SCOREBOARD

Preliminary Round I
UMF Snaefell   Jameson St. Vincents
7977
43-40   36-37  
First game: Jameson St. Vincents - UMF Snaefell   78 - 75
Jameson St. Vincents wins 155 - 154
Basket Flyers   T71
11638
61-22   55-16  
First game: T71 - Basket Flyers   70 - 121
Basket Flyers wins 237 - 108
BC Marc   SC Steaua
9776
42-31   55-45  
First game: SC Steaua - BC Marc   54 - 71
BC Marc wins 168 - 130
KK Postojna   CSKA Sofia
5566
22-31   33-35  
First game: CSKA Sofia - KK Postojna   86 - 77
CSKA Sofia wins 152 - 132
Preliminary Round II
BV Commodore   Jameson St. Vincents
9766
47-34   50-32  
First game: Jameson St. Vincents - BV Commodore   61 - 77
BV Commodore wins 174 - 127
Brandt Hagen   Atletas
8369
44-30   39-39  
First game: Atletas - Brandt Hagen   85 - 74
Brandt Hagen wins 157 - 154
KK Zadar   Bipa Moda
8789
42-40   45-49  
First game: Bipa Moda - KK Zadar   83 - 87
KK Zadar wins 174 - 172
Ovarense Aerosoles   Basket Flyers
10580
55-40   50-40  
First game: Basket Flyers - Ovarense Aerosoles   94 - 87
Ovarense Aerosoles wins 192 - 174
TAU CERAMICA   BC Marc
9380
52-33   41-47  
First game: BC Marc - TAU CERAMICA   74 - 75
TAU CERAMICA wins 168 - 154
Tofas SC   CSKA Sofia
7164
35-30   36-34  
First game: CSKA Sofia - Tofas SC   67 - 63
Tofas SC wins 134 - 131
Anotnini Siena   BC BVV Brno
9178
46-39   45-39  
First game: BC BVV Brno - Anotnini Siena   87 - 98
Anotnini Siena wins 189 - 165
Anwil   Spartak Leningrad
7669
34-37   42-32  
First game: Spartak Leningrad - Anwil   63 - 103
Anwil wins 179 - 132
Saab Uusikaupunki   Chemosvit
11889
62-44   56-45  
First game: Chemosvit - Saab Uusikaupunki   81 - 58
Saab Uusikaupunki wins 176 - 170
Cholet Basket   Go Pass Pepinster
9776
46-38   51-38  
First game: Go Pass Pepinster - Cholet Basket   88 - 81
Cholet Basket wins 178 - 164
Hapoel Givataim   KK Delikates
10073
45-35   55-38  
First game: KK Delikates - Hapoel Givataim   81 - 83
Hapoel Givataim wins 183 - 154
Aris BSA   Elma Apoel
9857
49-32   49-25  
First game: Elma Apoel - Aris BSA   76 - 94
Aris BSA wins 192 - 133
Preliminary Round III
Split Croatia Insurance   Libertel Dolphins
9494
54-46   40-48  
First game: Libertel Dolphins - Split Croatia Insurance   62 - 78
Split Croatia Insurance wins 172 - 156
Fidefinanz   USK Erpet Praha
8883
49-36   39-47  
First game: USK Erpet Praha - Fidefinanz   75 - 78
Fidefinanz wins 166 - 158
UKJ Süba   Hapoel Galil Elyon
69104
36-49   33-55  
First game: Hapoel Galil Elyon - UKJ Süba   107 - 71
Hapoel Galil Elyon wins 211 - 140
TAU CERAMICA   BC Zalgiris
8971
50-41   39-30  
First game: BC Zalgiris - TAU CERAMICA   76 - 84
TAU CERAMICA wins 173 - 147
Tofas SC   Anotnini Siena
8779
53-48   34-31  
First game: Anotnini Siena - Tofas SC   79 - 72
Tofas SC wins 159 - 158
Cholet Basket   Saab Uusikaupunki
9685
47-38   49-47  
First game: Saab Uusikaupunki - Cholet Basket   70 - 99
Cholet Basket wins 195 - 155
Hapoel Givataim   Aris BSA
9188
40-28   41-40   10-20  
First game: Aris BSA - Hapoel Givataim   78 - 65
Aris BSA wins 166 - 156
Brandt Hagen   BC Levski Spartak
6769
34-45   33-24  
First game: BC Levski Spartak - Brandt Hagen   102 - 93
BC Levski Spartak wins 171 - 160
Anwil   KK Zadar
7875
34-32   44-43  
First game: KK Zadar - Anwil   86 - 60
KK Zadar wins 161 - 138
KK Rabotnicki   BV Commodore
8562
41-24   44-38  
First game: BV Commodore - KK Rabotnicki   92 - 76
KK Rabotnicki wins 161 - 154
ASK Brocéni   Ovarense Aerosoles
8683
46-42   40-41  
First game: Ovarense Aerosoles - ASK Brocéni   87 - 80
Ovarense Aerosoles wins 170 - 166

Semi-Final Round

 TeamPW/LF/APts
1. UNION OLIMPIJA LJUBLJANA108/2790/71818
2. TAU CERAMICA107/3865/79117
3. SPLIT CROATIA INSURANCE107/3861/78817
4. FIDEFINANZ BELLINZONA BASKET104/6699/75914
5. TOFAS SC BURSA102/8841/92012
6. KK RABOTNICKI SKOPJE102/8852/93212
KK Rabotnicki   Fidefinanz
9294
41-49   42-34   9-11  
TAU CERAMICA   Tofas SC
10572
61-33   44-39  
Union Olimpija   Split Croatia Insurance
6876
37-41   31-35  
 TeamPW/LF/APts
1. CHOLET BASKET107/3929/86117
2. ARIS BSA THESSALONIKI107/3940/88317
3. HAPOEL GALIL ELYON107/3907/86417
4. OVARENSE AEROSOLES OVAR105/5905/89515
5. KK ZADAR103/7897/89413
6. BC SPARTAK SOFIA101/9827/100811
KK Zadar   Cholet Basket
8288
41-57   41-31  
BC Levski Spartak   Hapoel Galil Elyon
7085
38-40   32-45  
Ovarense Aerosoles   Aris BSA
87103
49-37   38-66  
Play-Offs
Union Olimpija   Aris BSA
7461
43-31   31-30  
Game 1: Aris BSA - Union Olimpija 83-79
Game 2: Union Olimpija - Aris BSA 84-78
Play-off standings2 - 1
Cholet Basket   TAU CERAMICA
8390
45-52   38-38  
Game 1: TAU CERAMICA - Cholet Basket 81-67
Game 2: Cholet Basket - TAU CERAMICA 103-90
Play-off standings1 - 2

Final

Union Olimpija   TAU CERAMICA
9181
43-41   48-40  

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagUnion Olimpija
2.flagTAU CERAMICA

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Georgi Mladenov

BC Levski Spartak
Born : 11.05.1962
Height: 1.92

Avg: 30.3

NameAvg.
1.Mladenov, G. 30.3
2.Jones, M. 28.8
3.Ansley, M. 27.5
4.Sarlija, S. 25.4
5.Higgins, S. 25.2

Rebounds

Michael Jerome Gibson

Hapoel Galil Elyon
Born : 27.10.1960
Height:

Avg: 11.2

NameAvg.
1.Gibson, M. 11.2
2.Bannister, K. 9.5
3.Fields, A. 9.1
4.Blakely, A. 8.5
5.Polite, M. 8.2

Assists

Pablo Laso

TAU CERAMICA
Born : 13.10.1967
Height: 1.78

Avg: 9.4

NameAvg.
1.Laso, P. 9.4
2.Vincent, S. 5.4
3.Rigaudeau, A. 5.2
4.Bazarevich, S. 4.8
5.Miller, L. 4.7