SCOREBOARD

Preliminary Round I
Merani   Fenerbahçe SK
68103
34-58   34-45  
First game: Fenerbahçe SK - Merani   108 - 78
Fenerbahçe SK wins 211 - 146
Helios   Hiefenech Telekurs
9568
46-43   49-25  
First game: Hiefenech Telekurs - Helios   77 - 108
Helios wins 203 - 145
KK Postojna   SC Steaua
7859
39-36   39-23  
First game: SC Steaua - KK Postojna   66 - 81
KK Postojna wins 159 - 125
DFS Spartak   Urartu
02
First game: Urartu - DFS Spartak   2 - 0
Valur   Lyon Cro
88128
38-65   50-63  
First game: Lyon Cro - Valur   109 - 74
Lyon Cro wins 237 - 162
Mol-Szolnok   Shevardeni
10165
54-29   47-36  
First game: Shevardeni - Mol-Szolnok   65 - 118
Mol-Szolnok wins 219 - 130
Geoplin Slovan   Fidefinanz
9091
40-45   50-46  
First game: Fidefinanz - Geoplin Slovan   107 - 92
Fidefinanz wins 198 - 182
Region Wallonne   CR Estrelas
9962
48-34   51-28  
First game: CR Estrelas - Region Wallonne   68 - 84
Region Wallonne wins 183 - 130
Tcherno More   BK Baník Cígel
9691
40-43   56-48  
First game: BK Baník Cígel - Tcherno More   131 - 89
BK Baník Cígel wins 222 - 185
Preliminary Round II
Politehnica   Fenerbahçe SK
6196
26-50   35-46  
First game: Fenerbahçe SK - Politehnica   126 - 62
Fenerbahçe SK wins 222 - 123
Maccabi   KK Koper
10073
57-33   43-40  
First game: KK Koper - Maccabi   69 - 89
Maccabi wins 189 - 142
Avtodor   Helios
8785
48-40   39-45  
First game: Helios - Avtodor   55 - 69
Avtodor wins 156 - 140
Phonolia Caserta   Soced
11656
53-28   63-28  
First game: Soced - Phonolia Caserta   47 - 108
Phonolia Caserta wins 224 - 103
HERZOGtel   KK Postojna
7271
33-41   39-30  
First game: KK Postojna - HERZOGtel   84 - 80
KK Postojna wins 155 - 152
Shampoo Clear Cantu   BBC Amicale
10572
58-34   47-38  
First game: BBC Amicale - Shampoo Clear Cantu   65 - 104
Shampoo Clear Cantu wins 209 - 137
Urartu   KK Sibenik
6884
33-37   35-47  
Second game: KK Sibenik - Urartu   89 - 62
Adecco   Basket Brussels
9975
56-35   43-40  
First game: Basket Brussels - Adecco   67 - 97
Adecco wins 196 - 142
BG Ludwigsburg e.V.   Lyon Cro
7976
33-29   46-47  
First game: Lyon Cro - BG Ludwigsburg e.V.   93 - 96
BG Ludwigsburg e.V. wins 175 - 169
Telindus   KK Buducnost
20
First game: KK Buducnost - Telindus   0 - 2
Ericsson Bobry   Ozeta Trencín
8870
53-28   35-42  
First game: Ozeta Trencín - Ericsson Bobry   83 - 96
Ericsson Bobry wins 184 - 153
FC Barcelona   CSU Balanta
11575
56-31   59-44  
First game: CSU Balanta - FC Barcelona   59 - 127
FC Barcelona wins 242 - 134
KK Uzice   Mol-Szolnok
02
First game: Mol-Szolnok - KK Uzice   2 - 0
Olympique d'Antibes   Cukurova
20
First game: Cukurova - Olympique d'Antibes   0 - 2
Leon Caja España   Fidefinanz
8974
49-35   40-39  
First game: Fidefinanz - Leon Caja España   86 - 78
Leon Caja España wins 167 - 160
ALBA   KKS Lech
6460
35-32   29-28  
First game: KKS Lech - ALBA   72 - 70
ALBA wins 134 - 132
ASVEL Lyon   Region Wallonne
7866
44-30   34-36  
First game: Region Wallonne - ASVEL Lyon   85 - 69
Region Wallonne wins 151 - 147
Grupo Libro Valladoid   Tofas SC
8878
41-39   47-39  
First game: Tofas SC - Grupo Libro Valladoid   93 - 71
Tofas SC wins 171 - 159
Ratiopharm   Go Pass Pepinster
9692
51-40   45-52  
First game: Go Pass Pepinster - Ratiopharm   106 - 82
Go Pass Pepinster wins 198 - 178
TAU CERAMICA   BK Baník Cígel
11192
55-54   56-38  
First game: BK Baník Cígel - TAU CERAMICA   93 - 119
TAU CERAMICA wins 230 - 185
TIIT   Radnicki Jugopetrol
20
First game: Radnicki Jugopetrol - TIIT   0 - 2
Radio Korasidi   Elma Apoel
11683
60-38   56-45  
First game: Elma Apoel - Radio Korasidi   93 - 98
Radio Korasidi wins 214 - 176
KK Zagreb   BC Lietuvos Rytas
8567
44-32   41-35  
First game: BC Lietuvos Rytas - KK Zagreb   48 - 78
KK Zagreb wins 163 - 115
Hapoel Migdal Jerusalem   Tiffany & Tomato
83102
39-57   44-45  
First game: Tiffany & Tomato - Hapoel Migdal Jerusalem   80 - 74
Tiffany & Tomato wins 182 - 157
Saab Uusikaupunki   SC Spartak
8381
40-44   43-37  
First game: SC Spartak - Saab Uusikaupunki   96 - 91
SC Spartak wins 177 - 174
Aeroporti   Union Neuchâtel
9777
49-40   48-37  
First game: Union Neuchâtel - Aeroporti   80 - 107
Aeroporti wins 204 - 157
KK Vojvodina    Nová Hut
02
First game: Nová Hut - KK Vojvodina   2 - 0
Panionios BC   BC Levski
9272
53-31   39-41  
First game: BC Levski - Panionios BC   67 - 70
Panionios BC wins 162 - 139
BCM Gravelines   Maccabi Haifa
8160
39-26   42-34  
First game: Maccabi Haifa - BCM Gravelines   86 - 90
BCM Gravelines wins 171 - 146
AEK   CSA Sparta
9580
55-37   40-43  
First game: CSA Sparta - AEK   82 - 91
AEK wins 186 - 162
BC Marc   Metropole-Adazhi
8667
54-41   32-26  
First game: Metropole-Adazhi - BC Marc   85 - 65
Metropole-Adazhi wins 152 - 151
Iraklis BC SA   Keravnos Keo
11680
61-38   55-42  
First game: Keravnos Keo - Iraklis BC SA   85 - 96
Iraklis BC SA wins 212 - 165
Preliminary Round III
Maccabi   Fenerbahçe SK
7879
25-39   53-40  
First game: Fenerbahçe SK - Maccabi   86 - 76
Fenerbahçe SK wins 165 - 154
Phonolia Caserta   Avtodor
8779
45-40   42-39  
First game: Avtodor - Phonolia Caserta   84 - 84
Phonolia Caserta wins 171 - 163
Shampoo Clear Cantu   KK Postojna
9888
51-44   47-44  
First game: KK Postojna - Shampoo Clear Cantu   78 - 90
Shampoo Clear Cantu wins 188 - 166
Adecco   KK Sibenik
11397
62-42   51-55  
First game: KK Sibenik - Adecco   80 - 85
Adecco wins 198 - 177
Telindus   BG Ludwigsburg e.V.
8372
43-38   40-34  
First game: BG Ludwigsburg e.V. - Telindus   88 - 82
Telindus wins 165 - 160
Ericsson Bobry   FC Barcelona
7084
28-43   42-41  
First game: FC Barcelona - Ericsson Bobry   88 - 66
FC Barcelona wins 172 - 136
Olympique d'Antibes   Mol-Szolnok
11775
55-32   62-43  
First game: Mol-Szolnok - Olympique d'Antibes   80 - 87
Olympique d'Antibes wins 204 - 155
ALBA   Leon Caja España
8889
54-38   34-51  
First game: Leon Caja España - ALBA   91 - 51
Leon Caja España wins 180 - 139
Tofas SC   Region Wallonne
6461
33-24   31-37  
First game: Region Wallonne - Tofas SC   86 - 64
Region Wallonne wins 147 - 128
TAU CERAMICA   Go Pass Pepinster
9577
49-48   46-29  
First game: Go Pass Pepinster - TAU CERAMICA   94 - 104
TAU CERAMICA wins 199 - 171
Radio Korasidi   TIIT
13161
68-33   63-28  
First game: TIIT - Radio Korasidi   99 - 121
Radio Korasidi wins 252 - 160
Tiffany & Tomato   KK Zagreb
5763
28-31   29-32  
First game: KK Zagreb - Tiffany & Tomato   75 - 68
KK Zagreb wins 138 - 125
Aeroporti   SC Spartak
9466
50-26   44-40  
First game: SC Spartak - Aeroporti   72 - 73
Aeroporti wins 167 - 138
Panionios BC   Nová Hut
8175
43-27   38-48  
First game: Nová Hut - Panionios BC   62 - 82
Panionios BC wins 163 - 137
AEK   BCM Gravelines
8570
49-48   36-22  
First game: BCM Gravelines - AEK   91 - 61
BCM Gravelines wins 161 - 146
Iraklis BC SA   Metropole-Adazhi
8264
41-26   41-38  
First game: Metropole-Adazhi - Iraklis BC SA   83 - 109
Iraklis BC SA wins 191 - 147

Eighth-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. Shampoo Clear Cantu64/2506/46210
2. KK ZAGREB63/3473/4959
3. FENERBAHCE SK ISTANBUL63/3446/4569
4. REGION WALLONNE CHARLEROI62/4467/4798
KK Zagreb   Fenerbahçe SK
8366
39-30   44-36  
Shampoo Clear Cantu   Region Wallonne
8070
39-27   41-43  
 TeamPW/LF/APts
1. FC BARCELONA65/1529/46211
2. PHONOLIA CASERTA63/3519/5119
3. IRAKLIS BC SA THESSALONIKI63/3485/5279
4. TELINDUS OOSTENDE61/5470/5037
Phonolia Caserta   Telindus
9889
48-30   50-59  
Iraklis BC SA   FC Barcelona
7084
32-47   38-37  
 TeamPW/LF/APts
1. AEROPORTI DI ROMA64/2475/47610
2. PANIONIOS BC ATHENS63/3484/4429
3. OLYMPIQUE D'ANTIBES63/3526/5309
4. TAU CERAMICA62/4464/5018
Aeroporti   TAU CERAMICA
8876
48-39   40-37  
Panionios BC   Olympique d'Antibes
10187
50-42   51-45  
 TeamPW/LF/APts
1. ADECCO MILANO65/1522/46411
2. BALONCESTO LEON CAJA ESPANA63/3494/4679
3. RADIO KORASIDI ATHENS62/4464/5108
4. BCM GRAVELINES 62/4461/5008
Radio Korasidi   Leon Caja España
8475
30-38   54-37  
Adecco   BCM Gravelines
10479
57-38   47-41  
Quarter-Finals
Shampoo Clear Cantu   Phonolia Caserta
9569
52-32   43-37  
First game: Phonolia Caserta - Shampoo Clear Cantu   81 - 86
Shampoo Clear Cantu wins 181 - 150
FC Barcelona   KK Zagreb
7379
29-38   44-41  
First game: KK Zagreb - FC Barcelona   81 - 94
FC Barcelona wins 167 - 160
Aeroporti   Leon Caja España
10385
46-40   57-45  
First game: Leon Caja España - Aeroporti   88 - 77
Aeroporti wins 180 - 173
Adecco   Panionios BC
8174
38-30   43-44  
First game: Panionios BC - Adecco   78 - 79
Adecco wins 160 - 152
Semi-Finals
Adecco   Shampoo Clear Cantu
8572
35-36   50-36  
First game: Shampoo Clear Cantu - Adecco   74 - 72
Adecco wins 157 - 146
Aeroporti   FC Barcelona
7985
38-43   41-42  
First game: FC Barcelona - Aeroporti   64 - 84
Aeroporti wins 163 - 149
Final
Adecco   Aeroporti
10691
62-42   44-49  
First game: Aeroporti - Adecco   90 - 95
Adecco wins 201 - 181

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagAdecco
2.flagAeroporti

STATISTICS

Points

Joseph John Arlauckas

TAU CERAMICA
Born : 20.07.1965
Height:

Avg: 32.0

NameAvg.
1.Arlauckas, J. 32.0
2.Jones, C. 23.1
3.Djordjevic, A. 21.8
4.Jankovic, S. 20.8
5.Radja, D. 20.3

Rebounds

Collier Brown

Panionios BC
Born : 14.10.1969
Height:

Avg: 14.3

NameAvg.
1.Brown, C. 14.3
2.Anderson, G. 13.6
3.Arlauckas, J. 11.7
4.Davis, A. 10.9
5.Radja, D. 10.8

Assists

Pablo Laso

TAU CERAMICA
Born : 13.10.1967
Height: 1.78

Avg: 8.7

NameAvg.
1.Laso, P. 8.7
2.Djordjevic, A. 4.9
3.Montero, J. 4.0
4.Jankovic, S. 3.8
5.Kakiousis, E. 3.8