SCOREBOARD

EuroChallenge Qualifying Round 1
KK Zagreb   BK Prostejov
7973
16-20   14-13   23-15   26-25  
First game: BK Prostejov - KK Zagreb   61 - 69
KK Zagreb wins 148 - 134
Zlatorog   BC Amak S.P.
6978
13-20   21-18   24-20   11-20  
First game: BC Amak S.P. - Zlatorog   70 - 76
BC Amak S.P. wins 148 - 145
Spartak   CSU Asesoft Ploiesti
6968
11-18   17-11   23-18   18-21  
First game: CSU Asesoft Ploiesti - Spartak   79 - 76
CSU Asesoft Ploiesti wins 147 - 145
EWE Baskets   U-Mobitelco
7772
28-17   8-25   23-13   18-17  
First game: U-Mobitelco - EWE Baskets   60 - 86
EWE Baskets wins 163 - 132
CBC Siroki   Svendborg Rabbits
8076
21-19   28-25   11-12   20-20  
First game: Svendborg Rabbits - CBC Siroki   92 - 100
CBC Siroki wins 180 - 168
D. Bank Skyliners   MBC Nikolaev
7670
25-16   22-18   11-20   18-16  
First game: MBC Nikolaev - D. Bank Skyliners   68 - 75
D. Bank Skyliners wins 151 - 138
BC Sumykhimprom   Energy Invest Rustavi
9079
19-21   19-18   22-14   30-26  
First game: Energy Invest Rustavi - BC Sumykhimprom   81 - 110
BC Sumykhimprom wins 200 - 160
Antalya Basket   Spartak
8970
17-20   28-17   20-13   24-20  
First game: Spartak - Antalya Basket   83 - 87
Antalya Basket wins 176 - 153
JA Vichy   Seastar Apoel
6961
28-20   10-12   17-20   14-9  
First game: Seastar Apoel - JA Vichy   52 - 66
JA Vichy wins 135 - 113
Banvit BC   CSU Atlassib
11277
26-21   27-26   31-18   28-12  
First game: CSU Atlassib - Banvit BC   67 - 74
Banvit BC wins 186 - 144
SAOS Hyeres   Cedevita
7558
15-14   16-19   20-10   24-15  
First game: Cedevita - SAOS Hyeres   92 - 82
SAOS Hyeres wins 157 - 150
EiffelTowers   Körmend
113100
23-28   36-16   29-29   25-27  
First game: Körmend - EiffelTowers   71 - 88
EiffelTowers wins 201 - 171
Proteas EKA AEL   BC Donetsk
7955
23-15   19-17   22-11   15-12  
First game: BC Donetsk - Proteas EKA AEL   65 - 65
Proteas EKA AEL wins 144 - 120
Belgacom Liege   Bakken Bears
9764
20-19   24-14   31-16   22-15  
First game: Bakken Bears - Belgacom Liege   55 - 67
Belgacom Liege wins 164 - 119
EuroChallenge Qualifying Round 2
BC Amak S.P.   EiffelTowers
6472
16-27   12-10   15-22   21-13  
First game: EiffelTowers - BC Amak S.P.   94 - 66
EiffelTowers wins 166 - 130
BC Sumykhimprom   CBC Siroki
9182
21-19   20-19   27-16   23-28  
First game: CBC Siroki - BC Sumykhimprom   73 - 73
BC Sumykhimprom wins 164 - 155
KK Zagreb   CSK-VVS
7669
18-26   20-17   21-11   17-15  
First game: CSK-VVS - KK Zagreb   80 - 60
CSK-VVS wins 149 - 136
Antalya Basket   D. Bank Skyliners
6567
8-17   15-15   20-14   22-21  
First game: D. Bank Skyliners - Antalya Basket   60 - 60
D. Bank Skyliners wins 127 - 125
CSU Asesoft Ploiesti   SAOS Hyeres
7767
24-24   18-10   19-10   16-23  
First game: SAOS Hyeres - CSU Asesoft Ploiesti   103 - 77
SAOS Hyeres wins 170 - 154
Proteas EKA AEL   Banvit BC
8972
26-12   20-22   19-20   24-18  
First game: Banvit BC - Proteas EKA AEL   93 - 100
Proteas EKA AEL wins 189 - 165
Borac Nektar   EWE Baskets
7474
19-14   20-15   20-17   15-28  
First game: EWE Baskets - Borac Nektar   76 - 46
EWE Baskets wins 150 - 120
JA Vichy   Belgacom Liege
7780
18-13   13-23   18-23   28-21  
First game: Belgacom Liege - JA Vichy   74 - 67
Belgacom Liege wins 154 - 144
EuroCup Qualifying Round 1
Galatasaray Café Crown   BC Siauliai
9463
22-18   29-13   26-16   17-16  
First game: BC Siauliai - Galatasaray Café Crown   73 - 73
Galatasaray Café Crown wins 167 - 136
BC FMP Zeleznik   EclipseJet MyGuide
8367
16-13   22-16   23-12   22-26  
First game: EclipseJet MyGuide - BC FMP Zeleznik   66 - 60
BC FMP Zeleznik wins 143 - 133
UNICS   Energa Czarni
8950
25-13   29-17   21-10   14-10  
First game: Energa Czarni - UNICS   76 - 62
UNICS wins 151 - 126
Tartu Rock   Allianz Swans
7560
28-12   20-13   14-17   13-18  
First game: Allianz Swans - Tartu Rock   86 - 64
Allianz Swans wins 146 - 139
Telekom Baskets   Panellinios
7085
24-18   16-18   19-30   11-19  
First game: Panellinios - Telekom Baskets   69 - 54
Panellinios wins 154 - 124
Base Oostende   BC Triumph
8169
19-16   20-20   19-20   23-13  
First game: BC Triumph - Base Oostende   78 - 78
Base Oostende wins 159 - 147
Cholet Basket   ASK Riga
7573
17-19   22-20   22-17   14-17  
First game: ASK Riga - Cholet Basket   69 - 62
ASK Riga wins 142 - 137
EuroCup Qualifying Round 2
KK Buducnost   Galatasaray Café Crown
9362
15-19   33-12   24-19   21-12  
First game: Galatasaray Café Crown - KK Buducnost   85 - 83
KK Buducnost wins 176 - 147
Ural Great   BC FMP Zeleznik
5769
13-17   19-20   14-22   11-10  
First game: BC FMP Zeleznik - Ural Great   69 - 61
BC FMP Zeleznik wins 138 - 118
Hapoel Jerusalem   UNICS
7673
25-18   16-17   13-21   22-17  
First game: UNICS - Hapoel Jerusalem   88 - 66
UNICS wins 161 - 142
BC Red Star   Allianz Swans
9681
24-24   27-18   23-15   22-24  
First game: Allianz Swans - BC Red Star   82 - 82
BC Red Star wins 178 - 163
BC Kyiv   Panellinios
9672
31-13   11-19   18-18   36-22  
First game: Panellinios - BC Kyiv   96 - 69
Panellinios wins 168 - 165
Base Oostende   STB Le Havre
8388
21-17   20-22   23-28   19-21  
First game: STB Le Havre - Base Oostende   84 - 85
STB Le Havre wins 172 - 168
CB Gran Canaria   Benetton Olympic
10361
27-15   25-14   26-18   25-14  
First game: Benetton Olympic - CB Gran Canaria   64 - 92
CB Gran Canaria wins 195 - 125
Cajasol   ASK Riga
6568
11-19   18-15   20-15   16-19  
First game: ASK Riga - Cajasol   83 - 69
ASK Riga wins 151 - 134

Regular Season

 TeamPW/LF/APts
1. Belgacom Liege Basket66/0492/43312
2. Cajasol Sevilla63/3480/4059
3. BK Ventspils62/4436/5098
4. Energa Czarni Slupsk61/5462/5237
BK Ventspils   Belgacom Liege
5473
15-21   15-20   11-19   13-13  
Cajasol   Energa Czarni
8975
30-18   16-21   24-20   19-16  
Energa Czarni   BK Ventspils
9175
27-17   22-20   26-22   16-16  
Cajasol   Belgacom Liege
7879
26-15   18-19   22-31   12-14  
Belgacom Liege   Energa Czarni
8964
25-12   23-23   21-11   20-18  
BK Ventspils   Cajasol
7870
27-15   13-17   18-23   20-15  
Energa Czarni   Cajasol
5383
9-15   12-28   11-30   21-10  
Belgacom Liege   BK Ventspils
8984
27-21   22-26   19-16   21-21  
BK Ventspils   Energa Czarni
9488
18-21   23-13   24-24   29-30  
Belgacom Liege   Cajasol
6962
19-13   11-20   15-4   24-25  
Energa Czarni   Belgacom Liege
9193
22-27   26-22   17-28   26-16  
Cajasol   BK Ventspils
9851
24-6   20-18   24-13   30-14  
 TeamPW/LF/APts
1. Ural Great Perm65/1498/43311
2. Telekom Baskets Bonn63/3417/4139
3. SAOS Hyeres Toulon63/3478/4859
4. Keravnos Nicosia61/5434/4967
SAOS Hyeres   Ural Great
9483
22-21   21-19   23-19   28-24  
Telekom Baskets   Keravnos
7855
22-8   21-14   19-16   16-17  
Keravnos   SAOS Hyeres
8588
28-17   22-26   20-24   15-21  
Ural Great   Telekom Baskets
8254
22-19   13-11   22-13   25-11  
Ural Great   Keravnos
8564
21-19   21-18   17-12   26-15  
Telekom Baskets   SAOS Hyeres
7161
12-15   23-13   15-24   21-9  
Keravnos   Telekom Baskets
7364
20-18   18-7   17-15   18-24  
Ural Great   SAOS Hyeres
8476
24-18   20-21   18-12   22-25  
SAOS Hyeres   Keravnos
8776
24-20   25-19   13-15   25-22  
Telekom Baskets   Ural Great
6470
17-14   20-18   10-24   17-14  
Keravnos   Ural Great
8194
23-26   24-23   17-26   17-19  
SAOS Hyeres   Telekom Baskets
7286
18-24   15-22   15-23   24-17  
 TeamPW/LF/APts
1. Cholet Basket66/0485/41012
2. Lokomotiv Rostov64/2460/42410
3. BC Sumykhimprom61/5471/5137
4. Benetton Fribourg Olympic61/5384/4537
Lokomotiv Rostov   BC Sumykhimprom
9972
28-13   21-21   28-18   22-20  
Benetton Olympic   Cholet Basket
6382
13-23   17-21   17-19   16-19  
BC Sumykhimprom   Benetton Olympic
9073
24-19   23-14   20-21   23-19  
Cholet Basket   Lokomotiv Rostov
7672
19-25   18-21   26-11   13-15  
BC Sumykhimprom   Cholet Basket
8182
21-13   24-25   20-20   16-24  
Benetton Olympic   Lokomotiv Rostov
6169
15-15   16-17   15-11   15-26  
BC Sumykhimprom   Lokomotiv Rostov
8489
27-28   15-17   18-21   24-23  
Cholet Basket   Benetton Olympic
7952
15-4   20-13   23-19   21-16  
Lokomotiv Rostov   Cholet Basket
6566
22-16   9-19   18-19   16-12  
Benetton Olympic   BC Sumykhimprom
7067
20-13   11-9   20-17   19-28  
Lokomotiv Rostov   Benetton Olympic
6665
17-10   20-15   14-23   15-17  
Cholet Basket   BC Sumykhimprom
10077
25-17   21-18   23-24   31-18  
 TeamPW/LF/APts
1. Proteas EKA AEL64/2519/45610
2. EiffelTowers Den Bosch64/2501/48010
3. BC Siauliai64/2484/49710
4. Allianz Swans Gmunden60/6428/4996
Allianz Swans   EiffelTowers
7584
17-20   17-21   21-21   20-22  
Proteas EKA AEL   BC Siauliai
10276
19-17   31-16   28-24   24-19  
BC Siauliai   Allianz Swans
8976
36-19   19-17   14-21   20-19  
EiffelTowers   Proteas EKA AEL
8776
18-23   10-21   27-18   32-14  
Proteas EKA AEL   Allianz Swans
8662
19-7   29-15   17-19   21-21  
EiffelTowers   BC Siauliai
9682
28-19   24-19   22-18   22-26  
EiffelTowers   Allianz Swans
7770
18-17   15-15   28-16   16-22  
BC Siauliai   Proteas EKA AEL
7775
17-19   27-21   14-18   19-17  
Allianz Swans   BC Siauliai
6878
12-15   16-20   25-24   15-19  
Proteas EKA AEL   EiffelTowers
9577
26-12   24-19   29-24   16-22  
BC Siauliai   EiffelTowers
8280
29-17   19-27   23-21   11-15  
Allianz Swans   Proteas EKA AEL
7785
22-17   17-23   21-21   17-24  
 TeamPW/LF/APts
1. EWE Baskets Oldenburg64/2469/45110
2. EclipseJet MyGuide Amsterdam63/3435/4479
3. Hapoel Migdal Jerusalem63/3397/3779
4. Olympia Athienitis62/4357/3837
EWE Baskets   Olympia
7673
26-14   15-17   20-24   15-18  
Hapoel Jerusalem   EclipseJet MyGuide
8183
17-18   20-21   21-24   23-20  
EclipseJet MyGuide   EWE Baskets
7673
12-14   23-19   20-19   21-21  
Olympia   Hapoel Jerusalem
5471
17-20   15-13   12-22   10-16  
Hapoel Jerusalem   EWE Baskets
8188
12-27   24-12   23-27   22-22  
Olympia   EclipseJet MyGuide
7773
21-10   25-15   11-28   20-20  
EclipseJet MyGuide   Hapoel Jerusalem
7374
18-22   21-12   20-16   14-24  
Olympia   EWE Baskets
8975
11-21   27-6   21-24   30-24  
EWE Baskets   EclipseJet MyGuide
7862
13-14   18-11   23-19   24-18  
Hapoel Jerusalem   Olympia
200
EWE Baskets   Hapoel Jerusalem
7970
15-16   19-18   20-16   25-20  
EclipseJet MyGuide   Olympia
6864
16-14   20-12   15-18   17-20  
 TeamPW/LF/APts
1. Dexia Mons-Hainaut64/2514/45110
2. Galatasaray Café Crown64/2483/44710
3. KK Zagreb Croatia Osiguranje62/4443/4928
4. Khimik Yuzhny62/4449/4998
Khimik   Dexia
9590
21-21   15-19   26-20   18-20   15-10  
Galatasaray Café Crown   KK Zagreb
8772
16-20   21-18   16-15   15-15   19-4  
KK Zagreb   Khimik
8878
28-17   21-22   20-27   19-12  
Dexia   Galatasaray Café Crown
9165
25-11   17-10   25-21   24-23  
KK Zagreb   Dexia
6684
19-19   17-19   12-22   18-24  
Khimik   Galatasaray Café Crown
8775
24-24   16-22   29-10   18-19  
Dexia   Khimik
8276
20-21   23-14   17-26   22-15  
KK Zagreb   Galatasaray Café Crown
7882
27-21   8-24   23-15   20-22  
Galatasaray Café Crown   Dexia
8068
22-17   11-13   23-22   24-16  
Khimik   KK Zagreb
6270
13-17   15-21   12-17   22-15  
Dexia   KK Zagreb
9969
26-18   24-22   21-10   28-19  
Galatasaray Café Crown   Khimik
9451
27-7   29-14   24-14   14-16  
 TeamPW/LF/APts
1. Virtus BolognaFiere65/1472/44411
2. CSK-VVS Samara63/3440/4399
3. Base BC Oostende62/4490/4878
4. Tartu University Rock62/4451/4838
CSK-VVS   Tartu Rock
5866
19-20   14-19   17-6   8-21  
Virtus BolognaFiere   Base Oostende
7069
28-16   13-15   9-21   20-17  
Tartu Rock   Virtus BolognaFiere
7375
17-11   13-17   14-21   22-17   7-9  
Base Oostende   CSK-VVS
9875
20-23   25-21   23-21   30-10  
Tartu Rock   Base Oostende
8783
19-25   25-15   17-22   26-21  
Virtus BolognaFiere   CSK-VVS
7569
19-14   11-17   20-14   25-24  
Tartu Rock   CSK-VVS
5880
14-21   15-23   15-22   14-14  
Base Oostende   Virtus BolognaFiere
7687
13-18   23-28   23-19   17-22  
CSK-VVS   Base Oostende
8672
23-20   29-20   13-16   21-16  
Virtus BolognaFiere   Tartu Rock
9585
30-22   23-24   18-18   24-21  
CSK-VVS   Virtus BolognaFiere
7270
17-14   17-20   11-19   27-17  
Base Oostende   Tartu Rock
9282
24-17   23-22   18-23   27-20  
 TeamPW/LF/APts
1. BC Triumph Lyubertsy64/2441/40510
2. BC Kyiv64/2440/39310
3. Deutsche Bank SKYLINERS62/4375/4258
4. BC Kalev Cramo Tallinn62/4431/4648
BC Kalev Cramo   D. Bank Skyliners
7775
27-18   13-16   26-22   11-19  
BC Triumph   BC Kyiv
6764
21-17   17-19   21-16   8-12  
D. Bank Skyliners   BC Triumph
7771
21-18   14-10   17-23   25-20  
BC Kyiv   BC Kalev Cramo
9075
31-22   19-17   13-20   27-16  
BC Triumph   BC Kalev Cramo
7559
16-22   13-13   20-18   26-6  
D. Bank Skyliners   BC Kyiv
5866
9-13   13-20   20-13   16-20  
BC Kyiv   BC Triumph
6665
23-15   7-17   18-20   18-13  
D. Bank Skyliners   BC Kalev Cramo
6157
11-16   22-7   14-19   14-15  
BC Triumph   D. Bank Skyliners
7658
26-17   15-19   19-19   16-3  
BC Kalev Cramo   BC Kyiv
8276
13-24   18-16   27-20   24-16  
BC Kyiv   D. Bank Skyliners
7846
18-8   17-14   25-12   18-12  
BC Kalev Cramo   BC Triumph
8187
15-21   13-23   24-12   22-18   7-13  

Top 16

 TeamPW/LF/APts
1. Cholet Basket65/1450/40811
2. Telekom Baskets Bonn63/3415/4259
3. Belgacom Liege Basket62/4410/4328
4. EiffelTowers Den Bosch62/4433/4438
Belgacom Liege   EiffelTowers
8168
25-21   18-8   20-18   18-21  
Telekom Baskets   Cholet Basket
6871
20-17   14-9   20-23   14-22  
Belgacom Liege   Cholet Basket
7080
14-15   15-22   20-14   21-29  
EiffelTowers   Telekom Baskets
8363
24-15   16-12   22-23   21-13  
Cholet Basket   EiffelTowers
8568
24-24   14-16   16-12   31-16  
Telekom Baskets   Belgacom Liege
7964
14-14   16-16   29-11   20-23  
EiffelTowers   Belgacom Liege
6758
19-15   13-21   12-7   23-15  
Cholet Basket   Telekom Baskets
7154
24-12   14-12   16-15   17-15  
Cholet Basket   Belgacom Liege
7178
26-23   14-15   21-20   10-20  
Telekom Baskets   EiffelTowers
8477
19-19   27-20   21-15   17-23  
EiffelTowers   Cholet Basket
7072
25-15   9-18   16-24   20-15  
Belgacom Liege   Telekom Baskets
5967
19-8   13-18   15-19   12-22  
 TeamPW/LF/APts
1. Virtus BolognaFiere64/2479/44410
2. BC Kyiv64/2446/39910
3. EWE Baskets Oldenburg63/3456/4709
4. Galatasaray Café Crown61/5478/5467
Galatasaray Café Crown   Virtus BolognaFiere
91104
30-27   25-23   14-32   22-22  
EWE Baskets   BC Kyiv
7386
17-15   17-23   25-22   14-26  
BC Kyiv   Galatasaray Café Crown
9562
23-15   21-18   28-12   23-17  
Virtus BolognaFiere   EWE Baskets
8182
22-22   26-21   14-20   19-19  
EWE Baskets   Galatasaray Café Crown
8593
23-24   27-25   22-20   13-24  
Virtus BolognaFiere   BC Kyiv
6864
18-10   16-20   15-22   19-12  
BC Kyiv   EWE Baskets
6454
16-10   13-19   11-19   24-6  
Virtus BolognaFiere   Galatasaray Café Crown
9377
17-26   29-15   24-19   23-17  
EWE Baskets   Virtus BolognaFiere
7364
14-24   24-16   13-14   22-10  
Galatasaray Café Crown   BC Kyiv
7380
22-24   19-21   19-15   13-20  
BC Kyiv   Virtus BolognaFiere
5769
18-23   8-11   15-15   16-20  
Galatasaray Café Crown   EWE Baskets
8289
29-25   19-22   21-19   13-23  
 TeamPW/LF/APts
1. Proteas EKA AEL65/1472/42111
2. Ural Great Perm63/3453/4539
3. Cajasol Sevilla62/4417/4188
4. Lokomotiv Rostov62/4399/4498
Ural Great   Lokomotiv Rostov
6960
24-16   13-16   18-15   14-13  
Cajasol   Proteas EKA AEL
5664
7-15   17-9   17-17   15-23  
Proteas EKA AEL   Ural Great
10275
24-16   26-21   30-15   22-23  
Lokomotiv Rostov   Proteas EKA AEL
6987
24-16   16-25   16-22   13-24  
Ural Great   Cajasol
6172
15-13   15-21   20-16   11-22  
Lokomotiv Rostov   Cajasol
6361
21-14   13-21   18-9   11-17  
Lokomotiv Rostov   Ural Great
8684
29-16   16-26   21-21   20-21  
Proteas EKA AEL   Cajasol
8878
28-12   24-22   22-20   14-24  
Ural Great   Proteas EKA AEL
8357
18-18   20-18   18-7   27-14  
Cajasol   Lokomotiv Rostov
7461
13-10   17-18   20-14   24-19  
Proteas EKA AEL   Lokomotiv Rostov
7460
13-19   15-16   23-9   23-16  
Cajasol   Ural Great
7681
15-22   23-23   16-23   22-13  
 TeamPW/LF/APts
1. BC Triumph Lyubertsy65/1472/43111
2. EclipseJet MyGuide Amsterdam64/2481/46110
3. Dexia Mons-Hainaut63/3495/4829
4. CSK-VVS Samara60/6429/5036
EclipseJet MyGuide   BC Triumph
6885
15-17   17-25   15-27   21-16  
Dexia   CSK-VVS
10185
29-22   21-24   25-11   26-28  
BC Triumph   Dexia
7673
21-17   15-29   7-15   33-12  
CSK-VVS   EclipseJet MyGuide
7074
18-18   21-17   20-24   11-15  
CSK-VVS   BC Triumph
6581
10-17   14-20   19-21   22-23  
EclipseJet MyGuide   Dexia
8775
25-19   16-18   17-17   29-21  
BC Triumph   EclipseJet MyGuide
7675
15-18   20-11   23-21   18-25  
CSK-VVS   Dexia
7377
20-27   10-19   19-13   19-9   5-9  
EclipseJet MyGuide   CSK-VVS
8469
16-15   24-18   29-21   15-15  
Dexia   BC Triumph
8368
18-24   19-20   28-12   18-12  
BC Triumph   CSK-VVS
8667
24-18   14-19   22-13   26-17  
Dexia   EclipseJet MyGuide
8693
30-24   18-18   19-19   19-32  
Quarter Final Round
Cholet Basket   BC Kyiv
8074
14-13   24-26   19-16   23-19  
Game 1: Cholet Basket - BC Kyiv 68-52
Game 2: BC Kyiv - Cholet Basket 77-72
Play-off standings2 - 1
Virtus BolognaFiere   Telekom Baskets
10691
26-23   30-21   25-24   25-23  
Game 1: Telekom Baskets - Virtus BolognaFiere 76-86
Play-off standings2 - 0
EclipseJet MyGuide   Proteas EKA AEL
7283
24-22   25-14   12-21   11-26  
Game 1: Proteas EKA AEL - EclipseJet MyGuide 82-72
Play-off standings0 - 2
BC Triumph   Ural Great
7863
25-15   17-26   19-8   17-14  
Game 1: BC Triumph - Ural Great 100-102
Game 2: Ural Great - BC Triumph 65-91
Play-off standings2 - 1

Semi-Final

Cholet Basket   BC Triumph
8178
19-23   22-20   18-12   22-23  
Virtus BolognaFiere   Proteas EKA AEL
8369
19-16   20-18   29-14   15-21  

3rd and 4th Place

BC Triumph   Proteas EKA AEL
9482
29-19   28-26   23-16   14-21  

Final

Cholet Basket   Virtus BolognaFiere
7577
19-21   20-24   18-19   18-13