SCOREBOARD

Preliminary Round I
KK Tam Bus   FC 01 Bamberg
9169
40-33   51-36  
First game: FC 01 Bamberg - KK Tam Bus   95 - 78
KK Tam Bus wins 169 - 164
Lugano Snakes   CSA Sparta
7198
28-47   43-51  
First game: CSA Sparta - Lugano Snakes   101 - 66
CSA Sparta wins 199 - 137
ALBA   New Wave
10078
49-34   51-44  
First game: New Wave - ALBA   106 - 93
ALBA wins 193 - 184
Tiffany & Tomato   Nemetali-Ograzden
10976
45-38   64-38  
First game: Nemetali-Ograzden - Tiffany & Tomato   59 - 67
Tiffany & Tomato wins 176 - 135
Galatasaray   BK Baník Cígel
9173
34-34   45-31   12-8  
First game: BK Baník Cígel - Galatasaray   89 - 75
Galatasaray wins 166 - 162
TIIT   KK Strumica Tabac
10368
59-31   44-37  
First game: KK Strumica Tabac - TIIT   97 - 75
TIIT wins 178 - 165
Mlekarna Kunin   KK Alumina
8573
46-34   39-39  
First game: KK Alumina - Mlekarna Kunin   61 - 80
Mlekarna Kunin wins 165 - 134
Baník TMG Handlová   KK Koper
7680
30-43   46-37  
First game: KK Koper - Baník TMG Handlová   79 - 63
KK Koper wins 159 - 139
AEK   Keravnos Keo
9354
46-26   47-28  
First game: Keravnos Keo - AEK   73 - 106
AEK wins 199 - 127
BC Zrinjevac   Inter Slovnaft ZTS
8890
40-41   48-49  
First game: Inter Slovnaft ZTS - BC Zrinjevac   75 - 88
BC Zrinjevac wins 176 - 165
KBBK Ast   Volksbank Gmunden
6866
36-26   32-40  
First game: Volksbank Gmunden - KBBK Ast   75 - 89
KBBK Ast wins 157 - 141
Techniká Univerzita   Zorile
10767
44-37   63-30  
First game: Zorile - Techniká Univerzita   61 - 96
Techniká Univerzita wins 203 - 128
BC Slavonska Banka   CSU Balanta
8488
38-46   46-42  
First game: CSU Balanta - BC Slavonska Banka   66 - 108
BC Slavonska Banka wins 192 - 154
Nová Hut   KK Kaposvári
10774
61-33   46-41  
First game: KK Kaposvári - Nová Hut   94 - 79
Nová Hut wins 186 - 168
BHC SKP Pardubice   MZT 2000
9782
48-41   49-41  
First game: MZT 2000 - BHC SKP Pardubice   111 - 81
MZT 2000 wins 193 - 178
Plannja Basket   Ratiopharm
9084
49-43   41-41  
First game: Ratiopharm - Plannja Basket   92 - 72
Ratiopharm wins 176 - 162
Hiefenech Telekurs   Cardiff Bay Heat
7872
36-33   42-39  
First game: Cardiff Bay Heat - Hiefenech Telekurs   79 - 89
Hiefenech Telekurs wins 167 - 151
BG Ludwigsburg e.V.   KK Sibenik
8279
40-41   42-38  
First game: KK Sibenik - BG Ludwigsburg e.V.   90 - 88
BG Ludwigsburg e.V. wins 170 - 169
Preliminary Round II
Hapoel Herzliya   CSK Gazda
10179
53-35   48-44  
First game: CSK Gazda - Hapoel Herzliya   81 - 88
Hapoel Herzliya wins 189 - 160
Caja San Fernando   Aveiro Esgueira
7669
36-38   40-31  
First game: Aveiro Esgueira - Caja San Fernando   74 - 95
Caja San Fernando wins 171 - 143
SAOS JDA Dijon   Club Haukar
11865
55-33   63-32  
First game: Club Haukar - SAOS JDA Dijon   83 - 90
SAOS JDA Dijon wins 208 - 148
Cestistica Pfizer   KK Tam Bus
10762
39-34   68-28  
First game: KK Tam Bus - Cestistica Pfizer   84 - 96
Cestistica Pfizer wins 203 - 146
Paris Basket Racing   ZTE KK
7668
38-37   38-31  
First game: ZTE KK - Paris Basket Racing   78 - 96
Paris Basket Racing wins 172 - 146
Radio Korasidi   Region Wallonne
8877
42-40   46-37  
First game: Region Wallonne - Radio Korasidi   82 - 80
Radio Korasidi wins 168 - 159
WBC Dynamo   SC "Nikolaev"
10387
54-36   49-51  
First game: SC "Nikolaev" - WBC Dynamo   83 - 81
WBC Dynamo wins 184 - 170
Bic Trieste   Union Neuchâtel
8767
48-32   39-35  
First game: Union Neuchâtel - Bic Trieste   57 - 97
Bic Trieste wins 184 - 124
ABB   Helios
8978
40-41   49-37  
First game: Helios - ABB   84 - 84
ABB wins 173 - 162
Fenerbahçe SK   CSA Sparta
9556
55-21   40-35  
First game: CSA Sparta - Fenerbahçe SK   96 - 87
Fenerbahçe SK wins 182 - 152
ALBA   SC Spartak
200
First game: SC Spartak - ALBA   0 - 20
Telindus   Tiffany & Tomato
7191
30-39   41-52  
First game: Tiffany & Tomato - Telindus   72 - 76
Tiffany & Tomato wins 163 - 147
Natwest Zaragoza   Galatasaray
9352
57-36   36-16  
First game: Galatasaray - Natwest Zaragoza   75 - 69
Natwest Zaragoza wins 162 - 127
BCM Gravelines   TIIT
020
First game: TIIT - BCM Gravelines   20 - 0
Ülker SC   Avtodor
9063
45-29   45-34  
First game: Avtodor - Ülker SC   68 - 72
Ülker SC wins 162 - 131
KK Zagreb   Mol-Szolnok
10130
52-21   49-9  
First game: Mol-Szolnok - KK Zagreb   61 - 61
KK Zagreb wins 162 - 91
KKS Lech   Metropole-Adazhi
8774
43-49   44-25  
First game: Metropole-Adazhi - KKS Lech   91 - 85
KKS Lech wins 172 - 165
Olympique d'Antibes   Mlekarna Kunin
9775
43-34   54-41  
First game: Mlekarna Kunin - Olympique d'Antibes   79 - 96
Olympique d'Antibes wins 193 - 154
Hapoel   AEK
6565
32-28   33-37  
First game: AEK - Hapoel   86 - 80
AEK wins 151 - 145
Panionios BC   KK Koper
10492
50-40   54-52  
First game: KK Koper - Panionios BC   73 - 91
Panionios BC wins 195 - 165
AEK   Hapoel Migdal Jerusalem
7352
31-25   42-27  
First game: Hapoel Migdal Jerusalem - AEK   88 - 60
Hapoel Migdal Jerusalem wins 140 - 133
Leon Caja España   Arkadia Lions
9944
56-21   43-23  
First game: Arkadia Lions - Leon Caja España   79 - 87
Leon Caja España wins 186 - 123
KBBK Ast   BC Zrinjevac
9388
41-43   39-35   13-10  
First game: BC Zrinjevac - KBBK Ast   77 - 75
KBBK Ast wins 168 - 165
BC Slavonska Banka   Techniká Univerzita
8083
39-41   41-42  
First game: Techniká Univerzita - BC Slavonska Banka   91 - 66
Techniká Univerzita wins 174 - 146
STG-Stroitel   Nová Hut
200
First game: Nová Hut - STG-Stroitel   70 - 101
Ratiopharm   MZT 2000
8570
37-23   48-47  
First game: MZT 2000 - Ratiopharm   75 - 78
Ratiopharm wins 163 - 145
BG Ludwigsburg e.V.   Hiefenech Telekurs
10569
56-29   49-40  
First game: Hiefenech Telekurs - BG Ludwigsburg e.V.   80 - 86
BG Ludwigsburg e.V. wins 191 - 149
Preliminary Round III
Caja San Fernando   Hapoel Herzliya
9967
47-27   52-40  
First game: Hapoel Herzliya - Caja San Fernando   79 - 87
Caja San Fernando wins 186 - 146
Cestistica Pfizer   SAOS JDA Dijon
8977
39-39   50-38  
First game: SAOS JDA Dijon - Cestistica Pfizer   87 - 86
Cestistica Pfizer wins 175 - 164
Radio Korasidi   Paris Basket Racing
9883
47-41   51-42  
First game: Paris Basket Racing - Radio Korasidi   85 - 95
Radio Korasidi wins 193 - 168
Bic Trieste   WBC Dynamo
9994
49-50   50-44  
First game: WBC Dynamo - Bic Trieste   81 - 97
Bic Trieste wins 196 - 175
Fenerbahçe SK   ABB
9888
59-45   39-43  
First game: ABB - Fenerbahçe SK   85 - 91
Fenerbahçe SK wins 189 - 173
Tiffany & Tomato   ALBA
7870
38-33   40-37  
First game: ALBA - Tiffany & Tomato   89 - 66
ALBA wins 159 - 144
TIIT   Natwest Zaragoza
112110
48-57   64-53  
First game: Natwest Zaragoza - TIIT   106 - 77
Natwest Zaragoza wins 216 - 189
KK Zagreb   Ülker SC
5555
26-27   29-28  
First game: Ülker SC - KK Zagreb   66 - 69
KK Zagreb wins 124 - 121
Olympique d'Antibes   KKS Lech
11861
62-31   56-30  
First game: KKS Lech - Olympique d'Antibes   93 - 104
Olympique d'Antibes wins 222 - 154
Panionios BC   AEK
9979
53-39   46-40  
First game: AEK - Panionios BC   69 - 86
Panionios BC wins 185 - 148
Leon Caja España   Hapoel Migdal Jerusalem
9879
46-33   52-46  
First game: Hapoel Migdal Jerusalem - Leon Caja España   81 - 77
Leon Caja España wins 175 - 160
Adecco   KBBK Ast
9964
40-30   59-34  
First game: KBBK Ast - Adecco   65 - 86
Adecco wins 185 - 129
Scavolini Basket   Techniká Univerzita
8655
39-16   47-39  
First game: Techniká Univerzita - Scavolini Basket   59 - 82
Scavolini Basket wins 168 - 114
PAOK BC   STG-Stroitel
10156
50-30   51-26  
First game: STG-Stroitel - PAOK BC   77 - 81
PAOK BC wins 182 - 133
Maccabi    Ratiopharm
12073
54-34   66-39  
First game: Ratiopharm - Maccabi   72 - 86
Maccabi wins 206 - 145
Adecco Estudiantes   BG Ludwigsburg e.V.
10768
50-29   57-39  
First game: BG Ludwigsburg e.V. - Adecco Estudiantes   88 - 85
Adecco Estudiantes wins 192 - 156

Eighth-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. Pallacanestro Bic Trieste65/1485/46311
2. PANIONIOS BC ATHENS64/2499/48010
3. FENERBAHCE SK ISTANBUL63/3479/4849
4. NATWEST ZARAGOZA60/6449/4856
Natwest Zaragoza   Fenerbahçe SK
8182
50-40   31-42  
Bic Trieste   Panionios BC
9479
52-41   42-38  
 TeamPW/LF/APts
1. MACCABI TEL AVIV65/1475/42211
2. RADIO KORASIDI ATHENS63/3487/4699
3. ADECCO ESTUDIANTES MADRID63/3490/4829
4. PFIZER61/5427/5067
Adecco Estudiantes   Cestistica Pfizer
9371
58-37   35-34  
Maccabi    Radio Korasidi
10383
45-34   58-49  
 TeamPW/LF/APts
1. PAOK THESSALONIKI BC65/1499/46111
2. ADECCO MILANO64/2519/45910
3. KK ZAGREB63/3460/5109
4. CAJA SAN FERNANDO SEVILLA60/6502/5506
KK Zagreb   PAOK BC
7791
40-44   37-47  
Adecco   Caja San Fernando
10882
66-29   42-53  
 TeamPW/LF/APts
1. OLYMPIQUE D'ANTIBES64/2530/50410
2. SCAVOLINI PALLACANESTRO PESARO64/2518/48510
3. BALONCESTO LEON CAJA ESPANA63/3512/5269
4. ALBA BERLIN BASKETBALLTEAM EV61/5477/5227
ALBA   Leon Caja España
9789
49-44   48-45  
Scavolini Basket   Olympique d'Antibes
9499
37-49   57-50  
Quarter-Finals
Bic Trieste   Radio Korasidi
10985
53-42   56-43  
First game: Radio Korasidi - Bic Trieste   80 - 88
Bic Trieste wins 197 - 165
Maccabi    Panionios BC
7477
42-36   32-41  
First game: Panionios BC - Maccabi   92 - 72
Panionios BC wins 169 - 146
PAOK BC   Scavolini Basket
9658
45-35   51-23  
First game: Scavolini Basket - PAOK BC   82 - 66
PAOK BC wins 162 - 140
Olympique d'Antibes   Adecco
9588
55-45   40-43  
First game: Adecco - Olympique d'Antibes   98 - 85
Adecco wins 186 - 180
Semi-Finals
Adecco   Bic Trieste
10396
48-39   55-57  
First game: Bic Trieste - Adecco   96 - 79
Bic Trieste wins 192 - 182
PAOK BC   Panionios BC
8264
31-34   51-30  
First game: Panionios BC - PAOK BC   83 - 85
PAOK BC wins 167 - 147
Final
Bic Trieste   PAOK BC
91100
44-46   47-54  
First game: PAOK BC - Bic Trieste   75 - 66
PAOK BC wins 175 - 157

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagPAOK BC
2.flagBic Trieste

STATISTICS

Points

Henry Frank Turner

Panionios BC
Born : 18.08.1966
Height:

Avg: 27.5

NameAvg.
1.Turner, H. 27.5
2.Djordjevic, A. 24.8
3.Berry, W. 23.1
4.Rivers, D. 21.4
5.Middleton, D. 19.9

Rebounds

Edward Kobie Diallo Stokes

Panionios BC
Born : 03.09.1971
Height:

Avg: 12.8

NameAvg.
1.Stokes, E. 12.8
2.Berry, W. 12.2
3.Garrett, D. 10.0
4.Berwald, L. 9.1
5.Turner, H. 9.1

Assists

Henrik Rödl

ALBA
Born : 04.03.1969
Height: 2.00

Avg: 5.3

NameAvg.
1.Rödl, H. 5.3
2.Rivers, D. 5.0
3.Martinez Martinez, P. 3.8
4.Djordjevic, A. 3.7
5.Myers, C. 3.6