NEWS

05.05.2010
Triumph Of A System

Göttingen, winners of the 2010 edition of EuroChallenge, put themselves on the European map in their first year of international competition.

Long before they made it to the Final Four, which they organised in great fashion and finally won in a thrilling title game against Krasnye Krylia people were already talking about the team from central Germany for several reasons.

03.05.2010
By The Numbers: Paint It Purple
The EuroChallenge has new kings in the form of BG Gottingen, who left very little doubt on who's the best team in the competition. In front of thousands of their fans the team of Coach John Patrick brought a historical European title to the club.

This was the third match between the new champs and the runner ups of Krasnye Krylia, and the facts say Gottingen won that unofficial series 2-1 but after losing in overtime in Russia and avenging with a 21 point win in the second leg the finals was just an official stamp on who's the best team in the 2010 edition of the EuroChallenge. Here are the numbers that tell the story of the big final day.
03.05.2010
PaulBall: Straight From The Herz

The Gottingen supporters  proudly waved violet and white scarves emblazoned with the words ‘It's A Matter Of The Heart' and as far as EuroChallenge Final Four 2010 is concerned there couldn't have been a more apt description.

In a quite wonderful weekend of basketball, Lokhalle played host to a deliciously intense climax of a long and gruelling EuroChallenge season which ended with history being made.

SCOREBOARD

Eurocup Qualifying Round
Enterprise BC Dynamo   Amsterdam
7848
20-17   21-6   16-13   21-12  
First game: Amsterdam - Enterprise BC Dynamo   64 - 63
Enterprise BC Dynamo wins 141 - 112
Valencia BC SAD   Dexia Mons-Hainaut
7961
17-19   21-12   23-16   12-11   6-3  
First game: Dexia Mons-Hainaut - Valencia BC SAD   78 - 63
Valencia BC SAD wins 142 - 139
Besiktas JK   WBC Raiffeisen Wels
10081
26-15   23-20   26-19   25-27  
First game: WBC Raiffeisen Wels - Besiktas JK   74 - 69
Besiktas JK wins 169 - 155
Panellinios   VEF Riga
7479
29-25   19-14   16-21   10-19  
First game: VEF Riga - Panellinios   79 - 94
Panellinios wins 168 - 158
KK Buducnost   Brose Baskets
6765
12-17   16-13   19-17   20-18  
First game: Brose Baskets - KK Buducnost   64 - 61
Brose Baskets wins 129 - 128
Bilbao Basket   BC Donetsk
9079
23-19   30-12   12-29   25-19  
First game: BC Donetsk - Bilbao Basket   71 - 63
Bilbao Basket wins 153 - 150
Tercas Teramo   Apoel
7762
19-19   23-19   19-16   16-8  
First game: Apoel - Tercas Teramo   77 - 63
Tercas Teramo wins 140 - 139
Hapoel Jerusalem   Roanne Basket
8879
18-22   31-17   23-23   16-17  
First game: Roanne Basket - Hapoel Jerusalem   83 - 81
Hapoel Jerusalem wins 169 - 162

Regular Season

 TeamPW/LF/APts
1. BG GÖTTINGEN64/2491/43410
2. KK BUDUCNOST M:TEL64/2435/41510
3. BCM GRAVELINES DUNKERQUE64/2421/42010
4. BC LOKOMOTIV KUBAN60/6386/4646
BG Göttingen   KK Buducnost
7480
27-23   14-12   17-19   16-26  
BCM Gravelines   Lokomotiv Kuban
7768
18-20   18-18   23-19   18-11  
 TeamPW/LF/APts
1. APOEL NICOSIA64/2495/45610
2. EIFFELTOWERS DEN BOSCH64/2482/47410
3. STRASBOURG IG63/3504/4999
4. BC KHIMIK YUZHNY61/5496/5487
EiffelTowers Den Bosch   Apoel
8274
26-19   22-25   25-19   9-11  
Strasbourg IG   Khimik
9793
31-21   25-25   27-21   14-26  
 TeamPW/LF/APts
1. KRASNYE KRYLIA65/1487/41011
2. Scavolini Spar Pesaro65/1470/39711
3. BC "MINSK-2006"62/4417/4878
4. AMSTERDAM60/6359/4396
BC "Minsk-2006"   Amsterdam
6764
22-17   12-16   14-17   19-14  
Scavolini Spar Pesaro   Krasnye Krylia
9286
20-25   25-24   28-18   19-19  
 TeamPW/LF/APts
1. ELAN CHALON64/2467/45210
2. PROTEAS EKA AEL63/3466/4739
3. DEXIA MONS-HAINAUT63/3452/4549
4. CEDEVITA ZAGREB62/4482/4888
Dexia Mons-Hainaut   Cedevita Zagreb
8564
21-16   25-10   14-19   25-19  
Elan Chalon   Proteas EKA AEL
8174
27-16   15-20   15-20   24-18  
 TeamPW/LF/APts
1. BELGACOM LIEGE65/1479/45411
2. ENISEY KRASNOYARSK63/3470/4669
3. BC DONETSK62/4502/5168
4. CSU ASESOFT PLOIESTI62/4470/4858
CSU Asesoft Ploiesti   BC Donetsk
9795
19-22   30-23   20-20   20-24   8-6  
Belgacom Liege   Enisey Krasnoyarsk
7365
16-17   14-14   21-22   22-12  
 TeamPW/LF/APts
1. BANVIT BASKETBALL CLUB65/1538/47911
2. BC FMP BELGRADE65/1523/48811
3. VEF RIGA62/4493/5398
4. GENERALI OKAPI AALSTAR60/6474/5226
BC FMP   VEF Riga
10989
27-20   24-22   27-31   31-16  
Banvit BC   Okapi Aalstar
9984
19-19   30-29   27-12   23-24  
 TeamPW/LF/APts
1. ARTLAND DRAGONS65/1474/41511
2. ANTWERP GIANTS63/3438/4429
3. WBC RAIFFEISEN WELS63/3409/4249
4. UNIVERSITY OF TARTU61/5410/4507
Tartu    Antwerp Giants
8290
26-28   13-18   12-22   31-22  
Artland Dragons   WBC Raiffeisen Wels
7968
25-20   19-22   10-10   25-16  
 TeamPW/LF/APts
1. CHORALE ROANNE BASKET65/1507/44311
2. KK ZAGREB CROATIA OSIGURANJE63/3461/4819
3. KERAVNOS STROVOLOU NICOSIA62/4444/4678
4. BC KYIV62/4398/4198
KK Zagreb   Roanne Basket
9487
21-17   16-27   31-19   26-24  
Keravnos   BC Kyiv
7652
21-14   18-10   16-19   21-9  

Last 16

 TeamPW/LF/APts
1. BG GÖTTINGEN65/1527/43511
2. KRASNYE KRYLIA64/2461/43010
3. EIFFELTOWERS DEN BOSCH62/4444/4988
4. PROTEAS EKA AEL61/5450/5197
Proteas EKA AEL    Krasnye Krylia
6884
11-22   19-26   16-16   22-20  
EiffelTowers Den Bosch   BG Göttingen
6786
8-25   13-17   16-22   30-22  
 TeamPW/LF/APts
1. KK ZAGREB CROATIA OSIGURANJE64/2454/45610
2. BC FMP BELGRADE64/2462/44110
3. ARTLAND DRAGONS63/3485/4699
4. BELGACOM LIEGE61/5470/5057
BC FMP   Belgacom Liege
8155
22-18   14-15   28-10   17-12  
KK Zagreb   Artland Dragons
6967
16-17   18-15   15-15   20-20  
 TeamPW/LF/APts
1. Scavolini Spar Pesaro64/2507/48310
2. APOEL NICOSIA63/3465/4699
3. ELAN CHALON63/3493/4809
4. KK BUDUCNOST M:TEL62/4467/5008
Apoel   KK Buducnost
8176
16-18   18-20   24-18   23-20  
Elan Chalon   Scavolini Spar Pesaro
9488
23-27   25-19   14-20   32-22  
 TeamPW/LF/APts
1. CHORALE ROANNE BASKET64/2489/44610
2. ANTWERP GIANTS63/3454/4579
3. BANVIT BASKETBALL CLUB63/3463/4819
4. ENISEY KRASNOYARSK62/4485/5078
Banvit BC   Enisey Krasnoyarsk
9485
18-23   24-20   25-22   27-20  
Roanne Basket   Antwerp Giants
6866
20-17   15-11   16-16   17-22  
Quarter Final Round
BC FMP   BG Göttingen
7176
12-25   16-17   26-14   17-20  
Game 1: BG Göttingen - BC FMP 75-69
Play-off standings0 - 2
Krasnye Krylia   KK Zagreb
7978
24-22   19-21   18-19   18-16  
Game 1: KK Zagreb - Krasnye Krylia 77-81
Play-off standings2 - 0
Antwerp Giants   Scavolini Spar Pesaro
6378
16-20   18-21   17-19   12-18  
Game 1: Scavolini Spar Pesaro - Antwerp Giants 92-76
Play-off standings0 - 2
Apoel   Roanne Basket
7884
23-25   14-24   24-14   17-21  
Game 1: Roanne Basket - Apoel 89-67
Play-off standings0 - 2

Semi-Final

Krasnye Krylia   Scavolini Spar Pesaro
7370
19-16   15-18   18-17   21-19  
BG Göttingen   Roanne Basket
7767
16-26   12-15   29-10   20-16  

3rd and 4th Place

Scavolini Spar Pesaro   Roanne Basket
8086
27-20   25-23   13-24   15-19  

Final

Krasnye Krylia   BG Göttingen
7583
17-17   11-17   17-23   30-26  

HEADLINES

PaulBall: Straight From The Herz03.05.2010
Göttingen Win EuroChallenge In Thrilling Final02.05.2010
Roanne Come From Behind To Claim Third Place02.05.2010
Rochestie Wins EuroChallenge MVP02.05.2010
Clash Of Styles In EuroChallenge Final01.05.2010
By The Numbers: Semi-Final Edition01.05.2010
Rochestie Wills Violets Into Final30.04.2010
Red Wings Soar Into Final30.04.2010
Sakota's Condition Improves30.04.2010
Roanne Face Hosts In Semi-Final Showdown30.04.2010

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagBG Göttingen
2.flagKrasnye Krylia
3.flagRoanne Basket
4.flagScavolini Spar Pesaro

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Luis Alberto Flores Matias

Krasnye Krylia
Born : 11.04.1981
Height: 1.88

Avg: 18.8

NameAvg.
1.Flores Matias, L. 18.8
2.Banks, A. 18.0
3.Hopkins, L. 17.6
4.Hopkins, B. 16.3
5.Mims, R. 16.2

Rebounds

William Thomas

Belgacom Liege
Born : 01.07.1986
Height: 2.04

Avg: 8.2

NameAvg.
1.Thomas, W. 8.2
2.Beasley, J. 8.1
3.Nsonwu, U. 8.0
4.Douthit, M. 7.6
5.Anderson, D. 7.0

Assists

Dean Oliver

EiffelTowers Den Bosch
Born : 05.11.1978
Height: 1.80

Avg: 6.2

NameAvg.
1.Oliver, D. 6.2
2.Bremer, E. 5.5
3.Covic, F. 4.8
4.Green, M. 4.7
5.Mulaomerovic, D. 4.5