SCOREBOARD

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. GALATASARAY ISTANBUL65/1421/38111
2. LOTOS VBW CLIMA GDYNIA64/2490/47510
3. CJM BOURGES BASKET63/3443/4249
4. WBC DYNAMO MOSCOW60/6420/4946
Galatasaray   CJM Bourges Basket
7162
10-26   14-12   16-13   31-11  
WBC Dynamo   Lotos VBW Clima
7679
16-21   22-18   16-20   22-20  
 TeamPW/LF/APts
1. MIZO PECSI VSK PECS66/0448/32112
2. GAMBINUS BVV BRNO64/2445/39210
3. GOLDZACK WUPPERTAL62/4377/3928
4. PANATHINAIKOS AC ATHENS60/6360/5256
Gambrinus BVV   GoldZack
6965
17-18   15-18   16-19   21-10  
MiZo Pecsi VSK   Panathinaikos AC
10351
32-16   24-16   27-15   20-4  
 TeamPW/LF/APts
1. US VALENCIENNES OLYMPIC66/0522/39312
2. SCP RUZOMBEROK63/3549/4469
3. ISAB ENERGY PRIOLO62/4410/5378
4. SPORTING ATHENS FLASH 9.6161/5385/4907
Sporting Flash 9.61   Isab Energy
7655
21-20   19-16   17-9   19-10  
USV Olympic   SCP
9490
33-20   17-21   21-27   23-22  
 TeamPW/LF/APts
1. SOCIETA GINNASTICA COMENSE65/1475/41411
2. GYSEV RINGA SOPRON64/2489/42310
3. LIETUVOS TELEKOMAS VILNIUS63/3345/3519
4. ELITZUR DELEK RAMLA60/6314/4356
Elitzur Delek   Lietuvos Telekomas
02
Gysev Ringa   Societa Ginnastica
7376
26-19   14-14   16-19   17-24  

Qualification Round

 TeamPW/LF/APts
1. LOTOS VBW CLIMA GDYNIA108/2850/74118
2. GALATASARAY ISTANBUL107/3703/63017
3. GOLDZACK WUPPERTAL104/6659/68114
4. PANATHINAIKOS AC ATHENS100/10593/87810
Panathinaikos AC   Galatasaray
6370
21-15   11-17   10-21   21-17  
Lotos VBW Clima   GoldZack
9387
15-28   24-16   35-20   19-23  
 TeamPW/LF/APts
1. MIZO PECSI VSK PECS1010/0730/54620
2. GAMBINUS BVV BRNO107/3756/65017
3. CJM BOURGES BASKET104/6698/70014
4. WBC DYNAMO MOSCOW100/10648/81110
Gambrinus BVV   CJM Bourges Basket
7475
26-16   15-15   14-26   19-18  
MiZo Pecsi VSK   WBC Dynamo
7954
20-15   18-16   24-10   17-13  
 TeamPW/LF/APts
1. US VALENCIENNES OLYMPIC1010/0880/61920
2. SCP RUZOMBEROK107/3904/75217
3. LIETUVOS TELEKOMAS VILNIUS103/7634/69713
4. ELITZUR DELEK RAMLA100/10557/80210
SCP   Lietuvos Telekomas
8785
21-21   23-25   33-19   10-20  
USV Olympic   Elitzur Delek
8640
21-10   18-8   18-12   29-10  
 TeamPW/LF/APts
1. SOCIETA GINNASTICA COMENSE109/1845/67319
2. GYSEV RINGA SOPRON108/2850/67018
3. ISAB ENERGY PRIOLO102/8666/92812
4. SPORTING ATHENS FLASH 9.61101/9635/83011
Gysev Ringa   Isab Energy
11252
33-13   29-11   21-14   29-14  
Societa Ginnastica   Sporting Flash 9.61
8465
23-12   22-18   20-14   19-21  
Eighth-Final Play Offs
Sporting Flash 9.61   Lotos VBW Clima
6287
20-19   5-26   16-23   21-19  
Game 1: Lotos VBW Clima - Sporting Flash 9.61 146-39
Play-off standings0 - 2
Isab Energy   Galatasaray
6370
12-24   19-13   21-17   11-16  
Game 1: Galatasaray - Isab Energy 69-49
Play-off standings0 - 2
Gysev Ringa   GoldZack
8158
18-13   17-11   21-10   25-24  
Game 1: Gysev Ringa - GoldZack 84-70
Game 2: GoldZack - Gysev Ringa 79-58
Play-off standings2 - 1
Panathinaikos AC   Societa Ginnastica
5387
16-20   15-24   12-21   10-22  
Game 1: Societa Ginnastica - Panathinaikos AC 99-51
Play-off standings0 - 2
Elitzur Delek   MiZo Pecsi VSK
6478
18-20   18-24   17-14   11-20  
Game 1: MiZo Pecsi VSK - Elitzur Delek 81-63
Play-off standings0 - 2
Lietuvos Telekomas   Gambrinus BVV
6069
14-17   14-11   16-21   16-20  
Game 1: Gambrinus BVV - Lietuvos Telekomas 76-56
Play-off standings0 - 2
CJM Bourges Basket   SCP
8465
19-23   12-14   22-11   31-17  
Game 1: SCP - CJM Bourges Basket 69-79
Play-off standings2 - 0
WBC Dynamo   USV Olympic
7280
23-25   20-23   20-13   9-19  
Game 1: USV Olympic - WBC Dynamo 97-55
Play-off standings0 - 2
Quarter-Final Play-Offs
Lotos VBW Clima   Gambrinus BVV
6480
19-19   18-11   13-19   14-31  
Game 1: Lotos VBW Clima - Gambrinus BVV 76-71
Game 2: Gambrinus BVV - Lotos VBW Clima 81-61
Play-off standings1 - 2
Galatasaray   MiZo Pecsi VSK
5254
12-12   13-16   9-5   11-12   7-9  
Game 1: MiZo Pecsi VSK - Galatasaray 73-58
Play-off standings0 - 2
Societa Ginnastica   CJM Bourges Basket
5356
15-14   15-13   9-10   14-19  
Game 1: Societa Ginnastica - CJM Bourges Basket 68-57
Game 2: CJM Bourges Basket - Societa Ginnastica 83-74
Play-off standings1 - 2
Gysev Ringa   USV Olympic
6885
18-17   22-22   14-24   14-22  
Game 1: USV Olympic - Gysev Ringa 70-67
Play-off standings0 - 2

Final Four

Gambrinus BVV   USV Olympic
4565
13-13   12-25   11-9   9-18  
MiZo Pecsi VSK   CJM Bourges Basket
5262
12-25   8-9   11-12   21-16  
Gambrinus BVV   MiZo Pecsi VSK
5866
12-25   15-13   19-15   12-13  
USV Olympic   CJM Bourges Basket
7173
19-13   16-27   21-15   15-18  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagCJM Bourges Basket
2.flagUSV Olympic
3.flagMiZo Pecsi VSK
4.flagGambrinus BVV

STATISTICS

Points

Ann Wauters

USV Olympic
Born : 12.10.1980
Height: 1.95

Avg: 20.9

NameAvg.
1.Wauters, A. 20.9
2.Karpova, E. 20.7
3.Phillips, T. 18.7
4.Balogh, J. 18.6
5.Streimikyte, J. 18.6

Rebounds

Malgorzata Dydek

Lotos VBW Clima
Born : 28.04.1974
Height: 2.13

Avg: 10.7

NameAvg.
1.Dydek, M. 10.7
2.Phillips, T. 9.8
3.Askamp, M. 9.7
4.Stepanova, M. 9.2
5.Zasulskaya, N. 9.0

Assists

Iveta Bielikova

SCP
Born : 17.08.1966
Height: 1.71

Avg: 5.7

NameAvg.
1.Bielikova, I. 5.7
2.Penicheiro, T. 5.6
3.Hamzova, R. 5.3
4.Sauret-Gillespie, A. 4.6
5.Ivanyi, D. 4.5