SCOREBOARD

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. ADECCO MILANO107/3751/69317
2. BC TALLINN KALEV106/4764/69916
3. KK SAVINJSKI HOPSI POLZELA106/4705/70916
4. CENTRO RECREATIVO ESTRELAS105/5730/73715
5. TCHERNO MORE VARNA103/7755/80713
6. ATLETAS103/7709/76913
Tcherno More   KK Savinjski Hopsi
8172
48-45   33-27  
Adecco   BC Kalev
8683
47-48   39-35  
CR Estrelas   Atletas
8672
45-29   41-43  
 TeamPW/LF/APts
1. CHOLET BASKET108/2815/67518
2. TÜRK TELEKOM SC ANKARA107/3768/72217
3. BC SPLIT105/5800/76015
4. BC SLOVAKOFARMA PEZINOK105/5759/77115
5. MZT SKOPJE 2000103/7738/80513
6. MLEKARNA KUNIN NOVY JICIN102/8755/90212
Mlekarna Kunin   Cholet Basket
7980
44-40   35-40  
BC Slovakofarma   BC Split
7982
40-51   39-31  
MZT 2000   Türk Telekom SC
7381
36-32   37-49  
 TeamPW/LF/APts
1. PAMESA VALENCIA BC SAD1010/0805/67820
2. KK BUDUCNOST106/4780/76716
3. ZEPTER SLASK IDEA WROCLAW105/5729/70615
4. ASK BROCENI LMT105/5798/81515
5. UKJ SÜBA ST.PÖLTEN102/8701/76812
6. HAPOEL CLUB HOTEL EILAT102/8771/85012
ASK Brocéni   Hapoel
8380
41-50   42-30  
ZEPTER IDEA   Pamesa BC SAD
6465
29-25   35-40  
KK Buducnost   UKJ Süba
9569
40-30   55-39  
 TeamPW/LF/APts
1. Partizan 109/1850/74419
2. PIVOVARNA LASKO107/3836/80317
3. AEK BC ATHENS107/3757/69517
4. ATOMERÖMÜ SE PAKS103/7758/81613
5. KK ZAGREB103/7701/78013
6. TEAMWARE HELSINKI101/9727/79111
Atomerömü SE   KK Zagreb
7762
43-27   34-35  
Pivovarna   AEK
9371
51-35   42-36  
Teamware   Partizan
7182
40-38   31-44  
 TeamPW/LF/APts
1. TOFAS SC BURSA107/3774/65017
2. HAPOEL MIGDAL JERUSALEM107/3770/70717
3. REGION WALLONNE CHARLEROI107/3680/68217
4. BC LIETUVOS RYTAS VILNIUS106/4757/77616
5. BC MARC KÖRMEND102/8723/84112
6. BOSNA ASA SARAJEVO101/9672/72011
Bosna Asa   BC Lietuvos Rytas
7277
30-41   42-36  
Region Wallonne   Tofas SC
6764
43-31   24-33  
BC Marc   Hapoel Migdal Jerusalem
8490
37-32   39-44   8-14  
 TeamPW/LF/APts
1. ARIS BSA THESSALONIKI109/1799/63719
2. LIMOGES CSP107/3711/63717
3. WATCO ANTWERPEN105/5708/73615
4. HERZOGTEL TRIER104/6741/78114
5. PLANNJA BASKET LULEA103/7756/80213
6. CBC SIROKI BRIJEG102/8653/77512
Plannja Basket   HERZOGtel
8881
46-36   42-45  
WATCO   Aris BSA
5961
22-26   37-35  
CBC Siroki   Limoges CSP
5559
23-28   32-31  
 TeamPW/LF/APts
1. PINTURAS BRUGUER BADALONA109/1855/70319
2. RATIOPHARM ULM107/3775/75917
3. BK VENTSPILS105/5860/81315
4. MAZOWIECKI KS SSA PRUSZKOW104/6751/78314
5. ELMA APOEL NICOSIA103/7689/73613
6. SPARTAK MOSCOW102/8770/90612
Mazowiecki KS   Pinturas Bruguer
6294
25-46   37-48  
BK Ventspils   Spartak
10082
44-33   56-49  
Elma Apoel   Ratiopharm
7061
26-31   44-30  
 TeamPW/LF/APts
1. BENETTON TREVISO1010/0822/64420
2. UNICS KAZAN105/5757/74815
3. OVARENSE AEROSOLES OVAR104/6682/69714
4. UBC OBERWART GUNNERS104/6691/74814
5. HANS VERKERK KEUKENS104/6593/63914
6. BIPA MODA SKA103/7655/72412
Bipa Moda   Benetton
6275
34-28   28-47  
UBC Oberwart Gunners   Ovarense Aerosoles
7366
39-25   34-41  
Hans Verkerk   UNICS
7973
35-39   44-34  
Sixteenth-Finals
Adecco   BC Slovakofarma
7572
33-29   42-43  
First game: BC Slovakofarma - Adecco   89 - 77
BC Slovakofarma wins 161 - 152
BC Kalev   BC Split
6269
40-40   22-29  
First game: BC Split - BC Kalev   83 - 77
BC Split wins 152 - 139
Türk Telekom SC   KK Savinjski Hopsi
7753
32-17   45-36  
First game: KK Savinjski Hopsi - Türk Telekom SC   70 - 64
Türk Telekom SC wins 141 - 123
Cholet Basket   CR Estrelas
8455
46-37   38-18  
First game: CR Estrelas - Cholet Basket   59 - 75
Cholet Basket wins 159 - 114
Pamesa BC SAD   Atomerömü SE
8263
38-28   44-35  
First game: Atomerömü SE - Pamesa BC SAD   70 - 71
Pamesa BC SAD wins 153 - 133
KK Buducnost   AEK
7463
30-24   32-33   12-6  
First game: AEK - KK Buducnost   66 - 61
KK Buducnost wins 135 - 129
Pivovarna   ZEPTER IDEA
7168
29-42   42-26  
First game: ZEPTER IDEA - Pivovarna   81 - 82
Pivovarna wins 153 - 149
Partizan    ASK Brocéni
8789
42-42   45-47  
First game: ASK Brocéni - Partizan   84 - 97
Partizan wins 184 - 173
Tofas SC   HERZOGtel
8070
44-42   36-28  
First game: HERZOGtel - Tofas SC   70 - 92
Tofas SC wins 172 - 140
Hapoel Migdal Jerusalem   WATCO
9466
54-35   40-31  
First game: WATCO - Hapoel Migdal Jerusalem   67 - 64
Hapoel Migdal Jerusalem wins 158 - 133
Limoges CSP   Region Wallonne
6976
42-45   27-31  
First game: Region Wallonne - Limoges CSP   60 - 61
Region Wallonne wins 136 - 130
Aris BSA   BC Lietuvos Rytas
8572
35-38   50-34  
First game: BC Lietuvos Rytas - Aris BSA   77 - 76
Aris BSA wins 161 - 149
Pinturas Bruguer   UBC Oberwart Gunners
9564
43-33   52-31  
First game: UBC Oberwart Gunners - Pinturas Bruguer   66 - 92
Pinturas Bruguer wins 187 - 130
Ratiopharm   Ovarense Aerosoles
7963
39-36   40-27  
First game: Ovarense Aerosoles - Ratiopharm   66 - 62
Ratiopharm wins 141 - 129
UNICS   BK Ventspils
7479
42-37   32-42  
First game: BK Ventspils - UNICS   88 - 73
BK Ventspils wins 167 - 147
Benetton   Mazowiecki KS
8360
40-28   43-32  
First game: Mazowiecki KS - Benetton   70 - 62
Benetton wins 145 - 130
Eighth-Finals
BC Slovakofarma   KK Buducnost
8185
39-48   42-37  
First game: KK Buducnost - BC Slovakofarma   86 - 68
KK Buducnost wins 171 - 149
Cholet Basket   Pivovarna
8682
47-37   39-45  
First game: Pivovarna - Cholet Basket   77 - 68
Pivovarna wins 159 - 154
Pamesa BC SAD   BC Split
8475
39-41   45-34  
First game: BC Split - Pamesa BC SAD   76 - 79
Pamesa BC SAD wins 163 - 151
Partizan    Türk Telekom SC
7643
43-17   33-26  
First game: Türk Telekom SC - Partizan   70 - 85
Partizan wins 161 - 113
Tofas SC   Ratiopharm
7970
43-30   36-40  
First game: Ratiopharm - Tofas SC   65 - 74
Tofas SC wins 153 - 135
Aris BSA   BK Ventspils
7964
25-29   54-35  
First game: BK Ventspils - Aris BSA   73 - 65
Aris BSA wins 144 - 137
Pinturas Bruguer   Hapoel Migdal Jerusalem
9374
52-37   41-37  
First game: Hapoel Migdal Jerusalem - Pinturas Bruguer   81 - 73
Pinturas Bruguer wins 166 - 155
Benetton   Region Wallonne
7561
34-34   41-27  
First game: Region Wallonne - Benetton   66 - 70
Benetton wins 145 - 127
Quarter-Finals
Tofas SC   KK Buducnost
6482
36-37   28-45  
First game: KK Buducnost - Tofas SC   67 - 65
KK Buducnost wins 149 - 129
Pivovarna   Aris BSA
7263
41-24   31-39  
First game: Aris BSA - Pivovarna   95 - 72
Aris BSA wins 158 - 144
Pinturas Bruguer   Pamesa BC SAD
6966
33-27   36-39  
First game: Pamesa BC SAD - Pinturas Bruguer   57 - 50
Pamesa BC SAD wins 123 - 119
Partizan    Benetton
7373
42-36   31-37  
First game: Benetton - Partizan   90 - 77
Benetton wins 163 - 150
Semi-Finals
Benetton   KK Buducnost
7660
48-35   28-25  
Second game:
Aris BSA   Pamesa BC SAD
5058
28-26   22-32  
First game: Pamesa BC SAD - Aris BSA   70 - 64
Pamesa BC SAD wins 128 - 114

Final

Benetton   Pamesa BC SAD
6460
38-27   26-33  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagBenetton
2.flagPamesa BC SAD

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Kenya Lamont Capers

UBC Oberwart Gunners
Born : 13.01.1973
Height:

Avg: 25.0

NameAvg.
1.Capers, K. 25.0
2.Avleev, R. 23.8
3.Stoykov, T. 22.6
4.Swinson, A. 22.2
5.Mc Clendon, C. 21.7

Rebounds

Charles Newborn

UKJ Süba
Born : 13.12.1972
Height:

Avg: 12.3

NameAvg.
1.Newborn, C. 12.3
2.Mikhaylov, M. 10.9
3.Jeffries, T. 9.9
4.Huggins, R. 9.9
5.Mc Clendon, C. 9.3

Assists

Corey Yasuto Gaines

Hapoel
Born : 01.06.1965
Height:

Avg: 5.8

NameAvg.
1.Gaines, C. 5.8
2.Miglinieks, R. 5.2
3.Milacic, D. 5.0
4.Waldman, H. 4.8
5.Valeiko, E. 4.7