SCOREBOARD

Elimination Round I
CSA Sparta   DJK S.Oliver
5971
22-14   10-27   18-18   9-12  
First game: DJK S.Oliver - CSA Sparta   90 - 51
DJK S.Oliver wins 161 - 110
Avitos   Prokom Trefl
8574
18-15   23-12   24-23   20-24  
First game: Prokom Trefl - Avitos   77 - 65
Prokom Trefl wins 151 - 150
Mlekarna Kunin   UBC Oberwart Gunners
8295
23-19   29-27   11-18   19-31  
First game: UBC Oberwart Gunners - Mlekarna Kunin   88 - 87
UBC Oberwart Gunners wins 183 - 169
SSA Pogon   Mol-Szolnok
9570
20-12   23-6   19-24   33-28  
First game: Mol-Szolnok - SSA Pogon   110 - 68
Mol-Szolnok wins 180 - 163
SBC Grodno 93   Maccabi Brinkford
7155
19-16   14-5   13-23   25-11  
First game: Maccabi Brinkford - SBC Grodno 93   79 - 101
SBC Grodno 93 wins 172 - 134
Honka Playboys   Sundsvall Dragons
020
First game: Sundsvall Dragons - Honka Playboys   20 - 0
Tcherno More   Pizzaexpress Apollon
020
First game: Pizzaexpress Apollon - Tcherno More   20 - 0
Yambolgas   KK Kumanovo
10478
29-18   22-21   25-15   28-24  
First game: KK Kumanovo - Yambolgas   80 - 82
Yambolgas wins 186 - 158
Nikol Fert   KK Sloboda Dita
6661
19-12   13-19   22-20   12-10  
First game: KK Sloboda Dita - Nikol Fert   81 - 60
KK Sloboda Dita wins 142 - 126
HKK Brotnjo   Triglav Osiguranje
7188
16-20   17-29   15-15   23-24  
First game: Triglav Osiguranje - HKK Brotnjo   84 - 79
Triglav Osiguranje wins 172 - 150
PAO Panathinaikos   West Petrom
8392
17-28   27-19   17-21   22-24  
First game: West Petrom - PAO Panathinaikos   93 - 65
West Petrom wins 185 - 148
BC Levski   AEL Limassol
9490
26-20   20-17   25-24   23-29  
First game: AEL Limassol - BC Levski   79 - 84
BC Levski wins 178 - 169
CBC Siroki   CSU ISA
11866
37-11   30-16   33-18   18-21  
First game: CSU ISA - CBC Siroki   64 - 91
CBC Siroki wins 209 - 130
KK Igokea   Rabotnicki
7070
17-12   14-19   22-21   17-18  
First game: Rabotnicki - KK Igokea   63 - 71
KK Igokea wins 141 - 133
Stretch Top BBC   AB Contern
13373
36-20   28-21   32-14   37-18  
First game: AB Contern - Stretch Top BBC   76 - 79
Stretch Top BBC wins 212 - 149
Benetton Olympic   Garmon San Marino
10686
28-16   22-19   27-25   29-26  
First game: Garmon San Marino - Benetton Olympic   80 - 86
Benetton Olympic wins 192 - 166
CAB Madeira   Landstede Basketbal
8474
22-19   22-18   27-21   13-16  
First game: Landstede Basketbal - CAB Madeira   67 - 68
CAB Madeira wins 152 - 141
HERZOGtel   Racing Club
8978
16-23   30-20   19-15   24-20  
First game: Racing Club - HERZOGtel   93 - 90
HERZOGtel wins 179 - 171
Dexia Hainaut   Seixal FC
6750
16-10   14-10   19-15   18-15  
First game: Seixal FC - Dexia Hainaut   83 - 70
Dexia Hainaut wins 137 - 133
FLV Athlon   VGNN Donar
7672
18-12   18-25   18-19   22-16  
First game: VGNN Donar - FLV Athlon   70 - 88
FLV Athlon wins 164 - 142
Crossair MBA Riviera   Portugal Telecom
7393
9-33   17-20   25-15   22-25  
First game: Portugal Telecom - Crossair MBA Riviera   91 - 79
Portugal Telecom wins 184 - 152
Montan   Geoplin Slovan
5185
13-19   9-19   14-22   15-25  
First game: Geoplin Slovan - Montan   89 - 79
Geoplin Slovan wins 174 - 130
Atomerömü SE   KK Triglav
9465
19-13   27-10   24-24   24-18  
First game: KK Triglav - Atomerömü SE   75 - 84
Atomerömü SE wins 178 - 140
Albacomp-UPC   Mitteldeutscher BC
6873
19-17   18-18   17-24   14-14  
First game: Mitteldeutscher BC - Albacomp-UPC   65 - 69
Mitteldeutscher BC wins 138 - 137
Adecco Olympique   BBC Etzella
9764
26-23   25-9   27-19   19-13  
First game: BBC Etzella - Adecco Olympique   76 - 95
Adecco Olympique wins 192 - 140
Elimination Round II
Mazowiecki KS   DJK S.Oliver
9579
21-25   21-13   23-25   30-16  
First game: DJK S.Oliver - Mazowiecki KS   89 - 89
Mazowiecki KS wins 184 - 168
KK Savinjski Hopsi   BK Opava
8879
21-17   17-23   18-25   32-14  
First game: BK Opava - KK Savinjski Hopsi   91 - 62
BK Opava wins 170 - 150
Prokom Trefl   UBC Oberwart Gunners
10655
29-14   27-16   29-12   21-13  
Second game: UBC Oberwart Gunners - Prokom Trefl   72 - 87
UKJ Süba   Mol-Szolnok
8787
21-31   23-19   20-11   23-26  
First game: Mol-Szolnok - UKJ Süba   82 - 68
Mol-Szolnok wins 169 - 155
Ricoh Astronauts   BBC Okapi Maes
6662
18-16   16-13   14-20   18-13  
First game: BBC Okapi Maes - Ricoh Astronauts   67 - 85
Ricoh Astronauts wins 151 - 129
Avtodor   CSKA Septembrijsko
9262
20-19   22-5   34-12   16-26  
First game: CSKA Septembrijsko - Avtodor   75 - 109
Avtodor wins 201 - 137
SBC Grodno 93   Shakhter
6376
17-20   15-14   16-25   15-17  
First game: Shakhter - SBC Grodno 93   97 - 53
Shakhter wins 173 - 116
Sundsvall Dragons   BC Khimki
8281
19-22   22-12   16-24   25-23  
First game: BC Khimki - Sundsvall Dragons   86 - 75
BC Khimki wins 167 - 157
Spartak Leningrad   Kouvot
7763
16-21   20-11   18-16   23-15  
First game: Kouvot - Spartak Leningrad   72 - 73
Spartak Leningrad wins 150 - 135
Sodertälje Kings   Lokomotiv
10185
26-27   16-15   25-15   34-28  
First game: Lokomotiv - Sodertälje Kings   76 - 54
Lokomotiv wins 161 - 155
Pizzaexpress Apollon   KK Hemofarm
7075
19-22   12-27   20-13   19-13  
First game: KK Hemofarm - Pizzaexpress Apollon   75 - 50
KK Hemofarm wins 150 - 120
KK Vojvodina    MZT 2000
9385
27-27   20-24   29-19   17-15  
First game: MZT 2000 - KK Vojvodina   78 - 81
KK Vojvodina wins 174 - 163
BC FMP Zeleznik   Yambolgas
7562
14-15   10-19   26-18   25-10  
First game: Yambolgas - BC FMP Zeleznik   65 - 67
BC FMP Zeleznik wins 142 - 127
Galatasaray   KK Sloboda Dita
8177
19-17   21-18   16-22   25-20  
First game: KK Sloboda Dita - Galatasaray   70 - 64
KK Sloboda Dita wins 147 - 145
Türk Telekom SC   Triglav Osiguranje
8962
33-18   22-19   16-14   18-11  
First game: Triglav Osiguranje - Türk Telekom SC   101 - 92
Türk Telekom SC wins 181 - 163
BC Near East   Achilleas
9260
22-13   19-18   26-15   25-14  
First game: Achilleas - BC Near East   70 - 106
BC Near East wins 198 - 130
Maccabi Ironi   West Petrom
9287
32-28   20-15   19-21   21-23  
First game: West Petrom - Maccabi Ironi   73 - 100
Maccabi Ironi wins 192 - 160
DONA Dubrava   BC Levski
6969
17-18   10-13   20-17   22-21  
First game: BC Levski - DONA Dubrava   90 - 67
BC Levski wins 159 - 136
CBC Siroki   Darüssafaka Dernegi
7866
31-24   14-15   15-23   18-4  
First game: Darüssafaka Dernegi - CBC Siroki   103 - 62
Darüssafaka Dernegi wins 169 - 140
Fenerbahçe SK   KK Igokea
7365
20-7   22-21   15-27   16-10  
First game: KK Igokea - Fenerbahçe SK   78 - 75
Fenerbahçe SK wins 148 - 143
Cholet Basket   Stretch Top BBC
8294
27-22   18-28   20-16   17-28  
First game: Stretch Top BBC - Cholet Basket   77 - 79
Stretch Top BBC wins 171 - 161
SAOS JDA Dijon   Benetton Olympic
6849
13-13   28-12   9-11   18-13  
First game: Benetton Olympic - SAOS JDA Dijon   73 - 80
SAOS JDA Dijon wins 148 - 122
CAB Madeira   SC Moderne
88110
28-32   22-24   22-25   16-29  
First game: SC Moderne - CAB Madeira   104 - 74
SC Moderne wins 214 - 162
HERZOGtel   Strasbourg IG
8591
26-20   21-18   16-26   22-27  
First game: Strasbourg IG - HERZOGtel   80 - 66
Strasbourg IG wins 171 - 151
UD Oliveirense   Caceres CB
8493
14-14   13-27   20-33   37-19  
First game: Caceres CB - UD Oliveirense   75 - 67
Caceres CB wins 168 - 151
UNICAJA   Dexia Hainaut
9766
20-27   29-13   24-16   24-10  
First game: Dexia Hainaut - UNICAJA   62 - 95
UNICAJA wins 192 - 128
Casademont Girona   FLV Athlon
6683
25-17   12-23   16-16   13-27  
First game: FLV Athlon - Casademont Girona   83 - 70
FLV Athlon wins 166 - 136
Portugal Telecom   Canarias Telecom
8275
16-23   22-11   24-19   20-22  
First game: Canarias Telecom - Portugal Telecom   72 - 66
Portugal Telecom wins 148 - 147
Telit Pall.Trieste   Geoplin Slovan
9476
22-15   31-20   19-17   22-24  
First game: Geoplin Slovan - Telit Pall.Trieste   86 - 69
Telit Pall.Trieste wins 163 - 162
Nuova Viola Reggio   Atomerömü SE
8771
28-23   21-16   22-19   16-13  
First game: Atomerömü SE - Nuova Viola Reggio   79 - 73
Nuova Viola Reggio wins 160 - 150
Mitteldeutscher BC   Montecatini SC 2000
6275
21-29   14-18   16-13   11-15  
First game: Montecatini SC 2000 - Mitteldeutscher BC   72 - 80
Montecatini SC 2000 wins 147 - 142
LinelTEX Basket   Adecco Olympique
020
Second game: Adecco Olympique - LinelTEX Basket   18.10.2000 20:30

Qualification Round

 TeamPW/LF/APts
1. PROKOM TREFL SOPOT63/3478/4629
2. RICOH ASTRONAUTS AMSTERDAM63/3463/4559
3. BK OPAVA63/3517/5129
4. MAZOWIECKI KS SSA PRUSZKOW63/3443/4729
Ricoh Astronauts   Prokom Trefl
8968
13-18   13-14   29-21   34-15  
BK Opava   Mazowiecki KS
8065
21-18   22-18   12-17   25-12  
 TeamPW/LF/APts
1. AVTODOR SARATOV66/0572/50312
2. LOKOMOTIV MINERALNYE VODY63/3545/5709
3. BC SPARTAK LENINGRAD62/4531/5558
4. SHAKHTER IRKUTSK61/5506/5267
Avtodor   Shakhter
9286
22-29   26-20   24-15   20-22  
Spartak Leningrad   Lokomotiv
10093
25-26   29-18   16-25   30-24  
 TeamPW/LF/APts
1. DARÜSSAFAKA DERNEGI ISTANBUL64/2512/48410
2. BC LEVSKI SOFIA63/3532/5459
3. BC KHIMKI63/3501/4819
4. BC FMP ZELEZNIK BELGRADE62/4443/4788
BC FMP Zeleznik   BC Levski
8682
30-21   15-23   22-18   19-20  
Darüssafaka Dernegi   BC Khimki
8574
30-19   22-21   19-15   14-19  
 TeamPW/LF/APts
1. FENERBAHCE SK ISTANBUL65/1475/43111
2. KK HEMOFARM VRSAC64/2469/43510
3. TÜRK TELEKOM SC ANKARA63/3477/4839
4. KK Vojvodina 60/6460/5326
Türk Telekom SC   KK Hemofarm
7775
20-19   14-27   23-21   20-8  
Fenerbahçe SK   KK Vojvodina
9178
28-17   18-15   25-22   20-24  
 TeamPW/LF/APts
1. BC NEAR EAST KLIMATAIR ATHENS64/2459/48410
2. MACCABI IRONI RAMAT GAN63/3478/4569
3. KK SLOBODA DITA TUZLA63/3459/4569
4. MONTECATINI SPORTING CLUB 200062/4519/5198
KK Sloboda Dita   BC Near East
9262
22-16   20-21   16-12   34-13  
Maccabi Ironi   Montecatini SC 2000
10190
28-25   23-21   21-25   29-19  
 TeamPW/LF/APts
1. NUOVA VIOLA REGGIO CALABRIA66/0581/47412
2. TELIT PALLACANESTRO TRIESTE63/3542/4829
3. MOL-SZOLNOK62/4528/5718
4. ADECCO OLYMPIQUE LAUSANNE61/5485/6097
Nuova Viola Reggio   Mol-Szolnok
10990
28-32   23-10   31-33   27-15  
Telit Pall.Trieste   Adecco Olympique
10776
29-20   29-17   22-28   27-11  
 TeamPW/LF/APts
1. CACERES CLUB BALONCESTO65/1474/44111
2. SAOS JDA DIJON BOURGOGNE64/2461/42110
3. PORTUGAL TELECOM LISBOA63/3477/5019
4. STRETCH TOP BREE BBC60/6480/5296
SAOS JDA Dijon   Stretch Top BBC
9170
23-18   26-11   17-25   25-16  
Caceres CB   Portugal Telecom
9669
19-10   29-29   18-13   30-17  
 TeamPW/LF/APts
1. UNICAJA MALAGA65/1512/43111
2. FLV ATHLON IEPER63/3454/5009
3. STRASBOURG IG62/4451/4548
4. Sport Club Moderne Le Mans62/4489/5218
FLV Athlon   SC Moderne
8194
18-25   24-21   22-26   17-22  
UNICAJA   Strasbourg IG
7454
20-5   21-10   18-14   15-25  
Eighth-Finals
Avtodor   Ricoh Astronauts
7573
20-18   16-26   22-14   17-15  
First game: Ricoh Astronauts - Avtodor   89 - 76
Ricoh Astronauts wins 162 - 151
Prokom Trefl   Lokomotiv
8568
23-21   21-13   19-14   22-20  
First game: Lokomotiv - Prokom Trefl   78 - 71
Prokom Trefl wins 156 - 146
Fenerbahçe SK   BC Levski
9079
21-23   24-21   21-13   24-22  
First game: BC Levski - Fenerbahçe SK   87 - 86
Fenerbahçe SK wins 176 - 166
Darüssafaka Dernegi   KK Hemofarm
6958
13-10   22-12   15-16   19-20  
First game: KK Hemofarm - Darüssafaka Dernegi   73 - 60
KK Hemofarm wins 131 - 129
Nuova Viola Reggio   Maccabi Ironi
9887
30-17   17-29   32-25   19-16  
First game: Maccabi Ironi - Nuova Viola Reggio   106 - 80
Maccabi Ironi wins 193 - 178
BC Near East   Telit Pall.Trieste
9388
17-26   18-12   25-23   33-27  
First game: Telit Pall.Trieste - BC Near East   85 - 74
Telit Pall.Trieste wins 173 - 167
UNICAJA   SAOS JDA Dijon
8557
20-16   19-15   20-11   26-15  
First game: SAOS JDA Dijon - UNICAJA   68 - 64
UNICAJA wins 149 - 125
Caceres CB   FLV Athlon
7783
15-14   19-17   18-21   15-15   10-16  
First game: FLV Athlon - Caceres CB   83 - 83
FLV Athlon wins 166 - 160
Quarter-Finals
Fenerbahçe SK   Ricoh Astronauts
7969
24-16   13-16   20-22   22-15  
First game: Ricoh Astronauts - Fenerbahçe SK   93 - 73
Ricoh Astronauts wins 162 - 152
KK Hemofarm   Prokom Trefl
7054
12-10   18-12   20-11   20-21  
First game: Prokom Trefl - KK Hemofarm   59 - 64
KK Hemofarm wins 134 - 113
UNICAJA   Maccabi Ironi
8870
28-21   14-20   27-15   19-14  
First game: Maccabi Ironi - UNICAJA   73 - 74
UNICAJA wins 162 - 143
FLV Athlon   Telit Pall.Trieste
8471
24-12   19-26   25-17   16-16  
First game: Telit Pall.Trieste - FLV Athlon   86 - 74
FLV Athlon wins 158 - 157
Semi-Finals
FLV Athlon   KK Hemofarm
6064
12-14   17-14   12-19   19-17  
First game: KK Hemofarm - FLV Athlon   71 - 59
KK Hemofarm wins 135 - 119
UNICAJA   Ricoh Astronauts
8655
23-10   18-18   25-10   20-17  
First game: Ricoh Astronauts - UNICAJA   46 - 59
UNICAJA wins 145 - 101
Final
KK Hemofarm   UNICAJA
6971
17-18   25-20   16-16   11-17  
First game: UNICAJA - KK Hemofarm   77 - 47
UNICAJA wins 148 - 116

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagUNICAJA
2.flagKK Hemofarm

STATISTICS

Points

Acie Boyd Earl

Türk Telekom SC
Born : 23.06.1970
Height: 2.15

Avg: 24.9

NameAvg.
1.Earl, A. 24.9
2.Beeson, B. 24.8
3.McDonald, M. 24.4
4.Beard, T. 23.0
5.Demeshkin, S. 22.8

Rebounds

Tanoka Beard

Fenerbahçe SK
Born : 29.09.1971
Height: 2.06

Avg: 13.8

NameAvg.
1.Beard, T. 13.8
2.McDonald, M. 12.5
3.Nosov, V. 11.6
4.Perry, T. 11.1
5.Szybilski, P. 10.5

Assists

Georgi Mladenov

BC Levski
Born : 11.05.1962
Height: 1.92

Avg: 7.4

NameAvg.
1.Mladenov, G. 7.4
2.Rogers, S. 5.8
3.Maljkovic, B. 5.4
4.Forte, F. 5.3
5.Kuzmin, D. 5.0