyiv   KK Zagreb
8370
25-12   17-25   23-19   18-14  
KK Zagreb   Keravnos
7973
17-22   15-11   26-20   21-20  
Roanne Basket   BC Kyiv
7370
20-20   16-14   18-13   19-23  
BC Kyiv   Keravnos
7062
18-12   19-19   17-18   16-13  
Roanne Basket   KK Zagreb
9566
24-25   29-18   19-12   23-11  
KK Zagreb   BC Kyiv
7161
19-14   18-13   15-21   19-13  
Roanne Basket   Keravnos
9674
21-25   20-13   32-20   23-16  
Keravnos   KK Zagreb
8281
23-15   18-30   18-17   23-19  
BC Kyiv   Roanne Basket
6267
16-17   14-20   11-12   21-18  
KK Zagreb   Roanne Basket
9487
21-17   16-27   31-19   26-24  
Keravnos   BC Kyiv
7652
21-14   18-10   16-19   21-9  

Last 16

 TeamPW/LF/APts
1. BG GÖTTINGEN65/1527/43511
2. KRASNYE KRYLIA64/2461/43010
3. EIFFELTOWERS DEN BOSCH62/4444/4988
4. PROTEAS EKA AEL61/5450/5197
BG Göttingen   Proteas EKA AEL
9259
26-12   21-20   29-13   16-14  
EiffelTowers Den Bosch   Krasnye Krylia
8580
20-23   17-17   20-17   28-23  
Krasnye Krylia   BG Göttingen
8274
20-15   22-16   9-13   13-20   18-10  
Proteas EKA AEL    EiffelTowers Den Bosch
8785
21-21   18-18   18-23   18-13   12-10  
Krasnye Krylia   Proteas EKA AEL
7067
21-17   15-16   17-20   17-14  
BG Göttingen   EiffelTowers Den Bosch
8969
30-14   23-21   19-18   17-16  
Krasnye Krylia   EiffelTowers Den Bosch
7747
22-7   15-9   24-16   16-15  
Proteas EKA AEL    BG Göttingen
9097
19-20   18-24   25-30   28-23  
BG Göttingen   Krasnye Krylia
8968
25-16   17-23   24-15   23-14  
EiffelTowers Den Bosch   Proteas EKA AEL
9179
20-28   23-7   26-14   22-30  
Proteas EKA AEL    Krasnye Krylia
6884
11-22   19-26   16-16   22-20  
EiffelTowers Den Bosch   BG Göttingen
6786
8-25   13-17   16-22   30-22  
 TeamPW/LF/APts
1. KK ZAGREB CROATIA OSIGURANJE64/2454/45610
2. BC FMP BELGRADE64/2462/44110
3. ARTLAND DRAGONS63/3485/4699
4. BELGACOM LIEGE61/5470/5057
BC FMP   Artland Dragons
8680
33-13   19-21   23-29   11-17  
Belgacom Liege   KK Zagreb
7982
18-23   25-19   18-19   18-21  
KK Zagreb   BC FMP
7883
17-22   22-17   16-17   23-27  
Artland Dragons   Belgacom Liege
8678
18-21   22-20   26-16   20-21  
Artland Dragons   KK Zagreb
7072
13-11   17-18   19-20   17-17   4-6  
Belgacom Liege   BC FMP
7277
17-20   18-23   16-18   21-16  
KK Zagreb   Belgacom Liege
7994
20-22   24-19   13-34   22-19  
Artland Dragons   BC FMP
8272
20-17   20-19   29-15   13-21  
BC FMP   KK Zagreb
6374
15-24   10-20   21-12   17-18  
Belgacom Liege   Artland Dragons
92100
24-28   25-29   25-17   18-26  
BC FMP   Belgacom Liege
8155
22-18   14-15   28-10   17-12  
KK Zagreb   Artland Dragons
6967
16-17   18-15   15-15   20-20  
 TeamPW/LF/APts
1. Scavolini Spar Pesaro64/2507/48310
2. APOEL NICOSIA63/3465/4699
3. ELAN CHALON63/3493/4809
4. KK BUDUCNOST M:TEL62/4467/5008
Apoel   Scavolini Spar Pesaro
7076
20-18   21-22   16-16   13-20  
KK Buducnost   Elan Chalon
7679
18-23   20-18   16-16   22-22  
Scavolini Spar Pesaro   KK Buducnost
9077
21-28   17-14   29-16   23-19  
Elan Chalon   Apoel
7884
21-23   15-16   11-25   31-20  
KK Buducnost   Apoel
8976
18-25   29-14   26-21   16-16  
Scavolini Spar Pesaro   Elan Chalon
8883
19-21   26-20   17-21   26-21  
Elan Chalon   KK Buducnost
8759
19-12   21-13   29-13   18-21  
Scavolini Spar Pesaro   Apoel
7869
18-13   14-15   23-23   23-18  
KK Buducnost   Scavolini Spar Pesaro
9087
10-21   21-19   28-16   31-31  
Apoel   Elan Chalon
8572
23-23   22-16   17-17   23-16  
Apoel   KK Buducnost
8176
16-18   18-20   24-18   23-20  
Elan Chalon   Scavolini Spar Pesaro
9488
23-27   25-19   14-20   32-22  
 TeamPW/LF/APts
1. CHORALE ROANNE BASKET64/2489/44610
2. ANTWERP GIANTS63/3454/4579
3. BANVIT BASKETBALL CLUB63/3463/4819
4. ENISEY KRASNOYARSK62/4485/5078
Banvit BC   Antwerp Giants
8088
19-30   11-16   25-24   25-18  
Enisey Krasnoyarsk   Roanne Basket
7570
15-20   21-13   20-21   19-16  
Antwerp Giants   Enisey Krasnoyarsk
8172
21-18   15-23   22-18   23-13  
Roanne Basket   Banvit BC
7653
16-12   15-10   22-16   23-15  
Enisey Krasnoyarsk   Banvit BC
7782
24-17   19-13   10-20   24-32  
Antwerp Giants   Roanne Basket
7089
22-29   20-19   16-17   12-24  
Roanne Basket   Enisey Krasnoyarsk
10387
29-19   25-20   26-20   23-28  
Antwerp Giants   Banvit BC
7259
19-17   29-15   15-8   9-19  
Enisey Krasnoyarsk   Antwerp Giants
8977
29-17   20-20   14-16   26-24  
Banvit BC   Roanne Basket
9583
24-22   24-16   25-28   22-17  
Banvit BC   Enisey Krasnoyarsk
9485
18-23   24-20   25-22   27-20  
Roanne Basket   Antwerp Giants
6866
20-17   15-11   16-16   17-22  
Quarter Final Round
BC FMP   BG Göttingen
7176
12-25   16-17   26-14   17-20  
Game 1: BG Göttingen - BC FMP 75-69
Play-off standings0 - 2
Krasnye Krylia   KK Zagreb
7978
24-22   19-21   18-19   18-16  
Game 1: KK Zagreb - Krasnye Krylia 77-81
Play-off standings2 - 0
Antwerp Giants   Scavolini Spar Pesaro
6378
16-20   18-21   17-19   12-18  
Game 1: Scavolini Spar Pesaro - Antwerp Giants 92-76
Play-off standings0 - 2
Apoel   Roanne Basket
7884
23-25   14-24   24-14   17-21  
Game 1: Roanne Basket - Apoel 89-67
Play-off standings0 - 2

Semi-Final

Krasnye Krylia   Scavolini Spar Pesaro
7370
19-16   15-18   18-17   21-19  
BG Göttingen   Roanne Basket
7767
16-26   12-15   29-10   20-16  

3rd and 4th Place

Scavolini Spar Pesaro   Roanne Basket
8086
27-20   25-23   13-24   15-19  

Final

Krasnye Krylia   BG Göttingen
7583
17-17   11-17   17-23   30-26