NEWS

02.08.2010
Czechs Take Home Gold Medal
The Czech Republic continued their good momentum with a 78-46 win over Finland in the title game of the U18 European Championship Division B in Tel Aviv, Israel on Sunday night.
01.08.2010
MVP Spasojevic Tops All Tournament Team
Montenegrin Radosav Spasojevic was voted MVP of the U18 European Championship Division B in Tel Aviv, Israel. The 2.04m forward from Niksic led his team to an unlucky third place finish, coming close to promotion but bringing home a bronze medal.
01.08.2010
Finland, Czechs Clinch Division A Status
The two big winners of the U18 European Championship Division B in Tel Aviv, Israel are Czech Republic and Finland who won their semi-finals by two points each to earn the golden ticket to Division A.

SCOREBOARD

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. Finland43/1264/2487
2. Czech Republic43/1296/2377
3. Netherlands42/2240/2376
4. Switzerland41/3260/2745
5. Slovak Republic41/3195/2595
Netherlands   Slovak Republic
4547
7-17   8-9   13-14   17-7  
Czech Republic   Finland
5565
12-17   11-18   14-8   18-22  
 TeamPW/LF/APts
1. Belgium44/0297/2058
2. Bosnia and Herzegovina42/2255/2656
3. Scotland42/2240/2526
4. Hungary41/3223/2405
5. Portugal41/3231/2845
Portugal   Scotland
5871
11-20   9-18   25-11   13-22  
Hungary   Bosnia and Herzegovina
5961
12-25   19-7   3-16   25-13  
 TeamPW/LF/APts
1. Israel44/0331/2578
2. England43/1273/2367
3. Belarus42/2285/2736
4. Denmark41/3256/3025
5. Romania40/4225/3024
Denmark   Romania
8072
14-24   25-13   23-12   18-23  
Israel   Belarus
9576
31-22   13-19   26-21   25-14  
 TeamPW/LF/APts
1. Montenegro44/0358/2078
2. Estonia43/1286/2867
3. Austria42/2272/3146
4. Luxembourg41/3245/3265
5. Georgia40/4255/2834
Austria   Luxembourg
7466
16-22   12-11   22-16   24-17  
Georgia   Montenegro
6068
11-14   21-11   15-22   13-21  

Classification Round for 9th to 16th Place

 TeamPW/LF/APts
1. Netherlands33/0205/1856
2. Switzerland32/1176/1715
3. Scotland31/2155/1564
4. Hungary30/3165/1893
Scotland   Netherlands
5966
14-17   13-16   14-17   18-16  
Hungary   Switzerland
5867
24-24   7-10   13-8   14-25  
 TeamPW/LF/APts
1. Austria33/0211/2006
2. Belarus32/1220/1935
3. Denmark31/2229/2074
4. Luxembourg30/3197/2573
Luxembourg   Denmark
6399
15-24   23-31   15-15   10-29  
Austria   Belarus
6564
14-18   17-16   17-15   17-15  

Qualifying Round for 1st to 8th Place

 TeamPW/LF/APts
1. Finland32/1180/1655
2. Czech Republic32/1202/1835
3. Belgium32/1186/1785
4. Bosnia and Herzegovina30/3158/2003
Belgium   Finland
5553
16-16   12-6   6-11   15-16   6-4  
Bosnia and Herzegovina   Czech Republic
5372
18-18   12-19   11-16   12-19  
 TeamPW/LF/APts
1. Montenegro33/0255/1746
2. Israel32/1217/1795
3. England31/2209/2184
4. Estonia30/3171/2813
Montenegro   Israel
7570
17-17   19-18   17-20   22-15  
Estonia   England
70102
18-25   21-20   17-24   14-33  

Classification Round for 17th to 20th Place

 TeamPW/LF/APts
1. Slovak Republic33/0230/2026
2. Portugal32/1202/1785
3. Georgia31/2193/1944
4. Romania30/3178/2293
Slovak Republic   Portugal
7165
15-12   21-18   21-13   14-22  
Romania   Georgia
5671
9-13   21-19   14-18   12-21  

Classification Round for 13th to 16th Place

Scotland   Luxembourg
7045
17-14   24-10   19-10   10-11  
Denmark   Hungary
6170
19-15   19-16   11-14   12-25  

Classification Round for 9th to 12th Place

Netherlands   Belarus
5668
18-22   17-21   8-14   13-11  
Austria   Switzerland
6967
11-20   24-14   20-23   14-10  

Classification Round for 5th to 8th Place

Belgium   Estonia
5759
19-9   15-10   11-20   12-20  
England   Bosnia and Herzegovina
6865
20-15   11-23   18-14   19-13  

Semi-Finals

Montenegro   Czech Republic
5456
15-17   18-11   12-10   9-18  
Finland   Israel
6159
15-13   14-17   15-14   17-15  

Classification Game for 15th to 16th Place

Luxembourg   Denmark
6792
21-22   23-25   8-17   15-28  

Classification Game for 13th to 14th Place

Scotland   Hungary
5584
19-27   11-21   11-21   14-15  

Classification Game for 11th to 12th Place

Netherlands   Switzerland
5359
12-19   10-15   16-11   15-14  

Classification Game for 9th to 10th Place

Belarus   Austria
9466
30-19   23-10   30-8   11-29  

Classification Game for 7th to 8th Place

Belgium   Bosnia and Herzegovina
9757
19-22   24-8   32-14   22-13  

Classification Game for 5th to 6th Place

Estonia   England
7063
18-17   15-17   23-19   14-10  

Classification Game for 3rd to 4th Place

Israel   Montenegro
6075
15-13   18-21   17-19   10-22  

Final

Finland   Czech Republic
4678
8-12   17-20   8-26   13-20  

HEADLINES

Finland, Czechs Clinch Division A Status01.08.2010
Semi-Finals Completed In Tel Aviv29.07.2010
Only One Place Left In Semi-Finals29.07.2010
Hosts Right On Track But Challenge Ahead26.07.2010
Qualifying Round Complete26.07.2010
Czechs Hammer Neighbours, Israel Cruise25.07.2010
Estonia Roll In Division B24.07.2010
All Teams In Action After Day Two23.07.2010
Belarus On The Back Foot23.07.2010
Roundup: Hosts Start Strong, Montenegro Roll22.07.2010

U18 European Championship Men Div. B


FINAL STANDINGS

 Team
1.flagCzech Republic
2.flagFinland
3.flagMontenegro
4.flagIsrael
5.flagEstonia
6.flagEngland
7.flagBelgium
8.flagBosnia and Herzegovina
9.flagBelarus
10.flagAustria
11.flagSwitzerland
12.flagNetherlands
13.flagHungary
14.flagScotland
15.flagDenmark
16.flagLuxembourg
17.flagSlovak Republic
18.flagPortugal
19.flagGeorgia
20.flagRomania

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Alasdair Fraser

SCO
Born : 13.08.1992
Height: 2.01

Avg: 20.6

NameAvg.
1.Fraser, A. 20.6
2.Liutych, V. 19.5
3.Sanadze, D. 18.7
4.Spasojevic, R. 17.9
5.Laurent, A. 16.6

Rebounds

Ondrej Balvín

CZE
Born : 20.09.1992
Height: 2.16

Avg: 11.0

NameAvg.
1.Balvín, O. 11.0
2.Rados, J. 10.3
3.Suhaniaka, Y. 9.9
4.Fraser, A. 9.6
5.Zakhar, H. 9.1

Assists

Bar Timor

ISR
Born : 02.03.1992
Height: 1.91

Avg: 5.8

NameAvg.
1.Timor, B. 5.8
2.Van Oostrum, D. 5.1
3.Maksimovic, N. 4.4
4.Bunyan, J. 4.4
5.Tetelashvili, G. 4.1