NEWS

23.03.2006
Ural Great Claim Trophy Despite Final Loss

They may have lost on the night, but despite a 74-80 defeat at the hands of Khimik Yuzhny, Ural Great Perm lifted the EuroCup Challenge trophy in front of 7,000 home fans on Thursday.

Having won the first encounter in the two-leg final 80-67, Ural Great could afford to lose the second game by as many as 12 points and still win the competition.

22.03.2006
Russia: Drucker Wary Of Khimik Challenge

Ural Great Perm coach Sharon Drucker has warned his side not to underestimate Khimik when the two meet again in the second-leg of the EuroCup Challenge final on Thursday.

Khimik will travel to Russia aiming to overturn the 80-67 defeat they suffered last week in Ukraine.

17.03.2006
Ukraine: Mitrovic Disappointed After Khimik Fall At Home

Khimik Yuzhny coach Zvezdan Mitrovic admitted his players had not deserved to win the EuroCup Challenge final first leg against Ural Great.

The Russians will start with the second leg with a firm grip on the tie after an 80-67 win on Thursday.

SCOREBOARD

Preliminary Round

 TeamPW/LF/APts
1. Keravnos Nicosia43/1318/2717
2. Olympia Larissa43/1365/2717
3. Valbona Basket Tropoja 40/4246/3874
Olympia   Valbona Basket
14054
38-15   36-16   33-12   33-11  
 TeamPW/LF/APts
1. Basket Club Boncourt43/1355/3327
2. Debreceni Vadkakasok43/1353/3417
3. BK Prostejov40/4326/3614
Debreceni   BC Boncourt
8285
20-25   21-13   20-23   21-24  
 TeamPW/LF/APts
1. Lappeenranta44/0341/2998
2. Keflavik SC41/3354/3735
3. BK Riga41/3336/3595
Keflavik SC   BK Riga
12190
30-19   30-21   24-18   37-32  
 TeamPW/LF/APts
1. CAB Madeira43/1361/3317
2. EBBC Tulip Den Bosch42/2296/3176
3. Aarhus Bakken Bears41/3314/3235
EBBC Tulip   Bakken Bears
7675
29-19   17-26   14-13   16-17  
 TeamPW/LF/APts
1. Dentalcon Apoel Nicosia43/1357/3167
2. Ironi Elitzur Ashkelon42/2336/3506
3. Poli-Mobitelco Cluj41/3316/3435
Ironi Elitzur   Poli-Mobitelco
9787
28-21   19-29   28-15   22-22  
 TeamPW/LF/APts
1. Mlekarna Kunin Novy Jicin43/1341/3207
2. Banvit Basketball Club43/1286/2877
3. Superfund Bulls Kapfenberg40/4282/3024
Banvit BC   Superfund Bulls
6562
24-18   12-10   16-13   13-21  
 TeamPW/LF/APts
1. Pizzaexpress Apollon Limassol43/1326/2747
2. BC Dubrovnik42/2313/3206
3. A Plus ZS Brno41/3277/3225
BC Dubrovnik   Apollon
8886
27-22   25-27   17-12   19-25  
 TeamPW/LF/APts
1. Ural Great Perm44/0358/3038
2. Khimik Yuzhny41/3314/2975
3. BC Gala Baku41/3278/3505
Ural Great   BC Gala
11273
29-14   23-17   29-22   31-20  
Eighth-Finals
BC Boncourt   Olympia
8280
First game: Olympia - BC Boncourt   79 - 63
Olympia wins 159 - 145
Keravnos   Debreceni
7268
22-16   19-22   19-13   12-17  
First game: Debreceni - Keravnos   81 - 71
Debreceni wins 149 - 143
CAB Madeira   Keflavik SC
10590
19-20   24-19   35-28   27-23  
First game: Keflavik SC - CAB Madeira   87 - 108
CAB Madeira wins 213 - 177
Lappeenranta   EBBC Tulip
8177
24-12   25-23   12-22   20-20  
First game: EBBC Tulip - Lappeenranta   104 - 102
Lappeenranta wins 183 - 181
Mlekarna   Ironi Elitzur
7692
17-26   19-27   22-22   18-17  
First game: Ironi Elitzur - Mlekarna   95 - 103
Ironi Elitzur wins 187 - 179
Apoel   Banvit BC
10066
32-15   25-19   24-14   19-18  
First game: Banvit BC - Apoel   76 - 59
Apoel wins 159 - 142
Ural Great   BC Dubrovnik
10466
34-12   21-12   23-20   26-22  
First game: BC Dubrovnik - Ural Great   78 - 85
Ural Great wins 189 - 144
Apollon   Khimik
7686
12-19   24-15   18-30   22-22  
First game: Khimik - Apollon   110 - 76
Khimik wins 196 - 152
Quarter-Finals
CAB Madeira   Olympia
9577
20-11   13-18   26-22   36-26  
First game: Olympia - CAB Madeira   90 - 64
Olympia wins 167 - 159
Lappeenranta   Debreceni
9471
27-16   25-13   23-18   19-24  
First game: Debreceni - Lappeenranta   88 - 73
Lappeenranta wins 167 - 159
Ural Great   Ironi Elitzur
8567
19-17   25-12   18-19   23-19  
First game: Ironi Elitzur - Ural Great   69 - 90
Ural Great wins 175 - 136
Khimik   Apoel
9352
25-15   14-13   21-8   33-16  
First game: Apoel - Khimik   82 - 71
Khimik wins 164 - 134
Semi-Finals
Lappeenranta   Khimik
4971
14-9   19-20   10-17   6-25  
First game: Khimik - Lappeenranta   88 - 61
Khimik wins 159 - 110
Ural Great   Olympia
8465
21-12   24-13   21-26   18-14  
First game: Olympia - Ural Great   71 - 81
Ural Great wins 165 - 136
Finals
Ural Great   Khimik
7480
25-20   31-20   15-15   3-25  
First game: Khimik - Ural Great   67 - 80
Ural Great wins 154 - 147

HEADLINES

Ukraine: Mitrovic Disappointed After Khimik Fall At Home17.03.2006
Russia: Fourth Quarter Run Helps Ural Great To Victory16.03.2006
Russia: Drucker Aims To Gain Upper Hand16.03.2006
Russia: Ural Great Warm Up For Final With Home Win14.03.2006
Russia: Golemac Leads Ural Great To Finals03.03.2006
Ukraine: Khimik Advance To Finals02.03.2006
Russia: Ural Great's Drucker Not Over-Confident27.02.2006
Khimik And Ural Great Post Victories 24.02.2006
Ukraine: Khimik Take Step Into Unknown23.02.2006
Ural Great Sign Myles 13.02.2006

FINAL STANDINGS

 Team
1.flagUral Great
2.flagKhimik

PHOTO GALLERY

STATISTICS

Points

Ajene Moye

Keflavik SC
Born : 07.02.1982
Height: 1.93

Avg: 25.8

NameAvg.
1.Moye, A. 25.8
2.Kelly, W. 23.0
3.Rodgers, L. 23.0
4.Hill, D. 21.4
5.Younger , K. 21.0

Rebounds

Ajene Moye

Keflavik SC
Born : 07.02.1982
Height: 1.93

Avg: 10.2

NameAvg.
1.Moye, A. 10.2
2.Younger , K. 9.0
3.Kurtz, B. 9.0
4.Ellis, J. 8.7
5.Cope, Z. 8.5

Assists

Alvin Eugene Snow Jr

Apoel
Born : 30.10.1981
Height: 1.86

Avg: 5.3

NameAvg.
1.Snow Jr, A. 5.3
2.Colman, C. 5.3
3.Williams Jr, T. 5.1
4.Kelly, W. 4.5
5.Subara, A. 4.3